EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Tragická havárie ruského bitevního vrtulníku Mi-28N, pilot i navigátor zahynuli

 17. 12. 2019      kategorie: Události      4 komentáře

Před pár dny se stala tragická havárie ruského vojenského vrtulníku Mil Mi-28N "Noční lovec", která se udála během nočního cvičného letu (kolem 23. hodiny místního času) 11. prosince 2019 u města Korenovsk v Krasnodarském kraji. Havárie skončila tragicky. Oba členové posádky, pilot i navigátor, zahynuli. Nyní se objevila fotografie havarovaného vrtulníku ležícího obráceně, rotorovou částí k zemi.

mi28_01
Foto: Fotografie havarovaného vrtulníku ležícího obráceně, rotorovou částí k zemi | Topcor

Ruské zdroje uvádějí, že k havárii došlo za velmi nepříznivých povětrnostních podmínek a během silné mlhy. Vrtulník během provádění přistávacího manévru tvrdě dosedl. Stalo se tak na území vojenské jednotky nedaleko města Korenovsk (Krasnodarský kraj). Na výše uvedené fotografii, kterou poskytl portál Topcor, je vidět značné poškození vrtulníku včetně částí listů rotoru zavrtaných do země. Je vysoce pravděpodobné, že v této poloze byl vrtulník i objeven krátce po nehodě.

Psali jsme: Stovky vojáků, tanky, gripeny apod. aneb obří přehlídka připomene vznik Československa

Vrtulník byl nalezen ležící na zemi na zbytcích rotorové části, přední část vrtulníku byla zničena a obě křídla chyběla. Podle poškození se vrtulník nejspíše zachytil listy rotoru o zem, když se otáčel.

vrtulniky_00
Foto: Ruské bitevní vrtulníky Mi-28N | Wikimedia Commons

Oficiální příčiny této mimořádné události zatím nebyly zveřejněny, předběžně jsou však zvažovány tři možné verze - špatné povětrnostní podmínky, chyba pilota nebo technická závada. Oběťmi mimořádné události jsou velitel posádky vrtulníku Alexandr Viktorovič Skljankin a zástupce velitele kořenovského letecko-výcvikového pluku a letky Mi-28, Ruslan Kušnarenko.

Psali jsme: Uctění dne válečných veteránů - finální 6. den

Podle vyjádření Ministerstva obrany RF oba členové posádky měli dostatek zkušeností pro provádění letů i náročných podmínkách. Samotný let probíhal bez ostré výzbroje. Vyšetřováním příčin této mimořádné události se bude zabývat komise Hlavního velení VAS RF.

Mil Mi-28 (kód NATO "Havoc") je ruský bitevní vrtulník určený k boji proti tankům a obrněným vozidlům. Vznikl během 80. let 20. století z typu Mi-24. Jeho vývoj inicioval vývoj AH-64 Apache, jehož má být Mi-28 protiváhou. Mi-28 je úzce specializován pro boj s obrněnými vozidly a tanky a není určen pro převoz osob nebo nákladu jako Mi-24, přesto však disponuje malým prostorem pro transport 3 pasažérů, který měl umožnit záchranu posádek sestřelených vrtulníků. Při konstrukci se počítalo s možností snadného leteckého transportu a sestavení v místě nasazení. Maximální rychlost vpřed činí asi 300 km/hod, rychlost do boku a vzad asi 100 km/hod.

Mil_Mi-28N
Foto: Ruský bitevní vrtulník Mi-28N | Wikimedia Commons

Rychlost otáčení kolem vertikální osy v Hover modu (nehybné zavěšení ve vzduchu) se pohybuje kolem 45°/sec. První prototyp stroje vzlétl 10. listopadu 1982. Vývoj vrtulníku dále pokračoval a sériově se začal vyrábět od roku 1987. Postupně docházelo k modernizacím, které využívaly technického a technologického pokroku. V létě roku 1996 byl vyroben prototyp verze Mi-28N, který je určen k boji i v noci. Vrtulník je vyzbrojen automatickým leteckým kanónem Šipunov 2A42 ráže 30 mm, řízenými i neřízenými raketami různých variant. Mi-28 má plně pancéřovanou kabinu včetně skel, která by odolá zásahům projektilů ráže 7,62 a 12,7mm a střepinám munice do ráže 20mm. Ruská armáda obdržela první prototypy Mi-28 k testům v roce 2004.

Video: Bitevní vrtulník Mi-28N v akci / YouTube

 Autor: Kamil J.

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

qr

29. 12. 2019

Ano, bohužel.
A vypadá to, že se to hned tak nezlepší. Někdo těm Američanům musí pomoct s rozpočtem ...!

Martin

23. 12. 2019

Co je na tom tragického? Vždyť ten vrtulník je Ruský. Čím méně jich mají, tím lépe.

Leo

17. 12. 2019

veľmi nebezpečné akýkoľvek vrtuľník, hlavne Chinook

satestsat121

17. 12. 2019

Je to opravdu tragedie, letadla a vrtulníky padají a to nejen v Rusku, ale i USA, Franci atd. Ale o tom se tolik nemluví neb to jsou přece přátelé. Zákony fyziky platí jen v Rusku a možná Číně.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací