EXCALIBUR
CZUB

Ukrajinští veteráni jednotek Waffen-SS: zrádci nebo hrdinové

 03. 06. 2015      kategorie: Vojenská historie      1 komentářů

Ukrajina se dělí na dva tábory ohledně názoru na službu ukrajinských vojáků ve službách Waffen-SS. Jedni vojáky berou za hrdiny a vlastence, jiní je považují za zrádce.

waffen
Foto: Ukrajinští veteráni, kterí bojovali ve složkách Waffen-SS

Každopádně by bylo dobré si trochu připomenout situaci na Ukrajině ve 30. letech. Ukrajina jakožto součást Sovětského svazu (pod vládou Josifa Vissarionoviče Stalina) byla tehdy vystavena tvrdým zkouškám jako byly různé čistky, omezování svobody apod. Asi nejtěžší z nich byl hladomor v letech 1932–1933, který byl vyvolán násilnou kolektivizací zemědělství. Odhady počtu obětí se velmi různí. Historici hovoří nejčastěji o 2,5 až 5 milionech mrtvých hladem.

Není tajemstvím, že v rámci německého východního tažení (operace Barbarossa) v roce 1941 byli Němci ukrajinskými obyvateli často vítání jako "osvoboditelé". Němci však této nálady nikterak významně nevyužili ba naopak v rámci Hitlerem nařízené taktiky "spálené země", Ukrajinu drancovali. 

Přesto, navzdory německé okupaci, velký počet Ukrajinců v té době bojoval radši po boku Němců právě v elitních jednotkách Waffen-SS nežli za Rudou armádu.

Mykhailo Yamulyk, ukrajinský veterán ke své službě ve Waffen-SS řekl: "Ano, nosili jsme německé uniformy, používali jsme německé zbraně, ale naše duše a srdce byly vždy ukrajinské."

waffen_02
Foto: Uctění padlých ve vesnici Chervone v západní Ukrajině

Tito veteráni se také každoročně scházejí v rámci pietní akce, aby uctili památku svých padlých kamarádů.

Podle mého názoru dnes těžko jednoznačně soudit, zdali je dobře či špatně, že se za války někteří ukrajinci dali do služby německých SS. Pod tehdejší Stalinovou krutovládou zřejmě neměli opravdu co ztratit. Otázkou však také zůstává, jak by dopadla Ukrajina, pokud by byli Němci na východní frontě úspěšní.

Zdroj: Wikipedie

 autor: Michal Pivoňka

ARMY24

Komentáře

St.seržant

04. 06. 2015

Důležitá dodatečná informace ke článku! Jako "osvoboditelé" Němci byli vitani JENOM na Zapani Ukrajině, na území které patřilo Polsku, a bylo obsazeno SSSR podlé paktů Molotova- Ribbentropa.... A také důležitou otázkou je - jak na to dnes díváme se my, Evropa, včetně ČR, a zbytek světa?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací