EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americký kontrakt na pokročilé stíhače typu F-15EX

 18. 07. 2020      kategorie: Vojenská technika      23 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Firma Boeing oznámila uzavření kontraktu s americkým vojenským letectvem (USAF) ve výši 1,2 miliardy dolarů na dodávku první šarže osmi pokročilých stíhačů typu F-15EX. Tato letadla musí podle USAF splňovat současné a budoucí potřeby a také rozšiřovat možnosti stávající flotily bojových letadel.

Uzavřený kontrakt zajišťuje kompletní vývoj, výrobu, testování, certifikaci, dodávku a následnou podporu a úpravy letadel F-15EX. Kontrakt obsahuje také náhradní díly, příslušenství, výcvikový systém a kompletní technickou dokumentaci.

F-15EX.Boeing
Foto: Budoucí F-15EX | Boeing

Nový typ F-15EX by měl v řadách USAF nahradit nejstarší stroje F-15C a F-15D. Rozpočet na fiskální rok 2020 amerického ministerstva obrany počítá finančními prostředky na dodávku prvních osmi letadel F-15EX. Dodávka dalších dvanácti strojů bude kryta prostředky z rozpočtu na fiskální rok 2021. V rámci pětiletého programu FYDP (Future Years Defence Program), plánuje americké vojenské letectvo nákup celkem 76 letadel F-15EX. První dva již rozestavěné letouny v továrně Boeingu v St. Louis budou dodány do poloviny fiskálního roku 2021.

Americké vojenské letectvo oznámilo podepsání i dlouhodobé základní smlouvy na dobu neurčitou na dodávku nespecifikovaného množství dalších letadel F-15EX. Celkové náklady na tuto smlouvu mohou činit až 23 miliard dolarů. USAF tak může v dohledné budoucnosti získat až 144 nových letadel F-15EX.

Podle velitelství USAF se letoun F-15EX stane dvoumístným stíhačem, jehož schopnosti uspokojí potřeby letectva USA. Bude upraven pro použití široké škály moderních zbraní. Podle L. Schneidera, programového manažera Boeingu pro F-15EX, půjde o  nejpokročilejší verzí F-15 (jak logické), a to zejména díky své digitální architektuře. Letoun F-15EX bude schopen nosit více zbraní než jakýkoli jiný bojový letoun v jeho třídě. Bude schopen nosit jednotlivé zbraně o délce až 6,7 m (22 stop) a hmotnosti až 3175 kg (7000 liber). Bude vybaven novým systémem řízení, novým bojovým systémem a vylepšeným pilotním prostorem.

F-15EX.USAF
Foto: Rozestavěný F-15EX v továrně Boeingu | USAF

Očekává se, že přechod na provoz F-15EX bude vyžadovat jen minimální dobu přípravy, minimum nákladů a prakticky žádné změny infrastruktury. Letecké základny, které provozují současné verze F-15, budou moci během několika měsíců přejít na používání nové EX platformy.

Podle zveřejněných plánů bude prvních osm letounů F-15EX dodáno k testování na leteckou základnu Eglin Air Force Base na Floridě. 

CENOVÉ BOMBY 258)

Komentáře

Omny

20. 07. 2020

Martin
že patříš do kategorie rusofoních US trolů jsem si tě zařadil už od začátku, a tímhle posledním překrouceným příspěvkem jsi jenom potvrdil svou příslušnost. Nebudu na to reagovat, páč to není k tématu a zabředli bychom do zbytečné diskuse kdo kdy kde více kradl a kde všude se zaostávalo a nezaostávalo předtím a dnes.....a protože vím, že si se svými názory můžeš podat ruku s ROBO, Karel, Méda apod. tak uznej, že tahle diskuze by byla zcela zbytečná. Jenom nechápu proč se skrýváte a nepoužíváte stejné nicky jako na AN (armádní hovínka), že jste USofilní úderka otamtud, co ted bude opruzovat tady, je všem jasné...

Jinak mluvíš-li o říši zlu jako o USA, tak s tebou mohu pouze souhlasit.....

P.S. všechny ty technologie US používá/zneužívá ke špiclování svých lidí a lidí celého světa

Martin

20. 07. 2020

Omny: On ale odkazoval na fakt, že všechna technologie, kterou dnes používáš pochází ze "západu".
A Československo bylo po 45 letech úpadku, rozkrádání a totálního zmaru v podstatě před krachem. Stejně jako Říše zla se z komunistické tragédie vymanilo pouze proto, že se tehdejším špičkám vyplatil přechod na demokracii.

Omny

20. 07. 2020

mamlasi ještě pro tvojí smůlu zapomeň že Motorola nebo IBM mají něco společného s US - už dávno ne, je to čínské a rusové mají Glonass,takže dej si whisky a jsi zapít ten žal..

Omny

20. 07. 2020

Karel3
že jsi mamlas o tobě prozrazuje už jenom to když píšeš, že jsme udajně měli být rozvojovou zemí o))))
Jinak nás žádný US voják ani nemohl obtěžovat, páč jsme spadali do sféry vlivu SSSR. Tak jak nás podle tebe SSSR okupoval do roku 1991, tak dnes tvé milované US okupuje Německo, Japonsko a další státy dodnes.......a jinak na tebe už reagovat také nebudu, stejně jako na ROBO, jsi stejný primitiv jako on...rusofobie ti uplně vyleptala mozek

ROBO

20. 07. 2020

Omny
Američené nic podobného jako RuSSové nedělají .
Když si kupují stroje 4.gen v pár kusech , tak tím pouze doplnují hlavní stavy mnohem modernější techniky 5.gen .
Kdežto zaostalé RuSSko vyrábí pouze techniku postavenou na hluboce letitých platformách , sahajících hluboko do sedmdesátých let minuláho století a o 5.gen si nemůžou ani nechat zdát . I tej kopírovací Číně sou už dneska leda pro smích .

SU-35 je proti F-22 a F-35 taková srač...a že se nehodí ani jako solidní cvičný terče . Ta je snadným krmivem i pro F-15,16,18 , Rafally , Typhoony a učitě by si s ní vytřel zadel i náš Gripen .

Jinak tvoje ostatní výšplechty typu , cituji tě : "ten sestřel F18 od Migu 25? nebo jak to F16 schytala od Mig29? " nemá cenu komentovat . Bez odkazu bez data . Tím se možmá povzbuzujete na trolovskejch proruSSkejch srazech kyž oplakáváte úspěchy F-35ítky , ale sem ty bláboly netahej . Nebo dodej odkazy . Aha opět lžeš . Tak nic

A radši si nastuduj likvidaci stovek RuSSké techniky od Blízkého východu přes Jugoslávii , Kuvajt , Irák ...... Ona i Ukrajina ukázala jakej je to totální šrot , když jí likvidovaly ve velkým i prskavky dobrý akorát tak na sestřely civilních letadel.

Iráckou PVO dodanou RuSSkem sem radši netahej . Nejenom že nic nesestřelili ale sama byla rozprášená během pár hodin a vůbec nezabránila obsazení Iráku během několika dní . Akorát se tím dokázalo jak je špatně spoléhat na RuSSkou PVO .

Omny

19. 07. 2020

Martin
to předvádíš jenom USofilní trolení nic více....Ono totiž o ty F-35 zase tak velký zájem není. Krom toho Boeing vyrábí i F-18 které si US armáda objednala také.......Pokud teda mluvíš o tom, že F-15 se objednává pouze z důvodu aby se zajistily zakázky pro Boeing tak pak nechápu proč rosofobové se diví, když třeba něco podobného dělají rusové....jinak to jsou kecy samozřejmě in Irák ani samotné US nepotřebuje nutně ve spěchu nové stíhačky, protože stále mají dost 4gen...

Jinak třeba, že rusové ví, že jejich SU-35S je více než dostatečný protivník F-35/22 tak proto tolik nespěchají s výrobou SU-57 samozřejmě nebereš....

Omny

19. 07. 2020

Mamlas
jak mohlo být Srbsko více než solidní protivník s asi 7 Migy29, které nebyly dostatečně servisované, kterým nefungoval radar?? Kdybys nebyl pablb obecný tak by sis přečetl něco o tom, v jakém stavu byly onehdá srbské Mig 29, že některé lítali často i na slepo protože jim prostě nefungoval radar ....
Irák - zase celé NATO proti Iráku.....ale ano Irák trochu uměl potrápit ale jenom trochu. Už sis nastudoval ten sestřel F18 od Migu 25? nebo jak to F16 schytala od Mig29? a těch pár desítek letadel, které sundala irácká PVO... Pepíku Nešporu, hnupe na všech internetových diskuzích.....drž radši hubu ty vůbec nevíš o čem mluvíš, kdyby nebylo armádních hovínek, tak ani ty hovna by jsi tady nemohl psát...

ROBO

19. 07. 2020

Omny
Ano USAF , v posledních letech bojovala pouze vždy se slabším protinníkem . Jak by ne , když žádný srovnatelný ani zdaleka neexistuje .

Přesto Jugoslávia a zvláště Irák , byly více než solidní protivníci . To že tito provozovatelé RuSSké pokročilé voj. techniky, zcela selhali semozřejmě není nic překvapujícího .
Co je ovšem šokující , je to , jak moc drtivě . Poměr ztrát letounů téměř asi milon ku nule . Nebýt ojediněle poruch , nebo trestuhodně optimistické až nezodpovědné strategie (viz. nepř.F-117) , tak se uživatelé RuSSké voj. tech. nezmohli snad vůbec na nic . To je dostatečně vypovídající .

Nevím kde čerpáte optimizmus ohledně RuSSké techniky . Ta byla konfrontována hlavně pouze bezbranými civilisty at už v Čečně nebo Sýrii .

Omny

19. 07. 2020

Karel3
na tobě je vidět, že mamlas jako ty by naší republiku pro blaho US se nešťítil zradit....je opravdu smutné vidět, jak kolik us-vlezdoprdelistů u nás je, kteří by US prodali cokoliv, jenom aby US měl zisk, bez ohledu na to co by to naší republiku stálo. A reálná zkušenost v minulosti u nás ukázala, že kam vstoupil US kapitál , tak to znamenalo pro náš průmysl katastrofu ......a zaplatil to daňový poplatník. A takoví mamlasové jako jsi ty a další tady
, a na AN budou neustále US lízat prdel.....neuvěřitelné

Omny

19. 07. 2020

Martin 23
i ta citace z AN (armádní hovínka) je lež. Nelze říci, že USAF by si poradila s každým protivníkem, když bojovala pouze ze slabým........to je jedna z mnoha lží, které se na AN šíří aniž by proto bylo nějaké konkrétně opodstatnění.
US v posledních 25 letech nebojovalo s žádným silným soupeřem

Martin

19. 07. 2020

Při tom plivání na F-35 trochu opomíjíte tři důležité věci.
1) Nedokáží jich ročně vyrobit dost na to, aby uspokojili potřebu vlastní armády, natož spojenců.
2) Potřebují udržet schopnosti konkurenčních podniků. I proto kdysi vyhrála tendr na F-22 horší YF-22.
3) Ty firmy samy o sobě mají velký politický vliv a je na ně napojená spousta jiných zaměstnávajících pěkných pár tisíc lidí/voličů.

ROBO

18. 07. 2020

Omny
To je teda pěkná snůška lží a výmyslů . Natěsnat do do pár vět takový kvantum otevřených nesmyslů , taky vyžaduje umění .

At ti tou bolševicko-trolovskou závistí nad úspěchy F-35 neprasne žilka . Tvoje vlastizrádný lži na tom nic nezmění . Nikdo nemůže za to že u vás v RuSSku se už 10let od prvního letu SU-57 , hrabete jen v hromadě šrotu , která je celýmu světu pro smích . A to jenom díky ekonomickému diletantsví trpaslíka z Kremlu , vyrábíte jen upgradeovaný šmejdy z dob SSSR . Nic jinýho - ubohost .

Badysak

18. 07. 2020

ROBO nekrm trolly nemá to cenu, pokud za oponování nebereš plat jako oni je to ztráta času.

Omny

18. 07. 2020

tak nejdříve chci říci že Reg Flag je pro blbečky to za prvé, jenom prostý tupý dementní mamlas se může nechat nabulíkovat marketingovými prohlášením Red Flag

za druhé modernizace starých F-15 je jenom důkazem toho, že F-35 rozhodně není povedené letadlo .......kdyby totiž bylo, tak by US ani nenapadlo pro svojí armádu vyrábět další nové F-15 a to samé i Izrael. Izrael také zjistil co ty F-35 Ne/Umí a proto radši požádal US o další dodávku F-15 místo F-35

Mj je to asi tak 50 na 50, udájně mělo asi před rokem izraelskou F35 dost načechrat zásah S-200 nad Libanonem, Izrael pak vydal prohlášení, že letadlo bylo poškozeno ptáky o))) nevíte něco o tom?

Martin23

18. 07. 2020

USAF je stále nejsilnější na světě a dokáže si poradit s jakýmkoliv protivníkem, ale mezery mezi USAF a nejvyspělejšími protivníky se neustále zmenšují.

To je citace z Armádních novin.

ROBO

18. 07. 2020

Red Flag je zcela reprezentativní způsob poměřování schopností strojů 4.a5.gen .
Firma Boeing se často snaží své stroje vyzdvihovat oproti F-35ítkám .
I když se Boeing snaží aby např F-15 byla konkurenceschopnější vůči F-35 , tak drtivě prohrává na Red Flag . Rozhodně by tato gigantická nadnárodní firma nikdy nepřipustila manipulaci s výsledky . Ale musí se smířit s tím že málo zkušení piloti na F-35ítkách , giganticky deklasují starý mazáky na F-15,16 ....
https://eurozpravy.cz/zahranicni/amerika/254429-americka-zbran-ukazala-svou-silu-expert-nesetri-superlativy/

Je to tak nevyvratitelný fakt že si nedokáže rozpovat ani jinak zcela lživý server .
https://cz.sputniknews.com/svet/201702084695942-stihacky-F-35-viteztvi-cviceni-Red-Flag-15-1/

Tvrdit že letecká nadvláda USA se zmenšuje je opět pouze lživý výmysl a zbožné přání zdejších RuSSofilů . Ekonomika která chrlí obden nový špičkový stroj z linek , nemá konkurenci . RuSSové se propadají , Čína se spíše rozkoukává a zbytek světa mimo NATO nestojí ani za řeč . NATO si moc dobrře uvědomuje že na moderním bojišti vítězí ten co má navrh ze vzduchu , to už se ví od 1.sv.války . Kdo si myslí že nějaký prskavky jako PVO apod. mohou obstát proti modernímu letectvu , tak je úplně mimo realitu .

Martin23

18. 07. 2020

Ještě citace z Armádních novin:
Podle amerického webu Bloomberg Pentagon plánuje nakoupit nejnovější stíhačky čtvrté generace F-15X Adavanced Eagle od firmy Boeing. Nové stroje mají doplnit zastaralé a na provoz drahé stíhačky F-15C/D. Nákup F-15X může podpořit i nastupující americký ministr obrany Patrick Shanahan, který 20 let pracoval ve firmě Boeing. Pikantní ale je, že americké letectvo (USAF) žádné nové stíhačky čtvrté generace kupovat nechce.
USAF v současné době řeší vážný problém s nasaditelností (viz níže) svých bojových letadel. USAF je stále nejsilnější na světě a dokáže si poradit s jakýmkoliv protivníkem, ale mezery mezi USAF a nejvyspělejšími protivníky se neustále zmenšují.
USAF zavádí do výzbroje špičková letadla páté generace F-35A Lightning II, ty jsou ale hlavně určena k vedení nejsložitějšího boje vzduch-země, například potlačování nepřátelské protivzdušné obrany SEAD (Suppression of Enemy Air Defenses).
Horší situace je v oblasti vedení boje vzduch-vzduch. Také F-35A je schopen vést boj vzduch-vzduch na dlouhou vzdálenost, ale letounu chybí potřebný dolet, nosnost a letové výkony, které nabízejí dvoumotorové stroje. Navíc piloti F-35 se při výcviku nemohou soustředit pouze na nácvik vzdušného boje.
V USAF k vedení boje vzduch-vzduch slouží především 212 dvoumotorových stíhaček F-15C a 187 F-22A. Avšak pouze 70 % F-15C je nasaditelných do boje, v případě F-22A to je dokonce pouze 50 % (údaje z roku 2017). Samozřejmě nesmíme také zapomenout na víceúčelové jednomotorové stíhačky F-16 a na moderní úderné F-15E Strike Eagle. Nicméně stále platí, že hlavní tíhu bojů vzduch-vzduch nesou (patřičně cvičeni) piloti na letounech F-15C a F-22A.Tady podotýkám, že USAF F 15 EX nechce (pokud vynecháme i možné zákulisní důvody), protože mají pocit, že území USA je pro letectva jiných států nedosažitelné. A nutno přiznat, že v tom mají pravdu. Ale to nemění nic na tom, že F 35 nenahradí stíhačky F 22 nebo F 15 jakékoliv verze.Cituji ještě jeden odstavec:
Na druhou stranu izraelské letectvo (IAF) má jiný názor ‒ Izrael se definitivně rozhodl nakoupit 25 nových F-15IA (vycházející z F-15SA a F-15QA) za čtyři miliardy dolarů. První letouny má Izrael získat v roce 2023. Současně bude kupovat další stíhačky F-35A Lightning, resp. F-35I Adir. Prozatím tedy Izrael závazně objednal 50 F-35A a 25 F-15IA.Prostě Izrael si je vědom, že k F 35 potřebuje i čistokrevné stíhače na boj s nepřátelskými stíhačkami. Zejména Egypt nákupem Su 35 začíná zlobit.

Martin23

18. 07. 2020

Cateye
Prostě F 35 není letadlo na vzdušné souboje. Proto USA začaly nahrazovat staré F 15 novými, když F 22 nevyrábí.

Dostupné letové chrakteristiky hovoří jasně. Skutečně nevím, jestli si to dokáží nekritičtí obdivovatelé F 35 uvědomit, ale rychlé a obratné letadlo, na které F 35 vystřelí raketu ze vzdálenosti desítek kilometrů prostě té raketě uletí z dosahu. Pokud se spolu začnou mydlit na menší vzdálenost F 35 končí.

Také jsem slyšel, že F 35, když není řízena letounem AWACS má fatální problém.
Cituji z Armyweb:
Na internetovém fóru f-16.net se už delší dobu diskutuje o jednotlivých problémech stíhacího letounu F-35 Lightning II. Tamní odborné publikum dospělo k zajímavému závěru, a sice k tomu, že bez podpory letadel AWACS nejsou americká letadla schopny čelit stejnému množství ruských letadel MiG-31. Uživatelé fóra se dále domnívají, že pokud by Rusové jako první sestřelili letadlo "elektronického průzkumu a pátrání", což je jednou z primárních úkolů dálkového stíhacího letounu MiG-31, takto "oslepení" piloti letadel F-35 Lightning II by museli nejspíše ustoupit z boje.

Martin23

18. 07. 2020

Ne F 15 není určen k žádné druhé vlně. To snad F 18 SH. F 15 je plnokrevný stíhač určený především k obraně vlastního území a k vybudování vzdušné nadvlády stejně jako F 22.

Když už chcete něco hodnotit, doporučuji si nejdříve zjistit a zamyslet se nadrozdíly v
United States Air Force a United States Navy. Proč a jaké typy letadel.


F 35 by ve vzdušném souboji neměla s F 15 žádný nárok. F 35 úderný stíhač primárně určený k úderům na pozemní cíle na území nepřítele chráněné PVO. F 15 stíhač k boji s nepřátelskými stíhačkami. Tím je dáno vše. Marketingové nesmysly kolem F 35 na tom nic nezmění.

Prostě F 35 nebude posíláno do vzdušných soubojů. Tedy ze strany těch, kteří budou mít k dispozici i jiné stroje.

Cateye

18. 07. 2020

K těm rádoby bombastickým číslům sestřelů letounů F/A-22 a F-35 při cvičeních Red Flag uvedu malou vsuvku.
Kdysi v L+K vyšel článek pilota Agressorské letky F/A-18. Parafrázuji: "Museli jsme letět ve střední výšce, bez žádných prudkých manévrů s vypnutými RWR, zatímco nás čerstvě vyrobené F-22 masakrovaly ve velkém. Pár dní na to se v médiích začaly objevovat bombastické titulky o poměrech sestřelů dvacet ku nule aby se daňoví poplatníci mohli dmout pýchou..."
Tato slova o Potěmkinově vesnici později potvrdily Rafaly a Eurofightery které Raptorům nechtěly dělat podrobné sedící kachny a domů z USA se vracely s virtuálními sestřely těchto rádoby "zázračných" strojů namalovaných pod kabinou :)

ROBO

18. 07. 2020

Martin
Máte přesně pravdu .
Jak nedávno někdo trefně novou F-15 označil - steroidama nabušenej hřebec . Poté co mu hravě stroje 5.gen. pročistí cestu jakoukoliv PVO , může vykonávat zdrcující činnost na případném bojišti . Kdo trochu rozumí letectví , ale chápe , že krom USA nemá pro jiné zahr. zákazníky jednoúčelová letitá ačkolki vysoce modernizovaná F-15 skoro význam . Tady je zcela bezdiskuze nejlepší volba supermoderní a zatím zcela nedostižná , univerzální F-35.
Navíc díky nepředtavitelně obrovskému zájmu o F-35 a raketové výrobě 3-4kusy týdně , nelze pokrýt potávku . A proto je zde prostor i pro jiné stroje .

Jinak , ale samozřejmě F-15 se nemůže rovnat s F-35 skoro v ničem . Zcela jasně to dokazují souboje na Red Flag , kde F-15 prohrává s F-35 v poměru 20:1 (v roce 2017,dnes je tomnohem více)

Martin

18. 07. 2020

Martin23: A není spíše ta EX perfektní nosič chytré munice a tažný kůň do druhé vlny? Ověšená raketami sice bude svítit široko daleko, ale přes ten jas nepřítel neuvidí hrozbu daleko vpředu pro kterou tu nadílku EX nese. Opět něco co mají odkoukané od Izraelců.

Martin23

18. 07. 2020

F 15 EX, které podle mne překonává F 35 a sledujeme ukázkovou strategie USA, jak manipulovat se světem ve svém zájmu.

Potřebuji útočnou sílu proti RF a Číně. Vyprodukuji letoun speciálně na útok proti sofistikované PVO. Zmanipuluji státy, na které mám vliv, aby si je nakoupili. Tím za cizí peníze vybuduji armádu potřebného. Pak stačí svět natlačit do geopolitické situace, že tady jsme my (NATO + spojenci) a tady je nepřítel (RF+Čína).

No a na obranu vlastního území mám F 22, které nikomu neprodám a skvělé F 15EX.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací