EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Střelba v mešitách na Novém Zélandu si vyžádala 50 mrtvých, místní úřady již provedly změnu zákona o zbraních

 22. 03. 2019      kategorie: Události      6 komentářů

V pátek 15. března ve městě Christchurch na Novém Zélandu vešel ozbrojený muž do dvou mešit a začal bezhlavě střílet. Jeho nesmyslné řádění si vyžádalo 50 mrtvých a zraněno bylo přes 40 lidí. Úřady na Novém Zélandu již 6 dní od incidentu prosadily změnu zákona o držení zbraní.

Útočníkem byl osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant. Ten začal bezhlavě střílet do lidí ve dvou mešitách. Navíc si tento nepochopitelný čin celou dobu nahrával na kameru a následně toto video nahrál na internet. Po střelbě nasedl do svého auta a z místa činu ujel. Policie ho nedlouho na to zastavila a zatkla.

Chystá se změna zákona o držení zbraní

Na Novém Zélandu je držení zbraní možné od 16 let, k tomu je ovšem nutné získat zbrojní průkaz. Místní podmínky pro získání zbrojního průkazu jsou ovšem benevolentnější, než u nás. K vydání zbrojního průkazu stačí zdravotní prohlídka, splnit podmínku bezúhonnosti, a vyplnit několik dokumentů na policii. Zbraně jsou omezené podle skupin, podobně jako u nás. 

Psali jsme: Mel Gibson chystá nový, válečný film: ,,Hacksaw Ridge"

zeland_01
Foto: Policie dorazila na místo střelby až po 36 minutách

Evidence prodejů je sice zaznamenána, obchodník ovšem není povinen tento údaj sdílet s policií. Prodej zbraní mezi občany už není hlídán vůbec. Na Novém Zélandu je navíc možné zakoupit i samočinnou zbraň a to od 18 let s platným zbrojním průkazem. 

Ve srovnání s naším zákonem o zbraních se jedná skutečně o benevolentní zákon. Podle údajů z roku 2017 bylo na Novém Zélandu registrováno 1,5 milionu zbraní. V přepočtu na obyvatelstvo to vychází tak, že každý čtvrtý občan vlastní zbraň. Vzhledem k neexistující registraci je ovšem téměř nemožné dohledat majitele zbraně. I přesto byl až do teď Nový Zéland považován za jednu z nejbezpečnějších zemí. Počet vražd spáchaných střelnou zbraní téměř nikdy nepřekročil hranici 10 případů ročně. Zbraně se ovšem na Novém Zélandu nesmějí použít na osobní ochranu. Účelem držení zbraně je tedy sportovní střelba nebo lov.

Psali jsme: 101 let od narození Otakara Jaroše

zeland_02
Foto: Osmadvacetiletý útočník Brenton Tarrant

I přes to si premiérka Ardernová prosadila zpřísnění místního zákona a to už 6 dní po útoku. Inspirovat se nechala u Australanů, kde mají od roku 1996 civilisté zakázáno vlastnit samonabíjecí zbraně. Stejná pravidla byla nyní zavedena i na Novém Zélandu.

Pokus změnit zákon o zbraních přitom zde byl již několikrát. Hlavní změnou měla být povinná registrace zbraní. To ovšem policie odmítla s tím, že by se jednalo o složitou a zdlouhavou administrativní práci.

Paradoxně byl útočník zastrašen svou vlastní zbraní. Jednu ze svých zbraní totiž zahodil poté, co mu došlo střelivo. K pohozené zbrani se dostal muž před mešitou, když se před střelcem schovával. Muž se chopil zbraně a utíkal za střelcem. Když útočník uviděl, že na něho míří zbraň, nasedl do auta a ujel. Na video ze zatčení Tarranta se můžete podívat níže.


 

Video: Zatčení střelce na Novém Zélandu / YouTube

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Franta

29. 03. 2019

To video spise vypada ze vse bylo sehrano....a sehrano to mohlo byt proto aby byl duvod omezit vlastnictvi zbrani.
A omezit zbrane chteji proto aby se lide nemohli branit muslimum a ty meli volne pole ,,pusobnosti,,
Novozelandska vlada je vlada socialisticka ( jako ceska ) a tim padem je to vlada PODVODNICKA a nic se jim neda verit

Delta

23. 03. 2019

Novináři by mohli mnohým nedorozuměním předejít a pravdivě informovat 1) Český jazyk je jeden z nejtěžších na světě a bez jeho znalosti se v ČR neuživíte.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=d0tvSDCtS7o
2) Sociální dávky jsou jedny z nejnižších v Evropě.
3) Minimální mzda je jedna z nejnižších v Evropě.
4) Český národ je tvořen z 80% nevěřícími, kterým všichni bohové můžou políbit pr..
5) Celou historii nás okolní národy přepadali a obsazovali a už si to nenecháme líbit.
6) Máme bohaté zkušenosti s ideologiemi, takže odpor má 95% obyvatel.
7) Nenecháme si strašit naše děti bubáky v burkách.
8) ČR je na první příčce na světě ve spotřebě piva - pro muslimy "pivo" je nápoj s malým obsahem alkoholu.
Valašský hraniční plot - proti muslimům
Na každéj příjezdovéj cestě a na nádraží bude stáť hlídka,
každému naleje štamprlu slivovice
https://www.youtube.com/watch?v=_hcjcUXa8uA
9) Většina Čechů miluje řízky a vepřové obecně - naopak za prasata považujeme lidi co se denně nemyjí a vyhazují odpadky na ulici, což je v muslimských zemích naprosto normální.
10) Polovina národa má doma psa a má ho raději než přespolní

Delta

22. 03. 2019

Kultury by se neměly míchat, tak to vypadá

KOREKTNÍ EVROPA VÁS VÍTÁ
https://www.youtube.com/watch?v=V9mgwJaRLjE

Xxxxx

22. 03. 2019

Udělal dobře, takové "čistky" by se měli provádět pravidelněji.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací