Spojené království chystá vojenskou misi na Ukrajinu: Klíčový krok k poválečné stabilizaci
Zatímco válka na Ukrajině stále zuří, mezinárodní společenství se již intenzivně připravuje na období po skončení bojů. V čele těchto snah stojí Spojené království, které podle informací agentury Bloomberg designovalo konkrétní vojenské jednotky pro možné nasazení na Ukrajině, jakmile ustanou nepřátelství. Jedná se o významný krok v rámci takzvané „Koalice ochotných“, skupiny třiceti zemí pod vedením Londýna a Paříže, která má sehrát klíčovou roli při poválečné stabilizaci a obnově Ukrajiny.
Foto: Pilot letounu Typhoon Královského letectva (RAF) vstupuje do kokpitu, zatímco slunce zapadá nad Gioia del Colle v jižní Itálii | Wikimedia Commons / Public domain
Britský ministr obrany John Healey potvrdil, že Británie aktualizovala své plány na vyslání vojáků. Tyto plány jsou výsledkem letních kontrol připravenosti a průzkumných návštěv na Ukrajině. „Provedli jsme průzkumné mise na Ukrajině, takže víme, které jednotky použijeme, jak je nasadíme a jakou roli budou hrát,“ uvedl Healey. Vojenské vedení již určilo konkrétní personál a lokace pro svá velitelství.
Stomilionová investice do míru a bezpečnosti
Spojené království je připraveno vynaložit více než 100 milionů liber (přes 2,8 miliardy korun) na pokrytí počátečních nákladů na vyslání svých vojáků, jakmile bude dosaženo dohody o příměří. Tento závazek podtrhuje odhodlání Londýna aktivně se podílet na budoucí bezpečnosti Ukrajiny. Ministr Healey zároveň zdůraznil, že veškeré plány budou koordinovány se spojenci a přizpůsobeny podmínkám jakékoli budoucí mírové dohody.
Británie a Francie v čele Koalice ochotných
Spojené království a Francie jsou v současné době hlavními iniciátory a hnacími motory Koalice ochotných a usilují o vedoucí roli v jejím nasazení na Ukrajině. Již v červenci obě země deklarovaly, že po uzavření mírové dohody budou na Ukrajinu vyslány mnohonárodní síly. Očekává se, že koordinační centrum bude zřízeno v Kyjevě a povede jej britský důstojník s hodností generálmajora.
Široké spektrum úkolů: Od logistiky po odminování Černého moře
Ačkoli Británie hodlá své jednotky umístit daleko od frontové linie, jejich role bude klíčová a mnohostranná. Očekává se, že Koalice ochotných poskytne:
- Logistiku, zbraně a odborníky na výcvik: Pro pomoc při reformě ukrajinských pozemních sil.
- Hlídkování vzdušného prostoru: Které by umožnilo obnovení mezinárodního leteckého provozu.
Kromě toho plány zahrnují rozšíření pracovní skupiny pro Černé moře – jež v současnosti zahrnuje Turecko, Rumunsko a Bulharsko – s cílem provádět odminovací operace a zajistit bezpečné námořní trasy do ukrajinských přístavů a z nich.
Připravenost Spojeného království a Koalice ochotných je jasným signálem, že mezinárodní společenství je odhodláno podpořit Ukrajinu nejen v boji, ale i v kriticky důležité fázi po uzavření míru, směřující k obnově a stabilizaci země.
Zdroj: defensemagazine.com







Komentáře
zdenek54
22. 11. 2025, 20:40Tak to je moc dobrá zpráva o pomoci od VB. Ten hlavní generál co to bude koordinovat bude ještě bílé pleti, nebo už muslim? Jen aby to stihli.:grinning:
Czertik
23. 11. 2025, 14:50a to te sere co ? ze budes mit zapadni jednotk na ukrajine, aby garantovaly ze rusko ji znovu nenapadne.
putinov to plan a sen.
zdenek54
23. 11. 2025, 17:14Ano! Nemůžu NATO ani pomyslet jak je ten odporný RuZZ zamasakruje!:smile:
Azor
23. 11. 2025, 17:23zdenek54.
Nebuďte tak sarkastický.
Co když to s ním šlehne.Viz - ti ,co si dali tu tečku a poté velký nárůst moz.mrtvic.
A pokud by to seklo i s takovými jako Jan Čejka,Marty,dumdum,Glen atd.Tak na kom si pak člověk udělá docentůru????
Czertik
25. 11. 2025, 15:46zz54
hahaha, tak ubohy rus co ma problemy porazit ukrajince co pouzivaji techniku ktera je nejmodernejsi v roce 2000, by si ctela trufnout na staty co maji vyzbroj odpovidajici 2025 ?
jen se podivaj jak byl prevalcovan iran, pouzivajici temer nejmodernejsi ruskou pvo.
jedine na co se zmohl iran bylo odpalovar rakety co to slo a doufat je jich par % projde.