EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Vietnam by rád koupil ruské jednomotorové stíhačky, Rusko však takové nenabízí

 07. 07. 2020      kategorie: Vojenská technika      8 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Většina stíhacích letounů vietnamského vojenského letectva jsou jednomotorové sovětské MiG-21 konstrukčně pocházející z šedesátých let minulého století. Tyto letouny by měly být v brzké době nahrazeny nějakými moderními stroji, ale na světě není jediný typ generace 4 nebo vyšší, který by Vietnamu vyhovoval.

Modernizace stíhací flotily vietnamského vojenského letectva není pouze plánovanou akcí, ale především naléhavou potřebou vyvolanou pravděpodobností zvýšené konfrontace s Čínou v boji o sporná území. Existuje zde určitá podobnost s Indií, která měla nedávno novou příležitost se s Čínou střetnout v Himalájích. Bojující strany se zde zatím bily pouze paličkami a kameny, přesně v souladu s platnou dvoustrannou dohodou, ale je možné, že budou použity i jiné zbraně včetně letadel. Indie proto žádá Rusko o zrychlené dodání různých zbraní, včetně 32 stíhacích letounů a protiletadlových komplexů S-400 Triumf.

migvietnam
Foto: MiG-21bis vietnamského letectva | Kien Thuc

Vietnam se hádá s Čínou o vlastnictví dvou území. Nejde o žádné bezvýznamné kopce a kamenitá údolí, ale o oblasti s velkými zásobami ropy. Jde o Paracelské ostrovy a souostroví Spratly. Paracelské ostrovy se nacházejí v Jihočínském moři a geograficky jsou blíže k Vietnamu než k Číně. V roce 1974 zde však došlo k bitvě mezi flotilami Číny a jižního Vietnamu, a ta čínská zvítězila. Na tomto základě považuje toto území Čína za své.

Souostroví Spratly je také v Jihočínském moři. Situace je zde velmi komplikovaná až matoucí, protože nároky si dělá rovnou šest států - Čína, Vietnam, Tchaj-wan, Malajsie, Filipíny a Brunej. Kromě Bruneje mají všechny uvedené státy na souostroví své malé vojenské kontingenty, a je pouze malý zázrak, že zde zatím nedošlo k žádným vojenským střetům. Všechny tyto státy vyjadřují zájem pořídit výkonné stíhačky – Malajsie Su-35, Filipíny Su-30 a Vietnam dokonce Su-57. Čína již Su-35 provozuje a má k dispozici další domácí typy.

Ve vietnamských vzdušných silách jsou nejpokročilejšími bojovými letadly víceúčelové stíhače Su-30MK2V – celkem 35 kusů. K dispozici je také 11 stíhaček Su-27SK/UBK určených k vybojování vzdušné převahy. Za zcela zastaralé nelze označit ani 34 stíhacích bombardérů Su-22, protože ty prošly na konci 90. let modernizací na standard M4.

Su-30MK2V.KienThuc.
Foto: Letouny Su-30MK2V | Kien Thuc 

Hlavní masu vietnamského vojenského letectva však tvoří 144 lehkých stíhaček MiG-21. Jen minimum strojů je aktivně využíváno. Podle vietnamských zdrojů byly MiGy-21 vyřazeny s aktivní služby v roce 2015 a zůstávají pouze v záloze. Podle neověřených zpráv však existuje určité malé množství zkušebních výrazně modernizovaných letadel blížících se svojí úrovní indickému modelu MiG-21 Bison (MiG-21bis UPG). Tyto stroje se údajně objevily v roce 1998 a jejich kvalita je taková, že se dají považovat za bojová letadla čtvrté generace.

Vietnam vždy měl a má v úmyslu kvalitativně přiblížit své vojenské letectvo letectvu čínskému. V 90. letech minulého století Vietnam kontroloval situaci a snažil se, aby mu Čína příliš neutekla. Napodobil čínský nákup Su-27 a následně i Su-30, ale pak Čína získala z Ruska výrobní licence a byl s tím konec. Nákupem letadel Su-35 a stavbou J-20 pak Čína svůj náskok ještě zvýraznila. V Hanoji se proto začalo vážně mluvit o akvizici ruských stíhaček páté generace Su-57.

Zdá se, že Vietnam by rád přehrál Čínu aspoň ve třídě lehkých stíhaček a moc touží po jednomotorových strojích z Ruska. Má to své velmi pádné důvody. Veškeré současné frontové letectví ve Vietnamu je postaveno na sovětské-ruské technice a jsou také nakupována nová ruská cvičná letadla Jak-130. Nákup ruských strojů by minimalizoval náklady na rekvalifikaci pilotů a veškerých pozemních služeb. Určitý příslib nižších nákladů dává i samotná jednomotorová koncepce letadel. Rusko však žádnou jednomotorovou stíhačku nevyrábí.

Vietnamu by z existujících jednomotorových stíhaček mohl teoreticky nejvíce vyhovovat americký stroj F-16. Ten díky upgradům lze stále považovat za velmi moderní a efektivní. Vzhledem k rozsáhlé výrobě je i jeho cena na trhu celkem nízká. Vietnam však americkou vojenskou techniku koupit nesmí. Ze hry je tak i další americký jednomotorový, modernější, avšak velmi drahý a pro vietnamské potřeby nevhodný stroj F-35.

1280px-F16_SCANG_InFlight
Foto: Vietnamu by z existujících jednomotorových stíhaček mohl teoreticky nejvíce vyhovovat americký stroj F-16 (na snímku F-16C). Ten díky upgradům lze stále považovat za velmi moderní a efektivní. | Wikimedia Commons

K dispozici je také indický lehký bojový letoun Tejas. Jeho bojová účinnost je však zatím dosti pochybná a je navíc vybaven americkým motorem, takže se na něj vztahují podobné zákazy jako na celá americká letadla. Přemotorování by bylo teoreticky možné, ale vyžádalo by si to čas.

Jediným jednomotorovým stíhačem na trhu přicházejícím v úvahu pro vietnamské vojenské letectvo je švédský JAS-39 Gripen. Jde o velmi dobré letadlo ověřené dlouholetým provozem. Jeho cena je však vyšší než cena nabízeného dvoumotorového ruského typu - MiG-35.

Vietnamské vojenské letectvo bude muset rozlousknout dilema – zvolit dražší Gripen s požadovanou jednomotorovou koncepcí, ale nekompatibilní se vším co má momentálně zavedeno, a také nutností dokoupit veškeré nové podpůrné vybavení a hlavně výzbroj, nebo zvolit levnější a výkonnější MiG-35, ale s odmítanou dvoumotorovou koncepcí, pro který již řadu podpůrného vybavení a výzbroje má.

Komentáře

Tomáš

16. 07. 2021

Sjednocený Vietnam je příkladem porážky expedičních sboru armád Francie, později USA a několika spojenců z ASEANU. Tam zafungovala spolupráce SSSR a Číny. Japonci šířili heslo, Asie asiatum, za minulé valky, prohrálo válku, byly použity Jz proti němu, ale kolonie zmizely, jen pár závislých státu zustalo, ale na jak dlouho. To už Trump se snažil o získání Vietnamu, ale neuspěl, více jak dva miliony mrtvých, to je hodně silná kava, ale není konec světa.

MXM

11. 07. 2020

Tak nejpravděpodobnější bude asi ten MiG-35, ale ani SAAB nemusí být bez šance pokud se dohodne jako s Brazílií. To by pro Vietnam mohl být historický kšeft s členem EU.

Omny

09. 07. 2020

Martin 23
to není tak uplně pravda, Mig 35 je komplet novovýroba, z Mig 29 upgrejdem neuděláš Mig-35 je to prostě komplet nové letadlo. Z Migu 29 lze udělat verze M. Rusové měli v plánu, že budou částečně nahrazovat Mig35 právě ty staré 29. Něco zakoupí určitě, ale určitě tím sledují to, aby se to také prodalo ven.
Karel3
zatím ti mohu dát vědět pouze to, že v současné době Indie, v souvislosti s konfliktem s Pákistánem, chce na rychlo doplnit letku svých letadel právě zakoupením starších 22 Mig29 v nějaké modernizované verzi a 12 Su 30 celkově za 2,4 mld. Tady jde o to, že to chtějí rychle na Mig 35 by si museli počkat

Martin23

08. 07. 2020

Do plodné diskuze bych vstoupil pouze upozorněním, že Mig 35 není žádná neznámá.
Jde vlastně o modernizaci ​MiG-29K/KUB a Mig 29M (ty používá například Egypt).
Takže Rusové si své Mig 29 v podstatě na úroveń Mig 35 zmodernizují za přijatelné finance.
Ale vyrábět nové Mig 35 se jim nechce, protože prakticky za stejné peníze mají v tomto smyslu Su 35, která je přeci jen trochu jinde.

Tedy problém Mig 35 je hlavně cena. Nikoliv,že by šlo o neověřený stroj.

Omny

08. 07. 2020

Karel
chlapče proč ty tak blábolíš, že tě to baví. Nárok prodávat do Vietnamu zbraně nemá US není to naopak, US moc dobře ví, že by si Vietnam od nic nich nekoupil.
Možná tě to překvapí, ale Intel ve Vietnamu postavil velkou továrnu....takže to opravdu není tak, že by US něco nechtělo.
Jinak osud Mig35 je velmi dobře znám, jenom ty to nechceš vidět. Mj. si ho koupí s nějvětší pravděpodobností Indie a tvé sny a dalších tobě podobních pisálků, že ty US otevře linku na šrot F16 je opravdu jenom z kategorii vlhkých snů o)))

Omny

07. 07. 2020

pro Vietnam by měla být jasná volba Mig -35 nebo pokračování nákupů SU-30 a výše. Krom toho provozní náklady dvoumotoráku Mig-35 jsou o dost nižší, než původní Mig-29, to se nedá srovnávat celkově.
Zajímavé je, že poláci říkají, že provoz jejich F-16 je dražší než jejich Mig-29..........takže nejsem si jistý, zda se dá tak jednoduše tvrdit, že dvou motorák je na provozu výrazně dražší než jednomotorák, hlavně se musí srovnávat letadla stejné kategorie.

Martin23

07. 07. 2020

Jinak jednomotorové stíhačky jsou levnější a mají levnější provoz.
Samozřejmě s výjimkou F 35, což je černá díra mezi jednomotoráky.

Ale rozhodně tedy nejsou mrštnější z důvodu jednoho motoru. Jednomotoráky jsou prostě menší a lehčí. Ale i v tomto smyslu by je dvoumotoráky F 22, F 15, Su 35, Mig 29 (Mig 35) atd. rozsekali.

Martin23

07. 07. 2020

Ve Vietnamu je celkem silná US lobby proto považuji scénář ve smyslu F 21 za dost reálný.

Na druhou stranu nákup Su 35 nebo Mig 35 by byl pro Vietnam výhodný v mnoha ohledech.
1. Vojenský - vyjma slušného letadla by se pak otevíraly vrátka pro nákup moderní PVO, který musí následovat. Vietnam má první generaci S 300. Dnes bere ruské tanky T 90.
2. Ekonomický - nemusí měnit zázemí a ceny ruských strojů jsou s ohledem na výkon velmi slušné.
3. Politický - RF má na Čínu vliv (myšleno jiný než konfrontační). Lze prostě ledacos domluvit.
Vietnam s Čínou stejně nikdy do žádného střetu jít nemůže.

Přidat komentář