EXCALIBUR
CZUB
CZUB

77. výročí totální likvidace obce Lidice

 10. 06. 2019      kategorie: Vojenská historie      5 komentářů

Dnes si připomínáme smutné 77. výročí totální likvidace obce Lidice. Obec se nacházela v středočeském kraji, 20 km severozápadně od Prahy, v těsné blízkosti Buštěhradu, poblíž Kladna. Za druhé světové války, dne 10. června 1942, byla obec vyhlazena německými nacisty v rámci heydrichiády.

Po atentátu na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha dne 27. května 1942 se ještě vystupňoval teror nacistických okupantů proti českému národu. I přes popravy stovek lidí a rozsáhlé razie se nedařilo pachatele atentátu dopadnout. Když 4. června 1942 Heydrich na následky zranění zemřel, rozhodli se nacisté v Čechách a na Moravě k dosud neslýchané zastrašovací akci.

nehvizdy_05
Foto: Zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava Reinhard Heydrich. Českoslovenští výsadkáři vyslaní z Anglie v rámci operace Anthropoid na něj provedli 27. května 1942 atentát | Wikimedia Commons

Psali jsme: Svědectví Seelowských výšin

Souhrou okolností byly za oběť vybrány právě Lidice. Karl Hermann Frank v naději, že tím posílí své postavení a napomůže svému jmenování příštím říšským protektorem, rozhodl využít Lidic jako ukázky svého „rázného postupu". Frank 9. června osobně předložil při Heydrichově pohřbu v Berlíně svůj záměr Hitlerovi a obratem k němu obdržel souhlas. Lidice měly být vypáleny a srovnány se zemí, dospělí muži zastřeleni, ženy uvězněny v koncentračních táborech a děti dány na „náležité vychování".

statek
Foto: Všichni muži z vesnice (173) leží zastřeleni u zdi Horákova statku | Bundesarchiv

Starosta byl přinucen vydat veškeré obecní cennosti a obyvatelé začali být po půlnoci vyváděni ze svých domovů. Muži starší 15 let byli shromažďováni ve sklepě a chlévě Horákova statku. Všechny cennější věci, koně, dobytek, zemědělské stroje apod., byly shromažďovány a odváženy do sousedního Buštěhradu. Ráno10. června 1942 se na místo osobně dostavil K. H. Frank, aby dohlížel na likvidaci obce. Ženy s dětmi byly nejprve nahnány do místní školy, za úsvitu pak autobusy převezeny do tělocvičny kladenského gymnázia. Mezitím byly zdi stodoly v sousedství Horákova statku obloženy slamníky a matracemi (proti odraženým střelám) a přichystána popravčí četa. Lidičtí muži byli posléze vyváděni ve skupinách (zprvu po pěti, pak po deseti) na přilehlou zahradu a tam stříleni. Celkem jich na tomto místě bylo povražděno 173. Nejstaršímu bylo 84, nejmladšímu 14 let. Všechny domy včetně školy, kostela a fary byly polity benzínem a podpáleny.

Psali jsme: Pražské povstání - město barikád a bitva o Český rozhlas

lidice_01
Foto: Pohled na na středočeskou vesnici Lidice během likvidační akce | Bundesarchiv

V následujících týdnech a měsících byly zbytky vypálených budov vyhozeny do povětří, zničen hřbitov včetně exhumace zemřelých, vykáceny stromy (mimo jediné hrušně nedaleko potoka, která byla Němci považovaná za uschlou), sutí zavezen rybník a vše srovnáno k nepoznání. K odvozu suti byla na místě zbudována polní železnice. Dokonce bylo na několika místech posunuto koryto potoka, aby nic nezůstalo na svém místě. Filmové záznamy, pořízené samotnými nacisty, dodnes vydávají svědectví o díle zkázy. Prostor, kde stávaly Lidice, měl být učiněn holým polem a jméno obce vymazáno z map.

lidice_04
Foto: Dnešní pohled na místo, kde kdysi stávala obec Lidice | Wikimedia Commons

Po druhé světové válce byla obec obnovena, z pietních důvodů ale byla nově postavena na jiném místě nedaleko od obce původní, na původním místě se dnes nachází Památník Lidice.

lidice_05
Foto: Pomník lidických dětí | Wikimedia Commons

Video: 10. Červen 1942 - den kdy byly vyhlazeny Lidice / YouTube

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Lenka

12. 06. 2019

ANO, Lidice nejsou jediné, ale prč nikdo nezmíní ukrajinské vesničky, či Slovenské a Moravské obce. Když hovoříme o filmech, doporučík film "Jdi a dívej se", možná budete mít slzy v očích.

Oleg

10. 06. 2019

Moderní likvidace - Buštěhradsky zámek takhle dopadl po zásahu vyšší moci
- Středočeský kraj ruší v souvislosti s korupční kauzou bývalého hejtmana Davida Ratha zakázky za téměř dvě miliardy korun. Týká se to také rekonstrukce buštěhradského zámku. Jeho oprava tedy nezačne.Jiná je situace západního křídla objektu, jež opravuje město a co nejdříve tam chce přestěhovat svůj úřad, aby prostory po něm získala mateřská škola.
https://www.youtube.com/watch?v=Z2H87av7K-M

Obroul

10. 06. 2019

Altmann : naprostý souhlas , ale osobně zabití Heydricha nepovažuji za takticky správný čin , neboť jeho dopad dnes všichni znají. Heydricha ve funkci dočasně nahradil Daluege , který byl ještě větší prase a tím spíš , že chtěl před očima Fuhrera pomstít smrt oddaného nacisty. Tím ale neříkám , že se nejednalo o statečný čin. A na Vaši poslední otázku v textu rád odpovím. Osobně bych nic takového nedokázal , spíše bych se strachy pos... :) Pěkný den.

Delta

10. 06. 2019

Lačná touha po vypsané vysoké odměně (deset miliónů korun) vedly nemálo občanů k anonymním či otevřeným udáním. Odnesli nejen obřané Lidic a další

Altmann

10. 06. 2019

Velmi těžko lze komentovt statečnost prostých lidí v Lidicích. Právě obyvatelé Lidic svoji heroickou statečnosti prokázali, že fašismus mezi lidskou společnost nepatří. Zabití Heydricha nebyla vražda, byl to statečný čin vojáků. Jeden politik prohlásil: Bez Lidic by jste neměli svobodné Československo. Je to pravda a tak zde prosím přistupujte k tomuto činu s vážnosti, tak jako muži umírali pod salvami gestapáků.
Máte zde prostor na projev pozdní statečnosti s otázkou- dokázal bych i já něco podobného?:gun:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací