Zbraň, která předběhla svou dobu: Jak Sturmgewehr 44 změnila válčení navždy
Sturmgewehr 44, často označovaná jako první skutečná útočná puška světa, znamenala revoluci ve výzbroji pěchoty. Kombinovala kadenci samopalu s přesností a dostřelem pušky, čímž vytvořila nový standard, který ovlivnil všechny moderní armády druhé poloviny 20. století.
Foto: Sturmgewehr 44 | Wikimedia Commons / Public domain
Na začátku války německá armáda stále spoléhala na opakovací pušku Karabiner 98k, odvozenou od konstrukce Mauser. Ačkoli byla přesná a spolehlivá, její pomalé nabíjení a omezená palebná síla se ukázaly jako nevýhoda v dynamických střetech, zejména na východní frontě. Naproti tomu samopal MP 40, oblíbený u důstojníků a výsadkářů, byl vhodný pro boj na krátkou vzdálenost, ale jeho malý dostřel a nízká přesnost jej činily neefektivním ve volném terénu. Wehrmacht proto hledal zbraň, která by vyplnila mezeru – kompaktní automatickou pušku schopnou efektivní palby na střední vzdálenost.
Vývoj zbraně začal kolem roku 1942, kdy německé zbrojovky jako Haenel (vedený konstruktérem Hugem Schmeisserem) a Walther pracovaly na zcela nové třídě pěchotních zbraní. Klíčem byla nová munice 7,92×33 mm Kurz – zkrácená verze standardního náboje 7,92×57 mm Mauser. Ta umožnila udržet nízký zpětný ráz a zároveň zachovat účinnost na vzdálenost kolem 300 metrů.
Z technického hlediska šlo o plynem poháněnou zbraň s uzamykáním závěru pomocí naklápěcího závorníku (někdy nepřesně označovaného jako klín), střílející z uzavřeného závěru. Zásobník měl kapacitu 30 nábojů. Zbraň vážila přibližně 5,2 kg s plně nabitým zásobníkem. Kadence činila kolem 500 až 600 ran za minutu. Sturmgewehr 44 byla vybavena přepínačem režimů střelby, umožňujícím střelbu jednotlivými ranami i plně automatickou palbu. Výroba byla výrazně zjednodušena použitím lisovaných ocelových dílů, čímž se zkrátila doba výroby a snížila spotřeba materiálu.
První verze nesly označení MKb 42(H) (Maschinenkarabiner), později MP 43. Ani jedna z nich nebyla příliš úspěšná a v boji se vyskytovaly zřídka. Hitler začínal být k vývoji těchto zbraní skeptický. Až v roce 1944, po úspěšných bojových zkouškách, změnil postoj a schválil zbraň pod novým názvem Sturmgewehr 44 – „útočná puška 44“. Právě tento název dal vzniknout termínu útočná puška.
StG 44 se poprvé výrazněji objevila na východní frontě v rukou jednotek SS a vybraných útvarů pěchoty. Zbraň si vojáci rychle oblíbili – umožňovala jim účinnou palbu v kryté i otevřené krajině, kde sovětské samopaly typu PPŠ-41 nabízely sice vysokou kadenci, ale nikoli potřebný dostřel. Úspěšně byla nasazena také v Ardenách a v závěru války i v rukou tzv. Lidových granátníků. Její masovější nasazení však bylo omezeno chaosem v zásobování, nedostatkem nábojů a narušením výroby spojeneckými nálety. Do konce války vzniklo asi 425 000 kusů, což nestačilo k zásadní změně jejího průběhu.
Po válce se však koncept StG 44 ukázal jako zásadní. Sověti při konstrukci své legendární AK-47 převzali základní filozofii (i když technicky se konstrukce liší) – středně výkonná munice, zásobník s vysokou kapacitou, jednoduchá obsluha. Podobný vliv měla i na belgickou FN FAL, německou G3 či americkou M16. StG 44 tak není jen kuriozitou z konce války, ale předobrazem moderní pěchotní výzbroje.
Byla Sturmgewehr 44 geniální zbraní, která mohla změnit válku? Technicky určitě ano – byla robustní, efektivní a vycházela ze skutečných potřeb bojiště. Ale přišla příliš pozdě, v příliš malém množství, aby mohla ovlivnit výsledek. Přesto zůstává jedním z největších milníků v dějinách vývoje zbraní. Válku nevyhrála, ale změnila způsob, jakým se všechny příští války vedly.
Zdroj: V. Hogg: German Small Arms of World War II., 2001
Komentáře
Emil Holub
04. 06. 2025, 11:53@Czertik
Je úplně jedno kdo tato fakta sdílí a kdo ne, na této, mnou uvedené skutečnosti to nic nemění a ti, kdož dané problematice rozumí, to ví a znají a na názorech těch, co to neznají, nezáleží...
Skutečnost a objektivní stav není nic, co by se mělo nějakým způsobem někým odsouhlasovat, nebo schvalovat. Skutečnost a realitu je nutno pouze prověřit a přijmout a nebo snad jste jiného názoru?!
Z Vaší otázky vyplývá, že daná problematika je pro Vás "španělská vesnice".
Czertik
04. 06. 2025, 16:41holub
kdysz je to teda kazdemu odbornikovy jasne...proc nikdy nikdo nepodal zalobu za poruseni patentu ?
cekam na vased objasneni "pane odborniku".
Emil Holub
04. 06. 2025, 17:00A odkudpak víte o nějhakém patentu a kdo a co vůbec patentoval ?"!
Měl by jste ze světa svých představ sestoupit na Zem...
Czertik
05. 06. 2025, 11:52tak patentyse pouzivaji zcela bezne, zvlast ve zbrojnim prumyslu. pokud kdokoliv prisel s necim novym,a utomaticky si to nechal paentovat, vzcyt sam holek mel nekolik patentu.
takze v rpipade ze ybse nekdo jen inspiroval a pozmenil (aby se vyhnul patentu), tak by si to nechal sam patentovat jako svuj napad.
to ze o patentovani nic nevite, ukazuje ze nejste zadny odbornik.
Slavoslav
05. 06. 2025, 12:21czertik
ano, riesit patentove spory s Nemeckou firmou za protektoratu by ircite malo zmysel ...
Emil Holub
05. 06. 2025, 23:48Pane, Vy jste zcela zjevně veselá kopa a to značně...
Víte, že nejkopírovanější zbraní ve světě je ČZ-75 bratří Kouckých a už jste někdy zaznamenal, že by se kvůli tomu někde vedl nějaký soudní spor?!
Už jsem Vám to jednou napsal: Vraťe seze světa svýcjh představ na Zem!
Slavoslav
06. 06. 2025, 05:46Emil
tak to zas prr, to ma tiez dovod a to, ze jebnuty sudruhovia ju patentovo nechranili v tom svete
Czertik
06. 06. 2025, 23:06slava
a co takhle to resit po valce ? extra penize by se hodily. ale to te nenapadlo.
Czertik
06. 06. 2025, 23:10holub
a vite ze je to proto ze patent na resni cz-75 NENI?
ac to nikdy nepochopte, firmy i dnes plati za patenty nejen gloku, ale i mauseru a jinym zbrojovkam.
byt se priznam ze nevim jestli stale jeste plati patentova ochrana na mauseruv zaver z konce 19 stol, ten samy jaky pozivala nejpouzivanejsi zbran za prvni republiky.
takze diky za potrvzeni, ze zadny odbornik nejste a vase znalosti sou male.
Emil Holub
07. 06. 2025, 00:13Trapně odvádíte pozornost od merita věci bláboly o nějakých patentech, které stím nemají nic společného. Patenty na různá konstrukční řešení u zbraní a u těch moderních zvlášť, mají svá specifika a např. kdyby Koutští podávali přihlášku na tu svoji ČZ-75, tak by to bylo stejně absurdní, jako kdyby si ředitel Škody MB chtěl patentovat Fábii- kompilát cizícjh nápadů starých i v některýcjh případech i víc, než sto let...
ČZ-75 není nic převratného a už vůbec ne z hlav bratří Kouckýcjh a přesně to samé platí i o StG a hlavě starého Huga Schmeissera, ale i spoustě dalších famózních konstruktérech zbraní, aut i kdovíjakých jinýcjh krámů...
No jo, no, ono se to ale dost blbě o těch technických nápadech a řešeních debatuhe s někým, pro koho jsou "španělskou vesnicí" a je hádavej, jako pavlačová drbna...
febrik
07. 06. 2025, 04:00Už jen s ohledem na to, že váš příspěvek vypadá jako od retarda a při nejlepší snaze nedává hlavu, ani patu, byste se měl s jakýmkoliv mentorováním držet zpátky :smirk:
Slavoslav
07. 06. 2025, 05:25czertik
napada ma vselico, ale zas ma nenapadlo, ze sa pustam do diskusie s deckom. Cau a pa
Czertik
07. 06. 2025, 14:45holub
jde videt ze nemate jedinou predtaavu jak patentovani funguje.
a kdyz by patentovai u cz-75 bylo absurdni...skutecne pane odborniku rozeberte proc patentovani bez problemu proslo u modernejsiho glocku.
proc patenty u gloku absurdni nebyly.
sem zvedav na tohle vase meritum veci.
a ta vsuvka o fabii...ukazuje vasi neznalost, protoze na ni bylo pouzito celkem dost cizich patentu.
takze asi tak.
btw.. a pokud cz75 od kouckych neni nic prevratneho....proc se stala nejvice kopirovanou ?
Emil Holub
07. 06. 2025, 17:13No protože byla po Kouckých Nečasem a spol. dotažena k dokonalosti až do podoby toho "mercedesu" těmi drobnými detaily, které Koutští považovali za nepodstatné malichernosti, ale které z ní udělaly "mustr", který se těžko překonává...a proto je ho lepší obšlešhnout i s chlupama, což dnes dělá každý, kdo má do prdele díru a svěrák s pilníkem...
Kdyby to po Koutských nedodělali, byl by to zas jen další Colt 1911, FN HP, nebo Radom...
Glock z recyklovaných PET-flašek BYL něco "ganz néchste" a to zvlášť v době "klasických" od Brownigem uzamykaných pistolí SA/DA hromadně vyráběných derivátů odvozenin...a to by jste měl vědět při své erudici...A proto tu věc se dalo bez problému patentovat, protože byla ve své době opravdu převratná...byla neobvyklá ve své jednoduchosti, levnosti výroby, jednoduchosti ovládání a také neobvyklým způsobem, vzhledem k technologii, vyráběná...
Každá věc je dítětem své doby a stupně rozvoje technologie a ten Glock byl v té době mimořádný...
Czertik
08. 06. 2025, 20:32holub
to, ze pisete ze bez dodelani by to jen dalsi colt 1911 ukazuje mnohe. co na tom, ze colt 1911 je jedna z nejvice kopirovanych zbrani a ruznych klonu ktere an nej odkazuji svym jmenem a to nejen v americe.
jenze problem je v tom, ze glock nejen patentotal vyrobu z "pet flasek" ale i ruzna konstrukcni reseni , coz je neco co ignorujete.
a stale ste neobjasnil meritum veci - pokud sly patentovat colty, mausery, holkovy kulomety, atd - proc nesla panetovat cz-75 ?
odpoved je prosta - sla, jenze soudruzi to pri sve tuposti nechteli. nikdy je jenanapdlo ze by meli ohromne mnozstvi valut, kdyby ji prodavaly na zapade.
jake terno udelala bereta se svoji kopii cz75 vi kazdy.
Emil Holub
03. 06. 2025, 06:48Na té věci je vidět, jak všicjhni konstriktéři pečlivě sledovali konkurenci a kopírovali každý dobrý nápad. První verze byla doslova okopírovaný Holkův ZB 26, jen obrácený vzhůru nohama a na jen zkrácený náboj mauser.
Uzamykání náb. komory i odběr. kanálek na samém konci hlavně, ale i střelba se závěrem v zadní poloze je toho důkazem. Finální verze StG 44, je jen poněkud vylepšena o bicí a zpoušťové ústrojí, převzaté z jeho samonabíjecí pušky vzor 29, které umožnilo odpal už se závěrem v přední poloze s uzamčenou náb. komorou.
Z toho jednoznačně plyne že starý Hugo okopčil našeho geniálního Holka!
To on je pravým otcem StG a slavný Hugo jen plafgiátník a vykradač nápadů!
A když dnes někdo tvrdí, že starý Kalašnikov okopíroval při stavbě svého AK-47 StG, jen potvrzuje, že o stavbě a konstrukci a principu činnosti těch věcí PRD ví a jen opakuje stupidní propagandisticke floskule, tak oblíbené mezi amatéry a vášnivými čtenáři pánskýcjh časopisů nevalné úrovně...
Emil Holub
03. 06. 2025, 06:56....a to zcela pochopitelně naši soudruzi z German Small Arms of World War II. napsat a přiznat nechtějí, neb by to neuneslo jejich ýbermenšácké národní ego....
Slavoslav
03. 06. 2025, 07:29sklopny blok ako uzaver mal uz Mannlicher i ked to nebol automat. Co sa tyka odberu plynu na koci hlavne toto bol nezmyselny poziadaviek nemeckeho zbrojenho uradu kde niekto vysokopostaveny veril, ze odber plynu z hlavne je skodlivy. Preto bolo tolko nemeckych konstrukcii ktore to vselijak obchadzali ci odoberali prach na konci hlavne a mali problem so spolahlivostou. Toto tabu sa prekonalo az neskor a napriklad G43 od Walthra vyhral preto, ze toto pravidlo vyslovene porusil a vdaka tomu na testoch rpekonal konkurenciu od Mausera
Emil Holub
03. 06. 2025, 18:22No, ten odběr spalnýcjh plynů až u ústí hlavně nemá už na tzv. "vnitřní balistiku", čili na výkon i přesnost zbraně naprosto žádný vliv, pouze komplikuje funkci "automatiky", což byl přesně případ předchůdce StG...
Tady jde o to, že StG je povedený, ale přínos našejho oblíbence Huga Scjhmeissera je minimální, ale z hlediska vystižení správného okamžiku využití cizích nápadů je nezpochybnitelný, ale nikoli hodný označení za geniální a nějak světoborný...
Czertik
04. 06. 2025, 09:10holub
a kdo vsechno tenhle nazor sdili ? ze to bylo okopirovane ceske reseni ?
febrik
07. 06. 2025, 04:15Za prvé se naučte česky (nebo si vaše příspěvky nechávejte opravit od nějakého kolemjdoucího, dopadlo by to lépe), za druhé se text článku nesnaží ukrást mechanismus a princip vlastního mechanismu, ale mluví o kategorii zbraní optimalizované pro boj na střední a krátkou vzdálenost, která byla přelomová pro válečný a poválečný vývoj. Ostatně ani Holkovy návrhy nebyly originální, ale to byste sám dobře věděl, pokud byste měl hlubší znalosti, nebo byste se nepokoušel ohýbat historii :wink:
Emil Holub
07. 06. 2025, 10:29O tom píšu, Vy chytráku febriku, že to Holek nepatentoval, protože všechno, co při svých konstrukcích používal, už bylo vymyšleno před ním. A to je v podstatě údělem každého konsdtruktéra a to kdekoliv, v jakémkoliv oboru až na řídké výjimky. Stejně, jako Koutští nemohli patentovat Browningovo uzamykání náb. komory, nebo Kalašnikov rotační závěr atd., ale jen nějaký svůj detail, nebo způsob provedení např. pádové pojistky...
Ze stavby StG 44 ale jednoznačně vyplývá, že byl Hugo inspirován právě Holkovým kulometem a jediná změna je v tom zkráceném patronu a otočení "hore kokotom"!!!
Němci předtím, tedy před Holkem, nikdy nepostavili pěchotní/ruční zbraň pracující v automatickém, nebo samonabíjecím režimu s odberem plynů pro automatiku a s typem závěrového mechanismu, jako je u Holka!!!
A jestli o to opravdu stojíte, tak si jak StG 44 a jeho prototypy a zkušební vzory dejte k porovnání, rozeberte si je a potrovnejte s ZB 26 a pak melte, co vám přinese slina na jazyk...
Emil Holub
07. 06. 2025, 14:06febriku,
Vy jste zrovna takový chytrák, jako ten čertík, co si něco přečetl v časopise pro pány, na křídovém papíře s barevnými fotkami a reklamami na porsche a hodinky za sto tisíc a teď tu děláte z "prdu kuličku"...a protože vám to potvrdili anorektické praktikantky žurnalistiky a jejich airsoftoví poradci i na ČT2, tak se toho držíte, jak to přísloveční hovno košile...
On ten svět je krapet složitější, než si někteří prvoci uvědomují a na "útočnou pušku" (sic), by jistě přišel i bez toho šikovného plagiátora Huga Schmeissera...toho si buďte jisti!
O tom, že luger je málo a mauser je příliž, už se vědělo a dlouho a proto i ten Rus se držel TT, pro jeho specifické dobré vlastnosti a mezitím vymýšlel náboj. vz. 43 a v tu dobu co Hugo zkracoval mausera a kopíroval Holka, tak bří Koutští v Brně vymysleli jak náboj o středním balistickém výkonu a k němu i samonabíjecí zbraň ! Tuším její označení bylo ZB 420 a byla to po stránce řemeslného zpracování moc velká fajnovost, před kterou STG 44 vypadal jako "zkurvená žebračka". Byla to taková krasavice inteligentní už na pohled, jako ta jejich ČZ-75, za kterou jim děkuji, neb je to dodnes "mercedes mezi pistolemi a to se nebavím o těch trabantech, vyrobených z recyklovaných PET-flašek.."
Ale tím vás experty odkojené "časopisy pro muže, jenž znají svůj cíl", nebudu zatěžovat, mohla by vás z toho rozbolet hlava...
Když jsem se před nějakými 20 a více lety ptal svého známého na podobnost šturmgevéru a jeho předchůdců na Holka, tak mi to potvrdil, že to je vybočení z německé konstr. školy automatických zbraní, jako jsou kulomety MG 34, nebo 42, ale i ty prvoválečné vykopávky, odvozené od Maxima...
Řekl mi a to bez nijakého naznačování zášti vůči Hugovi, že je to evidentní, čím se nechal inspirovat a že i on pracuje stejně, jen se dané systémy snaží tzv. "zoptimalizovat" z hlediska činnosti a pak i technologie výroby...
Byl to dnes už nějaký čas zesnulý mj. i "otec 58-yčky" a když jsem se ho zeptal, co by na ní měnil a jak by ji udělal dnes, tak mi odpověděl k mému překvapení velmi lakonicky: "udělal bych to jako AK !" , což potvrdil i tím systémem "LADA" a vůbec se za to nestyděl...O koho jde si snad už domyslíte...
Czertik
07. 06. 2025, 14:51holub
" Stejně, jako Koutští nemohli patentovat Browningovo uzamykání náb. komory, nebo Kalašnikov rotační závěr atd., ale jen nějaký svůj detail,"
coze jen dokazuje to co nechapes. nemohli si patentovat browningvo uzamikani...protoze to uz patentovano BYLO. ale mohli si patentovat jeho vylepseni.
a to, ze jde prijit s necim novym co jde patentovat dokazuje jak glok, tak nove i laugo arms.
Czertik
07. 06. 2025, 15:02holub
a ta tvoje zk 420 ze 42 ? ano, ta byla tak pokrokova ze pouzivala zastraly nabojovy pasek misto moderniho zasobniku.
nepletes si nahodou verze ze 48 s temi ze 42 ?
a gto remeslne zpracovani je ti k nicemu, kdyz za dobu jedne zk 420 muzes vyrobit deste stg44.
zvlast v dobe valky, kdy pocty zbrani sou extremne dulezite.
a co se tyka toho cloveka, je to lubomir popelinsky ?
a jinak evidnetne ste nepochopil jeho slova o "inspiraci" ktere sou dost odlisne od "zkorpirovani" co tu tlacite vy.
Emil Holub
07. 06. 2025, 16:46...a jaký je to vylepšení, ty dovedo, co si podle tebě měli patentovat??!!
Emil Holub
07. 06. 2025, 16:53Vy vole pitomá, já se odvolávám na Jiřího Čermáka!!! Ten byl vedoucí u konstrukce Sa 58!!!
Jako expert by jste to měl vědět!
A když toho Huga tak milujete, tak doufám, že jste se s ním nechal aspoň vyfotit a podepsat do památníčku...(anebo alespoň s tím jeho plecháčem...)
Czertik
08. 06. 2025, 20:41holub
jake vylepseni si mohly patentovat ? treba na to na ktere se odvovalaze ze bylo pouzite ?
patenty ohledne toho co se musi zmenit aby to nebylo poruseni patentu, ci naopak vylepseni patentu hovori zcela jasne.
dobra tak to byl cermak. a co to presne meni ?
a jak ste prisel na to ze huga miluju ? nemuliji ani toho ani bosse.
meritum veci (klidne i jadro pudla) je je v tom, hestli hugo kopiroval tolik jak ste psal, nebo se jen ispiroval.
Emil Holub
02. 06. 2025, 21:02Jo vzniklo to okopírováním Holkova kulometu....
Czertik
02. 06. 2025, 14:58valku stgw 44 vyhrat ani zmenit nemohl, jedine co mohl by bylo ze by prinesl vetsi ztaty spojencum, tot vse.
to ze nemci valu prohraji bylo jasne uz od 44, a kdyby nejake technicke invace prdlouzily jeji trvani v evrope, tak by nemci slizly par aomovek, dokud by je to neprestalo bavit.
Czertik
02. 06. 2025, 14:53"Sturmgewehr 44, často označovaná jako první skutečná útočná puška světa"
just lol.
jak se preklada sturmgewehr ?
takze asi tak.
Slavoslav
02. 06. 2025, 12:20ono to nebola uplne originalna myslienka, taka M1Carbine v automatickej verzii k tomuto konceptu nemala tiez daleko i ked vypadala ako klasicka puska a naboj bol dost slaby. Niekto by sa hadal, ze prvym bol Fedorov, ale nim navrhnuty naboj bol zbytocne predimenzovany co sa tyka ustovej energie a nesplnal to co si predstavujeme pod nabojom stredneho balistickeho vykonu.
Kazdopadne, StG skutocne definoval celu novu kategoriu a som rad, ze som mal tu moznost drzat original v ruke a byt pri strelbe z neho