EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Atlantický val jak ho neznáte - pohled z ptačí perspektivy

 01. 06. 2017      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

Atlantický val byl systém opevnění budovaný Němci na pobřeží severní Francie a Normandie v letech 1942–1944, který měl zabránit invazi spojeneckých jednotek z Anglie na evropský kontinent.

Po svém dokončení se měl Atlantický val táhnout od Norska až po hranice se Španělskem. Byl tvořen širokými minovými poli, zátarasy a opěrnými body a dělostřeleckými hnízdy umístěnými v mohutných betonových bunkrech.

Stavba valu se od počátku potýkala s mnoha problémy, počínaje nedostatkem materiálu, nedostatkem mužstva i druhořadostí jednotek a pracovníků jí přidělovaných. Další hrubou chybou byla koncepce valu, která spočívala v přednostním opevňování velkých přístavů. Vycházela z předpokladu, že k provedení větší invaze je nutno získat velký přístav pro vylodění těžkých zbraní. Tento (do této doby ovšem vždy platný kalkul) se však ukázal jako špatný, neboť Spojenci si své přístavy přivezli s sebou a opevněným přístavům se vyhnuli.

Psali jsme: Simo Häyhä, zvaný Bílá smrt, dodnes patří mezi nejlepší odstřelovače světa

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

14. 03. 2019

Byla to prdlá doba s výstavbou opevňovacích valů také

jak lze vidět na mapě, kde byla prodená a přece nepoužitá
Jako řada jiných evropských zemí v meziválečném období se i SSSR soustředil na výstavbu pásma bunkrů podél svých hranic. Nešlo však o precizní a souvislý pás pevností táhnoucí se od Baltského k Černému moři, ale o systém obranných staveb sestávající z takzvaných opevněných prostorů (dále jen OP), což byla soustava 200–400 bunkrů
Stalinova a Molotovova linie:
https://www.stoplusjednicka.cz/stalinova-molotovova-linie-dvojita-potemkinova-vesnice-1

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací