EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Britové plánovali v 50. letech do cesty útočících sovětských tanků položit jaderné miny. Zahřívat je chtěli kuřaty

 27. 09. 2021      kategorie: Vojenská historie      20 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Studená válka byla pro Evropany, kteří se zeměpisně nacházeli mezi oběma hlavními silami konfliktu, SSSR a USA, napjatým obdobím. Obě výše uvedené velmoci rozmístily své rakety od zamrzlého severu až po slunný jih a vyčkávaly, zdali se zvedne "opona válečného divadla". Rusové a Američané však nebyli jedinými jadernými mocnostmi. Také Francouzi či Britové byli ve hře a vymýšleli své vlastní, domácí odstrašující prostředky proti hrozbě sovětské invaze.

Britové si již za 2. světové války vydobyli dobré jméno díky svým zkušenostem v oblasti válečné techniky, např. díky úspěšným "skákavým bombám", jimiž byli schopni účinně ničit přehrady, nebo třeba rychlým stíhacím letounům Spitfire. Hrozby během studené války byly však odlišné.

miny_TIT
Foto: Sovětský tank T-55 | US Army Field Manual / Wikimedia Commons / Public domain

Tváří v tvář zbraním hromadného ničení a obrovské vojenské síle ozbrojených sil SSSR přišli Britové s celou řadou nápadů, které měly případný postup nepřítele zastavit. Jedním z takových návrhů s krycím názvem Operace Blue Peacock byla i jaderná mina. Plánovalo se také její dálkové spuštění, aby postupujícím sovětským silám mina způsobila maximální škody.

Jedním z problémů, který se konstruktérům nepodařilo efektivně vyřešit, byl fakt, že k detonaci zařízení nedošlo, pokud toto bylo v příliš chladném prostředí. Pokud by jej Britové zakopali pod zem např. v severních pláních Německa, bylo by obtížné udržet teplotu, při níž by elektronika bomby mohla spolehlivě fungovat. I přes tento fakt v červenci 1957 britská armáda objednala výrobu deseti kusů těchto jaderných min, které by postupně převezla do západního Německa.

Celou operaci měla krýt historika, podle níž se jednalo o jaderné energetické jednotky, jakési mobilní jaderné generátory, určené pro použití britskými vojenskými silami alokovanými v dané zemi. Protože miny měly být následně ponechány bez dozoru, pro případ ústupu britských ozbrojených sil byly miny osazeny zařízením proti sabotáži. Pouzdra byla tlaková, což znamenalo, že do nich mohly být zabudovány tlakové a náklonové spínače. Jakmile pak bylo zařízení odjištěno, k jejímu odpálení by došlo okamžitě, pokud by se s ním pohnulo, pokud by pouzdro ztratilo tlak nebo pokud by se naplnilo vodou. 

Mina byla dále navržena tak, aby ji bylo možné odpálit na dálku po drátě ze vzdálenosti až tří kilometrů nebo pomocí osmidenního časovače. To by však fungovalo pouze za podmínek, že by elektronika měla tu správnou provozní teplotu. Existovalo přitom reálné riziko, že by drsné zimy v regionu mohly zbraně dokonce znehodnotit.

Vývojáři tedy zkoušeli a testovali mnoho způsobů, jak zabránit zamrznutí elektroniky bomb, od zabalení min do izolačních přikrývek až po použití živých kuřat, jejichž tělesné teplo by stačilo k udržení správné požadované okolní teploty. Předpokládalo se, že ptáci budou uvnitř bomby žít nejméně osm dní, což se v případě invaze považovalo za dostatečně dlouhou dobu. Kuřata by měla dostatek zrní a vody, aby se udržela při životě po maximální dobu potřebnou pro časovací mechanismus.

Bomby měly údajně způsobit explozi o síle deseti kilotun, která by měla za následek vznik kráteru o průměru 375 m a kvůli kontaminaci by navíc vyřadila z provozu rozsáhlou oblast, což by způsobilo pro postupující Rudou armádu značné překážky. Nakonec, po výrobě dvou prototypů, byla původní objednávka speciálních min zrušena kvůli obavám z vytvoření nepřijatelného množství radioaktivního spadu v atmosféře v bezprostřední blízkosti domova. 

S instalací jaderných hlavic pod zem na spojeneckém území byly spojeny také etické a politické záležitosti, a tak britské ministerstvo obrany v roce 1958 projekt nakonec zcela zrušilo. Dokumenty týkající se projektu jaderných min byly odtajněny až v roce 2004. Není známo, kdo byl za projekt přesně zodpovědný. Každopádně jakkoliv neuvěřitelně tento příběh o speciálních jaderných minách může znít, tehdy šlo opravdu o seriózní návrh financovaný britskou vládou a vypracovaný Královským výzkumným a vývojovým ústavem pro vyzbrojování (RARDE).

Zdroj: warhistoryonline

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY (388)

Komentáře

zero foxtrot

05. 10. 2021

miro, ty smesny rudy vohrablo. jedna z nejvetsich tragedii Evropy dvacatyho stoleti je ze na operaci nemyslitelne nedoslo. kdyby se tenkrat rozvistili par nuklearnich slunicek nad hodne zalidnenejma mestama v prasivym sovietskym svazu mohli sme si usetrit 40 let vlady zasrany rudy luza. no nastesti o par let pozdeji zkurvenej sovietskej svaz sam krachnul a rozpadnul se, heheheh. a ruda spina utesene vychipava, heheheh.

Vaclav Flek

02. 10. 2021

pro Mira: K vasemu vyroku "Já jsem si to nevymyslel, o té operaci bylo opravdu uvažováno." znovu opakuji, ze slo o prisne tajnou STUDII PROVEDITELNOSTI, kterou zadal Churchill britskemu Spojenemu vyboru nacelniku stabu. Pote, co nejkompetentnejsi stabni slozky britskych ozbrojenych sil Churchillovi sdelily, ze operace, tedy vytlaceni Rude armady z Polska (ve snaze zajistit demokraticke zmeny ), je nerealna, byl cely plan vracen do trezoru a jako prisne tajny tak zustal po dlouhych padesat let. Jinymi slovy, NIC SE NEREALIZOVALO. Neslo tedy o zadny plan"prekvapiveho utoku na SSSR", pouze o stabni studii. Vse, co pisete na konci o bombardovani sovetskych mest jsou absolutni nesmysly.


Jak jsem jiz uvedl, jste bud velmi prostoduchy clovek, nebo pracujete pro nejakou vlivovou dezinformacni agenturu. Pisete mi celkem nelichotive, ze jsem ignorant. Prekvapi vas, kdyz si o vas myslim to same ?

Míra

02. 10. 2021

Václav Flek

Ale mně je úplně jedno co si myslíte. Nehledě na to, že jste mi dokázal, že jste ignorant. Můžete svoje výmysly podepřít nějakým odkazem? Já jsem si to nevymyslel, o té operaci bylo opravdu uvažováno.

Vaclav Flek

02. 10. 2021

pro Tomas : Nevim presne, co jste myslel vyrokem "Koupit si jaderné ponorky a nevlastnit JZ, to hlava nebere..." ?

Vyraz"jaderna ponorka" prece nevypovida o jeji vyzbroji, ale o jejim pohonu. Jedinym uspesnym nasazenim jaderne ponorky se stalo potopeni argentinskeho krizniku "Belgrano" britskou ponorkou "Conqueror" v prubehu valky o Falklandy. Ponorka, pohanena atomovym reaktorem, ktery vyznamne zvysoval jeji rychost a dosah, byla vyzbrojena pouze konvencnimi torpedy, ktera zcela stacila k rychlemu potopeni krizniku. Jinymi slovy, i standardni torpeda cini z jaderne ponorky mnohem hrozivejsi zbran, nez jeji klasicky protejsek.

Vaclav Flek

01. 10. 2021

pro Mira : Precetl jsem si vas prispevek o operaci Unthinkable, zacinajici "Fakta: Operace Unthinkable (nemyslitelná) byla navržena premiérem Spojeného království Winstonem Churchillem", a musim rici, ze jde z vasi strany o cistou demagogii. Nechci posuzovat, zda se vedome stavate nastrojem neci dezinformacni kampane, nebo tomu skutecne verite.

V celem prispevku nemate prakticky jedinou spravnou vetu, takze jej nestoi za to, ani rozebirat. Neslo o "tajny plan utoku", ale o studii, zadanou Churchillem Spojenemu vyboru nacelniku stabu (tj. pozemnich sil, letectva a namornictva) o proveditelnosti operace, ktera by umoznila vynutit silou plneni unorovych dohod z Jalty. Jiz v kvetnu 1945 bylo totiz zrejme, ze Sovetsky svaz sve zavazky neplni a plnit nehodla. K tomuto zaveru vedla Churchilla predevsim tragicka situace Polska, kvuli jehoz svobode vlastne Britanie vstupovala v zari 1939 do valky a krvacela na tolika bojistich. Takze Churchill nezradil sveho spojence, naopak Stalina v te dobe jiz prohledl, a za spojence rozhodne nemel. Tragedii vychodni Evropy ovsem bylo, ze spolu s Churchillem stal proti Stalinovi jiz velmi nemocny a nemohouci Roosevelt, a pote energicky, ale za to zcela nezkuseny Truman.

Nacelnici stabu ve sve studii Churchillovi odpOvedeli, ze podobna ofenziva proti Rude armade je z vojenskeho hlediska nerealna, proti uvedenym 47 spojeneckym divizim by stalo jen v prvnim sledu 170 divizi sovetskych. Nemecke divize na strane zapadnich spojencu nikdo nepocital, to je zrejme soucasti te dezinformacni kampane, kterou zde predkladate. Na zaklade doporuceni svych nacelniku stabu tak Churchill cely plan zavrel do sejfu, a tim to skoncilo.

Posledni cast vaseho prispevku je jiz natolik silenou, ze TEN NESMYSL NEBUDU VUBEC KOMENTOVAT.

Míra

29. 09. 2021

otacon70
jo, přesně tak to je jak sis to vymyslel

Czert

28. 09. 2021

Otakon
A jakykoliv link na to ze stalin nabizel v 45 mir a utok na zapad?

Czert

28. 09. 2021

Otakon
"To samé lze tvrdit i o komunistech a to zejména v ČR!"

A muzes byt presnejsi? V cem byla cr natolik vyjimecna ve srovnani s nemeckem, az už z vychdnim ci zapadnim, nebo treba pilskem, ard.
Nebo klidne francii.

otacon70

28. 09. 2021

Míra: Stalin neustále na jaře 1945 předkládal Hitlerovi nabídky na příměří a vyhnání Američanů z Evropy. To je přesně Rusákům podobné!

Míra

28. 09. 2021

ignorant karel3, opět jak je u něj zvykem, svoje teorie a výmysly vydává za fakta.
Že prý "Zatímco tzv. "Západ" se připravoval pouze na odražení útoku komunistického světa (kladení min apod.), případně odvetný jaderný úder"

Fakta: Operace Unthinkable (nemyslitelná) byla navržena premiérem Spojeného království Winstonem Churchillem v květnu 1945. Jednalo se o využití situace na konci 2. světové války a o tajný plán útoku na SSSR.
Winston Churchill navrhoval nasadit do boje silně antikomunistickou exilovou polskou armádu o síle téměř 100 000 mužů a současně uvažoval o zapojení německé armády, která ještě v té době nebyla ani plně odzbrojena. Polní maršál Montgomery dostal rozkaz, aby zajaté německé velitele držel pohromadě s jejich jednotkami a poblíž uskladnil a pečlivě udržoval německé zbraně a munici v dobrém stavu, takže v případě potřeby by se vše dalo Němcům hned vrátit.

Je opravdu těžké tomu uvěřit, protože normální člověk nepochopí zradu toho, koho považoval za spojence a přítele. A přesto tomu tak bylo.

Na začátku dubna 1945 před samotným koncem války Winston Churchill, ministerský předseda ruského „spojence“ Velké Británie, vydal příkaz náčelníkům svých štábů k vypracování operace překvapivého úderu na SSSR – operaci „Nemyslitelné“. Plán v rozsahu 29 stran mu byl předložen 22. května 1945.
Podle tohoto plánu měl být útok na SSSR proveden po vzoru Hitlera – nečekaným úderem. 1. července 1945 čtyřicet sedm anglických a amerických divizí bez jakéhokoli vyhlášení války měly uštědřit drtivou ránu naivním Rusům, kteří takovou nekonečnou podlost od svých spojenců naprosto neočekávali. Úder mělo podpořit 10 – 12 německých divizí, které „spojenci“ drželi nerozpuštěné v Šlesvicku-Holštýnsku a jižním Dánsku a které denně cvičili britští instruktoři: připravovali je k nové válce se SSSR. Podle plánů měla začít válka sjednocené západní civilizace proti Rusku a následného „křížového tažení“ se měly zúčastnit i další země, například Polsko a po té Maďarsko… Válka měla dovést k úplnému rozbití a kapitulaci SSSR. Konečným cílem bylo završit ji tam, kde to plánoval Hitler v plánu Barabarossa – na hranicích Archangelsk-Stalingrad.
Anglosasové se chystali zlomit Rusy terorem – totálním zničením velkých sovětských měst: Moskvy, Leningradu, Vladivostoku, Murmansku a dalších drtícími údery létajících pevností“. V ohnivých smrštích měly zahynout miliony Rusů, stejně jako byl zničen Hamburk, Drážďany, Tokio,… To se chystali učinit se svými „spojenci“. Tedy obvyklý obraz: nejodpornější zrada, krajní podlost a zvěrská krutost – to je vizitka západní civilizace a zvláště pak Anglosasů, kteří zabili nejvíce lidí v celé lidské historii.


Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/operace-nemyslitelne/

otacon70

28. 09. 2021

Czert: To samé lze tvrdit i o komunistech a to zejména v ČR!

Czert

28. 09. 2021

Tomas
Frantici si muzou za onen debakl sami, to nebyl zadny podraz. Uplne by stacilo aby frantici za ty 4 roky alespon rozjeli vyrobu cehokoli, ale oni za cele 4 roky nevyrobili byt jediny sroubecek pro ponorky, ale cenu vysroubovali pro jistotu na dvojnasobek.

Czert

28. 09. 2021

Karlim
Spousta sluhu nacistu nebyla popravena, ti bud dali svoje sluzby novym panum, nebo nebylynikdy potrestani na zaklade alibismu, ze plnili rozkazy, bez ohledu na to jestli byly pripustne nebo ne.

Kapr

28. 09. 2021

V roce 1969 během mé základní vojenské služby u ženijního útvaru jsme prodělali cvičení v zneškodňování jaderné miny.

Petr Hertel

28. 09. 2021

Že je tu na začátku naznačena ta bipolarita studené války a zmíněny ty jaderné mocnosti, a spolu s Velkou Británií také Francie...
Je možné poznamenat, že na rozdíl od případu Velké Británie (která svou první atomovou bombu sestrojila v roce 1952, přičemž asi rozhodující předpoklad můžeme vidět už v době jejího vlastního programu z doby druhé světové války, kdy nakonec své úsilí plně spojila s USA v rámci projektu "Manhattan", a do něhož se zapojila ostatně i Kanada, tehdy už v podstatě na Británii polonezávislá), Francie se stala jadernou mocností až v roce 1960... Z mezinárodně-politického hlediska to v první řadě můžeme spojit i s tehdejším kurzem presidenta de Gaulla, který se z Francie snažil (znovu) vytvořit dost nezávislou velmocenskou sílu, zčásti i v souvislosti s tehdy už probíhajícím procesem západoevropské hospodářské integrace, a za cenu oslabení jejích spojeneckých vazeb na USA (tak viz i vystoupení Francie z vojenské složky NATO)...
Zdánlivě, na první pohled, to může trošičku připomínat případ Čínské lidové republiky, která se v roce 1964 změnila v pořadí v pátou zemi, disponující vlastními jadernými zbraněmi, a kde to zase odráželo nebo doprovázelo proces její úplné mocensko-politické emancipace na SSSR.

Tomáš

27. 09. 2021

Oni Anglani jsou jiní, je to mořský národ. Rozhodli se pro Brexit, nyní mají nějaké problémy, náš nějaký reportér to prezentuje jako odchod Židů z Egypta, jak vzpominaji v poušti na hrnce plné masa v Egyptě. Trochu jiná je situace s jadernými ponorkami a nový pakt Auukus, to byl podraz na Francii, Nová Kaledonie je ohrožena a Austrálie z toho nevyjde vítězně. Premiér Johnson, jak řekl jeden emeritní novinář vysílá láskyplně vzkazy do Paříže, nějak se to zkomplikovalo. Koupit si jaderné ponorky a nevlastnit JZ, to hlava nebere a Pacifik je velký, není a nemuze být něčí. Změní se mnohé, ale takto Japonsko může zapomenout na Kurily vsadily na vítěze a je to fuč.

otacon70

27. 09. 2021

karel3: Pokud by někdo usmrtil během útěku z ČSSR příslušníka PS řekněme 25.11.1989, tak by ho žádný soud právního státu nesoudil za vraždu. Ten režim (komunistický) byl de jure považován od prvního do posledního dne jako zločinecký. To neni většina naší společnosti dodnes schopná pochopit.

Vaclav Flek

27. 09. 2021

Clanek je slozeny ze dvo casti, ktere vnimam jako nevyvazene. V prvni informuje o existenci nuklearnich nalozi, kterymi disponovaly v 50. a 60. letech armady NATO. Slo o defenzivni zbran, jejiz pouziti se predpokladalo na vedlejsich smerech utoku tankovych a motostreleckych sil Varsavskeho paktu s cilem jejich docasneho prehrazeni, a tak zpomaleni protivnikova postupu. Britske sily, tzv. BAOR (British Army on the Rhine), byly soustredeny v severni casti byvaleho zapadniho Nemecka, americke sily potom jizneji, castecne i v pasmu predpokladaneho utoku ceskoslovenskych sil. Nuklearni miny mely obe tyto bojujici armady, v obou pripadech se jednalo o pomocnou zbran.

V tehdejsi CSLA existovaly vyukove filmy, urcene predevsim pruzkumnym jednotkam, o zpusobech vyhledavani jadernych min a jejich likvidaci. Pratickou ucinnosti poskytovanych doporuceni si nejsem prilis jisty...

Druha cast clanku pak je ponekud pokroucena se smesnou vsuvkou o kuratech. Jejim jedinym prinosem je zrejme snaha pobavit ctenare, jinak ji nelze vubec prijmout.

otacon70

27. 09. 2021

karel3: Veškeré operační plány detailně rozebírá kniha "Plánování nemyslitelného". Je neuvěřitelné, že českoslovenští soudruzi neváhali pro vítězství světové revoluce obětovat životy třetiny občanů Československa

Jura

27. 09. 2021

No tak v tomhle uvažování bylo Rusko o dost dál, a že ve studené válce gumy na obou stranách dost popustily uzdu fantazii.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací