EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Takhle vypadá cvičení monstrózní létající pevnosti AC-130

 24. 09. 2018      kategorie: Vojenská technika      3 komentáře

Snad každý fanoušek vojenské techniky zná americký multifunkční letoun C-130 Hercules od společnosti Lockheed Martin. Jedná se o stálici, která v (nejen) amerických ozbrojených složkách působí více než půl století, a to ve více než 40 různých variantách.  Od klasické dopravní/transportní varianty přes různé specializované a vysoce modifikované stroje. Mezi ně patří i modifikace s označením AC-130, kterou většina z vás od pohledu zná jako to „letadlo s kanónem na boku“. 

c130_02
Foto: AC-130 v akci

AC-130 je modifikace letounu C-130 Herkules, jejíž hlavní pracovní náplní je dodávat dostatečnou palebnou podporu pozemním jednotkám. Jedná se o vysoce specializovaný letoun, který k plnění své operační náplně vyžaduje luxus ve formě zajištěné letecké převahy. Jakmile je však AC-130 vypuštěna do vzdušného prostoru, nepřátelské jednotky na zemi se mají na co těšit.

Psali jsme: Rusko zahájí modernizaci frontových bombardérů Su-34

c130_03
Foto: Většina lidí zná AC-130 jako „letadlo s kanónem na boku“

Tento letoun si odbyl svou premiéru ve Vietnamu, svou roli plnil také v Zálivu a v posledních letech se účastní zejména protipovstaleckých a protiteroristických bojů na Blízkém východe. Díky neustálým modernizacím jsou stroje stále relativně efektivní i v dnešních bojových podmínkách. 

Na YouTube se z počátku září objevilo video, které zachycuje průběh cvičení posádky jedné ze „stotřicítek“, které patří pod americké letectvo (US Air Force). Na videu výše si můžete prohlédnout, jak vypadá celý proces od nakládání munice, její uskladnění na palubě, následné nabíjení palubních zbraní (dvojice 20 mm kanónů M61 Vulcan, jeden 40 mm kanon a jedna modifikovaná 105 mm houfnice) a ve finále také střelba cvičnou municí.

Psali jsme: Střelby z BVP-2 v Kosovu

c130_04
Foto: Výzbroj letounu AC-130 je opravdu hrozivá

Piloti si během cvičení vyzkouší také tankování ve vzduchu, které je zachycené na celém konci videa. Tato létající ozbrojená pevnost je vskutku impozantní. 
 

 Autor: Dominik Z.

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Kamil

19. 06. 2019

23. 5. 1969 došlo na letecké základně v Mendenhallu ve Velké Británii k neobvyklému incidentu. Seržant Paul A. Meyer, veterán z Vietnamu, který konal službu na letecké základně v Mendenhallu, ukradl transportní letoun C-130 Hercules, aby mohl letět za svou ženou do Langley ve Virginii. Ani ne dvě hodiny od startu však již nikdo nikdy stroj neviděl. Byl sestřelen, nebo udělal Meyer chybu, v jejímž důsledku se letoun zřítil? To se dodnes neví.Na první pohled vypadá příběh Paula A. Meyera jako z romantického filmu, který se však brzy změní v napínavý thriller. Meyer, veterán z Vietnamu, se rozhodl ke ,,kovbojskému" kousku poté, co mu byla zamítnuta žádost o dřívější návrat domů do Virginie za svou ženou.Protože se Meyer cítil nešťastný a tesknil po své drahé, v 5:00 ráno po bujaré pitce z předchozího dne ukradl letoun C-130 Hercules a hodlal letět přes Atlantik domů. Meyer byl navíc pod emociálním stresem, kdy bývalý manžel jeho ženy ji zažaloval. Jak vyplynulo z pozdějšího vyšetřování, Mayerova žena tlačila na svému muže, aby přiletěl domů co možná nejdříve. Meyer měl namířeno do Langley ve Virginii, ale velmi brzy po startu se nad kanálem La Manche ztratil C-130 z radaru.
Skoro 50 let po incidentu se tak neví, co se přesně stalo a neví to dodnes ani Meyerův nevlastní syn. Pro verzi zřícení letounu Meyerovou chybou by mluvila skutečnost, že Američan byl mechanikem pro letouny C-130 , ale nikoliv oficiálně jejich pilotem. Je také možné, že ve stavu, v jakém ukradl letoun, mohl způsobit následnou nehodu a zřícení letounu.Meyer se den před svým ,,kouskem" zúčastnil se svými přáteli pijatiky a alkohol mohl také ovlivnit jeho zkratkovité jednání. Verze pro sestřelení by dávala smysl v případě, že Britové nechtěli, aby potenciálně ohrozil lidské životy ve stavu, v jakém byl, a protože nebyl kvalifikovaný pilotovat čtyřmotorový těžký stroj C-130 (i když měl soukromou pilotní licenci). Někteří očití svědkové vypověděli, že viděli stroj padat z oblohy a explodovat poté, co spadl do vody. Nicméně mohl být stejně tak sestřelen, jako se zřítit vinou Meyerovy pilotní chyby.

Oleg

14. 04. 2019

Tomu bych i věřil, že pro byznys napadout i své vlastní
5 amerických vojáků zabila střelba z vlastního vrtulníku V pondělí zahynulo v Afghánistánu pět vojáků sil ISAF, potvrdilo v úterý NATO, aniž by uvedlo národnost. Podle CNN jde o Američany. Zdroj z afghánské policie citovaný agenturou Reuters uvedl, že se omylem stali oběťmi palby z vrtulníku pilotovaného spojeneckými vojáky.
http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/338883-pet-americkych-vojaku-zabila-strelba-z-vlastniho-vrtulniku.html

Delta

24. 03. 2019

AC-130 Attacks Washington D.C.
https://www.youtube.com/watch?v=qzsmzLEK3O8

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací