EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Výstava k 70. výročí osvobození města Brna na Univerzitě obrany

 16. 04. 2015      kategorie: Události      0 bez komentáře

Sedmdesáté výročí osvobození města Brna připomene výstava s názvem Konec druhé světové války na jižní Moravě, kterou je možné navštívit od 23. dubna do konce května v budově Univerzity obrany v Kounicově ulici 44.

osvobozeni_unob_00
Foto: Hlavní nádraží v Brně

Výstava přibližuje plány sovětského velení a faktický průběh osvobozovacích bojů jednotek Rudé armády a jejich rumunských spojenců od Lanžhota až po Brno. Podle sovětského velení mělo být Brno osvobozeno 16. dubna, ale stalo se tak až 26. dubna 1945. Výstava popisuje urputné boje u Křepic, Ořechova, Rajhradu a Holasic, obklíčení dvou sovětských brigád a jezdectva v prostoru Střelic a Popůvek, osvobození brněnských městských částí Bohunice, Lískovec a Bosonohy ruskými kozáky na koních z 1. gardové jezdecko-mechanizované skupiny. Pole v okolí Brna tak zažila poslední útoky klasického jezdectva se šavlí v ruce v Evropě.

Psali jsme: Největšího protiteroristického cvičení Atlas Common Challenge 2.0 se zúčastnili i naši speciálové z URNA

osvobozeni_unob_01
Foto: Ruský tank T-34 v Brně

Výstava o posledních dnech války v Brně a jeho okolí přináší zajímavé autentické fotografie z bojů o předměstí a v ulicích jihomoravské metropole. Doplněna je o dobové dokumenty, uniformy, vyznamenání a zbraně ruských a německých vojáků a také promítání unikátních filmových záběrů z bojů na jižní Moravě a v samotném Brně. Výstavu, která je volně přístupná v pracovní dny od 8 do 18 hodin, pořádá Univerzita obrany a Svaz letců Brno.

Kontaktní osoba: podplukovník Vladimír Šidla, tiskový mluvčí Univerzity obrany, tel.: 973 442 554, 602 695 153, e-mail: vladimir.sidla@unob.cz

Psali jsme: Beslan - malé děti tváří v tvář islámskému terorismu...

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací