Společný nákup systémů IRIS-T SLM získá podporu EU
Evropská Unie schválila financování pěti mnohonárodních obranných projektů v rámci programu EDIRPA – European Defense Industry Reinforcement through Common Procurement Act.
Mezi schválenými projekty je i JAMIE (Joint Air Missile Defense Initiative in Europe), který zahrnuje společný nákup systémů protivzdušné obrany typu IRIS-T SLM (Infra Red Imaging System Tail) šesti členskými státy EU, a to Německem, Slovinskem, Rakouskem, Lotyšskem, Estonskem a Bulharskem.
Evropská komise navrhla rozšířit iniciativu i po roce 2025 prostřednictvím Evropského obranného investičního programu EDIP, jehož cílem je podpořit agregátní poptávku a prosadit hlubší vojenskou integraci v rámci EU.
Foto: Mobilní odpalovací zařízení systému IRIS-T / Boyevaja mashina / CC BY-SA
Projekt v hodnotě 60 milionů eur má za cíl posílit evropskou protivzdušnou obranu prostřednictvím rozsahu zadávání zakázek a zvýšené interoperability mezi evropskými armádami.
Program EDIRPA se zaměřuje na řešení naléhavých potřeb obrany a doplňování zásob podporou společných akvizic. Sloučením poptávky z různých zemí se EU snaží zajistit předvídatelnou poptávku pro výrobce z oblasti obranného průmyslu, což jim umožní zvýšit výrobní kapacitu a zároveň snížit náklady pro nakupující země.
JAMIE je jedním ze dvou projektů protivzdušné obrany vybraných v rámci EDIRPA. Druhý projekt, MISTRAL, zahrnuje pořízení systémů protivzdušné obrany krátkého dosahu 9 členskými státy EU. Dodávka MANPADS Mistral posílí obranu EU proti různým vzdušným hrozbám, včetně bojových letadel, vrtulníků a bezpilotních prostředků v malých výškách.
Do července 2024 obdržela Evropská komise 12 návrhů v rámci programu EDIRPA, což odráží velký zájem ze strany členských států EU a Norska. Každý projekt byl hodnocen s přihlédnutím ke kritériu plnění nejdůležitějších obranných potřeb EU a zlepšení interakce mezi ozbrojenými silami členských zemí.
EDIRPA je krátkodobá iniciativa probíhající do roku 2025, která má členským státům EU kompenzovat administrativní náklady spojené se společným zadáváním zakázek. Iniciativa nezahrnuje financování pořízení vojenského materiálu.
Evropská komise navrhla rozšířit iniciativu i po roce 2025 prostřednictvím Evropského obranného investičního programu EDIP, jehož cílem je podpořit agregátní poptávku a prosadit hlubší vojenskou integraci v rámci EU.
Zdroj: EDIRPA
Komentáře
Marty
28. 11. 2024, 19:24Slavoslav
konstrukčně to puvodní už dnes nebude ale i další verze se stavějí na společné základní koncepci a obvykle tak aby byly maximálně kompatibilní, jak díly tak munice, to podle mě, přirozeně vytváří vývojové omezení, každá koncepce čehokoliv má svuj maximální potenciál smyslupného vývoje a poté je nahrazena zcela novou, tak jako například F-18tku nakonec začala nahrazovat F-35tka která je navzdory posledním verzím superhornetu prostě o generaci dál, jestli teda rozumíte jak sme to myslel, teď neivm jestli sem myšlenku nevysvětlil trochu moc kostrbatě:sweat_smile:
MiraH
24. 11. 2024, 19:24A ČR jako obvykle stranou...
Marty
25. 11. 2024, 17:51MiraH
nejsem si jistý výhodností provozu sytémů SPYDER a IRIS-T současně, větší význam by mělo spíše doplnění některým systémem s delším dosahem?
Slavoslav
26. 11. 2024, 09:34skoda, ze je malo informacii o vykone SAMP/T na UA a ake verzie vlastne pouizvau. Ale bolo by fajn keby long range tiez pokryl EU vyrobca a nie Patriot
Marty
26. 11. 2024, 17:04Slavoslav
pokud se nepletu tak tento systém je výrazně mladší, tak že bych očekával výkony minimálně srovnatelné, snad jsou známi alepson odborné veřejnosti, souhlasím že místní výroba by byla výhodnější!
Slavoslav
27. 11. 2024, 10:02tak zas aj Patriot porvej verzie nie je Patriot poslednej verzie a schopnosti priebezne rastu. Ale ano, snad je SAMP/T minimalne na rovnakej urovni
Marty
27. 11. 2024, 14:33Slavoslav
tak smaozřejmě, ale clekově si myslím že jeho vývojoví potenciál se blíží vrcholu, zatím co u SAMP/T by, snad, měl být teprve na začátku, u Patriotu mě nejvíce příjemě překvapilo když poprvé sestřelil udajně hypersonickou střelu, která byla vivinuta téměř 20 let poté co Patriot sériově vyroben, jeho puvodní koncepce s tímto druhem cílů vubec nepočítala
Slavoslav
28. 11. 2024, 08:41co ti ja viem, Vsak tam uz snad nic nie je povodne, len USA akurat nema zaujem menit pre kazdy upgrade nazov ako to robi rusak v snahe navodit dojem dalsej generacie super dupper modernej zbrane.
Czertik
29. 11. 2024, 02:49marty
tak pokud mas dobry zaklad, tak muzes rust celkem vysoko. u prvnich patriotu , vcetne tech co byly nasazeny v prvnim zalivu trpeli hlavne pocitacem o nedostatecnem vykonu (na svuj ucel stacil, ale mel ruzna provozni omezeni). dnes sou pocitace o honde dal, takze tu byl rust i bez nutnosti cokoliv jineho menit.
a je jasne ze dalsi verze patriotu byly celkove modernizovany.
no a jako hlavni problem bych videl to, ze ona ruska hypersonicka raketa nebyla podle me ani skutecne hypersonicka.
vezsi si ruskeho s-70 ochotnik, taky dle rusu to mel byt dron vyssi urovne a po prozkoumni trosek se zjjistilo ze musi byt porad rizeny, jinak je uplne v pytly.
ani zakladni schopnost navratu smerem k zakladne po ztatu signalu, ci nouzove pristani, tak jak to maji cinske drony co se prodavaji v hrackarstvi tehle rus proste nema.
Marty
29. 11. 2024, 14:22Czertik
jo, stejně jako datové přenosy, radary, to vše se vyvíjí a nějaký čas eště bude, ale mylsím že američané už dnes počítají s jeho náhradou, která bude od začátku optimalizovaná pro současné a v budoucnu předpokládané hrozby, nemyslím tím že bude vyřazen za 5 let, to ani omylem
u toho Orešniku bych čekal že je to řešené jako všechny jejich hypersonické zbraně, této rychlosti skutečně dosahují, ale až v závěrečné fázy letu (což samozřejmě neodpovídá definici hypersonické střely) což stěžuje její sestřelení, ale ne v průběhu letu, tam to stěžuje výška v jaké letí, myslím že to bude otázka nastavení systému podle zkušeností, aby začala tahle věc bejt sestřolovaná tak jako ostatní