EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Strážní andělé neboli Pararescue Jumpers mají neskutečně obtížnou práci

 06. 09. 2018      kategorie: Zahraniční armády v akci      1 komentář

PJs jsou elitní jednotky amerických vzdušných sil, jejichž hlavním úkolem je vyhledávat a zachraňovat posádky sestřelených letounů. Jsou perfektně vycvičeni ve zdravovědě, boji a přežití v přírodě.

USAF Pararescue

USAF Pararescue jsou speciální jednotky amerického letectva. Jejich úkol je prostý. Najít a zachránit členy posádek letounů, kteří byli sestřeleni nebo havarovali. Jak jednoduše tento úkol může znít, opak je pravdou. Členové PJs jsou cvičeni pro provádění vysoce rizikových záchranných operací v nepříznivých povětrnostních, taktických a technických podmínkách. Výcvik těchto elitních záchranářů je extrémně náročný. 

obr_01
Foto: Družstvo Pararescue jumpers při záchraně zraněného

Psali jsme: Dočkají se někdy takového přivítání i naši vojáci?

Výcvik trvá nejméně dva roky. Budoucí záchranáři jsou zde vystaveni obrovskému fyzickému a psychickému tlaku. Úspěšně tento výcvik dokončí přibližně jen 10% uchazečů. Každý kadet musí splnit několik výcvikových kurzů zaměřené jak na zvýšení fyzické a psychické odolnosti, tak na zdravotnické a taktické dovednosti. 

Každý uchazeč musí splnit během 3 hodin minimální fyzické schopnosti:
•    uplavat 25 metrů pod vodou
•    uplavat 1000 metrů volným způsobem do 26 minut
•    uběhnout 1,5 míle do 10 minut a 30 sekund
•    udělat 8 shybů do minuty
•    udělat 50 sed-lehů do 2 minut
•    udělat 50 kliků do 2 minut
•    udělat 50 flutter kicků do 2 minut

Video: Mottem PJs je „Aby ostatní mohli žit“ / YouTube

Psali jsme: Malý chlapec pozdravil kanadský kontingent

Vznik PJs již během 2. světové války

V srpnu 1943 byl na čínsko-barmské hranici sestřelen letoun C-46. Posádka byla nucena vyskočit do nezmapované džungle. Jedinou možností jak zraněné posádce poslat pomoc byl seskok padákem. K tomu úkolu se přihlásil podplukovník D. Fleckinger a dva zdravotníci. 

Několik měsíců se tito muži starali o zraněné členy posádky sestřeleného letounu, dokud se nedostali do bezpečné oblasti. Tímto vznikl první koncept pro vytvoření speciálních bojových záchranářů.

Balistika se vyplatí

O tom, že nosit na sobě balistickou ochranu  se vyplatí, se přesvědčil člen PJs osobně. Během boje v Afghánistánu byl jen z členů PJs zasažen střepinami z granátu. Jeho balistická ochrana mu patrně zachránila život. Na fotografiích si můžete prohlédnout, jak vypadají jeho nechráněné části obličeje.

obr_02

obr_03

obr_04
 

obr_05

Co z toho vyplývá? Že ty těžké věci, ve kterých se člověk jen potí, má opravdu smysl nosit. Jednou vám mohou zachránit život.
 

CENOVÉ BOMBY (1351)

Komentáře

Delta

18. 02. 2019

Sestřelení amerického letadla nad NDR, Ve filmu o tom hovoří mnoho přímých účastníků.

Na nebi nad NDR se bez vědomí veřejnosti odehrával jeden z nejnebezpečnějších duelů mezi dvěma supervelmocemi. Po celých čtyřicet let se v tomto vzdušném prostoru objevovala americká špionážní letadla. Lidé na celém světě nevěděli nic o rozsahu vzdušné špionáže nad východní částí Německa, ani o nebezpečí, které to přinášelo. Teprve dnes, mnoho let poté, co studená válka skončila, to vychází na světlo. Ve filmu o tom hovoří mnoho přímých účastníků.
https://www.youtube.com/watch?v=-ljo0w2pZHA

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací