EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Tento měsíc zemřel Earl McClung - člen původních Band of Brothers

 05. 12. 2013      kategorie: Vojenská historie      0 bez komentáře

Dne 27. listopadu 2013 zemřel americký válečný veterán, člen legendární E Company (známé jednotky ze seriálu Band of Brothers) 101. výsadkové divize, Earl "One Lung" McClung.

earl00
Foto: Earl "One Lung" McClung

Earl se dobrovolně přihlásil do armády ve věku 19 let v únoru roku 1943 jako výsadkář (Ft. Benning později Ft. Bragg) ke 101. výsadkové divizi (Křičící orli). V den D (6. června 1944) seskočil nad Normadií, kde dopadl v blízkosti francouzského města Sainte-Mère-Église. Ve městě samotném i v jeho okolí se pak rozzuřila krvavá bitva s nepřítelem, který nechtěl ustoupit. Earl tak prožil svůj křest ohněm.

Psali jsme: Fakta a mýty o tajemném nacistickém "zlatém vlaku"

earl02
Foto: Earl se svojí ženou Jean

Earl se pak dále zúčastnil např. operace Market Garden s cílem vyhodit do povětří most přes kanál Wilhelmina. Byl také v centru dění, když se dostal do německého obklíčení u města Bastogne na konci roku 1944 v rámci německé operace Wacht am Rhein.

McClung je také oficiálně brán za 1. američana, který vstoupil do Hitlerova sídla Berchtesgaden.

Psali jsme: Pěchotní srub K-S 14 a četař Arnošt Hrad, část I.

earl03
Foto: Earl v roce 2010

Po válce se vrátil zpátky do USA, kde mu chvíli trvalo se aklimatizovat. Poté, co si prožil, jednoduše nebyl schopen se vrátit do normálního života. Po nějakém čase si ale zvykl, našel si práci a oženil se. Earl měl 3 děti. Jeden z jeho synů pak zemřel ve válce ve Vietnamu.

earl04
Foto: V seriálu HBO Band of Brothers ztvárnil Earla herec Rocky Marshall

Earl zemřel ve věku 90 let. V seriálu HBO Band of Brothers ztvárnil Earla herec Rocky Marshall.

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací