EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Stanislav Hlučka, stíhací pilot z Blažovic

 22. 10. 2016      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

Takový titul nese nová kniha blažovické rodačky Kristýny Vodičkové, ve které vzpomíná na pilota RAF a 1. čs. stíhacího leteckého pluku v SSSR, pozdějšího generála Stanislava Hlučku.

hlucka_titulka
Foto: gen. Stanislav Hlučka byl bezesporu hrdinou

IMG_5455
Foto: Kristýna Vodičková, autorka knihy Stanislav Hlučka, stíhací pilot z Blažovic a celé vzpomínkové akce

Psali jsme: Nejutajovanější záhada 2. světové války! Německé ponorky U-Boat u amerických břehů!

Tuto knihu můžete získat od 2. 10., kdy právě Kristýna Vodičková díky spolupráci starosty obce a místních obyvatel uspořádala v místním kulturním domě vzpomínku na „Malýho", jak zněla přezdívka Stanislava Hlučky z let, kdy ještě nebyl generálem.

IMG_5457
Foto: Pohled na výstavu o životě Stanislava Hlučky a československých letcích v RAF

Cca před týdnem mohlo několik stovek příchozích vidět pečlivě zpracovanou výstavu zachycující všechny životní etapy Stanislava Hlučky, jejíž součástí byla nejen zmíněná kniha, ale i obecní kronika se zápisem o jmenování Stanislava Hlučky čestným občanem, a to v nepříliš radostných 80. letech, která sice našim RAFákům začínala trochu přát, ale rozhodně ne tak, jak by si zasloužili, k vidění byla i stavebnice Poprvé doma firmy Eduard, obsahující právě model letounu Stanislava Hlučky z dob Slovenského národního povstání.

Psali jsme: Přesně před 80 lety k nám vtrhly vojenské jednotky nacistického Německa

IMG_5466
Foto: Nová kniha – Stanislav Hlučka stíhací pilot z Blažovic (vlevo)

Kromě toho příchozí viděli výstavu k výročí blažovických dobrovolných hasičů, ale také originální vybavení příslušníků RAF prezentované KVH Pětačtyřicítka Brno a KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF, včetně její výstavy o čs. letcích v RAF.

IMG_5468
Foto: Zápis v blažovické kronice – Stanislav Hlučka, bývalý stíhací pilot a vězeň komunistického režimu čestným občanem Blažovic

V rámci slavnostního úvodu zazněla mimo jiné slova autorky celé akce, poté starosty Blažovic, kterému patří dík, že se vzpomínku na generála Hlučku podpořil a písnička „Zapomenutí muži" Jaroslava Alberta Kronka.

IMG_5540
Foto: Program zahájil Jaroslav Albert Kronek, zpěvák kapely Kern, s písničkou Zapomenutí muži

IMG_5469
Foto: Blažovický kulturní dům, pohled na část expozic prezentovaných v rámci vzpomínky na Stanislava Hlučku

Samotná kniha zachycuje osud pozdějšího generála Stanislava Hlučky od jeho narození v dnes již neexistujícím domě čp. 74, přes krátkou informaci o jeho dětství, mnohem více informací v ní naleznete o jeho prezenční službě, zapojení do odboje a života letce a vojáka. Kristýna Vodičková ale vzpomíná nejen na něj, ale i na Josefa Putnu, strýce Stanislava Hlučky, také pozdějšího příslušníka RAF.

IMG_5474
Foto: Detail na jeden z panelů o životě Stanislava Hlučky

Informace o něm nejsou pochopitelně tak obsáhlé, jako o jeho synovci, ale i tak jsou více než zajímavé, protože Josef Putna byl mechanik. Jeden z těch, o kterých se málo píše. Kniha nepomíjí ani Hlučkovu poválečnou komunistickou perzekuci, která čekala i jeho a rovněž ani jeho boj za rehabilitaci svých spolubojovníků v RAF a svou vlastní v 90. letech.

IMG_5476
Foto: Detail na jeden z panelů o životě Stanislava Hlučky

V knize si přečtete mnoho vzpomínek, jak Stanislava Hlučky, tak jeho spolubojovníků, ale hlavně velké spektrum fotografií ilustrujících celý život Stanislava Hlučky, přes jeho život v RAF, v SSSR, po válce doma i v dalších letech. Budete-li si chtít knihu objednat, což vám doporučuji, obraťte se na obecní úřad Blažovice.

Filip Procházka
KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF

 Autor: Filip Procházka

CENOVÉ BOMBY

Komentáře

Delta

23. 03. 2019

Britové utekli z Řecka,aby je ochránili čeští piloti před náckama.

Bitva o Řecko (také známá jako operace Marita, německy: Unternehmen Marita) byl společný název pro invazi Osy do Řecka v dubnu 1941. Tato operace Osy byla součástí většího balkánského tažení ve druhé světové válce.
V době německé invaze bylo Řecko ve válce s fašistickou Itálií, po italské invazi z 28. října 1940. K Řekům se připojili Spojenci a původní italský útok porazili a znovu v březnu 1941. Když 6. dubna operace Marita začala, část řecké armády byla na hranicích s Albánií, protektorátem fašistické Itálie, ze které se italští vojáci snažili vstoupit do Řecka. Německá vojska napadla Řecko přes Bulharsko. Řecko již dostalo pomoc od britského impéria v očekávání německého útoku, ale tato pomoc byla malá. Řecká armáda se ocitla proti přesile italských a německých jednotek. Síly britského impéria byly nuceny ustoupit s konečným cílem evakuace.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací