EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Útok Československé armády a policie na věznici Leopoldov

 10. 08. 2017      kategorie: Události      1 komentář

Vzpoura vězňů v Leopoldově byla největší vězeňskou vzpourou v bývalém Československu, která se odehrála v roce 1990. K jejímu potlačení byla nasazena i armáda. Byla odstartována amnestií Václava Havla. Ta se totiž nevztahovala na všechny vězně. Potlačení vzpoury vyvolalo obdiv zahraničních odborníků. Přesto někteří novináři a politici označili zásah za brutální a došlo k odvolání velitele zásahu.

  • Průběh vzpoury

15. března 1990 217 vězňů vyhlásilo hladovku a vytlačilo dozorce z ubytovacích prostor. Brzy se počet bouřících rozrostl a věznice byla trestanci obsazena. Vůdce vzpoury se prohlásil ředitelem věznice. 150 vězňů, kteří se vzpoury odmítli účastnit, bylo drženo jako rukojmí. Začalo rabování a ničení věznice. Bezpečnostní složky v této době vyčkávaly.

Teprve 28. března se rozhodlo o rychlém vyřešení situace. Tím byl pověřen Andrej Sámel. Zprvu se pokusil vyjednávat. Nakonec byl proveden zásah. Bylo při něm použito i 6 obrněných transportérů. Vězni používali ručně vyrobené zápalné lahve, kovové tyče s bodly, dýky, mačety, boxery nebo pouhé žiletky. Zasahující museli bojovat stylem muže proti muži. Po 2 a půl hodinách byla věznice obsazena bezpečnostními složkami. Škody činily téměř tehdejších 30 milionů korun a 5 budov z 11 bylo zničeno.

Psali jsme: Do jaké míry je uctívání válečných veteránů opravdu ryzí a nejen prázdné gesto solidarity

  • Po vzpouře

Soud v Bratislavě soudil 73 vězňů, z toho 61 odsoudil, 5 bylo osvobozeno a 6 vyloučeno k samostatnému soudnímu jednání. Tresty byly v celkové výši 345 let a 10 měsíců vězení. Nejvyšší trest činil 14 a půl roku. Nejnižší 18 měsíců.

Dne 23. listopadu 1991 došlo v Leopoldově k útěku 7 vězňů. Jedním z nich byl i vůdce leopoldovské vzpoury Polgári. Při této události byli zabiti 4 dozorci (3 z nich zabil sám Polgári). Na útěku byli všichni chyceni. Polgári byl nakonec odsouzen na doživotí a je mezi vězni považován za legendu.

Psali jsme: OPERACE IZRAEL - MÁŠ NA TO?

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (1351)

Komentáře

Delta

22. 02. 2019

PRÁCE versus VĚZENÍ.Daňoví poplatníci dostávají dalšího na starost, aby měl to, co jiní nemají
VE VĚZENÍ strávíte většinu času v cele veliké 2x3 metry. V PRÁCI strávíte většinu času v kóji veliké 2x1.5 metru. VE VĚZENÍ dostanete teplé jídlo 3 x denně. V PRÁCI dostanete přestávku na oběd, který si musíte zaplatit. VE VĚZENÍ vám zkrátí pobyt za dobré chování. V PRÁCI vám za dobré chování přidají práci. VE VĚZENÍ se můžete dívat na televizi, kouřit cigarety a hrát karty. V PRÁCI vás za karban, nikotin a dívání na televizi vyhodí. VE VĚZENÍ máte vlastní WC.
V PRÁCI se o něj musíte dělit s celým patrem. VE VĚZENÍ vám dovolí návštěvy rodiny a přátel. V PRÁCI vám nedovolí nic. VE VĚZENÍ jsou údajně někteří dozorci psychologové, aby vězni měli lidská práva atd. V PRÁCI se jim říká vedoucí. VE VĚZENÍ děláte pro sebe a nemáte žádné výdaje. V PRÁCI děláte, abyste zaplatili výdaje spojené s cestou do práce a navíc vám ještě zdaní plat, aby se zaplatily výlohy za vězení. Nechcete se raději nechat zavřít?
POZNEJ ROZDÍL ! Věznice Bangkok - hotel all inclusive (CZ)
http://www.youtube.com/watch?v=X3JHKHKatjI

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací