EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Tip na film: Statečné srdce

 16. 09. 2018      kategorie: Army zábava      4 komentáře

Dnešní film se vrátí hodně do historie, a jak tomu občas bývá, vychází ze skutečních historických událostí a postav. Film Statečné srdce s vynikajícím hercem Melem Gibsonem v hlavní roli chytne za srdce snad každého. Tento celovečerní film vypráví o skotském hrdinovi, který ve 13. století bojoval proti anglické invazi. William Wallace je nejen národním hrdinou, ale také vzpomínkou na těžké doby Skotska.

braveheart_01
Foto: Skotského hrdinu Williama Wallace v roce 1995 bravurně ztvárnil Mel Gibson ve filmu Statečné srdce (Brave Heart)

Film je inspirovaný skutečnou historickou postavou Williama Wallace, který se v 13.století postavil do čela odporu proti anglickému králi Eduardovi I. William se tajně oženil, aby se jeho žena Murron [Marn] vyhnula králem nařízenému právu první noci. Jednoho dne se ji však pokusí znásilnit angličtí vojáci, a když ji William brání, je prohlášen za psance a Murron popravena. Wallace se postaví do čela odporu proti anglické vrchnosti a získává spojence v princezně Isabelle, díky které se vyhne většině králových nástrah. Nakonec je však Wallace kvůli zradě vlastního vojska zajat.

Napříč Skotskem se dodnes nachází několik památníků, které připomínají obyvatelům velkého muže, idola a ochránce Skotska, který se nebál položit život za svoji zem, kterou tak miloval. Majestátní věž, která se nachází na vrcholku Abbey Craig kousek od historického centra města Stirling, je jedním z nevýraznějších národních památníků postavených na počest Williama Wallace. Stavba National Wallace Monument započala v roce 1861 a trvala 8 let, než byl památník slavnostně otevřen veřejnosti.

braveheart_02
Foto: National Wallace Monument

Místo nemohlo být vybráno lépe. Právě pod útesem na planině, dříve plné lesů a bažin, porazili skotští povstalci pod vedením Williama anglické vojsko a zajistili království famózní vítězství.

 

Přidat na Seznam.cz

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (251)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací