EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Zbytek ruského druhoválečného tanku u Hrabětic včetně ostatků vojáka konečně zachráněn

 12. 05. 2016      kategorie: Události      0 bez komentáře

Konečně se po roce a půl dohadování s úřady podařilo členům z Klubu vojenské historie Starovičky zachránit zbytek zničeného tanku T-34 včetně ostatků ruského vojáka. Do té doby byl tank z větší části rozřezán zloději kovů autogenem a odnesen do sběru.

tecko
Foto: Torzo zničeného ruského tanku v Hraběticích bylo dlouho volně přístupné, než se do něj pustili zloději s autogeny / foto: KHS Starovičky

Přestože z původního vraku zůstalo opravdu jen pár fragmentů, podařilo se z nich zjistit osud tanku. Ten byl několikrát zasažen německým tankem, kdy po posledním zásahu vybuchla v ruském tanku munice. Uvnitř tanku bylo po výbuchu takové horko, že se hliníkový motor zcela rozpustil, což dokazuje i hliníková skvrna na podlaze. Stalo se tak na konci války 21. dubna 1945.

Psali jsme: Facebook zablokoval několik účtů po tom, co lidé sdíleli fotku Churchilla s Thompsonem v ruce

Kromě samotného torza tanku se členům KVH podařilo nalézt i ostatky jednoho z členů posádky. Ten se zřejmě snažil uniknout únikovým výlezem v podlaze tanku. Daleko se však nedostal. 

Ostatky vojáka se podařilo identifikovat, nicméně se již nepodařilo po více jak 70 letech dohledat žádné žijící příbuzné.

Členové KVH se nakonec dohodli s Technickým muzeem v Brně a od léta by mělo být torzo vystaveno v areálu čs. opevnění v Šatově na Znojemsku.

Psali jsme: Ukradený tank T-34: Když se Budapeští řítí v tanku maďarský důchodce

Zdroj: brno.idnes.cz

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací