EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Voják bez tváře - smutná realita války

 22. 08. 2016      kategorie: Události      1 komentář

Píše se 24. prosinec 2004 a Tyler Ziegel právě bojuje v Iráku. Střelbou z kulometu kryl své kolegy z námořní pěchoty, když výbuch nastražené nálože (IED) explodoval pod jejich vozidlem HMMWVe. Všichni vojáci přežili, ale Tyler byl těžce zraněn. Výbuch IED mu způsobil těžké popáleniny, kvůli kterým přišel o oko, měl rozdrcenou lebku a střepiny v mozku. Později mu museli lékaři amputovat levou ruku pod loktem a na pravé ruce přišel o 3 prsty. Navíc popáleniny v obličeji byly tak vážné, že přišel o rty, uši a skoro celý nos. Tyler zůstal hrůzostrašně znetvořen.

tyler
Foto: Tyler v nemocnici

Po prvotních ošetřeních byl převezen do texaské vojenské nemocnice v San Antoniu, kam za ním přiletěla jeho soubenka Renee. Bohužel poté, co lékaři odstranili spálenou mrtvou tkáň, Renee Tylera nepoznala.

Psali jsme: Rusové zatýkají bratra pachatele útoku v Petrohradu. Sledujte, co má v ledvince

Renee přiletěla do San Antonia jen s několika kousky oblečení, které najednou nestačily, protože tam strávila celé měsíce. Tyler prošel desítkami operací. Celé první dva měsíce byl pod sedativy. Jeho snoubenka ho sprchovala a krmila.

Když v půli února 2005 nabyl vědomí, lékaři trvali na tom, aby Tylera jeho blízcí ihned neinformovali o všech následcích po zranění, ale požadovali, aby byl Tyler informován  o svých zraněních postupně, aby to pro něj nebyl takový šok. Dlouho to však tajit nešlo a jednoho dne Tyler uviděl celou svou tvář v zrdcadle.

tyler
Foto: Tyler před nešťastnou událostí (vpravo) a po ní

Psali jsme: Víkendové RETROMĚSTEČKO... nabídne velkoryse koncipovaný program

Veterán zůstal v nemocnici celých 19 měsíců a prodělal téměř 40 operací, než ho propustili domů. Život, jaký znal, se navždy změnil. Byl to však pravý "mariňák'', takže se nenechal svojí situací zlomit.

Po návratu domů byl oslavován za hrdinu. Sousedé mladému páru pomáhali, jak jen mohli a ani kamarádi, které Tyler měl, se ho nestranili. Stále nebyl problém zajít na pivko nebo s přítelkyní na procházku jen s tím rozdílem, že lidé na veterána často vrhali nevěřícné pohledy.

marine-wedding-by-nina-berman
Foto: Na procházkce s přítelkyní

Následovala svatba, na které vznikla nejznámější fotografie, která vlastně příběh Tylera a Renee dostala do celého světa.

JB486faf_003
Foto: Svatba Tylera a Renee

Bohužel, manželství netrvalo dlouho a do roka přišel rozchod. Nikdo dnes přesně neví, jestli Renee neunesla takovou mediální pozornost, vzhled svého muže, nebo jestli za to mohly Tylerovy posttraumatické stresové syndromy, které si přivezl z války.

Smutný příběh ma navíc ještě hořký konec

Téměř přesně 8 let od jeho zranění, 26. prosince 2012, Tyler nešťastně uklouzl na náledí a upadl do bezvědomí ze kterého se už nikdy neprobral. Osud nebo hloupá náhoda ukončila život muže bez tváře, který si během pár let vytrpěl daleko víc neštěstí a smutku, než většina lidí za celý svůj život.

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY

Komentáře

Delta

01. 03. 2019

Kolik bylo v podobné situaci zasažené napalmem
1965 - 1973 - Válečná agrese proti Vietnamu. (Více v ruštině zde: http://www.usinfo.ru/vjetnambse.htm) Během války bylo zabito 250 000 dětí, 750 000 bylo zraněno a zmrzačeno. Bylo shozeno 14 000 000 tun bomb a min, což se rovná ekvivalentu 700 hirošimských atomových bomb a je třikrát větší než tonáž bomb, použitých v druhé světové válce. Vietnamská válka stála život 58 000 amerických vojáků, většinou branců, zraněných bylo 300 000. Desítky tisíc lidí spáchali sebevraždu v nadcházejících letech, nebo byli duševně a morálně zničeni svou vojenskou zkušeností. V roce 1995, 20 let po porážce amerického imperialismu, vietnamská vláda oznámila obrovské množství zabitých lidí ve válce – 4 000 000 vietnamských civilistů a 1 100 000 vojáků. Současně se prováděla "vynucená urbanizace", včetně vyhnání rolníků z půdy bombardováním a chemickou defoliací džungle. V nechvalně slavném masakru v My Lai v roce 1968, američtí vojáci zabili 500 civilistů (více zde: http://cs.wikipedia.org/wiki /Masakr_v_My_Lai). Mezi květnem a listopadem 1967 se četa, známa jako "Tiger Force"

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací