EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Tip na film: Statečné srdce

 16. 09. 2018      kategorie: Army zábava      4 komentáře

Dnešní film se vrátí hodně do historie, a jak tomu občas bývá, vychází ze skutečních historických událostí a postav. Film Statečné srdce s vynikajícím hercem Melem Gibsonem v hlavní roli chytne za srdce snad každého. Tento celovečerní film vypráví o skotském hrdinovi, který ve 13. století bojoval proti anglické invazi. William Wallace je nejen národním hrdinou, ale také vzpomínkou na těžké doby Skotska.

braveheart_01
Foto: Skotského hrdinu Williama Wallace v roce 1995 bravurně ztvárnil Mel Gibson ve filmu Statečné srdce (Brave Heart)

Film je inspirovaný skutečnou historickou postavou Williama Wallace, který se v 13.století postavil do čela odporu proti anglickému králi Eduardovi I. William se tajně oženil, aby se jeho žena Murron [Marn] vyhnula králem nařízenému právu první noci. Jednoho dne se ji však pokusí znásilnit angličtí vojáci, a když ji William brání, je prohlášen za psance a Murron popravena. Wallace se postaví do čela odporu proti anglické vrchnosti a získává spojence v princezně Isabelle, díky které se vyhne většině králových nástrah. Nakonec je však Wallace kvůli zradě vlastního vojska zajat.

Psali jsme: Tip na film: Lancaster Skies - nový válečný film věnovaný hrdinům bitvy o Británii

Napříč Skotskem se dodnes nachází několik památníků, které připomínají obyvatelům velkého muže, idola a ochránce Skotska, který se nebál položit život za svoji zem, kterou tak miloval. Majestátní věž, která se nachází na vrcholku Abbey Craig kousek od historického centra města Stirling, je jedním z nevýraznějších národních památníků postavených na počest Williama Wallace. Stavba National Wallace Monument započala v roce 1861 a trvala 8 let, než byl památník slavnostně otevřen veřejnosti.

braveheart_02
Foto: National Wallace Monument

Místo nemohlo být vybráno lépe. Právě pod útesem na planině, dříve plné lesů a bažin, porazili skotští povstalci pod vedením Williama anglické vojsko a zajistili království famózní vítězství.

Psali jsme: TIP na film: Patrola - drsný film z pohledu policajtů z LA

 

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (570)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací