EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americké letectvo bude testovat samopaly B&T APC9K

 05. 12. 2020      kategorie: Vojenská výzbroj      1 komentář
Přidat na Seznam.cz

V návaznosti na americké pozemní síly bude i americké letectvo testovat samopaly B&T APC9K. Velení amerického letectva objednalo experimentální dávku těchto samopalů. Uzavřená smlouva zahrnuje 65 zbraní B&T APC9K v hodnotě 128,300 USD. Pokud schopnosti nových samopalů  zákazníka uspokojí, budou následovat větší dodávky.

apc9_01
Foto: Samopal APC9K | gunsandammo.com, autor: Eric R. Poole (se souhlasem autora)

Podle neoficiálních informací může B&T APC9K nahradit současný samopal Heckler & Koch MP5 ve výzbroji bezpečnostního personálu amerického letectva. Kromě toho se nové samopaly mohou stát také zbraní pro piloty jako součást nouzové soupravy. Samopal B&T APC9K již dříve zvítězil v tendru americké armády, kdy tehdy překonal deset dalších zkoušených zbraní. Americká armáda později objednala 350 dalších APC9K pro rozsáhlejší testování.

APC9K (advanced police carbine) je samopal švýcarské společnosti Brügger & Thomet. Zbraň může používat standardní zásobníky a zásobníky se zvýšenou kapacitou pistolí Glock 9x19mm. Hmotnost APC9K je nižší jak 2,5 kg a délka zbraně se pohybuje od 385 do 597 mm podle vytažení pažby. Zbraň má neuzamčený dynamický závěr, střílí z přední polohy. Má kladívkový spoušťový mechanismus na bázi AR-15, závěr je v zadní pozici dobržďován hydraulickým bufferem, který absorbuje jeho kinetickou energii a tím přispívá ke snížení zpětného rázu a zlepšuje chování při střelbě.

Samopal disponuje oboustranným vypouštěním zásobníku, oboustrannou pojistkou a vypouštěním záchytu závěru. Natahovací páku lze u zbraně přestavět na levou či pravou stranu. Tlačítko pro manuální zachycení závěru v otevřené pozici je situováno na spodní straně zásobníkové šachty u kořenu lučíku. Zbraň má sklopná pažbu - v otevřené pozici je fixována tlačítkem, ve sklopeném stavu stačí pouze trhnout pro vyklopení.

U APC9K je snadná rozborka, která je na bázi AR-15. Horní rám zbraně je vyroben z duralu, spodní rám je kompletně polymerový, kdy pistolová rukojeť je jeho neoddělitelnou součástí. Hlaveň je v přední části opatřena bajonetovým záchytem pro montáž tlumiče. Zbraň disponuje tzv. weaver lištami pro uchycení dalšího příslušenství. Zbraň má horní lištu po celé délce rámu, spodní lišta a dvě stranové lišty jsou pak v přední části.

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Tarch

07. 12. 2020

Já na té zbrani nevidím nic převratného na to, aby opustili varianty mp5. Je moc velká, těžká, má moc krátkou hlaveň a žere špatnou munici.

Přidat komentář