EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Vietnam modernizuje tanky T-54/55

 21. 05. 2021      kategorie: Vojenská technika      88 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Oficiální noviny 1. vojenského okruhu vietnamské lidové armády Quân khu Một nedávno informovaly, že 409. tankové brigádě byly předány první čtyři modernizované tanky T-54B. 

Ve srovnání s předchozím tankem T-54B má modernizovaný tank řadu vylepšení, včetně nového informačního systému, hasicího systému, filtračního systému a systému řízení palby; byla instalována nová dynamická ochrana, modernizován podvozek i pásy. Tanky byly modernizovány v závodě Z153 v rámci programu modernizace vyhlášené hlavním technickým ředitelstvím. Předpokládá se, že do konce roku obdrží 1. vojenský okruh více než třicet modernizovaných T-54B.

187172627_5458353744234592_8494452139535686061_nFoto: Modernizovaný T-54B | Vietnamská lidová armáda / CC BY-NC-ND

Pod označením T-54B vietnamská armáda používá tanky řady T-54/55. Je známo, že Vietnam má flotilu asi 1000 těchto tanků. Před několika lety vyvinulo vietnamské ministerstvo obrany ve spolupráci s izraelským vojenským průmyslem modifikaci tanku T-54, která obdržela index T-54M3. Tato verze sovětského vozidla je vybavena 105 mm kanónem M68, moderním nočním zaměřovačem a balistickým počítačem s meteorologickým čidlem, jakož i přídavným pasivním a dynamickým pancéřováním. Modifikace T-54M3 se pro vietnamskou armádu však ukázala jako příliš drahá, takže po sestavení několika prototypů se vojenské oddělení rozhodlo snížit náklady a modernizaci zjednodušit. Byla vypuštěna výměna kanónu, takže modernizovaným tankům zůstává původní 100mm D-10T2S. 

Střední tank T-54 byl přijat sovětskou armádou v roce 1946. V roce 1958 byla zahájena výroba hluboce modernizované verze s názvem T-55. Vzhledem k relativně nízkým nákladům a jednoduchosti konstrukce byly sovětské T-54/55 masivně vyváženy spojencům a vyráběny na základě licence v řadě jiných zemích.

Vietnam již před nějakou dobou objednal v Rusku tanky T-90 v modifikacích T-90S a T-90SK, ale kvůli omezeným finančním možnostem je jich zatím 64. Potřeby vietnamských ozbrojených sil jsou výrazně vyšší.
Vietnam by mohl mít zájem i o lehké tanky Sprut.

188709990_5458355000901133_3939022224493221435_nFoto: Modernizovaný T-54B | Vietnamská lidová armáda / CC BY-NC-ND

Sovětské tanky T-54 a T-55 byly vyvinuty během 40. let jako náhrada za T-34. Tanky T-54 a T-55 jsou si velmi podobné a na první pohled nerozeznatelné. Mnoho T-54 bylo přestavěno na verzi T-54M, z hlediska bojového nasazení ekvivalentní T-55. Tank má velmi nízkou siluetu, díky které je méně zranitelný, síla čelního pancíře je v rozmezí 120–200 mm. Bez přípravy se tank může brodit v hloubce 1,4 m (5,5 m s přípravou). Nevýhodou je omezený prostor pro posádku, dále řidič, střelec i velitel sedí v jedné řadě, případný zásah by tak vyřadil většinu posádky.

Tanky T-54/55 se zúčastnily mnoha konfliktů, hlavně v době studené války, např. v Maďarsku 1956, ČSSR 1968, ve válkách na Blízkém východě, ve Vietnamu, Afghánistánu, Jugoslávii aj. Dodnes slouží asi v 50 státech, většinou v zemích tzv. třetího světa. Tisíce takových tanků jsou stále zakonzervovány a připraveny k opětovnému uvedení do provozu.

CENOVÉ BOMBY (310)

Komentáře

ctert

28. 05. 2021

Lhar kaja
Dal si sem pekne otazecky, ale to jen dokazuje jaky si nevzdelany politruk a demagog.
Odpovedi na vsechny tve otazky najdes v knize benes - pameti.

Nebo me napis tvoje vysvetleni, proc kdyz dle tebe benes tak rad nabizel ukrajinu rusum, vykladal v pametech neco jineho ?
Vcetne "vymyskeni" datumu o protestnich notach jenz jdou dohledat v archivech.

czert

28. 05. 2021

Lhar kaja
Vis co je u tebe nejparadoxnejsi ?
Ze tu kvakas ze ja bez dukazu tvrdim ze beses protestoval proti deni na ukrajine a jeji krafezi.
Vyjma onoho dekretu, jehoz existenci sem nikdy nepopiral, jen tvrdim o jeho podepsani neco jineho nez ty.

Tak a ty me ted sem dej dukazy - dokumenty - kterymy beses jakoliv nabizel ukrajinu stalinovi mezi 38-44.
Dukaz, dokument.
Ne povidacky, ktere neuznavas - ode me - ale milujes , jdyz je davas ty, jako treba link na onoho hysterika ktery mel spatne slozeni csr sboru v sssr a jen povidal, ze vrnes nabicl ukrajinu stalonovi ve 43.

czert

28. 05. 2021

Lhar kaja
Prave ze ty odkazy co sem davas ctu i posloucam, viz moje reakce na toho tveho historika cp v rozpiru s realitou rekl, ze benes nabidl ukrajinu stalinovy ve 43, bez dukazu. Kdyz sam rekl ze benes ve 43, i pozdeji, tvrval na obnove csr v predmnichovskych hranicich.

Takze asi tak.
A skutecne me cituj , ty lhari, kde popiram ze benes ve 45 legslizoval kradez ukrajiny ?

A k tvym tvojim pracovitym a schopnym lidem co se jich benes zbavoval, pocitas i sudetaky ? Ty same sudekaky co vesele vrazdily sbpje spoluobcany v 38 v zajmu adly ?
Co verejne vyjrikovaly ze cesko bude nemecka kolonie a cesi co nebudou otrocky slouzit dojcum pujdou na sibir vychcipst ?

karel3

28. 05. 2021

czert
Pro usnadnění:
Který den E.Beneš oficiálně protestoval v Sovětském svaz, nebo kdekoliv oficiálně:
Proti neobnovení původní východních hranic Československa z roku 1938 ?
Proti obsazení československých úřadů a vyhnání československých úředníků na Podkarpatské Rusi vojáky RA ?
Proti pořádání referenda pod hlavněmi samopalníků z RA a organizované politruky RA ?
Proti řádění jednotek NKVD a Směrš nejen na území podkarpatské Rusi, ale i zbytku Československa ?
Proti zbavení občanských práv obyvatel Československa na Podkarpatské Rusi ?
Proti imperialistickému záboru 1/7 území Československa ?

Kdo zakázal používat oficiálně název Podkarpatská Rus ?

karel3

28. 05. 2021

czert
Ty evidentně nečteš odkazy, které ti sem dávám ani neposloucháš záznamy v těch odkazech a stále meleš ty své nesmysly. Při dnešním stavu, vzdělanosti zdejší slovanské populace a při pohledu na úroveň vašeho "prezidenta a premiéra" to samozřejmě chápu. Chytré obyvatelstvo si nezvolí hloupé politiky a naopak. :smile:

Připadáš si normální ?
Podkarpatská Rus byla v srpnu 1945 předána bez výhrad s obyvatelstvem i majetkem Československa Sovětskému svazu.
Bez parlamentu, jako nějaký africký diktátor, vydával E.Beneš dekrety, kterými vědomě ubližoval a okrádal chytré a pracovité obyvatele Československa. Vydal také dekret č.: 60/1945 Sb., kterým zbavuje obyvatele Československa v Podkarpatské Rusi československého občanství a předává území i s obyvatelstvem do rukou Sovětského svazu...
A ty tady na pokračování a bez důkazů tvrdíš, že byl proti, že měl výhrady, že protestoval...? :smile:
A oficiální protesty vznesl prezident E.Beneš tedy kdy ?
Nebo se snad na protest jako správný "vlastenec" každý druhý den pomočil ? :smile:

czert

27. 05. 2021

Lhar kaja
A kdyz chces slovickarit, tak ty jsi dodnes nicim nedolozil ze benes nabizel/daroval zakrpati sssr ve 43 ci 44 jak si lzive tvrdil.
Jedine co si dolozil je 45, ale ja sem nikdy netrdil ze ona kradez nebyla v 45 legalizovana.

czert

27. 05. 2021

Politruk kaja
Ja te absolutne nechapu, zadas dokumenty a pritom me rekni co tak asi ve vha asi tak je ?
Stejne tak benesovy dopisy a telwgramy, schuze - vse je zapsane a lulozene v danych archives.
Benesovy dopisy v diplomatickych archives.

A tp, ze ses dokonaly slovansky lhar dokazujes tim co pises. Na jedne strane odmitas neco co by sborilo tvuj svaty gral, na druhe beres za bernou minci hpstorika ktery jedine co o 20 stol napsal bylo kdo kdy studoval na ff uk.
Navic si sam sobe odporuje , na jedne strane rekne ze benes ppzadoval predvalecne hranice , tj vcetne ukrajiny v one smouve ve 43, aby psk rekl ze benes nabizel ukrajinu szalinovy v ten samy rok ? Bez jakekoliv opory v dokumentech ?
A tohle beres jako bernu minci...wow. Tobe neni pomoci.
Nemluve o jeho nesmyslu, kdy tvrdil ze ve 43 bylo rusinu v sssr jednotce 77%, coz by odpovidalo, aby pak didal nesmysl ze ve 44 rusino byla jen 1/4.
Ale nad nesmyslem se ani mezamyslel, protoze kdyby neco vedel o dane dobe, tak by musel vedet ze do sssr byly posilani jen dustojnici, tudiz ve 44 tam muselo byt rusinu zakonite vic, kdyz csr melo moznost doplnovat zdroje jen z ukrajiny ci zakarpati. Cili rusiny.

karel3

27. 05. 2021

czert
"Navic, ty mjuj maly nacku, existuji desitky dokumentu, kde jak benes tak i oredstavitele cs mise v sssr protestuji proti tomu co delaji soveti na podkarpati."
"A co si ze slov VOJENSKY HISTPRICKY ARCHIV nepochopil ?"
---------------------------------------------------------------------------------------
Jasně slovanský lháři. :laughing:
Mě nezajímá nějaký vojenský historický archiv. Mě zajímají ty tvé desítky dokumentů. Já nebudu hledat žádné tvé důkazy pro tvá lživá tvrzení.
Takže ti to mohu klidně sečíst. Žádný oficiální protest proti chování RA na Podkarpatské Rusi pitomio Beneš nikdy oficiálně nevznesl, jako správný slovanský oslík podepsal vše co mu Sovětský svaz podstrčil a okradl občany ČSR.
Klidně mě tady nazvi 1000x nacistou i politrukem, ale své tvrzení jsi nedoložil ty, ne já. :slight_smile:

czert

27. 05. 2021

Politruk kaja
A co si ze slov VOJENSKY HISTPRICKY ARCHIV nepochopil ?
Jake pismenko ci slovo ?
Ty knizky sem ti dal proto, ze tam se dozvis presne cisla onech spisu.
Skutecne si tak tupy, ze tohle nechapes ?

A vzhledem k tomu, ze archviv neni digitalizovany...
Tak mas na vyber ze dvou moznosti, zvednout svou prdel a zajit a projit archiv osobne, nebo verit onem knizkam a odkazum.
Ale ha vim ze ty neudelas no c co by nabouralo tvoji viru vstepovanou neonackovskym landmasaftem.

karel3

27. 05. 2021

czert
"Navic, ty mjuj maly nacku, existuji desitky dokumentu, kde jak benes tak i oredstavitele cs mise v sssr protestuji proti tomu co delaji soveti na podkarpati."
--------------------------------------------------------------------------------------------
Ty píšeš o dokumentech a potom mi tady sepisuješ seznam z knihovny ?
Já chci vidět dokument - oficiální protest - doklad doručený sovětské straně. To je pro mne dokument a ne nějaké postraní žvatlání v soukromí a přenesené do vyprávění.
Strašný úpadek ČSR od roku 1945.

cert

27. 05. 2021

Politruk kaja
A prameny na ty protesty ?
Zacni vojensky historicky archiv
Z knizek - benes a jeho pameti
Knizky pavla sramka, karla rychtera a jinych co senuji vojsku csr v sssr.
Jmenovite treba za tankem cihala smrt, pres krvavevreky, dukla zbavena mytu a desitky dalsich.
Na konci mas vzdy presne uvedeny prameny, nic ti nebrani si je projit, vyjma tvoji tuposti.

czert

27. 05. 2021

Politruk kaja
Ty ses pekny bezmozek.
Schvalne napis kdo vsechno mel realnou sanci stat se v 45 prezidenem kdyby benes rezignoval.
A pak bys tu zas masturboval, jak ze to benes dal moc komarum v 45.
Fanatici jako ty sou velmi pruhledni.

karel3

25. 05. 2021

Czert
"Navic, ty mjuj maly nacku, existuji desitky dokumentu, kde jak benes tak i oredstavitele cs mise v sssr protestuji proti tomu co delaji soveti na podkarpati.
Jak rikam, ty si jenom nevzdelanec."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Chtěl bych si doplnil znalosti vzdělanče.
Rád si přečtu ty desítky dokumentů, které tady uvádíš, kde Beneš a ostatní představitelé mise v Sovětském svazu protestují proti chování sovětských nadlidí na území Podkarpatské Rusi.
Děkuji.

karel3

25. 05. 2021

Czert
"Benes ji ani nedaroval. Neustale lzes, ale to neni nic noveho.
Ten dekret ze 45, jen legalizuje toji soveti ukradli."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Benešův dekret č.: 60/1945 Sb. zbavuje obyvatele Podkarpatské Rusi československého občanství a naplňuje československo-sovětskou smlouvu....
Pokud normální politik s něčím nesouhlasí, tak odstupuje z funkce v tomto případě abdikuje.
Pokud zůstává ve funci a vydává dekrety, které zbavují občany Československa občanství, souhlasí s krádeží, souhlasí s okupanty a kolaboruje s okupanty, stává se nepřítelem státu.
Tedy v případě normálního státu, ne u zbabělých ovcí, které si lze snadno získat okradením chytrých a pracovitých, nebo za pár pětek na duh "milovaného" státu. :slight_smile:

Czert

25. 05. 2021

Politruk kaja
K tomu tvemu rozhlasu... . Cetl si ono udajne moravcovo vyjadreni?
Proc pisu udajne? Cetl si tu vetu kde mluvi o rusinech slouzici v armade a jak urady jim sabotovaly ziskani obcanstvi csr?
Jak to mohl vubec rict? Kdyz k tomu dochazelo az po tom co byl davno po smrti.
Jak sem nekolikrat psal, tyhle clanky sou pro tupony jako ty co nemaji zadnehistoricke znalosti a neumi myslet.

A ty vyjadreni ze benes nabizel podkarpati uz v 39....zajimave, ze to nemazadnou oporu v dokumentech.

A k te tvoji nahravce a mluvenemu textu.
Je s podivem, ze onen historik nezminil vslku v 39 co csr vedlo proti madarum o karpatskou rus, stejne jako to, ze si jeji cast slohli madari.

Czert

25. 05. 2021

Kaja
Benes ji ani nedaroval. Neustale lzes, ale to neni nic noveho.
Ten dekret ze 45, jen legalizuje toji soveti ukradli.
Je to uplne stejne,
jako bys vicital frantikum to, ze podepsali ze souhlasi s pripojenim alsaka k nemecku po tom co prohrali valku.
Navic, ty mjuj maly nacku, existuji desitky dokumentu, kde jak benes tak i oredstavitele cs mise v sssr protestuji proti tomu co delaji soveti na podkarpati.
Jak rikam, ty si jenom nevzdelanec.
A ten link? Hmmm, tennijak nedokazuje ze zakarpati bylo darovano.

Badysak

24. 05. 2021

MXM
Jak chcete modernizovat vývozní verzi T72, která má vykastrovaný zakladaní pancíř na úroveň ruských B3 to bysme museli vyvinout vlastní pancíř a co se týče vnitřní výbavy termalý velitele a střelce máme už dvacet let. Navíc Sosna U v B3 nemá multifunkční zobrazovací jednotkui jako náš Turm-T a jako měl Thales který francouzi přestali dodávat takže zatímci naší tankysté dělají klik klak tak rusové strácejí drahocené sekundy přeskákováním optika - termal.
My nepotřebujeme modernizovat na úroveň B3, protože máme bojově charakteristiky na úrovni dnešních rusů už 21 let. Pancéřování změní jen náhrada za nový tank.

karel3

24. 05. 2021

Czert
"Podkarpatskou Rus nabídl Beneš Stalinovi už v roce 1943. Jako odměnu za válečné úsilí Sovětů"
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
https://www.mujrozhlas.cz/100-pribehu-z-protektoratu/podkarpatskou-rus-nabidl-benes-stalinovi-uz-v-roce-1943-jako-odmenu-za

karel3

24. 05. 2021

"Btw dodneska si me nerekl stranku z cesko-sovetske smlouvy kdebenes slibuje zakarpati stalinovi.
Neboli rreceno tebou - bylo to skopcacka, Ucelova lez s cilem dehonestovat benese."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nepamatuji se, že bych někdy napsal o Benešovi, že "slíbil" Podkarpatskou Rus. I když bych podle historiků jistě mohl takové slovo použít.
Myslím, že vždy píši, že ji daroval. Nepořebuji pročítat smlouvy. Úplně stačí, že Beneš nikdy ani slůvkem neprotestova, naopak úslužně podepsal co mu předložili. Jak jsem psal níže. V dekretu č.60/1945 sb. zbavuje všechny obyvatele Podkarpatské Rusy československého občanství a naplňuje československo-sovětskou smlouvu. Viz. Dekret č.60/1945 sb....

Bonus: 28.6.2020 - "Před 75 roky byla Podkarpatská Rus odstoupena Sovětskému svazu"
https://cesky.radio.cz/pred-75-roky-byla-podkarpatska-rus-odstoupena-sovetskemu-svazu-8684825

karel3

24. 05. 2021

MXM
"I AČR by si měla vážit svých T-72 a modernizovat aspoň na ekvivalent ruské B3+. Podpořil by se průmysl a 140 téček by pak bylo víc užitečných než nějakých 30-50ks Leopardů (navíc proti nějakým 200ks BVP silný nepoměr)."
-------------------------------------------------
Stále tady nikdo nenapsal, které firmy a za jak dlouho by byly v ČR schopny modernizovat 140 kusů T-72 a kdo by je udržoval, provozoval a cvičil na nich ? Je vůbec ještě 140 tanků T-72 na území ČR k mání, nebo je už Strnadovci všechny prodali ? Největší problém. Kdo by ty tanky asi zmodernizoval rukama ? :slight_smile:
Kolik by to všechno stálo? Méně než 30 tanků Leopard 2A7+ ?

S podporou průmyslu ČR souhlasím všemi deseti i kdyby to mělo být dražší, než nákup Leopardů 2A7+.

Kdyby došlo na přímou demokracii jako ve Švýcarsku. Co by si asi zdejší většina zvolila ?
Nové tanky Leopard 2A7+, modernizaci 140 tanků T-72, nebo rozdat peníze důchodcům a státním zaměstnancům ?
Já se vsadím, že "C" je správně. Ještě by se tady veřejně plivalo na spojence v NATO, že chtějí zdejší chudáky Slovany ožebračit. :smile:

Švýcarsko, stát s přímou demokracií, široko daleko oibklopený státy NATO má ve službě 134 tanků Leopard 2A4, nebo například 133 samohybných amerických houfnic M109,...

MXM

24. 05. 2021

ani se jim nedivím - do jejich prostředí kde mají působit jsou to pořád obstojné stroje. Tedy na vedení obranné války a max. lokálních protiůtoků by svoji práci v džungli a podmáčeném terénu odvedly.
Možná proto se jim nechce dávat peníze za stovky nových těžších T-90. Evidentně vidí prioritu jinde - námořnictvo a letectvo. Podobně opatrný přístup k nákupům má překvapivě i bohatý Kazachstán. Podobně jako vietnamci tak kazaši mají mocného náladového souseda, ale přesto kupodivu nezbrojí ikdyž by prostředky určitě měli. T-55 nám tu připadá jak pojízdné muzeum, ale pokud se dovybaví soudobými prostředky průzkumu a obrany, plus novější munice tak rozhodně nebude neškodný, zvlášť v součinnosti s pěchotou a drony. Vietnamci si jich neváží pro nic za nic.
I AČR by si měla vážit svých T-72 a modernizovat aspoň na ekvivalent ruské B3+. Podpořil by se průmysl a 140 téček by pak bylo víc užitečných než nějakých 30-50ks Leopardů (navíc proti nějakým 200ks BVP silný nepoměr).

Czert

23. 05. 2021

Politruk kaja

Jde videt ze si tupoun, co evidetne neumi cist ci chapat. Tu 50 sem uz vysvetloval, to ze to nechapes je nedostatek jen tvoji inteligence.
Btw dodneska si me nerekl stranku z cesko-sovetske smlouvy kdebenes slibuje zakarpati stalinovi.
Neboli rreceno tebou - bylo to skopcacka, Ucelova lez s cilem dehonestovat benese.

A co se tykabile hory, kdyz uz tu masturbujes ze cechu byla v te bitve mensina, mam pro tebe spatnou zpravu, rakusaku v jejich vojsku byla taky mensina. A ted karliku rvi. A vysvetluj, jako spravny nacisticky politruk.
A kdyz tu fnukas ze nechteli cesi platit, proc to same nevycitas same i falci? Da se rict ze slo vic o jeji vec, podle toho kdo vsechno velel.

Czert

23. 05. 2021

Badysak
Ano, kypr byl v te dobe nezavisli, ale co to meni na tom ze na kypru meli svoje hednotky i rekove a ty se zucastnili boje?

Mas pravdu v tom, ze to nebyl utok na recke uzemi ( byt by byl pokud by se kypr stihl k recku pripojit), ale k boji proti reckym jednotkam doslo.

Mladas
Viz vyse

Petr h
Souhlas, bylo to vedene hlavne proti kypru, ale tech 2000 reku si tam taky zastrilelo. A to ze rekove tvorili cca 10% sily kypranu neni nevyznamne.
Ano, nato zcela bezube, bez jakychkoliv sanci ci cehokoliv odsoudila tureckou invazi, neuznala dobyte uzemi a to je tak vse.
Srovnej to s krymem, kdy nato na rusko dalo sankce a ruzne se snazi ukrosum pomoci.
A uprime, dle me kdyby byl kypr clenem nato, tak byto probehlo prakticky stejne.
No, mozna by turci distaly klepnuti pres prsty mito jen ústního bububu.

karel3

23. 05. 2021

Czert
"... ale to nemeni nic na tom, ze byl vztycen v dobe zostreneho nabozenskeho utlaku, dobe pobelohorske. Nabozenska svoboda tehdy byla mensi nez pred bilou horou."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ano. Nic to nemění na tom, že slovanský lhář Czert úmyslně lhal o 50 letech, aby znevážil symbol díků Panně Marii, že ochránila Prahu od Švédů.
Zjednodušeně řečeno. Bolševická, účelová lež. :slight_smile:

:smile: Ano, bingo, Bílá hora.
Další milník zdejší zbabělosti. "Slavní čeští stavové", kteří si na obranu svých "českých" zájmů najali cizí vojáky, kterým dlužili neustále žold. Sami by přece za svoji českou věc bojovat nešli. :laughing: Nikdo ve vojsku "českých stavů" na Bílé hoře zřejmě nemluvil ani česky.... Hlavně, že zdejší starobinec používá Bílou horu jako fňukací pomník "českého útisku". Inu lakomí Slované. :smile:

Petr Hertel / ČERT

23. 05. 2021

Czert: --- 1) Jenom jak píšeš "16.století", tak to byla doba, kdy ty roky začínaly už číslovkou "15.." (ale o to ani nejde, kdo s tím tak nějak moc neoperuje, tak se mu to kvůli tomu posunu může splést - třeba teď máme rok 2021 a jsme v 21., už ne ve 20.století, to končilo už v letech 1999/2000). Ale jde o to, že v tom 16.století (a ti rakouští Habsburkové u nás vládli od roku 1526) té náboženské svobody bylo u nás dost, ale jasně, právě se to radikálně obrátilo s tou Bílou horou v roce 1620. Teprve pak vývoj od sklonku 18.století (tolerance císaře Josefa II. pro protestanty z roku 1781) vedl zase pomalu k liberalizaci v tomhle ohledu. A jasně taky, Marianský sloup vztyčený na počest obrany Prahy před protestantskými Švédy z roku 1648 (přičemž to "protestantskými" v tom dobovém kontextu bylo hodně důležité, a když si uvědomíme, že třeba takový Komenský jako emigrant by v těch Švédech nejraději viděl osvoboditele od Habsburků)... Do té doby a atmosféry to tak nějak zapadalo. ------- 2) S tím Kyprem, tady ale ta turecká invaze byla úplně bezprostředně vedena proti Kypru (a ten členem NATO nebyl a dodnes není), nikoliv přímo proti Řecku (i když je fakt, že to řecké oznámení o odchodu z NATO, už zrovna krátce poté, co se v Řecku ta vojenská diktatura zhroutila, bylo protestem právě proti tomu, že NATO tu situaci vůbec neřešilo, byť se to ale týkalo Kypru)... Teď přesně nevím, jak to kdo z NATO odsoudil, ale tak každopádně třeba tu tureckou Severokyperskou republiku, kterou tam Turci v roce 1974 vytvořili, dlouho neuznával žádný jiný stát než právě samo Turecko. Myslím, že v posledních desetiletích k tomu snad ještě přibyl třeba Ázerbajdžán nebo ještě někdo takový, ale určitě těch států je hodně málo, a prakticky s jitotou bych řekl, že z NATO (anebo EU, když si uvědomíme, že té od roku 2004 i Kypr členem je) nikdo...

mladas

23. 05. 2021

Czert
"faktem zustava ze jeden clen nato napadl jineho" - on je Kypr v NATO?

Badysak

23. 05. 2021

Czert

Jak mohli Turecko bojovat proti Řecku, když
- Roku 1955 proběhl boj za nezávislost, jehož cílem bylo spojení Kypru s Řeckem. Turecká menšina nejdříve stála opodál, ale poté se do toho vložila a na jednáních v Curychu a Londýně roku 1959 prosadila své podmínky a nezávislá republika (1960) musela turecké menšině poskytnout některé výhody a také ustavně zakotvit, že nepřipojí Kypr k Řecku.

viz. https://www.kct-tabor.cz/gymta/OhniskaSvetovychKonfliktu/Kypr/index.htm

Znovu Kypr je samostatný stát vzniklý z byvalé britská kolonie. To že se byly lidé řecké národnosti s lidmi turecké národnosti+ turecká kontinentální armada je šumafuk nebyl to útok na území Řecké republiky.

Czert

23. 05. 2021

Petr hertl
Mas pravdu ze v 19ci 20 stol nabozenska svoboda v ru byla jinde nez v 16 stol., ale to nemeni nic na tom, ze byl vztycen v dobe zostreneho nabozenskeho utlaku, dobe pobelohorske.
Nabozenska svoboda tehdy byla mensi nez pred bilou horou.

Ke kypru, muzem debatovat jestli rekove meli pravo delat prevrat na kypru, ci zda li bylo vhodne ze clenem nato byla vojenska diktatura, faktem zustava ze jeden clen nato napadl jineho, a nato to nijak neresilo.
Cili je prokazano, ze zadna jednota v nato neni a ochrana jeho clenu nijak zarucena neni, dokonce ani ta slovni.
Odsoudil tureckou invazi nekdo z nato?

A cose tyka kaji, on se musi obcas popichnout, dle neho by bylo nejlepsi kdyby cesi byly soucasti nemecka a slouzili jim jako otroci ci vubec neexistovaly.
Pak se ale divim proc cesky vubec pise.

Petr Hertel / ČERT

23. 05. 2021

Že se to tady v diskusi od těch modernizovaných, původně sovětských tanků ve Vietnamské lidové armádě, posunulo i k tématům úplně jiným, dovolil bych si dvě poznámky: ------- 1) K tomu (Karel3 a Czert) pražskému Marianskému sloupu a náboženskému útlaku u nás v pobělohorském období (neříkám, že ty 2 věci spolu tak úplně nejbezprostředněji souvisely, resp. možná, docela podobně tak jako taky pražská socha maršála Koněva s komunismem)... Jistě, že nemůžeme ani zdaleka hovořit doslova o Rakousku-Uhersku, to jako takové se zformovalo až v roce 1867, když Uhry dosáhly úplného vyrovnání s tou zbývající, rakouskou nebo tzv. předlitavskou částí habsburské říše. Na druhou stranu, jasná historická kontinuita tam ale byla, prostě kontinuita impéria habsburské (nebo od Marie Terezie v 18.století habsbursko-lotrinské) dynastie, která se prostě časem ale nějak vyvíjela, a celková politická (nebo politicko-společenská) realita v 19.století byla už někde dost jinde než v 17.století. Třeba i pokud jde o ten náboženský útlak, tak přestože římskokatolická církev zůstávala až do roku 1918 bezesporu důležitou a vlivnou složkou té rakousko-uherské monarchie, tak přece jen se dá říct, že se v tom Rakousku, Rakousku-Uhersku už do druhé poloviny 19.století postupně prosadila nějaká náboženská svoboda. -------- 2) K tomu (Badysak a Czert) Kypru... K té turecké invazi a zřízení té dodnes existující tzv. Severokyperské republiky v roce 1974 došlo poté, co na samotném Kypru došlo k převratu a svržení presidenta arcibiskupa Makaria, přičemž ten převrat byl otevřeně podpořen vojenským režimem, tehdy vládnoucím v Řecku. Turci měli tehdy mj. obavy právě ze sjednocení Kypru (jako etnicky většinově řeckého ostrova) s Řeckem. Na druhou stranu může být zajímavé, že právě v důsledku téhle situace Řecko pak (samozřejmě, jen dočasně) z NATO, nebo aspoň jeho vojenské složky, vystoupilo (mimochodem, něco podobného udělala předtím i Francie za de Gaulla)...

czert

22. 05. 2021

Badysak
Tvoje kyperska logika ma jedinou chybu, tam turci bpjovali proti rekum, ne kyperanum.
A rekove sou cleny nato.

czert

22. 05. 2021

Politruk kaja
Vida, gugl umis pouzivat, dodnes ale cekam na tu stranku, z cesko -sovetske smouvy ze 43, kde benes slibuje zakarpati sssr, prolhany cechacku.

Vida, tak sem si splet 50 rok s 50 let pozdeji.

Badysak

22. 05. 2021

Pro Czert

Nejdůležitější je ČLÁNEK 1 (nikoliv článek 5, jak je mylně uváděno), protože článek 1 obsahuje JEDINÝ ZÁVAZEK, který podepisují členské státy
https://cs.wikipedia.org/wiki/Severoatlantick%C3%A1_smlouva

viz váš odkaz
https://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_17120.htm?selectedLocale=cs%C3%A1_smlouva

Kypr je samostatný stát mimo NATO a né část řecka tedy se na něj nevstahuje článek 5, ale pouze článek 1
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kypr

Linie příměří ze srpna se stala nárazníkovou zónou OSN, které se říká „Zelená linie“.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tureck%C3%A1_invaze_na_Kypr

karel3

22. 05. 2021

Všem se omlouvám a opravuji: "Mně bys nevěřil."
Všechny mé paní učitelky na český jazyk věděly, že jsem na pravopis tupý.

karel3

22. 05. 2021

Czert
"Jasne, ze to bylo podekovani proti svedum..... Co na tom ze byl postaven cca 50 let potom, kdyz dobova zvyklost byla do 2 let. "
---------------------------------------------------------------------------
Co to tady meleš nevzdělaný Slovane. :smile:
"Jasne, ze to bylo podekovani proti svedum....." - Co to je za větu ?
Paní učitelka ze základky by z tebe měla určitě radost, hned po psychiatrovi. :slight_smile:

Kde jsi vzal těch 50 let potom chytrolíne ?
Mě bys nevěřil.
" Základní kámen byl slavnostně položen 23. května 1650, na výročí druhé pražské defenestrace. Již o čtyři měsíce později, 30. září 1650, byl dřík osazen sochou Panny Marie Neposkvrněného početí (Immaculata)."
https://babylonrevue.cz/historie-marianskeho-sloupu-na-staromestskem-namesti/

Czert

22. 05. 2021

Mladas
Pokud bys nahodou chtel zdroj bez komentare a vysvetleni
https://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_17120.htm?selectedLocale=cs

Czert

22. 05. 2021

Politruk kaja
Jasne, ze to bylo podekovani proti svedum..... Co na tom ze byl postaven cca 50 let potom, kdyz dobova zvyklost byla do 2 let.
A ze byl postaven v dobe kdy se menila pravidla nabozenke vyuky a moznosti vyznani, je jiste jen nahoda.

A ano, mas pravdu, ru vzniklo pozeji, kvuli valce kterou rakusaci svou tuposti projeli na cele care.

Czert

22. 05. 2021

Politruk kaja
Je zajimave ze s tim, jak porad basnis o svycarsku, nedelas nic lro to, aby se cr svycarsku priblizilo.
Stekanim a lhanim na netu to nedokazes.

Czert

22. 05. 2021

Mladas
Co znamená článek 5?

Signatáři Severoatlantické smlouvy se v článku 5 dohodli na tom, že dojde-li k ozbrojenému útoku proti jednomu nebo více členům Aliance, budou tento útok považovat za útok proti všem. Členové NATO také odsouhlasili, že pokud k takovému útoku dojde, každý z nich uplatní právo na individuální nebo kolektivní obranu, pomůže napadeným a neprodleně podnikne akci s cílem obnovit a udržet bezpečnost v severoatlantické oblasti.

Každý takový útok a všechna opatření učiněná v jeho důsledku budou neprodleně oznámena Radě bezpečnosti. Tato opatření budou ukončena, jakmile Rada bezpečnosti přijme opatření nutná pro obnovení a zachování mezinárodního míru a bezpečnosti, uvádí znění článku 5 web NATO.

Tak a ted ti me mas dokazat, ze tohle neplati kdyz se clenove rvou mezi sebou, aby si dokazal ze plati to co si napsal ty a ne to sem napsal ja.

karel3

22. 05. 2021

Czert
"Ze mariansky sloup nemel s ru nic spolecneho? Ani nabozensky utlak co rakusaci provaxeli?"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
No s "ru" (s Ruskem) neměl určitě nic společného. :laughing:
O jakém náboženském útlaku to tady meleš, Slovane ? :joy:
Nebyl náhodou Mariánský sloup postaven na Staroměstském náměstí jako poděkování Panně Marii že ochránila Prahu před Švédy v roce 1648 ?
Rakousko-Uhersko vzniklo až za více jak 200 let v roce 1857.
Nenecháš se prohlédnout u lékaře, útlaku ? :slight_smile:

Czert

22. 05. 2021

Mladas
Mas pravdu ze je rozdil branit a ubranit. Ale k cemu je ti armada ktera ani nedokaze simulovat braneni se?
A ani to brane ni, se nas expedicni sbor, co se maskuje za armadu, nezvladne.
Protze k cemu sou acr k dispozici vehikly odolne minam a ied, vyzbrojene maximálně malorazovym kulometem?
Vyjma exedice pro nato. Zvlast kdyz takovy vehikl nema sanci jakoliv prostrelit slaby ot, nemuve o bvp. A pritom jeho cena je dokonce vetsi nez u ot.
Jak takovy vehikl prispeje k obranyschopnosti cr?
Nijak.
A ze se mame spolehnout na partnety?
Tak jako rekove?
Co by zabranilo nato, aby rekli, hmmm.. Tak cesi uz sou prevalcovani, tak to kvuli nim ani mo ilizovat nebudem, je to zbytecne, at sou okupovani. Meli mit vetsi armadu, ci adekvarneji vyzbrojenou.

Schvalne se zamysly, proc polaci dnes zbroji jak divi, pritom rusy u kalingradu by dokazali porazit i s polovicni armadou amezi sebou a ruskem maji ukrajinu a pobalti.
Skutecne se zamysly.
A ver tomu, ze polaci by tadeji vydely typenize v nove fabrice ci dalnici.

Nikdo nerika aby sme meli armadu jako v 88, ale vetsi by byla potreba.

A jestli na ni mame?
Hmmmm. Ptej se reku, proc oni tak moc zbroji a pritom sou na hranici krachu.A spusta chytrolinu je za to kritizuje. A spravnou odoved se tady od chytrolinu nedozvis. To vyzaduje vedet ci vedet kde se ptat.

Czert

22. 05. 2021

Politruk kaja
Opet si nezklamal. Zase lzes a prekrucujes, a vybiras si jen to co se ti hodi. Jako spravny srabacky cechacek.
To ze ty sam a tvoje rodina ste ufnukani, srabacti, zakerni a nevzdelani, neznamena ze to plati i pro ostatni.
Ten tvuj priklad sesvycarskem - napis me, kdy zeho chteli jeho narody rozbit, ci prilepit kus uzemi k cizimu statu?
Dokud to neudelas, tvuj priklad postara jakoukoliv relevanci a je to demagogie. Ale ta se k tupemu zaslepenci jako ty hodi.

Ze mariansky sloup nemel s ru nic spolecneho? Ani nabozensky utlak co rakusaci provaxeli? Proc tu neustale dokazujes svoje buranstvi, ignoraci A neznalost historie?

A ten posledi odstavec... Ja se nedivim tvoji zmatenosti, pro ideologicke zaslepence jenemozne pochopit ze sou i lidi co nejsou tak zaslepeni a tupi jak oni.
Jak rikam, si dokonaly fanaticky stalinista. Jen se klanis jine ideologii.

karel3

22. 05. 2021

Bylo by zajímavé vidět, jak a z čeho by se v ČR financovala a provozovala větší "národní armáda" k obraně celé země bez spolupráce s NATO. Když s NATO spolupracuje a koordinuje svá rozhodnutí i Švýcarsko.
Jenom připomínám, že obyvatelé Švýcarska ve svých referendech volí většinou přesně opačně, než většina v ČR. Jejich vrcholní politici ve funkci nejsou trestně stíhaní ani nejsou souzeni u švýcarských soudů.
Švýcaři nevolí zrušení poplatků u lékaře ani politiky, kteří jim občas k důchodu přihodí pár tisíc na dluh Švýcarska.... Naopak, volí místo nabízeného čtyřdenního delší, pětidenní pracovní týden, chtějí vždy menší, ale výkonnou státní správu, která co nejméně zasahuje do jejich životů....Pracuji pro svůj blahobyt a tím i pro Švýcarsko. Služba v armádě je pro ně ctí na celý život. A co hlavně, udržují kolem sebe pořádek, protože znají cenu úklidu...

Martin23 je v podstatě zoufalý bojovník za udržení ruského šrotu v AČR co nejdéle. Zřejmě mívá sny, že se verbež ještě někdy vrátí. Já naopak doufám, že už nikdy. :slight_smile:
Martin23 nám ještě ani nespočítal, co by vyšlo levněji. Jestli provoz a údržba 30 strojů třeba Leopard 2A7+, nebo vyhrabat někde 140 kusů T-72, najít firmy, které by je byly schopné modernizovat v rozumném čase, armádu techniků a vojáků, která by je provozovala, udržovala a cvičila. A to prý má "údajně" nějakou obchodní akademii. :slight_smile:
Kupodivu si Maďarsko, jako hraniční stát EU zakoupilo 44 strojů Leopard 2A7+ a ani je nenapadlo místo toho vyšperkovat třeba 200 svých starých T-72.

mladas

22. 05. 2021

czert Ano ukaž mi stanovy o napadení člena NATO a pak mi ukaž stanovy o napadení členů NATO mezi sebou. Děkuji

czert

22. 05. 2021

Mladas
Nebo to reknu jeste jedoduseji.
Musis me ukazat stanovy, ktere tvrdi ze v pridate vnitrnihobkonfliktu stanovy o napadeni clena nato neplati.
Pripadne ze turecko recka kyperska valka zadny konflikt a napadni clena nato nebylo.

Jinak logicky musi platit zname stanovy nato.

A tudiz plati moje teze ze bato porusilo svoje stanovy a jednalo pokrytecky.
Takze dukazni bremeno lezi na tobe.

Nebo ti mam snad ukazat ony stanovy o napadeni clena nato ?
Pripadne dokazat ze recko bylo skutecne napadeno ?

czert

22. 05. 2021

Mlafas
A muzes me ukazat kde ve stanovach nato, je napsano ze rozpory mezi cleny bude resit jen diplomaticky, bez ohlefu na situaci ?
Ale hlavne, kde mezi stanovanami je, ze muzou clenove mezi sebou valcit ?
Tj ze se nebude aktivat onen clanek o utoku na clena nato a tim padem na vsechny ?
Skutecne ukaz me, kde tam napsana ona vyjmka, ze ten posvatny gral vsech priznicvu nato, a ze cr je tidiz v bezpeci proti vsemu, se nebude aktivovat a ze neplati.
Protoze pokud neni vyslovne uvedeno ze v tomhle pripade neplati, tak jaksi platit musi.
Nebo me snad nechces tvrdit, ze to nebyl utok na clena nato - recko, ze ne.

czert

22. 05. 2021

Kdy domorodci pizvedli zbrane po 1918 k obrane csr ?
Co boje o tesinsko a slovensjo ?
Nebo ti co utekli po 38 za hranice do zahranicni armady a bojovali ?
To ze si hlupak beh znalosti historie davno vime.

mladas

22. 05. 2021

Martin23:
Celá má argumentace stojí na tom, že armáda této země má být budována tak, aby byla schopna BRÁNIT ÚZEMÍ TOHOTO STÁTU A TY OBČANY, KTERÉ TO PLATÍ ZE SVÝCH DANÍ.
Bránit zakonitě neznamená ubránit. Asi těžko by jsme se ubránili Rusku dnes ani né Polsku... Bohužel se musíme spolehnout na parnery, nebo si pořídit velkou armádu. To ale skončíme někde v 87-89 - výroba pro civil omezená a pro armádu nestíhá...
"je třeba mít určitý počet prostředků" - To máš pravdu, ale na to musíš investovat do obrany. Nejde jen o nákupy zbraní, ale i servis (včetnš munice). A teď otázka, máme na to? Pořídit a udržet dostatek techniky? Určitě to ale nebude cestou samotného vývoje a výrobiy....

Martin23

22. 05. 2021

Badysak
Nevím, z jakého důvodu se mne snažíte urazit, asi jste zvyklý takto komunikovat s lidmi? Možná jste tak zvyklý z domova. No nic.

Takže k vaší "argumentaci".
A to je právě ono. Právě proto říkám, že koncepce obrany státu je taková, že vytváříme expediční sbor, který bude k dispozici v rámci NATO. Koncepce výstavby armády zcela pomíjí schopnost TÉTO ARMÁDY BRÁNIT VLASTNÍ ÚZEMÍ VLASTNÍHO STÁTU.

Argumentovat s NATO a jeho pomocí, to se můžeme pobavit v tomto smyslu třeba v případě Řecka a Turecka. Zajímalo by mne, co by asi tak Řecko dělalo, kdyby svou armádu koncipovali stejně jako my? Jak by prosazovalo svůj zájem na Kypru s 30 tanky a 14 letadly?
A taky by bylo zajímavé , jak budete ručit občanům této země, že se ČR nikdy nedostane do situace Řecka? Víte, co bude za 20 let?

Dále zcela odmítám, že bych něco proti něčemu konkrétně stavěl. Vyjma reakce na argumentaci Marka s jeho SU 35.


Celá má argumentace stojí na tom, že armáda této země má být budována tak, aby byla schopna BRÁNIT ÚZEMÍ TOHOTO STÁTU A TY OBČANY, KTERÉ TO PLATÍ ZE SVÝCH DANÍ.

A já tvrdím, že k obráně území státu proti jakkoliv velkému útočníkovi je třeba mít určitý počet prostředků. 30 tanků nikdy tohoto nebude schopno.

mladas

22. 05. 2021

Czert
Asi o NATO toho moc nevíš jinak by jsi nemohl napsa: " Kdyby se nato ridili principi a stanovanami, tak by meli recku pomoct a turky vyhodit".
NATO není Varšavská smlouva v řízená SSSR.
Do konfliktu mezi členy zasahuje maximálně tak jen v diplomatický rovině.

karel3

22. 05. 2021

Badysak :thumbsup:

karel3

22. 05. 2021

Czert
"Nebud naivni, kdyz zapad, resp uk +f +n by se rozhodli kohokoliv z nato obetovat pro svuj prospech, Tak to bez vahani udelaji."
"Pridej svet tak pridej usa, ktere proda taky kohokoliv."
-----------------------------------------------------------------------------------------
Opravdu bys překvapil, kdybys alespoň jednou nekňoural a napsal text správně česky "Východní Slovane". :laughing:
Bohužel v USA v roce 1918 netušili, že v případě Československa, pomáhají vzniknout státu zbabělých, nevzdělaných, ufňukaných, zákeřných a závistivých lenochů.
Největší chybu udělal prezident USA Woodrow Wilson, když kvůli vzniku Československa a Jugoslávie dal Rakousku-Uhersku ultimátum, 18. října 1918 přijal Washingtonskou deklaraci od TGM a umožnil vznik dvěma státům, které stejně postupně zanikají pro neschopnost domluvit se se svými občany bez ohledu na národnost. (Na rozdíl od domorodců je zvláštní, jak to Švýcaři zvládli a ještě vybudovali luxusní stát. Je to o inteligenci.)
W.Wilson měl s TGM vyrazit dveře. Stejně si tupé stádo dodnes myslí, že Československo vzniklo díku hulákajícímu stádu na ulici, který 28.října strhl a pošlapal pár rakousko-uherských orlic a mimo jiné se vyřádil na Marinánském sloupu, který s CaK neměl nic společného. :smile:

Ty jsi věčná slovanská fňukna. Určitě si fňukal za Varšavské smlouvy stejně jak to provozuješ za členství ČR v NATO. Není jasné proč tady vlastně žiješ, když pomlouváš "Západ", Brusel i Rusko". Nejsi ani nácek okamurovec, protože ti chodí ve svátky žmoulat čepice na ruskou ambasádu. Možná ani sám nevíš co jsi a jenom sem vnášíš zmatek tou hatmatilkou bez diakritiky. :smile:

karel3

22. 05. 2021

Martin
Proč nezačínáš u domorodců ?
Kdy obyvatelé Československa od roku 1918 pozvedli zbraně k obraně rodné země ?

Czert

22. 05. 2021

Badyshak
Nebud naivni, kdyz zapad, resp uk +f +n by se rozhodli kohokoliv z nato obetovat pro svuj prospech, Tak to bez vahani udelaji.
A to resime jen evropu.
Pridej svet tak pridej usa, ktere proda taky kohokoliv.

Neveris?
Mrkni se na recko, turecko a kypr. Kdy nato reky prodalo, protoze turci byly pro nato dulezitejsi.
Kdyby se nato ridili principi a stanovanami, tak by meli recku pomoct a turky vyhodit. Jak to dopadlo si muzes precist.
Ne, na nato nejde spolehat.
A proto je obrovska chyba kdyz acr je expedicni silou nato, misto armady co by mela branit sve uzemi.

Martin

22. 05. 2021

Badysak

Keby si sa trosku viac venoval histórii, tak by si vedel, že české kráľovstvo a neskôr Československo malo už tooolko priateľov a zmlúv o pomoci, že by si o pomoci NATO minimálne pochyboval. A nie netvrdím, že vám NATO nepríde nikdy pomôcť. Tvrdím, že to bude záležať na danej situácii. Minimálne brexit by ti mal trochu napovedať co si obyvatelia jednej s členských krajín NATO myslia o zvyšku Európy a ze ich ochota vytiahnuť do boja bude rovnaká ako roku 1938.

Takže si trosku zaspekulujme a do úvahy pripadajú asi iba 3 možnosti, keďže mi by sme vás bez cudzej pomoci mohli ťažko napadnut.

1. Naseriete Nemcov - pomoc NATO asi nepríde.
2. Naseriete Poliakov - myslym že to isté čo s nemcami
3. Naseriete Rusov - asi jediná reálna situácia kedy by nejaká pomoc mohla prísť, ALE pamätajme na Mníchov 1938 a predstavme si ochotu ísť do konfliktu ktorý môže prerast do 3 svetovej.

Áno byť členom NATO, respektíve akéhokoľvek väčšieho "klubu priateľov" , je dobrá vec, ale nie je dobre zabúdať, že v momente keď sa spojenec dostane do situácie kde bude hľadať menšie zlo dopadne to obyčajne ako v tom Mníchove.

Badysak

22. 05. 2021

Soudruh z Petrohradu Martin23

neustále staví našich 30 modernizovaných tanků a 14 Gripenů proti velkému nepříteli.
Nějak mu stále nedochází, že MY jsme NATO a to není 30 tanků a 14 stíhaček.
Že nám budou v proti nepříteli velet Němci( kteří prošly velkou proměnou) no a co za 2 sv. nám taky neveleli češi, ale spojenci.
Že nás spojenci zradí no západ tak nějak dávno pochopil, že prodejem ledniček se napakují stejně jako výrobou tanků a nikdo při tom nezařve. Nakom spojenci vydělají více prodejem praček? Na chudém socialistickém Československu nebo (z mého pohledu) bohatém Česku a Slovensku.

Czert

21. 05. 2021

Kaja
Kdyz te vidim ze tady pises, ale jinde ne, tak to beru tak, ze ses usedceny cechacek a lhar (karpatska rus) a to, ze si pot rdil odkazy to sem tvrdil uz 2x, je takovakrasna tresnicka na dortu (podvodni strelba, cesar).
Holt skutecne gugl ti znalosti a schopnost mysleni nenahradi.

karel3

21. 05. 2021

Míra
"Jo to už nikdo nezjistí kde mohl být Vietnam, Korea, Nikaragua, Guatemala, Kuba, Venezuela, Indonezie, Irán, Irák, Ekvádor, Kongo, Brazílie a další, kdyby jim USA neškodily ze všech sil likvidováním "neposlušných" vládců, vyzbrojováním teroristů a vojenským napadením."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nemusíme přece tak daleko, abychom našli ekonomické srovnání svobodný svět vs. bolševik.
Československo začínalo v roce 1918 s náskokem průmyslu CaK, zemědělstvím a tvrdým kurzem koruny.
Zhruba kolem roku 1920 dostal člověk za 1,- Kčs v bance asi 2,5 rakouského šilinku.
Tento kurz se udržel až do prvního komunistického bankrotu "měnové reformy" v roce 1953.
Komunistický stát okradl všechny občany Československa a znehodnotil jim úspory.
V roce 1994, než vstoupilo Rakousko do EU byl kurz přesně opačný. Zhruba 2,50 Kč musel člověk zaplatit za 1,- rakouský šilink.
Dnes je lepším měřítkem HDP na 1 občana. Za rok 2019 to bylo podle Světové banky:
16. místo Rakousko, 50 277,- USD
42. místo ČR, 23 495,- USD
ČR prostě chybělo a chybí těch 3 mil. Němců, 270 tis. Židů po 2. sv. válce a asi 400 tis. vzdělaných a pracovitých lidí, kteří utekli z komunistického koncentráku do svobodného světa za 41 let 1948-1989.

bombero

21. 05. 2021

Míra
"to už nikdo nezjistí kde mohl být Vietnam, Korea, Nikaragua, Guatemala, Kuba, Venezuela, Indonezie, Irán, Irák, Ekvádor, Kongo, Brazílie a další, kdyby jim USA neškodily ze všech sil"

Tak proč jim ten výkvět pokroku a míru neoplatil stejným způsobem a neposlal do kolen ty nenáviděné usa?Proč jim neoplácel stejnou metodou?Aha, když ve všem hybnou silou byly právě usa, tak jim nemohli komouši uvalit embargo na své patenty, když skoro žádné neměli ale ono se stačí podívat na rozdíl NDR/NSR, sev. korea/ jižní, ČSR/ rakousko....to mluví za vše

tři fáze vývoje socialismu vůči kapitalismu
1- dohnat a předehnat
2- udržet krok
3- neztratit stopu....

Mark

21. 05. 2021

Martin23

Stačilo by aby těch 44 Leopardu2 zničily necelé dvě stovky téček ,zbytek by se dal na útěk. Ty maďarské Leopardy by z těch tvých 1000 T-54 udělaly cvičné cíle.
Uvedl jsi nesmysl ,Leopardy 2 s Maďarskými tankisty a zázemím a Vietnamské T-54 . Početní převaha by jim byla k ničemu.

Czert

21. 05. 2021

To, jakby si vedlo 40 leosku proti 1000 t54 ukazali izraelci v tankovych bitvach. Dokud by meli lrosci cim strilet a doplnovat strelivo, tak by se bitevni pole plnilo srotem made in sssr.

A budes se divit, proti rusku by melo daleko vetsi sanci 14 gripenu nez 60 l159, i dokonce. 120.

Czert

21. 05. 2021

Martin
Tak to me teda vysvetli jak by ty modernizace zmenili pravidla hry.
Zvlast kdyz tady mas v clanku jasne napsano, ze od lepsiho dela u modernizace t54 upustli, kvuli financim.
Cili jak muze ona omernizace byt, kdyz ma horsi delo, nez muze mit?

A k te tvoji l159...
Ano, slo by taky tak, co na tom, ze provozni naklady by byly 10 vetsinez u gripenu.
A to pokladam pronajem gripenu za neskutecny tunel a zlodejinu.

karel3

21. 05. 2021

Martin23
"3. Kadliku ty brepto, já o tom jaderném bojišti mluvil v ironii,..."
--------------------------------------------------------------------------------------------
Jako vyučený "odborník" na dezinformace jsi velmi slabý. :slight_smile:

"Ale když jsi na to navedl řeč, tak jak by asi dopadl střet 44 maďarských leopardů s 1000 vietnamských T 54?"
--------------------------------------------------------------------------
Ty máš v ČR 1000 kusů T-54? A kde je prosím tě schováváš, že tak najednou skáčeš do Vietnamu?
A modernizovat je všechny budou leváci s technickou odborností i na práci jako ty? Mám pocit, že bys tu T-54 nebyl schopen ani nastartovat. :laughing:

Martin23

21. 05. 2021

Czert
1. Rozdíl je hlavně právě v modernizacích.
2. S L 159 se normálně počítalo, jako jednou s variant ještě před pronájmem Gripenů. Stačilo by vhodně rozmístit letiště. Dělání air policing v Pobaltí nebo na Islandu mne nezajímá z hlediska obrany státu.
3. Kadliku ty brepto, já o tom jaderném bojišti mluvil v ironii, přestože ty 4,5 minuty se týkaly jaderného konfliktu, protože při něm by probíhal protiútok VS.
Tehdy západ věděl, že bez JZ by ty tisíce tanků VS nezastavili. Ale hlavně to je totální blábol.
Hovoříme ale o modernizované T 72 ne T 54.
Ale když jsi na to navedl řeč, tak jak by asi dopadl střet 44 maďarských leopardů s 1000 vietnamských T 54?
4. Jo tak Marku, ty chceš bojovat těmi 14 Gripeny s Ruskem? NO tak to si dovolím tvrdit by dopadlo stejně jako vyletět s 50 nebo 60 L 159.
No já u protivníků takového kalibru spíše sázel na pozemní prostředky PVO. Sice bychom je zcela jistě neporazili, ale určitý strašák to je.

Mark

21. 05. 2021

Karel3

A zapomněl jsi dodat , že až dojde k leteckému soubojí , tak by měli Martina posadit do Alcy proti SU-35.

hb

21. 05. 2021

podle mě je celkem jedno jaké tanky máš, pokud nad daným územím máš leteckou převahu a celý prostor monitoruješ, tak ten tank zlikviduješ čímkoliv, co je při ruce
podle mě je lepší dávat peníze do nových věcí než do starých. Udržuje se povědomí v armádě a za druhé, nová technika lépe reaguje na předchozí vývoj u dané techniky. hb

karel3

21. 05. 2021

Když pominu Vietnam.
Zdejším nejlepším testem odolnosti by byly ostré střelby z nejmodernější ruské verze T-90 na život a na smrt. Na pole bych Martinovi23 postavil modernizovanou T-55, modernizovanou T-72M4CZ a Leopard 2A7+ jaké si loni koupilo Maďarsko (44 kusů).
Který by asi zvolil pro souboj? Jako správný teoretik jistě nejmodernější modernizaci T-55. Za ty prachy je přece k obraně rodné země nejlepší a máme jich hodně. :smile:

hb

21. 05. 2021

ale zjistíme, kde by dotyčné země byly. Na těchto zemích je to krásně vidět

KLDR / Jižní Korea
NDR / NSR
ČLR / Čínská republika

to jsou příklady, které mě uvrzují v myšlence, že kam dosáhla myšlenka komunismu, tam to šlo do p....e, HB

Czert

21. 05. 2021

Martin
Pokud mas pravdu s armenskym scenarem, tak to jen dokazuje jaci sou rusove tupci.
Protoze isoudili armenii k zaniku s tim, ze na jejim miste vznikle islamska diktatura, co bude vyvazet teroristi nejen na zly zapad, ale i do svateho ruska.

Czert

21. 05. 2021

Mira
Jo, nikdo uz nezjisti kdemohlo byt csr, polkso, rumunkso, madarsko a ostatni kdyby jim sssr nasilne nenaroubovolo socialismus a nechalo jim kapitalismus.

Czert

21. 05. 2021

Martin
To, ze ony tanky sou +- ze stejneho roku nicneznamena. Dulezita je kvalita navrhu, odolnost a palebna sila.
Skopcaci si taky mysleli ze se svymy pz 3/4 ze 40 ovladnou svet kdyz meli celit t-34 a kv1 taky ze 40.
A jaka byla realita vime.

A dnesni t72 jakoliv modernizovane sou proste v uloze pz3 ze 41.
Cili tam kde bata s drevakama.

Czert

21. 05. 2021

Kaja
A vis o tom, ze zivotnost posadkypattona se taky v 89 pocitala na minuty? Jen u abramsu byly na tom lip.

karel3

21. 05. 2021

Martin23
"A to jako kde? Na jaderném bojišti? A jakou životnost byl měl v takových podmínkách Abrams? Nebo ty máš dojem, že kdyby v Iráku likvidovaly místo starých téček ze vzduchu moderní západní tanky, že by ty dopadly jinak? "
---------------------------------------------------------------------------------------
Ty tam někde vidíš, že jsem psal "na jaderném bojišti"? Při normálním "protiútoku" Varšavské smlouvy ty mysliteli. Jak jsi tam zase dostal Irák, psal jsem o Sýrii... Neleze ti to hraní her už na mozek? Škoda, že tě nikdy neuvidím, jak s modernizovanou T-55 vyjedeš na pole proti nejstaršímu Leopardu 2 ty vrstevníku. :smile:

Czert

21. 05. 2021

Martin
Tak l159 alca by na airpolicing nestacil, na to je prilis pomaly a pvo ti letoun nezkontroluje ci vizualne nenavede, maximálně jen sestreli.

A co se tyka l159 tak to byl obrovsky propadak, bez expirtni sance. Vsadit na amickou kartu byla chyba.

Petr Hohn

21. 05. 2021

Pokud si pamatuji, tak klasický tankový boj vzhledem ke krajině, nelze jen tak ve Vietnamu aplikovat. Na tom vyhořeli i amíci. Jinak ve Vitnamu je obrovská vlhkost, a elktronika často selhává.

Czert

21. 05. 2021

Martin
S temi pocty techniky toneni tak jednoduche, taktika nas mnogo fungovala naposledy za koreje.

Klidne se mrkni na arabsko izraelske konflikty, kdy izRaelci dokazali prestrilet a porazit kolikrat i 10x pocetnejsi arabace.
O poctu techniky to uz dlouho neni.

Martin23

21. 05. 2021

Ve svých blábolech právě srovnáváš sračky, kdy motáš nemodernizovaná Téčka s modernizovanými Abramsy v situaci, kdy na straně Abramsů stála totální vzdušná a informační nadvláda.
Podobné to je i s Arménii.
Kdyby na Arménské straně bez dalšího stály Abramsy, byly by také zničeny.

Mimochodem pochopil jsi vůbec o čem byla tahle poslední válka v Náhorních Karabachu? Už jsem to zde také říkal. Arménie se začala přiliš uchylovat k Západu a Rusko jí poskytlo lekci, jak by dopadla, kdyby ji neměla pod ochranou.
Jinak řečeno Rusové tento scénář útočníkům povolili. Pokud nešlo přímo o domluvu.

Míra

21. 05. 2021

Jo to už nikdo nezjistí kde mohl být Vietnam, Korea, Nikaragua, Guatemala, Kuba, Venezuela, Indonezie, Irán, Irák, Ekvádor, Kongo, Brazílie a další, kdyby jim USA neškodily ze všech sil likvidováním "neposlušných" vládců, vyzbrojováním teroristů a vojenským napadením.

Tomáš

21. 05. 2021

Vietnamská armáda je silná, USA stojí o partnerství. To, že modernizuji tanky T-54/55,které jsou staršího data neznamená, že není bojeschopna. Tato armáda bojovala s US ARMY a s čínskou armádou a uspěla. Česká armáda má, na svou velikost nadpocet generálů a plukovniku. V určitém období bylo víc plukovniku jak poručíku.

Martin23

21. 05. 2021

Asi je to zbytečné, ale tyhle bláboly stojí za debatu i se sociopatem.
++++++
"​V roce 1989 byla životnost posádky T-72 v boji asi 3,5 minuty. Kolik by to bylo dnes, 20 vteřin?"
+++++++
A to jako kde? Na jaderném bojišti? A jakou životnost byl měl v takových podmínkách Abrams? Nebo ty máš dojem, že kdyby v Iráku likvidovaly místo starých téček ze vzduchu moderní západní tanky, že by ty dopadly jinak?
++++++
Kadliku, ty jsi duchem dítě. Že modernizovaný 50 let starý tank nebude dosahovat kvalit moderního tanku jen 40 let starého (Abrams a Leopard), není až tak úplně jisté. Vždyť ty tanky jsou v podstatě stejně staré.

Ale o prospěšnosti modernizace jsem tady psal nedávno a nemá smysl to opakovat.
Prostě fyzicky je 30 Abramsů nebo Leopardů k obraně území velikosti našeho státu úplně k hovnu. A v podmínkách, kde T 72 přežije pár minut, by mnohonásobně dražší Abrams nebo Leopard, o chvilku déle.

A samozřejmě jde hlavně o know how. Jako Gripeny fakt super, ale provozovat plně L 159 by znamenalo, že budou finance i tlak na nové projekty a to by znamenalo pozitiva pro ekonomiku a drželi bychom znalosti, které rušením svého a nákupem cizího nenapravitelně ztrácíme.
Ale jak říkám, všichni tady víme, že ta diskuze s tebou je naprosto zbytečná.

karel3

21. 05. 2021

Mark :thumbsup:
Opravdu rád bych viděl, jak zdejší odkojenci hry "World of Tanks" a věční "modernizátoři" socialistických pekáčů usedají k obraně rodné země do modernizovaných T-54/55, T-72 a odhodlaně čelí T-90, aby to bylo politicky vyvážené, tak Leopardu 2, nebo M1A1,....
V roce 1989 byla životnost posádky T-72 v boji asi 3,5 minuty. Kolik by to bylo dnes, 20 vteřin?
Nakonec, proč nedat šanci technickým laikům, vojenským všeználkům a užvaněným úředníčkům, aby si to vyzkoušeli v praxi. :slight_smile:
Prvním vodítkem při získávání informací by mohly být televizní záběry z lovu na "arabské ocelové kachny" sovětské a české výroby třeba v Sýrii. Nejaktuálněji pořádný výprask Arménie. :slight_smile:

alexa123

21. 05. 2021

Mark
... není tak velký problém nahradit mužstvo do tak víceméně na ovládání jednoduchých tanků...

Nahradiť aké mužstvo? Pochopil som to tak že mužstvo zničených tankov. Ak tie tanky budú zničené, tak môžeš mať aj "milión" vycvičených tankistov - ale títo nebudú mať do čoho nasadnuť pretože tieto tanky budú zničené.

Martin23

21. 05. 2021

​Mark
30 kusů i kdyby supermoderních tanků, fyzicky nemůže ubránit území ČR.
V praxi je při útoku nestihnete dovést ani na místo bojů, pokud je budete mít na jednom místě.
Co myslíte tím "odolných" ani nemá smysl rozebírat.
Prostě vyhozené prachy na cizí kšefty, aby se udělala čárka, ale fakticky nulová schopnost bránit stát.

Mark

21. 05. 2021

Vietnamské modernizace mají smysl když jdou i do stařičkých T-54 . Nemají dostatek financí a taky pro zem se skoro sto miliony obyvateli není tak velký problém nahradit mužstvo do tak víceméně na ovládání jednoduchých tanků.
Lidského zdroje mají dostatek kdyby došlo ke krizi.
V Česku je nás deset milionu ,lidských zdrojů je velice málo a navíc určitě bych do takového sebevíc modernizovaného tanků nesedl a to se týká i T-72.
Radějí pár desítek vysoce moderních a odolných tanků ,než takové křápy .

alexa123

21. 05. 2021

Martin23
2. 30 moderních tanků typu Leopard 2.

Je to zle konštatovanie pretož z 30 tabuľkovýchLeopardov v čase Č bude bojeschopných možno 20-25 kusov.

Martin23

21. 05. 2021

Stejně tak si myslím, že pro obranyschopnost území ČR by bylo prospěšnější, než varianta se 14 Gripeny, mít desítky ​ L-159 ALCA (respektive ​F/A-259 Striker) a propracovanou pozemní PVO.

Martin23

21. 05. 2021

No nyní si položme otázku, zda je pro obranu státu lepší varianta:
1. Stovky modernizovaných T 54, T 72 (v našem případě)
nebo
2. 30 moderních tanků typu Leopard 2.

Za sebe říkám, že osobně neustále preferuji modernizovat cca 140 kusů T 72 než se kupovat pár nových tanků.
Ale zde je problém v tom, že naše armáda není budována k obraně tohoto státu.
Vietnam se takovou armádu snaží budovat.

karel3

21. 05. 2021

No není ten socialismus nádherný?
Ani ta vietnamská píle a pracovitost nepohne s nejpokrokovějším a nejspravedlivějším řádem lidstva.
Vietnamská socialistická republika.
96,5 mil. obyvatel (2019), HDP na 1 obyvatele (2019) 2 715 USD, 137. místo ve světě,....
"Škoda", že soudruzi neudrželi ten socialistický blahobyt tady v ČSSR. Také jsme dnes mohli modernizovat T54/55, určitě by nad námi ještě létaly MiGy-21, v kasárnách by ještě stály OT-64, staří bardi by v důchodu vzpomínali, kam se na nás hrabe "Západ" a jak mu to ve všem nandáváme. Ráno by všude vyhrávala pochodová dechovka a internet by byl jenom pro nejvyšší bohaté komunisty... :slight_smile:

alexa123

21. 05. 2021

Vietnam modernizuje tanky T-54/55

Principiálne mi zdviha tlak konštatovanie tank T-54/55. Tank T-54 má svoje technické parametre a tank T-55 ma tiež svoje technické parametre.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací