EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Stále jsou obutí, mají na hlavách helmy a čekají...

 02. 06. 2018      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

Stále jsou obutí, mají na hlavách helmy a čekají na řádné pohřbení, kterého se jim konečně po více jak 70 letech dostalo. Myslím tím německé vojáky, kteří na konci 2. světové války padli u bran Berlína při obraně Seelovských výšin.

hroby_00
Foto: Exhumace ostatků německých vojáků na Seelovských výšinách

Byla první polovina dubna roku 1945. Rudá armáda, pod vedením maršála Žukova už pevně drží braniborské pozice a razí si cestu do Berlína. Zbývá přejít Seelowské výšiny, které jsou pomyslnou bránou k Berlínu. Téměř milion rudoarmějců proti 110.000 vojákům tvořící zbytek 9. armády.

Psali jsme: Poslední chvíle nacistického homosexuála, který si tykal s Hitlerem

hroby_01
Foto: Exhumace ostatků německých vojáků na Seelovských výšinách

Bylo 16 dubna 1945 03:00 hod. – na nebi se rozsvítili tři červené světlice – signál pro 20.000 děl, minometů a gardových minometů pro zahájení dělostřelecké přípravy trvající 30 min. Dělostřelecká příprava byla tak mohutná, že ji bylo slyšet i ve východních předměstích Berlína, vzdálených zhruba 75 km.

hroby_03
Foto: Exhumace ostatků německých vojáků na Seelovských výšinách

Psali jsme: Den D - v barvě - historie největší vojenské operace v dějinách, jak ji neznáte

Třetí den tvrdých a nelítostných bojů se Rudé armádě podařilo zlomit poslední obranný sled 9. armády na Seelovských výšinách.

hroby_04
Foto: Exhumace ostatků německých vojáků na Seelovských výšinách

Pro mnoho německých vojáků to znamenalo naplnění jich velmi mladých životů a smrt je zastihla v zákopech, často pohřbení pod masou bahna a zeminy. Až do teď.

hroby_05
Foto: Exhumace ostatků německých vojáků na Seelovských výšinách

Díky organizaci VBGO e.V. (Verein zur Bergung Gefallener in Osteuropa e.V.), která se snaží o exhumaci ostatků, nejen na Seelovských výšinách.

hroby_06
Foto: Exhumace ostatků německých vojáků na Seelovských výšinách

Padlí vojáci jsou také oběti - oběti hrůzné války, kterou nezpůsobili, a ani nechtěli.
Hledáme otce, syny, sourozence...

Zdroj: fisherklub.cz

 Autor: Fisher klub

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

27. 02. 2019

Poněkud zvláštní archeologický zákon vzhledem k placení
Provádění archeologických výzkumů se řídí zákonem v níž se říká: „Je-li stavebníkem právnická osoba nebo fyzická osoba, při jejímž podnikání vznikla nutnost záchranného archeologického výzkumu, hradí náklady záchranného archeologického výzkumu tento stavebník; jinak hradí náklady organizace provádějící archeologický výzkum.“ Z uvedeného vyplývá, a tak se také v praxi postupuje, že právnická osoba platí náklady archeologického výzkumu vždy, fyzická osoba jen tehdy, když je činnost narušující archeologické památky v zemi součástí její podnikatelské činnosti. Pokud tedy např. stavíte rodinný dům, který nebude sloužit k podnikatelským účelům, měla by náklady na archeologický výzkum hradit organizace provádějící tento výzkum.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací