EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Všeobecná mobilizace 23. září 1938 - naše odhodlanost se bránit i za cenu vlastního života

 22. 09. 2018      kategorie: Vojenská historie      7 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Zítra 23. 9. si připomeneme jeden z nejvýznamnějších dní v našich vojenských dějinách. V tento den byla v roce 1938 prezidentem Edvardem Benešem vyhlášena všeobecná mobilizace a uvedení republiky do branné pohotovosti.

Stalo se tak, jako reakce na čím dál se stupňující nepokoje v pohraničních oblastech s německou říší. Během velice krátké doby bylo do služby povoláno na 1 250 000 mužů, 350 tanků a 950 letadel. Začalo plné obsazování pohraničních pevností.

mobilisace_1

Bohužel o týden později 30. září byla podepsána mnichovská dohoda a naše armáda musela opustit příhraniční oblasti a tím pádem předat do rukou Němců prakticky všechno opevnění a materiál, který nestačila evakuovat.

Byl to rok, kdy lidé byli hrdi na svou zemi, svůj národ kultůru i jazyk a bylo ochotni všechny tyto hodnoty bránit i za cenu vlastního života! A taková motivace je obrovskou hnací silou, která by možná pomohla naši republiku ubránit a dát světu najevo, že se nedáme.

Jaké by to bylo a jak by to asi dopadlo, kdybychom se bránili? Scénář následujícího videa vychází z existujících vojenskohistorických studií na toto téma a opírá se o odborníky, především vojenské historiky. Jedná se o vizi, avšak dokumentárně erudovanou a respektující realitu. Prostřednictvím rekonstrukce nikdy neuskutečněných rozhovorů, rozhodnutí i situací a s využitím virtuálních realizací bojových scén se pouštíme na led spekulativní historie, led možná tenký, protože v historii kondicionál neplatí - ale co kdyby?

 

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Surcuf

26. 09. 2018

Děda byl mobilisován do pevnostního opevnění, mnohokrát mi to líčil, jak ti chlapi brečeli, když je donutili bunkry opustit...........

jochen

24. 09. 2018

A co na to "našeˇ" Česká televize? Porovnejte si hysterické chování tohoto média, když se blížil 21. srpen. Oslavy, happeningy, konference, dokumenty, filmy, vyprovokované a zaplacené demonstrance, vzpomínky účastníků. A teď, 80. let po zradě západu a vraždění SdP a Freikorps... v podstatě ticho pěšině...

Jiří

23. 09. 2018

Rusové chtěli po válce vystřílet Němce od místního gauleitra nahoru i s rodinama. Nebylo jim to ovšem dopřáno.

Antonius

22. 09. 2018

Podle těch dvou nahoře jsme si tu okupaci zavinili a zasloužili.

Přidat komentář