EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americká společnost GDLS modernizuje tanky Abrams pro americkou armádu

 21. 03. 2019      kategorie: Vojenská technika      7 komentářů

Konflikty z posledních let ukázaly, že tanky i nadále jsou a budou jednou z nejvýznamnějších položek ve výzbroji pozemních sil. Ovšem projekty zcela nových tankových konstrukcí přinesou své ovoce až v delším časovém horizontu, proto se budou současné armády i nadále spoléhat na osvědčené a už zavedené typy tanků. Ke slovu tedy přicházejí modernizační programy, které se týkají i tanků Abrams.

M1A2 Sepv2
Foto: Americký modernizovaný hlavní bojový tank M1A2 SEPv2

Americká společnost General Dynamics Land Systems (GDLS) získala nedávno od americké armády další kontrakt v hodnotě 714 milionů dolarů na modernizaci tanků Abrams. Konkrétně jde o 174 tanků M1A1 Abrams, které budou vylepšeny na verzi M1A2 Abrams SEPv3 jinak také označovanou jako M1A2C. Jde o další fázi modernizace tanků Abrams z výzbroje americké armády. Ta nyní aktivně používá necelých 800 tanků verze M1A1, a především modernizované M1A2 SEPv2 v počtu téměř 1600 kusů. Ty armáda přebírala v letech 2005 až 2011, ale vývoj tankových technologií především v Rusku a Číně vyžaduje, aby se abramsy dostaly na další úroveň, co se týče vybavení, odolnosti i palebné síly.  

Psali jsme: Váleční kšeftaři: 2. světová válka z druhé ruky

Proto GDLS v roce 2015 představila prototyp zatím nejnovější verze označované jako SEPv3. Už v prosinci 2017 americké Ministerstvo obrany podepsalo s GDLS rámcovou smlouvu na modernizaci až 435 tanků M1A2 na verzi SEPv3. V červenci 2018 pak GDLS získala první závaznou objednávku na 100 tanků a, jak již bylo řečeno, nedávno další objednávku na modernizaci 174 tanků. Poněkud komplikované označování modernizovaných tanků americká armáda nedávno změnila, takže nyní jsou M1A2 SEPv3 vedeny jako M1A2C, dalšímu stupni modernizace SEPv4 bude odpovídat název M1A2D. Na ní se už pracuje, armádní zkoušky jsou plánovány na rok 2021, ale zda bude zavedena i do operační služby, se rozhodne až v roce 2023. 

M1A2 Sepv2.
Foto: Americký modernizovaný hlavní bojový tank M1A2 SEPv2

Modernizační balík SEPv3 je komplexním vylepšením tanků Abrams. Zahrnuje změny technologie výroby a konstrukce tanku, aby se zvýšila jeho spolehlivost a prodloužily se servisní intervaly, modernizaci komunikačního a optoelektronického vybavení nebo zvýšení odolnosti.  GDLS do tanků verze SEPv3 implementuje nové senzory a optické prvky pozorovacích a zaměřovacích systémů včetně FLIR, tanky dostanou i radar s celokruhovým rozsahem, dojde také k instalaci nového palubního počítače. Přibude i JBC-P systém (Joint Battle Command Platform), který v rámci digitálního bojiště dokáže zaznamenávat a vyhodnocovat polohu vlastních a cizích bojových jednotek. Posádka bude mít k dispozici nové zobrazovací LCD displeje a upravené ovládací konzole, velitel dostane nejnovější termovizní pozorovací kameru. 

Psali jsme: Ruské ozbrojené síly si v roce 2020 objednají vrtulníky Ka-52M

M1A2 Sepv3
Foto: Americký modernizovaný hlavní bojový tank M1A2 SEPv3

Tanky budou rovněž opatřeny odolnějším pancéřováním, bude zvýšena ochrana podvozku a pojezdového ústrojí proti výbuchům pozemních min. GDLS stroje vybaví i rušičkami rádiem odpalovaných improvizovaných výbušných zařízení a systémem aktivní ochrany před protitankovými granáty a řízenými střelami. Významnou změnu přinese verze SEPv3 i v oblasti rozvodů a zdroje elektrické energie. Vylepšené tanky dostanou novou pomocnou energetickou jednotku (APU) a elektrické rozvody ve vyšší kapacitě. To umožní instalaci výkonnějších optoelektronických a elektrických přístrojů, stejně tak i obranných systémů či prostředků radioelektronického boje. 

Co se týče palebné síly a účinnosti výzbroje na cíl, pak vylepšení u modernizovaných tanků přinese nová tanková podkaliberní munice M829A4, jejíž parametry jsou zatím utajovány. Další novinkou bude multifunkční programovatelná munice XM1147 AMP, která v budoucnu nahradí hned čtyři dosud používané druhy munice. Přínosem bude i vylepšená zbraňová stanice CROWS-LP pro těžký kulomet či granátomet instalovaná na hlavní věži, která je kompaktnější a je vybavena výkonnější optoelektronikou. 

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY (1794)

Komentáře

Oleg

20. 04. 2019

Bílý otec ve Washingtonu by polaka neposluchal

"Amerykanie chcą walczyć z Rosją w Polsce" – YouTube
Vážení, je to sice v Polštině (přes 12 min.), ale tato bezprostřední zasvěcená analýza si zaslouží pozornost.

https://www.youtube.com/watch?v=CVjr7yaiVCw

Delta

28. 03. 2019

Marty, když si zprovozníš tohle video, tak můžeš vidět jak se tady ničí tanky

https://www.youtube.com/watch?v=6OPmBImx4oA

v čase videa od 4:30 je vidět jak se mají ruským způsobem likvidovat tanky,
tak se na to mrkni,pokud chceš

Marty

25. 03. 2019

Delta: No uz vidim, jak se frontovy stihac vrha stremhlav na tanky... :D Ve videu sem teda zadny letoun nevidel jen rucni PTŘS, apod. Na zamereni potrebujes v pripade rucnich PTŘS nejaky cas a vzdalenost. Pokud se nemylim tak Javelin jako jeden z nejmodernejsich PTŘS je nekde max 2500m. Dnesni opticke senzory dohlednou mnohem dal. Dostrel moderniho tanku je nekde k 5Km. Samozrejme se bavime o modernich strojich. Proto stale rikam, ze znicit tank neni zas tak jednoducha zalezitost, hlavne pro pesaka na zemi. ;)

Delta

23. 03. 2019

Marty pokud nechápeš, tak tady v tomto videu to vysvětluje ruský mužik
Ruský mužik tady vysvětluje, jak se dokáže zaměřit na cíle – třeba tanky zlikviduje MIG – 35,
pokud Putin nekecá .
http://www.youtube.com/watch?v=6OPmBImx4oA
Každý přece ví, že americké tanky jsou nezničitelné zejména na americkém území.

Marty

21. 03. 2019

Delta: Nějak nechápu pointu příspěvku? Ve videu jsou všechny tanky holátka (zdá se mi, že jsou to všechno Téčka různých typů), bez aktivních prvků ochrany, což je dnes u většině typů MBT standart. I když nejsem expert přes tankové a mechanizované vojsko (prostě bigoš polní), jsou i videa kde konkrétně Abrams dostane zásah jak kornetem, tak TOWem a posádka vyleze živá. Samozřejmě pokud ho napálí zezadu, tak je asi osud tanku i posádky zpečetěn a je jedno o kterého výrobce půjde. Ale nemyslím si, že zničení tanku je lehkou záležitostí. Už jen přiblížení na dostřel je sakra o hubu... ;)

Delta

21. 03. 2019

Nový terč přitáhne střelce?
pro takové a lepší proti zbraně je potřeba jak pro dodavatele
tak pro finanční úřad, vlastně pro sociální program. V ukázce je zřejmé,
co zbudu z tanku po zásahu střelou a jak snadno lze tank zničit
https://www.youtube.com/watch?v=x6_JpPvWCAQ&feature=related

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací