EXCALIBUR
CZUB
CZUB

František "Ferko" Cudrák: Československý vlastenec a vojenský letec

 07. 04. 2021      kategorie: Vojenská historie      17 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Narodil se roku 1929 v Kotešové u Velké Bytči na Slovensku v zemědělské rodině. Již ze čtyřech let věku měl traumatické vzpomínky, to mu zemřel otec utonutím v řece Váhu.

V Bytči František vychodil školu obecnou i měšťanskou. Místo 9. třídy byl však od září 1944 až do osvobození začátkem roku 1945 totálně nasazen německou mocí na nucené práce, kde jako 15letý musel kopat zákopy pro německou frontu. 

cudrak_01
Foto: František Cudrák (vlevo) s bývalým kolegou Oldřichem Pelčákem, který byl určen a cvičen jako kosmonaut-dubler, ale nakonec letěl do kosmu Vladimír Remek. | Petr Martan / CC BY-NC-ND

František byl pamětníkem a nepřímým účastníkem bojů na Dukle, neboť bydlel nedaleko a slyšel salvy a výstřely dnem i nocí. Tamní lidé se obávali, že jim ustupující německá vojska zaberou dobytek. Proto Františka poslala matka Anna s dobytkem do lesů, aby tam zůstal v úkrytu několik nocí. 

Kruté zkušenosti života za války uprostřed ustupující i osvobozující vojenské fronty se staly podstatným při formování československé vlastenecké osobnosti Františka Cudráka. Proto se později dal do služby republice a stal se vojákem z povolání. 

V domě u Cudráků bydlela rodina, která po válce odešla na Moravu do Ondřejova u Bruntálu jako osídlenci po odsunutých Němcích. S nimi odešel i František a tam se vyučil prodavačem. U toho však nezůstal. Již roku 1948 byl přijat na Leteckou vojenskou školu ve Šternberku, kde v prvním ročníku absolvoval teorii a cvičení. Druhý rok pokračoval v Olomouci. Tam již prakticky létal na stíhacích letadlech Messerschmitt, která stát získal z válečné kořisti.

VRJ80bfe2_avia_s199Foto: Druhý rok pokračoval v Olomouci. Tam již prakticky létal na stíhacích letadlech Messerschmitt, která stát získal z válečné kořisti. (ilustrační foto) | Vojenský historický ústav / CC BY-NC-ND

František Cudrák se jako vycvičený pilot roku 1951 přeškolil na stíhací proudové letadlo MiG-15. Dále nastoupil k 1. stíhacímu leteckému pluku Zvolenský v Českých Budějovicích. Se svou budoucí ženou Marií Holoubkovou se František v hodnosti nadporučíka seznámil na vojenské rekreaci v Jeseníkách. Marie byla členkou II. turnusu Dívčí letky u kurýrního pluku v Klecanech u Prahy v hodnosti poručice. Manželství uzavřeli roku 1954 a o rok později bydleli v Žatci. Pro mateřské poslání byla manželka Marie na vlastní žádost propuštěna z armády. Narodil se jim syn Pavel a František a později dcera Petra. 

Letec František Cudrák sloužil a bydlel s rodinou na několika místech napříč republikou. Vyučoval na Vojenském leteckém učilišti v Košicích, působil v Hradci Králové a dalších útvarech. U vojenského letectva pilotoval vrtulníky Mil Mi-1, Mil Mi-4 a další bojová a transportní letadla a vrtulníky. V letech 1969-1974 byl letovodem 3. divize protivzdušné obrany státu v Žatci. Z této práce ve vysokém psychickém vypětí a riziku mu zbyly šťastné vzpomínky, ale i jedno trauma, které mně vyprávěl. Bylo to roku 1952, kdy pilotoval jedno letadlo ve stíhací peruti. Její velitel se náhle ze společné formace odchýlil. František, jako podřízený, byl povinen jej dostihnout a srovnat rovinu v rychlosti 900 km/hod. Ve vysílačce hlásili, že hoří letadlo a František posléze spatřil, jak letadlo velitele padá ve vývrtce k zemi. Po této tragické události se František stal velitelem stíhací perutě. 

Po letech služby pro obranu státu odešel tehdy jako již major František Cudrák do výslužby a vystřídal několik civilních zaměstnání v Žatci. Roku 1993 se s manželkou Marií a dcerou Petrou přestěhoval do Hradčan u Čkyně na Vimpersku, kde zakoupil zemědělskou usedlost s pozemky a na nich všichni hospodařili. František se stal tím, co od malička viděl v rodině. 

Po úmrtí manželky roku 2010 a s přibývajícím věkem nakonec opustil dům v Hradčanech u Čkyně. Poslední domov našel ve Čkyni v obecním bytu. Zde byl i nadále včelařem a účastnil se veřejných a politických akcí v obci. U příležitosti 90-tých narozenin (2019) mu byla udělena pamětní medaile ke stému výročí Československého letectva.

František Cudrák, československý vlastenec, vojenský letec, major v. v. se smířením v mysli zemřel 31. ledna 2021.

 Autor: Petr Martan

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

zzert

10. 04. 2021

Mira
A to, jak fungovala jistota prace pro vsechny sme videly.
1/3 v praci absolutne nic nedelala, pokud tam vubec byla misto aby byly frontovi bojovnici za jakekoliv nedostatkove zbozi. Coz bylo uplne veskere.
1/3 delala melouchy , aby se obihatily ci dostali jako peotisluzbu nedostatkove zbozi.
A jen 1/3 akuakne delala co mela...a pak se vsichni divili ze nikde nic neni.
Kdyby kazdy delal co mel, hned by bylo zbozi 3x tolik..ale tk by byl kapitalusmus a ne socialismus ze.

czert

10. 04. 2021

Mira
Btw - dokazes me jeste napsat co dalsiho dobreho udelali komari pro delniky ?
A ja sem si na 10000% jisty ze ti najdu ze to same udelal bata pro delniky lepe a levneji.
Ano, ten baza, ktereho komari nenavidely.

czert

10. 04. 2021

Mira
A ted vysvetli jak nic z toho co si napsal nebylo dostupne pro lidi za prvni republiky.
Schvalne nepisi za druhe, protoze spustu veci ktere si komunisti privlastnili zavedli nackove, jako treba zavodni zajezdy apod.

Míra

10. 04. 2021

Co udělali pro lidi? Například:

vzdělání dostupné pro všechny
zdravotní péči dostupnou pro všechny
stejná práva a povinnosti pro všechny
práci pro všechny
zábavu a kulturu pro všechny
čas na odpočinek, zotavení, rekreaci pro všechny

czert

09. 04. 2021

Mira
Souhlas, zabednencum nikdy nedojde to jakci byly komunisti zlo.
Co dobreho udelali pro lidi a ne pro sebe ?

Míra

09. 04. 2021

Už to tak někdy bývá, že se zlo maskuje za dobro a zlo svádí na druhé.
Dnes to vidíme na vlastní oči. Zebedněncům snad nedojde nikdy, jaká je skutečnost.

Czert

08. 04. 2021

Mira
Okupace to v 68 byla, rekli to sami komari v68.... Dokud nebyly uklizeni kolaboranty.

A rekni me, jak churchil prinutil pachat komunisty zlo? V onom fultonskemm projevu pravdive rekl, zekomunisti sou zlo.

Míra

08. 04. 2021

karel3 nemá pravdu, protože žádná spolupráce se sovětskými okupanty nebyla, protože nebylo ani sovětské okupace.
Za totalitu, za to jakým směrem se vyvíjel svět po II. světové válce můžeme "poděkovat" Winstnu Churchillovi a jeho rozdělení na ty "zlé" a ty "hodné" ve "slavném" Fultonském projevu.

O charakteru západu, o jeho dobrých úmyslech, jeho smyslu pro čest, soucit a vděk dostatečně vypovídá "Operace Unthinkable".

DanF

08. 04. 2021

karel3 má naprostou pravdu.

DanF

08. 04. 2021

"Ale v takom prípade cca 99% občanov Československa boli kolaboranti - možno aj tvoji rodičia a súrodenci"
Možná tak u tebe čobolko...
"V roce 1989 dosahoval počet členů (1 538 179) a včetně kandidátů na členství v KSČ cca 1,7 milionu."

Míra

08. 04. 2021

Provokatér karel3 nezklamal

alexa123

08. 04. 2021

karel3
... co je nenávistného na konstatování, že přihláška do Komunistické strany Československa obsahovala otázku ...

1/ Ja s tým Karel nemám absolútne problém. Ale v takom prípade cca 99% občanov Československa boli kolaboranti - možno aj tvoji rodičia a súrodenci.
2/ Dám krk na to, že niektorý z tvojich ľavých, pravých, horných, dolných a neviem akých susedov podpisali súhlas so vstupom Soviestskych vojsk do ČSSR.
3/ Po zmene režimu v 1989 tu 30 rokov vyplakavaš nad boľševizmom v Česku. Čo ti preboha branilo, aby si sa odsťahoval do štátu bez boľševizmu napr. Švajčiarska, Anglicka, USA, Nemecka a pod.
4/ Takže miesto slobodného vysťahovania tu v každom svojom príspevku kritizuješ boľševizmus a podľa všetkého si občanm ČR.
5/ Aby si si nemyslel že som Ruský trol - bývam v Prešove t.j. v bývalom Východoslovenskom kraji. Mám bratrancov a sesternice vo Ľvove a v Užhorode na Ukrajine a bol som na ich návšteve X krát takže možno na rozdiel od teba nie som "teoretik" ale "praktik" ktorý videl dennodenný život bežných Ukrajincov.

alexa123

08. 04. 2021

Petr Malina
co tady otravuje slovák,já jim tam taky nelezu.

Sorry kamo, ale debilnejsí argument som už dávno nečital. Pretože podľa teba každý, kto nie je Čech a napiše že 2+2=4 je debil. Ale ak by som bol Čech a napíšem že 2+2=4, tak by to bolo podľa teba OK. Radšej so svojim IQ konkrétne napíš, prečo nesúhlasiš s mojimi názormi, ale neargumentuj tým, že nie som Čech.

Petr Malina

08. 04. 2021

co tady otravuje slovák,já jim tam taky nelezu.

alexa123

08. 04. 2021

Pre všetkých ktori si myslia že piloti (Vašek a spol.) kolaborovali s komunistickým režimom. Vaši rodičia (učitelia, predavačky, družstevnici, lekári, sudcovia, učtovničky, špičkovi športovci a pod a pod a do nekonečna a pod.) v rokoch 1968-1989 svojou pasivitou nekolaborovrali? Týka sa to aj Karela3 - ty resp. tvoji rodičia svojou (aktivnou resp pasívnou) činnosťou ste nekolabororovali? A ak ste skutočne aktivne nekolobarovali, nebudeš to mať problem dokazať. Pretože takých ako si ty, ktorí maju plnu hubu o tom ako aktívne bojovali proti boľševizmu je X, ale "skutek-utek"

alexa123

08. 04. 2021

karel3
Už ma neskutočne serieš so svojimi nenavistnými opakujem NENAVISTNÝMI antikomunisckymi prispevkami (a asi nebudem sam) pretože toto už je skuočne diagnoza pre psychiatra ktorú ti možno preplatí zdravotná poisťovňa. Keď je tvoj ľavý, pravý, dolný, horný a neviem aký sused byvalý komunista - prečo sa preboha neodsťahuješ do svojho "idealneho" Švajčiarska kde nestretneš komunistu a miesto to tu vyplakavaš ako psychicky trpiš dnešnú "komunistickú" vladu.

czett

07. 04. 2021

Vidim, ze je to tady samy hrdiny valecnik od klavesnice.
Vezmfte si v kolika jeho lezech se konala invaze.
Byl ve veku kdy mladi v *** a do duchodj daleko.
A odejit z armady znamrnaldlo jistotu mendiho platu. Chtel bych vas videt hrdinove, s 3 deckama na krku.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací