EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ukrajina zkoumá možnost výroby letadel Su-27 a MiG-29

 13. 08. 2021      kategorie: Vojenská technika      58 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Na Ukrajině se zkoumá možnost „lokalizace“ výroby stíhaček Su-27 a MiG-29. Tyto stroje jsou považovány za kandidáty na výrobu kvůli existenci dvou ukrajinských podniků na opravy letadel, které mají schopnosti opravovat jednotlivé části draků a nahrazovat poškozené prvky. 

Letecký výzkumný ústav navrhl vybavit stíhačky vyrobené na Ukrajině leteckými motory, elektronikou a zbraněmi vyráběnými ukrajinským obranným průmyslem. V současnosti však neexistují žádné informace o financování projektu, a není také vyřešena otázka výroby systémů, které na Ukrajině nikdy vyráběny nebyly.

ukrajina_TITFoto: Su-27 letectva Ukrajiny | fenix / Ministerstvo obrany Ukrajiny / CC BY-NC-ND

Jak uvedl velitel letectva ozbrojených sil Ukrajiny generálporučík Sergej Drozdov, flotila ukrajinského vojenského letectva je výrazně zastaralá, a proto letectvo země již nebude moci za horizontem deseti let plnit žádné bojové mise. Podle Drozdova je nepravděpodobné, že by v nadcházejících letech mohl Kyjev vytvořit vlastní víceúčelový bojový letoun - neexistují zkušenosti ani vývojové a výrobní kapacity. 

Suchoj Su-27 je sovětský dvoumotorový stíhací letoun, určený k boji proti vzdušným cílům ve velkých, středních, malých, přízemních výškách a to ve dne i v noci za každého počasí. Vznikl v konstrukční kanceláři Suchoj. Díky svému značnému doletu může sloužit také jako hlídkový a doprovodný letoun.

Byl navržen jako odpověď na americké těžké stíhací letouny čtvrté generace jako Grumman F-14 Tomcat a McDonnell Douglas F-15 Eagle, s dosahem 3 530 kilometrů (1 910 nmi), silnou výzbrojí, sofistikovanou avionikou a vysokou manévrovatelností. Su-27 je určen k vybojování letecké nadvlády a následné varianty jsou schopny provádět téměř všechny vzdušné vojenské operace. Vznikl společně s letounem MiG-29, který byl vytvořen jako protiváha strojům General Dynamics F-16 Fighting Falcon a McDonnell Douglas F/A-18 Hornet.

Mikojan-Gurevič MiG-29 je lehký dvoumotorový, proudový stíhací letoun k vybojování vzdušné nadvlády v prostoru fronty. Byl vyvinut v SSSR konstrukční kanceláří Mikojan v 70. letech 20. století. Měl se doplňovat spolu s větším a těžším letounem Suchoj Su-27, který byl zamýšlen jako protiváha amerického stroje McDonnell Douglas F-15 Eagle, zatímco MiG-29 měl být odpovědí na lehčí typy General Dynamics F-16 Fighting Falcon a McDonnell Douglas F/A-18 Hornet. Do služby v sovětském letectvu vstoupil MiG-29 v roce 1982.

Původně byl navržen k boji proti jakýmkoli nepřátelským letadlům, ale nakonec mnoho MiGů-29 sloužilo jako víceúčelové stíhací letouny schopné provádět řadu různých operací, pro které jsou běžně vyzbrojovány střelami vzduch-země a přesnou municí. MiG-29 vznikl v několika hlavních variantách, včetně víceúčelového MiGu-29M a namořní verzí MiG-29K; nejpokročilejším ze série jsou letouny MiG-35. Pozdější modely jsou často vybaveny vylepšenými motory, skleněným kokpitem, systémem HOTAS, moderními radary, IRST senzory a výrazně zvýšenou kapacitou paliva; Některá letadla byla také vybavena pro tankování paliva za letu.

Po rozpadu Sovětského svazu letouny nadále slouží v řadě bývalých sovětských republikách, ze kterých je ruské letectvo největším provozovatelem. Ruské letectvo chtělo modernizovat stávající letku na verzi MiG-29SMT, ale finanční potíže způsobují omezené dodávky. MiG-29 byl také populární exportní letoun, který se dostal do služby asi u 30 zemí. Největším zahraničním provozovatelem je Indie. V roce 2013 byly MiGy-29 stále ve výrobě u společností Mikojan (od roku 2006 součástí Sjednocené letecké korporace).

Zdroj: then24.com, Wikipedia

CENOVÉ BOMBY 258)

Komentáře

Czert

18. 08. 2021

Omny
Ano, prodaly migy 29 do wgypta, jako privesek k suckam, a to jim je rusove pomalu vnucovaly.
Egypt by nikdy nekiupil samotne migy, kdezto samotne sucka jo.
A migy a indove?
Hmmm, no nevim, indove na migy neustale nadavaji a doknce vsechny na urcitiu dobu uzemnili kvuli jejich problemum.
Navic je kouoili ve verzi pro letadlovku, protoze rusko nebylo schopne dodat letadlove sucka.
A indove letadla pro letadlovku nutne potrebovaly.
A kupodivu indove dnes uvazuji ze nahradi nove migy letadlovymy rafaele.
Hmmmm.

karel3

18. 08. 2021

Omny
"Jinak je s podivem, že takhle Ukrajinak uvažuje, což pak jejich velký bratr US, který tam připravil puč před pár lety, ..."
-----------------------------------------------------
Když pominu nedoložený bolševiický blábol o puči, organizovaný USA... v pozadí se stále zakořeněnou autorovou mentální fixaci a potřebou přítomnosti jakéhosi (ruského) "velkého bratra".

Hned je vidět, že nejsi dobrý hospodář a že jsi svůj život prožil nehospodárně, pravděpodobně za peníze daňových poplatníků v eráru.
Každý normální člověk nejdříve použije vlastní zdroje a možnosti. Nehledě na to, že zvýší kvalifikaci svých občanů a vybuduje prostředí, které je možné nabídnout jiným.

Každý Slovan jako ty, nasadí ufňukaný výraz a začne se rozhlížet, co by kde vysomroval od jiných se slevou, zatímco mu vlastní majetek bez užitku zkoroduje. :slight_smile:

Omny

17. 08. 2021

Jinak je s podivem, že takhle Ukrajinak uvažuje, což pak jejich velký bratr US, který tam připravil puč před pár lety, nebo někdo jiný z NATO nedokáže jim za hubičku nabídnout olétané F-16 s nějakým modernizačním balíčkem? Zřejmě ta Ukrajina už musí být komplet vydrancovaná, západ vše vyždímal a už zřejmě je Ukrajina lhostejná.
Analogie - Rusko s Běloruskem darovalo Srbsku starší MIg 29 a ten zaplatil za opravu a modernizaci, tuším že 1 letadlo je vyšlo tak na 1/3 nového s výzbrojí.
Jenže to velký bratr US pro UKrajinu neudělá, páč to se mu nevyplatí že o))

OMny

17. 08. 2021

Czert
právě že Mamlasi v těch posledních 10 letech byly ty Migy29 prodány do Egypta a Indie....kdyby jsi pořád nebyl osel, nepsal tu o čem nemáš ani šajna a radši si něco nastudoval. Ty jsi jako mamlas Karel3 ...ten dělá to samé, píše o všem, ale šajna nemá o ničem jak to bylo a je....

karel3

17. 08. 2021

Czert
"A neco k tematu ci diskuzi by nebylo?"
---------------------------------------------------------------
Myslíš, kromě Rusáků a jejich másla na hlavě?

Pokud ti nestačily ty informace a obrázky MiGů-29, rozebraných a vrácených z okupovaného Krymu, tak bych tady ještě něco měl.

Od roku 2018, modernizuje MiGy-29 ukrajinský závod ve Lvově, Львівський державний авіаційно-ремонтний завод na verzi MiG-29MU2.
http://lsarp.com.ua/

Od roku 2020 navázala Ukrajina spolupráci s izraelskou firmou Elbit Systems, ...
https://elbitsystems.com/

Co máš k tématu přínosného ty, kromě kladení otázek ?

Víme alespoň na co máš výuční list, abychom my dva mohli nasměrovat naši debatu do určitého technologického segmentu, kde bude o čem pokecat.
Zrovna hledám někoho, kdo si třeba sám zkoušel lisovat projektily do ručních zbraní ..., abych se přidržel nějakého armádního tématu.

Czert

17. 08. 2021

Karlik
A neco k tematu ci diskuzi by nebylo?

karel3

17. 08. 2021

Námořní pěchota Severní flotily na Donbase. Odhalena nová data o vojácích RF

https://informnapalm.org/cz/namorni-pechota-severni-flotily-na-donbase-odhalena-nova-data-o-vojacich-rf/

karel3

17. 08. 2021

Fotka u stíhačky Mig-29 usvědčila příslušníka zvláštní jednotky GRU RF z účasti na agresi proti Ukrajině:
https://informnapalm.org/cz/fotka-u-stihacky-mig-29-usvedcila-prislusnika-zvlastni-jednotky-gru-rf-z-ucasti-na-agresi-proti-ukrajine/

Belagi

16. 08. 2021

Panove, snazte se ignorovat toho Karlika a Robika. tohle je bohužel nelečitelný, tak je v tom nechte žít..

Czert

16. 08. 2021

Karlik
Hahahahahaha, pises ze neumim cis a rozumet rozumnym argumentum a sam zadne nepredpokladas.
Co ma spolecneho s jakymy zememisousedi ukrajina? A jak sou vyspele?

Doted sem si myslel ze veskere tvoje argumety sou o tom jak sou germani dokonaly, protoze sou germani, a ne proto ze prejaly vyspelejsi technologie driv nez cesi.
A k tomu pivu plzenskeho typu, ocejavam od tebe ze me predlozis jednoznacny dukaz o tom, ze onen postup vymysleli nemci, jinak tobude dukaz toho ze nemci sou stejni jako cesi - slovani. Technologii proste prijali.

karel3

16. 08. 2021

"Tak opet demagogie a zadne rozumne argumenty, ale co taky cekat od komunistickeho politruka, ze.A ten tvuj milovany konrad zuse, das svuj penis za to, ze kdyby nemci zili na ukrajine, nebo jen on, tak by udelal ty same objevy? Ne? Hmmmmm."
-------------------------------------------------------------------------------
Předvádíš tady jenom urážky, hloupost a řečičky o demagogii a rozumných argumentech, které nejsi schopen číst, vnímat, vstřebat ani sám předkládat. :slight_smile:
Dej si další výčepní z plastiku a zkus se zamyslet, se kterou z pěti nejvyspělejších zemí světa sousedí Ukrajina a se kterou ČR.
Mimo jiné. Dodnes bys cumlal medovinu, kdyby Keltové a Germáni nenaučili Slovany vařit pivo "plzeňského" typu. Tvoji soukmenovci na "Východě" jedou ještě stále na kvásek.:slight_smile:

Czert

15. 08. 2021

Karlik
Tak opet demagogie a zadne rozumne argumenty, ale co taky cekat od komunistickeho politruka, ze.

A ten tvuj milovany konrad zuse, das svuj penis za to, ze kdyby nemci zili na ukrajine, nebo jen on, tak by udelal ty same objevy?

Ne? Hmmmmm.

karel3

15. 08. 2021

Czert
"A k tomu jak cesi tezili z nemecke blizkosti.. . Zjisti si kolik ze to vynalezi a techniky prijaly od anglanu. "
------------------------------
Mně ke spokojenosti úplně stačí, že tady kážeš ty svý moudra na vynálezech z USA, ty indiáne z ruských stepí. :slight_smile:
Při té příležitosti si můžeš něco načíst o počítačovém průkopníkovi jménem Konrad Zuse Německo), abys nezemřel jako nevzdělaný jouda ... :slight_smile:
Hned potom se můžeš podívat na seznam nejvyspělejších ekonomik světa:
1. USA
2. Čína
3. Japonsko
4. Německo
5. Velká Británie

Czert

15. 08. 2021

Karlik
"Tys měl proti Ukrajincům v životě obrovské štěstí, že jsi se narodil blízko u německo-rakouských hranic, kde se ti dostalo kontaktu s vyspělou civilizací ze kterého budeš těžit celý život."
Ano rakusaci a nemci sou tak vyspeli ze ve svoji uzasne velikosti zacaky dve nejnicevejsi valky histrorie a dovedli rabocani, vrazdeni a rasismus do dokonalosti.

A k tomu jak cesi tezili z nemecke blizkosti.. . Zjisti si kolik ze to vynalezi a techniky prijaly od anglanu.
Udelej si mentalni cviceni a prehod nemce a ukrajince.
Porad myslis ze by nemci byly tak uzasni kdyby zili na ukrajine?

ROBO

14. 08. 2021

MXM
Ale docela se vám daří, útok na city, okamžité shazování ......................
.................................................................................................
To je fakt zajímavý že ti sprostý útoky zdejších bolševiků , kterými téměř vždy některí začínají ti nevadí . Já se od nich narozdíl nikdy ke sprostostem a obscénostem neuchyluji ale pouze na ně reaguji . Takže to o tvý "obektivitě" jasně vypovídá vše .

Problém je totiž hlavně v tom že když mě označujete za proameričana , tak mě to neuráží , právě naopak . Kdežto když vás někdo nazve prorusem nebo soudruhem za , který tu otevřeně kopete , tak je to urážka . My za to nemůžeme že nepochopitelně kopete dobrovolně za tým, za který se pak stydíte .

Milan

14. 08. 2021

To když čtu je to zabavné ,skutečně jak mále děti, ale vážně je už po 22hodině tak hajdy do pelíšků zhasnout světlo a spát:imp:

Milan

14. 08. 2021

TO ,

Jiří

14. 08. 2021

Chlapci, šetřete si své rétorické anonymní internetové hrdinství do opravdovvé války.
Která vás díky vaši (historicky mnohokrát dokázané a opakované) hlouposti a naivitě zcela jistě čeká.
Vás mi líto není, jste jen naivní blbci, kteří dříve nebo později dostanou řádně po papuli.
Snad jen nemáte děti, kteří by trpěli vašim stupidním fanatismem.

MXM

14. 08. 2021

Robo+Karel3: tohle se dnes vyučuje na nějaké obdobě školy Amerik pro východní Evropu? Ale docela se vám daří, útok na city, okamžité shazování a ponižování oponenta skoro vždy spolehlivě zafunguje, mentoři z vás musí mít radost, takto pod různými přezdívkami schopně rozvracíte diskuse napříč weby .-)

ROBO

14. 08. 2021

Jiří
pozůstalí z Lidic, Ležáků, Javoříčka a dalších obcí by vám nejspíš nafackovali
........................................................
No my by sme jim byli zcela jistě úplně volný . Ale jelikož tedejší vesnice se skládaly pouze z drobných živnostníků , statkářů apod. , který ste vy komouši v r1948 sprostě okradli , tak zcela jistě vím že tobě jakožto jejich přívržeci by tu rudou kebuli jistě s chutí propleskly , ne-li více .

MXM

14. 08. 2021

teoreticky by to mohli zkusit s tím MiG-29, na těžší stroje bez nároku. Nejlepší by bylo ty stará súčka všech typů co nejdřív vyřadit, soustředit se na ten MiG a k tomu vzít od frantíků na dluh dvě tři lety Rafale (či ještě něco přihodit do zástavy). Pak by to mohlo být zajímavé letectvo, stačila by modernizace na způsob ruského SMT ale se západní avionikou, motory by mohl dodat Motor Sič.

ROBO

14. 08. 2021

Jiří
A co takhle nějakou faktickou poznámku Jiříku . Nebo ti zbyli už jen ty ubohý bolševický urážky ?

karel3

14. 08. 2021

Petr366
"Staří poumírali nebo brzo umřou a mladí se rozutekli."
--------------------------------------------------------------------------------------
Když staří končili, uměli svářet ocelové pláty, opravovat převodovky, motory a radiostanice, nic víc nebylo potřeba. To si myslím, že dnes dokáží mladí také.
Strčit "starého" vojáka do dnešního stroje, tak by možná vyjel a tím by to také asi celé skončilo. :slight_smile:
Já bych ty mladé zas tak nepodceňoval. Všude existují chytré a pracovité partičky, které "to", nebo "něco" baví. Není jich tolik, ani možná tolik potřeba, ale určitě jsou.

karel3

14. 08. 2021

Jiří
"Vy dva novodobí svazáci (ale s absolutně stejným slovníkem jako ti z padesátých let), pozůstalí z Lidic, Ležáků, Javoříčka a dalších obcí by vám nejspíš nafackovali za tu vaši proletářskou (jen s obráceným znaménkem) agitku...."
---------------------------------------------------------------------------
Jasně starobní soudruhu věrozvěste, hádám tak 70+ a znalosti z kolujícího důchodcovského samizdatu... :slight_smile: Teď je celkem jasné, že nevíš která bije, pokud ovšem vůbec víš, že se píše letopočet 2021 a tvůj "slavný tábor socialismu" zbankrotoval před 31 lety. :smile:

Co mají Lidice, Ležáky, Javoříčko a další obce společného s dnešní Ukrajinou a možnostech vyrábět klony Su-27 a MiG-29 ?
Co máš společného ty s Lidicemi, Ležáky, Javoříčkem a dalšími obcemi, kromě toho co tě učili v komunistické školičce ? Byl jsi se někdy vůbec podívat na všech těch místech ? Já ano.
To jsem opravdu zvědavý, co odborného z tebe ještě vypadne. :slight_smile:

Petr366

14. 08. 2021

Pracovní kolektivy dávno v důchodu nebo evropských montovnách.A ti darmošlapo co válčí na Donbase mají ruce levé.Ono není jen tak rozjet něco s čím jste ztratili kontinuitu.Vím o čem mluvím .Viz Vop.cz.Tam už taky neumí opravit tanky natož je modernizovat.Staří poumírali nebo brzo umřou a mladí se rozutekli.

Jiří

14. 08. 2021

Vy dva novodobí svazáci (ale s absolutně stejným slovníkem jako ti z padesátých let), pozůstalí z Lidic, Ležáků, Javoříčka a dalších obcí by vám nejspíš nafackovali za tu vaši proletářskou (jen s obráceným znaménkem) agitku.
Velkou válku jste nezažili, tak jste zblblí novodobou propagandou, a dychtíte někomu (o kom vám nakukali že na něj budete mít) nakopat zadek. A díky své vlastní hlouposti se ji nejspíš dočkáte, protože vás novodobých svazáků, co se dobrovolně nachávají opít rohlíkem, je čím dál víc.

ROBO

14. 08. 2021

Jiří
Ukrajinský - notorický pocit křivdy od sousedů
..................................................
To jako soudruhu myslíš vážně ¿¿¿
A jaký pocit bys asi očekával vůči státu co se chová nejdřív přátelsky a pak tě zbaběle fašisticky zezadu v noci napadne a okupuje doposud ¿
Nejenom Ukrajinci ale i celý svět to vnímá jako křivdu - kromě vás pár vymírajících bezpáteřních bolševiků . A proto Rusové díky hloupýmu a gestapáckýmu Putlerovi zaplatily a platí vyskou cenu co nmohonasobně převyšuje zisk z tý globàlně málo významný voj.základny , kvuli který to ostatně pouze udělali . A hlavně , protože je nulová šance na návrat , tak jestě milionkrát víc zaplatí v budoucnu . Ale to kleptokratovi a zlodějskýmu mafiánovi jako je Putler a jeho patolízalům bude jedno . Ti si jistě budou dosytosti užívat západního luxusu a blahobytu .

Sou to pouze ubrečený rusáčci co donekonečna fňukají jako jediný už 80.let nad druhou svět. válkou , kterou ostatně sami po boku bratrského Hitlera rozpoutali .

karel3

14. 08. 2021

Jiří
"Copak Karlíku, ty jsi Ukrajinec, že jsi tak afektovaný a s pocitem, že je ti jiným názorem ubližováno? Pravdu máš, že až se miliony vyhladovělých Ukrajinců dají na pochod, tak i u nás můžeme zažít Ukrajinu, protože s nimi přijdou i jejich geopolitické komplexy."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ty někde čteš, že bych si konkrétně já stěžoval na ubližování ? :slight_smile:
Škoda, že jsi ze sebe schopen dostat jenom to primitivní nařčení, že jsem Ukrajinec. :slight_smile:
Od člověka, který pronese na účet Ukrajiny tak zásadní soud,
*
"Ztracená země, ztracený národ. Hloupost, nenávist, krátkozrakost a notorický pocit křivdy od sousedů i za vlastní selhání. Ti navíc již nikdy nic pořádného nevyrobí.......",
*
bych přinejmenším očekával nějakou ekonomickou, technologickou a psychologickou analýzu hospodářství a obyvatel poplivané země s čísly a nějakým srovnáním minimálně s okolními zeměmi (např. Bělorusko, Rumunsko,...), když už né přímo s celým světem. :slight_smile:
Názor "nejchytřejší", nejpočetnější společenské vrstvy v ČR, slovanské řepy, která vstala od bůčku a piva v potu tváře nám sdělila na armywebu svůj i kolektivní názor na kterém se včera schodla se třemi kumpány u stolu po pátém gambáči, přece všichni známe. :slight_smile:

Na tvém místě bych se na Ukrajince nepovyšoval, ani je nehaněl. Nejsi o nic lepší ani horší. Oni vzali život do svých rukou jako "Čechoslováci" v roce 1918 a bude záležet na nich, co dokáží za 100 let.
Když se podíváš na posledních 100 let (ČR), zbytku po Československu, které v roce 1918 zdědilo druhý nejvyspělejší průmysl v Evropě, tak bys možná měl zalézt do kouta a stydět se, chytroléne. :slight_smile:
Tys měl proti Ukrajincům v životě obrovské štěstí, že jsi se narodil blízko u německo-rakouských hranic, kde se ti dostalo kontaktu s vyspělou civilizací ze kterého budeš těžit celý život.
Kdyby ses narodil někde na rusko-bělorusko-ukrajinském pomezí, tak bys nám tady dnes nepsal svá ekonomická proroctví o Ukrajině, ale ležel bys možná na mezi za vsí, jednou rukou si ďoubal suchý z nosu, druhou hrál kapesní kulečník a pásl na širé pláni kozy. Večer bys s kumpánama popil kvásekm, samohonku a na noc by ti musela vaše соба́ка (pes) udělat místo v boudě, aby tě stará nevyhmátla, než zase ráno utečeš s kozama na pastvu. :slight_smile:

Vedle, sídlí stavební firma s ukrajinskými dělníky. Není to s nima lehký, ale ti kluci a fotříci se snaží. Dokud se budou snažit, dokud půjdou za nějako vizí a dokud si z toho co mají k dispozici budou volit, alespoň věkově perspektivní politiky, které budou pravidelně demokraticky měnit,..., tak jim budu fandit.

Mrtvola na hradě, podvodník ve Strakovce, stádo kejvalů u státního krmelce s nataženou rukou, rozdávání peněz za nic ekonkomicky neaktivním a pivní žvásty ještě žádnou zemi neučinili lepší nad jiné ani neposunuli dál. :slight_smile:

Czert

14. 08. 2021

David
Ano, revers neco stoji, ale daleko min nez vyvoj, navic ukrosove muzou pozadat zapad o pomoc s tim co bude nad jejich sily.
A revers uz vyzkouseneho je bez problemu, viz cinani a jejich kopie su27.

A ze stavet seriovky z reverzu prototypu neni moc chytre cinani taky vedi, kdyz zkopirovaly ukrosky prototyp su33 - palubni verze su27.
Misto toho aby vyrobili par kusu, dotahly vyvoj a pak teprve rozjeli seriovku.

karel3

14. 08. 2021

Pilot
"A to si jako koupěj v Rusku licenci?"
--------------------------------------------------------------------
Proč by si Ukrajina kupovala v Rusku nějakou licenci ?
V době vzniku MiG-29 (1977), Su-27 (1977) byla Ukrajinská sovětská socialistická republika součástí Svazu sovětských socialistických republik. Stejně jako Rusko se i Ukrajina přihlásila k následnictví po sovětské republice.
Všude se jistě válí spousta výrobní dokumentace s razítkem ukrajinských továren ladem a Bůh ví, kolik dílů do těch letadel se fyzicky vyrábělo na Ukrajině do rozpadu bolševického "impéria" (1991).
Myslím, že ani Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO) s tím nebude mít sebemenší problém. :slight_smile:
Výrobní závod "Zaporozhye State Aviation Repair Factory" upravuje Su-27 na "západní" standardy od roku 2012. Stačí jenom přestat se flákat, zapojit mozky, ruce a přestat fňukat. Fňukání a flákání nakonec známe jako socialistické dědictví po starších generacích i v ČR. :slight_smile:

Případný nový ukrajinský klon "Su-27" nebude mít s S-27 z roku 1977 zas tak mnoho společného. Přeci jenom se za těch 44 let něco ve vojenském letectví změnilo. :slight_smile:

Pilot

14. 08. 2021

A to si jako koupěj v Rusku licenci?

Jiří

14. 08. 2021

Copak Karlíku, ty jsi Ukrajinec, že jsi tak afektovaný a s pocitem, že je ti jiným názorem ubližováno?
Pravdu máš, že až se miliony vyhladovělých Ukrajinců dají na pochod, tak i u nás můžeme zažít Ukrajinu, protože s nimi přijdou i jejich geopolitické komplexy.

karel3

14. 08. 2021

Ukrajinské letectvo mimo jiné:
MiG-29, 36 strojů
Su-27, 33 strojů
Su-24, 18 strojů
Su-25, 13 strojů
Na Rusáky jim to určitě nestačí, ale při troše dobré vůle a šikovných rukou by doma něco vyrobit mohli. V každém případě je jakákoliv výroba posune dál vývojově i množstvím lidí, kteří získají vysokou kvalifikaci.
Bude to o přístupu lidí. Buď se k tomu postaví jako lidé v anglosaských zemích, nebo jako Slované a to rozhodne.

karel3

14. 08. 2021

Jiří
"Ztracená země, ztracený národ.
Hloupost, nenávist, krátkozrakost a notorický pocit křivdy od sousedů i za vlastní selhání.
Ti navíc již nikdy nic pořádného nevyrobí.
Jedině se zmohou najít v zapomenutém šupleti nějaké konstrukční plány a pod cenou je prodat Američanům nebo Číňanům."
----------------------------------------------------------------------
"Hloupost, nenávist, krátkozrakost a notorický pocit křivdy od sousedů i za vlastní selhání."
--------------------------------
Krásně jsi vystihl i ČR.

Které neštěstí ještě místní slovanští bezmozci nesvedli na Rakousko, Německo, USA, EU, Brusel, Václava Havla,...?
Co místní úředníci, politici, "podnikatelé",...ještě nerozkradli, neprodali, aby se měli hned dobře ? :laughing:

Posmívat se druhým, Ukrajině je tak snadné.
Chtělo by to být ovšem chytřejší a pracovitější, když už jde človíček do té drzosti.

Zrůdnou drzostí ovšem je, když dnešní přemnožení politici, úředníci a důchodci s usměvem ve ksichtě projídají bez užitku životní úroveň našich dětí, vnoučat a vůbec jim to nepřipadá podlé a odporné.
Nech Ukrajinu Ukrajinou a hleď si svého smetiště, Slovane, nebo budeš mít za 20 let Ukrajinu doma. :slight_smile:

David

14. 08. 2021

Je také otázkou, zda by se vyplatilo i jen ona operace vybavit stávající MIg-29 a Su-27 novou avionikou, novými motory atd. Takové hloubkové modernizace sice existují a často vypadají velice pěkně (stačí si vzpomenout na nedávné české BVP Šakal), ale mají jednu zásadní nevýhodu - v praxi to příliš nefunguje a navíc je to enormně drahé, takže se obvykle spíš vyplatí koupit nový stroj. A je navíc třeba brát v potaz to, že draky stávajících ukrajinských Su-27 a MiG-29 jsou velmi opotřebované, trpí nižší úrovní údržby atd. je to něco jiného než často zmiňované íránské F-14

David

14. 08. 2021

Pro czert - jsem si vědom rozdílu mezi revers ingenieeringem a vývojem. Jenže i ten revers ingenieering něco stojí. A Čína i před desetiletími měla samozřejmě víc peněz než mnohem menší Ukrajina. A v případě Íránu - tam se sice podařilo vyvinout kopie F-5 ( proj. Azarakash atd), ale ani jedna nepřešla do sériové výroby

Jiří

14. 08. 2021

Ztracená země, ztracený národ.
Hloupost, nenávist, krátkozrakost a notorický pocit křivdy od sousedů i za vlastní selhání.
Ti navíc již nikdy nic pořádného nevyrobí.
Jedině se zmohou najít v zapomenutém šupleti nějaké konstrukční plány a pod cenou je prodat Američanům nebo Číňanům.

Czert

13. 08. 2021

Karlik
Omny se za mne neschovava, jen omylem napsal czert na misto autora misto do komentare

Omny, ano, dulezite je slovicko BYL. do kolika ze to zemi byly verze migu 29/35 exportovany rekneme v poslednich 10 letech?
A do kolika ruzne verze su27?

Uz rozumis?
Neni nahoda ze suchoj udelal noveho jednomotoraka sachmata, misto aby sjednocena letecka korporace se snazila ozivovat mrtvy mig 29.

Czert

13. 08. 2021

Karlik
Proc bych si mel opakovane cist tvuj prispevek?
Proste si prirovnanim ukroskeho servisu letadel a servisu skodovek ze sebe udelal vola.

sredni vastar

13. 08. 2021

...za bolševiků výzkumný ústav A.S. Popova, zkoumal vývoj a výrobu Československých barevných televizorů a přitom v té době již celý západní svět barevné TV přijímače vyráběl, dokonce i SSSR....zabývali se výrobou již vyrobeného....no drazí UKR BRAVO !!!

Větrník

13. 08. 2021

To je první rozumný nápad šaška a komika Zelenského, zjistil, že mu nikde holubi do huby zadarmo nepadají. Až povyroste a dospěje, rád se s Ukrajinou opět připojí k Rusku. :smiley::innocent::sweat_smile:

Pavel

13. 08. 2021

clanek z rise snu. vyrabovanej stat ukrajina je na tom jako srbsko, ktere bylo rado, ze rusovi se jich zzelelo a darovali jim nekolik SU-27, nebo Migu-29. predstava, ze by Sjednocena lettcka korporace nechala neautorizovane vyrabet svoje produkty na Ukrajine je taky z rise snu. Ze by ukrajina kupovala Rafalle me taky naplnuje veselim. Asi zase budou muset nekomu neco slibit, aby jim nekdo neco dal za darmo.Vyvoj vlastniho letadla bez predchozich zkusenosti je taky usmevne. Jedine co zatim jeste maji je OKB Antonov, ktera mozna jeste je v konkurzu. nehlede na to, ze od rozpadu CCCP nic noveho nevyprodukovalo mimo par modernizaci. Podivejte se na nase Aero a to mi nemame takove problemy jako Ukrajina.

karel3

13. 08. 2021

Omny
Czert - "mamlasi, proč se pořád vyjadřuješ k něčemu čemu nerozumíš? ..."
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Jenom malinká otázečka.
Slovanský barbare, ty se už schováváš za Czerta ?
Vždyť on píše tou svojí hatmatilkou bez háčků a bez čárek ? :slight_smile:

Czert

13. 08. 2021

mamlasi, proč se pořád vyjadřuješ k něčemu čemu nerozumíš? Mig 29 byl vyvezen do více než 30 zemí a nemá exportní potenciál? Že tě baví ze sebe pořád dělat takového hurvínka...mj ho nedávno koupili indové, Egypt atd.

ROBO

13. 08. 2021

M
No , když si Ruský fašouni dovolí napadat a krást Ukrajinské území , tak proti tomu je reversní inženýring úplná prkotina .
Co zmohli Rusáčci proti Čínskému kopírování Ruských letadel ? Nic . Leda tak maximálně vztek a skřípání zubů, vic nic .

M

13. 08. 2021

Pochybuji, že by to Rus dovolil. A udivuje mne, že v článku se nic nepíše u tom, že si Ukrauna bez ruské licence nemúže jen tak vyrábět ruskou stíhačku.

karel3

13. 08. 2021

Czert
"To tvoje prirovnani ke skodovce a servisu skody.
Musim se zeptak, kolik ze to servisu skodovek si vyrabi vlastni dily?"
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zkus si opakovaně číst můj příspěvek.
Když budeš mít štěstí, tak ti to za pár dnů dojde. :slight_smile:

Czert

13. 08. 2021

Karlik
To tvoje prirovnani ke skodovce a servisu skody.
Musim se zeptak, kolik ze to servisu skodovek si vyrabi vlastni dily?

Czert

13. 08. 2021

David
Je rozdil mezi vyvojem a reverznim inzenyrstvi, zeptej se cinanu.

Czert

13. 08. 2021

Tak migy 29 nevyrabet, to sou mrtve stroje bez jakehokoliv exportniho potencialu a vyrabet 2 druhy letounu je pro ukrajinu luxus.

Takze bych videl ze by se ukrosove meli zamerit hlavne na su27.

Jinak, co se stalo planu vybavit ukrose zapadnimi letouny?

pks

13. 08. 2021

Pokud se tam najde někdo, kdo si věří a má odvahu, tak ať to klidně zkusí. Za prototyp vytvořený na koleně snad tolik nedají. Největší problém bývají motory a ty snad nějaké jsou schopni produkovat.
Avioniku tam můžou dát nějakou civilní + nějaký počítač pro ovládání zbraní.
S nějakou velkou podporou západu v tomto počítat nemohou, protože budou levná konkurence.

Stejně asi bude levnější koupit (= vyměnit za nějaké "rodinné stříbro") čínské kopie.

karel3

13. 08. 2021

Jirka
"Ukrajina je na úrovni cca 60.let SSSR, ..."
--------------------------------------------------------------------------------------
No, mě to ani vzdáleně nepřipadá, jako 60. léta SSSR. :slight_smile:
https://www.yuzhnoye.com/en/home/
https://www.rferl.org/a/u-s--ukraine-antares-rocket-lifts-international-space-station/30438055.html

karel3

13. 08. 2021

Jak tady psal již David. Opravovat a vrábět je hodně velký rozdíl.
Obrazně napsáno, který ze servisů Škodovky může Škodovky i kusově vyrábět?
Šikovní lidé se samozřejmě najdou všude. Největším problémem bude asi avionika a zbraňové systémy. Ukrajinci určitě nemají firmy na všechny komponenty a "zabudování" západních technologií bude dosti obtížné, ne li nemožné a taky drahé.
Naštěstí pro Ukrajinu je třeba produkce titanu a dílů z titanu mimo oblasti Luhansk a Doněck.

Na druhou stranu mají Ukrajinci obrovskou smůlu. Penetrace jejich obyvatelstva "ruským parazitem" je tak obrovská, že v podstatě nemají větší šanci uniknout ze spáru zla bez větších následků a nějaké trvalejší záškodnické odvety. V každém případě jim držím palce.

Jirka

13. 08. 2021

Ukrajina je na úrovni cca 60.let SSSR, takže by se měla zaobírat tak max. možností výroby MIG-21.
Na konkurenčním webu tedy píšou jiné pecky: že se prý Ukrajina rozhoduje o pořízení F-35 či F-15EX....

Tarch

13. 08. 2021

Kdyz Írán zvladne vyrábět domestikovane kopie F-5 a k tomu udrzovat a vylepšovat letku F-14, tak proč by to nezvládla Ukrajina. Schopnostmi to asi bude zastaralé, ale oni nemaji dost penez na kompletni obměnu za západní stroje.

WingShawk

13. 08. 2021

No já bych Ukrajince zase tolik nepodceňoval. Obecně mají letecké opravárenské závody (třeba náš LOM) velmi unikátní možnosti generálních oprav letecké techniky a to je obecně předpoklad stavby nových kusů. Pro výrobu některých unikátních součástek lze úspěšně nasadit postup reversního engineeringu (který už, jak víme, mnoho let úspěšně praktikují Číňané). No a pokud mají k dispozici dostatek zkušených odborníků (a to jistě mají, jinak by opravny nemohli provozovat) existuje reálná možnost výroby poměrně zdařilých kopií ruských strojů. Ukrajinský nákup západních strojů mi nepřipadá příliš reálný, protože Ukrajina není, i když se hodně hlasitě tvrdí opak, spolehlivý zákazník a uživatel. Příkladem budiž velké množství vojskem opuštěné techniky během intenzivního konfliktu na východě země, a kdo ze Západu by chtěl, aby se jeho nepoškozená technika dostala do rukou proruských sil nebo přímo Rusů (viz současný "poplach" v USA kvůli BGM-109C/D Tomahawk Block IV v rukou Rusů). Pro Ukrajinu je tedy nejlepší "kopírovat" ruskou techniku, ke které má veškerou dokumentaci, know-how i průmyslový výrobní a surovinový potenciál.

zdenek

13. 08. 2021

Ukrajinci to nedokáží v roce 1993 byla jednání s licencní výrobě pistole na UK ve Vinici bohužel ztroskotala na neustupnosti ua tak si okopírovali koupené vzorky a trhaly se jim hlavně po pár výstřelech mám na to osobní kušenosti.

David

13. 08. 2021

Dost silně o tom pochybuji. Je sice pravdou, že lvovský závod má schopnost letouny Su-27 a MiG-29 opravovat, dokázal také tyto letouny modernizovat. Ale je možná příznačné, že šlo jen o modernizaci jen velmi malého rozsahu. A především je něco jiného letouny opravovat, resp modernizovat, a nebo vyrábět. I kdyby ukrajinci vycházeli z konstrukce letounů MiG-29 a SU-27 a použili některé konstrukční prvky, pak by ten vývoj trval pěkně dlouho - když vezmu v potaz zkušenosti z vývoje jiných letounů, pak by to trvalo klidně 15-20 let. A tak dlouho ukrajinské letectvo čekat nemůže. Co by možná bylo řešením - nakoupit nějaký západní letoun ( napadá mě Rafale, který je také v hledáčku ukrajinského letectva), vyžadovat transfer technologií -a s jejich pomocí se pokusit o vývoj nového letounu. Ale i tak by to bylo nesmírně náročné

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací