EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Archer Artillery System - nejrychlejší houfnice na světě

 18. 03. 2019      kategorie: Vojenská technika      10 komentářů

The Archer Artillery System neboli zjednodušeně Archer je mezinárodní projekt moderní samohybné houfnice příští generace. 

archer2
Foto: SWE - FH-77BW Archer

Kabina náklaďáku a prostor pro motor jsou pancéřovány a to včetně skel, keré by měly vydržet zásah z ruční zbraně ráže 7,62 mm, stejně tak zásah protitankovou minou do ekvivalentu 6 kg TNT. K zbraňovému systému patří též munici doplňující vozidlo. V kabině sedí čtyřčlenná posádka, přičemž na obsluhu houfnice samotné jsou potřeba tři až čtyři lidští operátoři. Systém je schopen jízdy se všemi pneumatikami prostřelenými.

Psali jsme: Ruské námořnictvo modernizuje letouny Be-12 Čajka

Na vozidle s vysokou průchodivostí od firmy Volvo 6x6 je umístěná moderní plně automatická houfnice ráže 155 mm se zásobníkem pro dvacet nábojů. Vozidlo jinak převáží celkem 40 ks munice. Nabíjecí zařízení je automatické a dovoluje vystřílet celý zásobník za 2 a půl minuty. Při kontinuální střelbě až 72 výstřelů za 35 minut.

arecher_01
Foto: SWE - FH-77BW Archer v akci

Archer má špičkový systém řízení palby (vozidlo je vybaveno balistickým počítačem), pomocí něhož lze pálit i na pohyblivé cíle. Systém střelby umožňuje i střelbu v systému MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact=současné zasažení cíle postupně vystřelenými náboji - využívá se rozdílné doby letu při střelbě horními a spodními úhly náměru).

Psali jsme: Jagdpanther - obávaný německý těžký stíhač tanků, který do bojů 2. světové války zasáhl příliš pozdě

archer
Foto: SWE - FH-77BW Archer

Bojová hmotnost vozidla je 30 tun, takže může být snadno přepravováno v letounu A400M. Vlastní houfnici Archer doprovází nabíjecí vozidlo a vozidlo podpory a údržby.

Předností systému je také taktická a strategická mobilita. Na silnici dosahuje rychlosti 70 km/h, je schopen brodit se sněhem do jednoho metru výšky a je dobře transportovatelný železnicí i letouny A400M. Čas na rozestavení ke střelbě od jízdy je méně než 30 vteřin, proto se Archerovi přezdívá nejrychlejší houfnice světa. Systém má tři módy rychlosti střelby a všechny na úrovni světové špičky. V nejrychlejším dávkovém vypálí 3 rány za 15 sekund a v celodenním ustáleném dokáže 8-12 za minutu (!), čímž za 24 hodin zasype nepřítele 25 tunami střeliva. MRSI dovoluje zásah nadstandardními šesti po sobě vypálenými ranami najednou (!). Houfnice je také schopna přímé palby a to do dvou kilometrů.

Švédská armáda objednala celkem 36 houfnic FH-77BW L52 Archer, stejný počet nabíjecích vozidel a 8 podpůrných vozidel. Tutéž sestavu objednalo také Dánsko. V současné době jsou testovány dva prototypy FH-77BW L52. Dalšími odběrateli by mělo být Norsko a Austrálie.


Video: Archer Artillery System - nejrychlejší houfnice na světě / YouTube

Technické parametry:

Hmotnost: 30 tun

Rozměry: délka 14,1 m; šířka 3 m; výška 3,9 m

Posádka: 3-4 (velitel, řidič, 1-2 operátoři)

Rychlost: 65 km/h

Dojezd: 500 km

Výzbroj: houfnice 155 mm L52 (účinný dostřel 30 km standard, 40 km Base-Bleed, 60 km RAP), kulomet 7,62 mm 

Pohon: diesel motor 550 hp (výkon ku hmotnosti 19,4 koně na tunu)

archer3
Foto: Samohybná houfnice Archer 

Zdroj: forum.valka.cz, Bofors a Swedish Defence Materiel Administration, digitalnicestovatel.cz

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

19. 03. 2019

Sestřelili by vzdušného narušitele ?

mladý Němec Matthias Rust dokázal se svým sportovním letadlem přistát přímo na Rudém náměstí v Moskvě
Patrně nejtrapnější chvilka pro sovětskou protivzdušnou obranou přišla zrovna na Den sovětských pohraničníků 28. 5. 1987. Události jsou však dodnes zahaleny určitým tajemstvím. V každém případě v tento den devatenáctiletý Němec (pochopitelně Západní) Matthias Rust dokázal s malým sportovním letadlem Cessna 172 při letu z Helsinek přes veškerou protivzdušnou obranu doputovat až do samého centra Moskvy a přistát přímo na Rudém náměstí.

Delta

18. 03. 2019

Brzy budou střílet?
Švédský sociální stát se hroutí.
Švédský sociální stát stojí na masivním zdanění tamního obyvatelstva, horní sazba daně z příjmu činí 61,85%. Statistiky Mezinárodního měnového fondu uvádějí, že zatímco v roce 2000 byly vládní výdaje na úrovni 1 250 miliard švédských korun, v minulém roce už to bylo 2 214 miliard. Úřad švédského generálního auditora navíc vydal minulý rok zprávu, podle které se vládní odhady dlouhodobého výhledu sociálního systému značně liší od prognóz expertů. Zpráva také zdůraznila zvýšenou potřebu státních dotací.

Chevy

18. 03. 2019

svedska masina? vzdyt Švédsko je tak tuze mirumilovnej stat,otevrenej vsem,bojujici za vsechno dementni studentkou,tak najednou houfnice?:sunglasses:

Verča

18. 03. 2019

Sklápěčka (podle původního užití podvozku) je prostě úžasná.

Delta

18. 03. 2019

Americká vojenská střelnice ideální místo pro střelbu
Nevadská testovací střelnice) je americké vojenské území. Nachází se asi 150 km severozápadně od Las Vegas, má rozlohu přibližně 3 500 km² a slouží nebo v minulosti sloužilo jako testovací místo pro potřeby armády USA. V sousedství leží vojenská základna Nellis Air Force Range, nyní nazývaná Nevada Test and Training Range (NTTR). V této části státu Nevada se nachází také Oblast 51 (Area 51), Celkem bylo v NTS provedeno v letech 1951 – 1958 100 atmosférických testů a v letech 1961 – 1992 828 podzemních testů jaderných zbraní. Jedním z důsledků podzemního výbuchu je např. kráter
Sedan. V důsledku toho je toto místo někdy označováno za "nejozářenější a nejrozbombardovanější místo na světě".

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací