EXCALIBUR
CZUB
CZUB

“Válka je peklo”: Ikonická fotografie z vietnamské války, která obletěla svět

 24. 01. 2021      kategorie: Vojenská historie      10 komentářů

Dnes tuto legendární fotografii z vietnamské války zná snad každý, kdo se alespoň trochu zajímá o konflikty 20. století. Fotografie byla pořízena 18. června 1965. Tajemný úsměv mladého amerického vojáka s ručně psaným protiválečným heslem na přilbě patří příslušníkovi 1. praporu 173. výsadkové brigády. Někdy bývá srovnáván s tajuplným úsměvem Mony Lisy. No, posouzení necháme na vás.

Heslo, ač zdánlivě obyčejné a veskrze prozaické, je přitom vytaženo ze slov, jež pronesl generál Wiliam T. Sherman roku 1879 absolventům Michiganské vojenské akademie: “Stál jsem tam, kde stojíte vy a tak vím, jak se cítíte. Je naprosto přirozené, že v hrudi každého z vás bije touha i naděje, že jednoho dne využijete schopností, kterých jste zde získali. Potlačte to! Protože vy neznáte nejhorších stránek války. Já už prošel dvěmi a já už jich znám. Já viděl domy i města v popelu. Já viděl tisíce mrtvých mužů ležících na zemi, hledících k nebesům. A tak vám pravím, válka - je peklo.”

An-American-soldier-wears-a-hand-lettered-War-Is-Hell-slogan-on-his-helmet,-Vietnam,-1965
Foto: Tajemný úsměv mladého amerického vojáka s ručně psaným protiválečným heslem na přilbě patří příslušníkovi 1. praporu 173. výsadkové brigády. | Horst Faas / AP / CC BY NC-ND

Psali jsme: Jak stovky koček zocelených Sibiří pomáhaly porazit nacisty u Leningradu

Americký fotoreportér, a pozdější držitel Pullitzerovi ceny, německého původu Horst Faas pořídil tento snímek během své služby na jihovietnamském letišti Phuoc Vinh. Kousavý slogan na stahovací gumě (Cat Eye) maskovacího převlečníku helmy vyjadřuje tehdejší názor mnoha mladých Američanů, kteří byli povoláni a odesláni do vzdáleného Vietnamu. V jihovýchodní Asii, v zemi o které nejspíš nikdy dřív ani neslyšeli, pak měli bojovat v krvavých bitvách, aniž by jim někdo vlastně dokázal vysvětlit proč a pro koho.

Samotná identita vojáka byla po dlouhá desetiletí opředena tajemstvím. Až teprve nedávno byl svou rodinou mladík identifikován jako rodák ze St. Luis jménem Larry Wayne Chaffin. Ve Vietnamu strávil jeden rok a v době pořízení fotky mu bylo pouhých 19 let.

Už před válkou se poznal se svou ženou Fran se kterou měl později tři děti. Po návratu do Států měl Larry problémy se zapojit zpět do civilního života. Zemřel roku 1985 ve věku 39 let na komplikace způsobené cukrovkou. Spekuluje se, že jeho zdravotní stav mohl být ovlivněn, stejně jako u mnoha dalších vojáků z Vietnamu, vystavením herbicidu Agent Orange.

Psali jsme: Peter van Uhm: Proč jsem si vybral pušku

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Josef

27. 01. 2021

Je zřejmé, že prezident Biden rozhazuje sítě, nabízí Japonsku vojenskou podporu o sporných ostrovech s Čínou, to samé s Jižní Koreou a může to pokračovat i o Kurily a Tchaiwan. Jak se rozhodne v Afghánistánu kde je utopen bilion dolarů, není jasné. Jen prezident Zeman je proti stahování USarmy Z Afghánistánu.Další nejasnou oblastí je Střední Východ kde exprezident Trump pozitivně ovlivnil Izrael a pokročila diplomacie s některými arabskými státy. Írán byl definován jako nepřítel největší, tady se očekává odklon nové administrativy USA. Přístup kRusku bude zřejmě nejvíce komplikovaný, který se nebude líbit např Německu. Globální problém bude konkurence s Čínou o Pacifik, do tohoto soupeření budou chtítUSA zapojit spojence, to čeká VB, EU je to vzdálený i když významný důvod, přesto by se EU měla tomuto excesu zdaleka vyhnout. Tak bude čtyřletý mandát prez. Bidena v naznacich realizován.

karel3

26. 01. 2021

Míro
Položím ti záludnou otázku, kterou jsem za bolševika pokládal občas zatvrzelým komunistům.
Kdyby ses musel odstěhovat s celou rodinou a pobírat doživotní rentu pouze v jedné z těchto dvou zemí, kterou bys vybral k životu? USA, nebo Rusko ? (Tenkrát USA, nebo Sovětský svaz?)
Ten nahoře se dívá a lež bude po zásluze potrestána. :slight_smile:

Komouši se tenkrát kroutily a vymlouvali na kdeco, občas padlo "v USA", ale nikdy nepadlo "v Sovětském svazu". Myslíš, že všichni byli málo uvědomělí?
Jeden "úsekový důvěrník" mě nahlásil u vedoucího, že veřejně podrývám autoritu Sovětského svazu a požadoval pro mě trest, ale ani on nikdy nevypustil s huby, že by chtěl dožít v Sovětském svazu. Asi se bál, že by se to mohlo splnit. :smile:

Míra

26. 01. 2021

Petr Polach napsal: USA žádnou část svého teritoria nezískaly vojenským dobytím a následnou anexí dobytého území.
*******
ostrov Guam - jak k němu Američani přišli?
V létě roku 1898, během španělsko-americké války, byl Guam zabrán Spojenými státy.

Španělsko-americká válka: Válku vyprovokovaly Spojené státy podporující nezávislost Kuby a očekávající rozsáhlé územní zisky na úkor španělských zámořských držav. Jako casus belli posloužily snahy některých kubánských a filipínských nacionalistů o osamostatnění. Ovšem pro americkou veřejnost jím spíše bylo podezření, že španělští agenti způsobili výbuch na americké bitevní lodi USS Maine vedoucí k jejímu potopení (příčina výbuchu je záhadou dodnes).

A díky Španělsko-americké válce si uloupili ještě Severní Mariany a Portoriko.

A k Havaji přišli Američani za podivných okolností:

"Pouhé dva roky se pyšní korunou havajská královna Liliuokalani. Když se 17. ledna 1893 podívá do ústí hlavní zbraní amerických vojáků, kteří obklíčili její palác, raději se vzdá. Z mapy teď navždy zmizí i nezávislé Havajské království.
V okamžiku, kdy se havajská panovnice Liliuokalani (1838–1917) vzdala své moci, stále ještě „doufala, že Spojené státy, podobně jako předtím Velká Británie, nakonec obnoví havajskou nezávislost,“ jak uvádí americká publicistka Lynn Santa Lucia."

karel3

26. 01. 2021

Nemá někdo fotku třeba sovětského vojáka z Afghánistánu s nápisem "ВОЙНА ЭТО АД" ?
Zvláštní, že nás v ruském jazyce některá slova vůbec neučili a musel mě pomoci americký Google. :slight_smile: Snad je to tak správně.
V českém rádiu jsem dnes zaslechl, že Putin vydal rozkaz, vymyslet zákon, který zakazuje hovořit o spolupráci Sovětského svazu s nacistickým Německem do 22.června 1941. Tak to Rusáky čeká opět alespoň 30 let temna, než se objeví nějaký Gorbačov a znovu zavelí "Гласность!" I když to možná bude za 50 let, oni jsou přeci jenom dost pomalí. :smile:
Díky Bohu, že jsme se z toho hlupákova včas vysmekli. Za chvíli spadne další železná opona. Naštěstí jsme dnes už na normální straně.

Míra

26. 01. 2021

liberal shark

Jestli to všichni ví takhle, tak to ví špatně.

karel3

26. 01. 2021

Karel I. Rakouský
Možná bys měl nechat psaní až po ranních prášcích na uklidnění po nočních děsech a po vizitě, aby ten výsledek dával nějaký smysl. :smile:
Proč si dáváš přezdívku Habsburska, když celý komentář fňukáš jako správný Slovan ? :smile:

Generál Pavel je zhruba můj ročník, takže v 19 letech nám veleli stejné komunistické trosky jako třeba "ministr národní obrany" Martin Dzúr a pod. Takže s takovým nápisem na helmě bychom trpěli asi stejně. Jeho vstup do KSČ sice nechápu, ale inteligencí převyšuje tehdejší lampasáky o milión procent. Nakonec, ještě v roce 2018 byli všichni tři nejvyšší představitelé ČR ex-komouši. Dnes "už jenom" dva. Což hodně vypovídá o mentální kvalitě zdejší většiny. Nějak nechápu, proč by v této ex-komunistické konfiguraci ČR měl vadit zrovna ex-komunista Pavel.

Pokud sis toho nevšimnul vševědoucí chytrolíne, tak v dnešní době máme tankovací samoobsluhy. Takže tě těžko potkám v Sudetech, když chytračíš z gauče, natož abych natankoval tvoji starou ojetinu z páté ruky. :slight_smile:
Musím tě také pochválit, že jsi v komentáři nevytáhnul nejtěžší zbraně zdejšího důchoďáku, Kalouska a migranty. Ono vlastně nebylo jak to tam namontovat. I když věřím, že bys to hravě zvládnul.:slight_smile:
Pěkný den v EU a NATO !

Karel I. Rakouský

26. 01. 2021

Pro Karla3: "Pěkný příklad rozdílu mezi svobodným světem a bolševikem.
Co by asi čekalo vojáka Československé "lidové" armády před rokem 1989 za takový nápis na blembáku ?" - Nu na to by jsi se ty politruku měl dnes zeptat svých vzorů. Například tehdy soudruha poručíka Petra Pavla - bigoše, soudruha majora Jiřího Šedivého - tankistu. A mnoha a mnoha jím podobných. Ten i ten a mnoho a mnoho jím podobných. Všichni veleli pod dalším Tvým vymodelným soudruhem - generálem Zachariášem na Západním vojenském okruhu. Tam totiž umísťovali jen ty nejblbější zelené gumy a primitivy. Protože byli tzv. Kanonenfutter! Ze západu by je semlel Bundeswehr. Ze severu bývalá NVA DDR, která by se s Bundeswehrem do 24hodin spojila. O Polské armádě nemluvě, ti by válčili "za sebe" opět jak s Němci tak s Rusy. Nezbývá Ti idealisto, než se přidat k povstalcům a bojovat proti Bašaru Asadovi. Mám však obavu, že ti i ti v tomto konfliktu by Tě poslali zpátky ve dvou dílech. Nu a Rusové se Němci opět dohodnou. Neboj!
Třeba se jednou potkáme, až mně budeš v předklonu tankovat benzín z Nordstreemu do mého Mercedesu. A budeš rád, že nebydlíš v bývalých Sudetech. Protože tam takové lidové komisaře budou za jejich názory věšet novodobí bezzemci za nohy na lucerny. Tak jako 9.5. 1945 v Praze na Jindřišské ulici...

liberal shark

25. 01. 2021

Míro, snažíte se marně. Všichni vědí, že Vietnamskou válku vyvolala agrese komunistického severního Vietnamu pod taktovkou SSSR proti jižnímu Vietnamu. Tato agrese začala vlnou teroru Vietcongu proti jihovietnamským civilistům a infrastruktuře, později pokračovala přímým zapojením severovietnamské armády a sovětských vojáků.

Míra

25. 01. 2021

Jen pro připomenutí kdyby někdo nevěděl co vedlo k Vietnamské válce. Jak je u USA zvykem, potřebovaly mít nějakou příčinu, kterou by ospravedlnily napadení. A tak si vymyslely útok severovietnamské lodi na americké lodě v Tonkinském zálivu.

karel3

24. 01. 2021

Pěkný příklad rozdílu mezi svobodným světem a bolševikem.
Co by asi čekalo vojáka Československé "lidové" armády před rokem 1989 za takový nápis na blembáku ? Třeba po roce 1953, nebo 1969, nebo když Rudá armáda Sovětského svazu přijela v roce 1979 šířit komunismus do Afghánistánu, nebo po roce 1980, kdy Varšavská smlouva několikrát chystala invazi do Polska.
Dnes už máme pěkné srovnání s válkou ve Vietnamu.
Stejně jako dnes pomáhá Putin Bašáru Asadovi udržet se u moci a bojovat proti povstalcům, slíbil JFK vládě Jižního Vietnamu, že jim pomůře proti komunistům udržet nezávislost Jižního Vietnamu.
Je škoda všech amerických životů.
Každý, kdo touží po komunistické chudobě pro všechny by si to měl pořádně užít bez možnosti odejít. :slight_smile:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací