EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Browning M2 - legenda mezi kulomety

 23. 05. 2013      kategorie: Vojenská výzbroj      1 komentář

Před časem jsme na ARMYWEBU zveřejnili video s funkční miniaturou kulometu Browning M2 (http://www.armyweb.cz/clanek/malinkatej-abel) a nyní bychom rádi představili originál.

M2 Browning je těžký kulomet navržený a zavedený jako vz. 1924 koncem první světové války Johnem Browningem. Američtí vojáci mu přezdívají Ma Deuce nebo s odkazem na jeho ráži prostě „fifty-cal". Zbraň je známa pod mnoha označeními, oficiální označení současné verze zavedené v roce 1933 je Browning Machine Gun, Cal. .50, M2, HB, Flexible.

Je účinná proti pěchotě, nepancéřovaným nebo lehce pancéřovaným vozidlům a člunům, lehkým opevněním a proti nízkoletícím letadlům/vrtulníkům.

Těžký kulomet Browning .50 je ozbrojenými silami USA používán od dvacátých let 20. století po současnost ve všech významných konfliktech, kterých se zúčastnily. Užívá se také jako letecký kulomet, či kulomet montovaný na vozidle. Je to též hlavní těžký kulomet zemí NATO a je používán i v mnoha dalších zemích. Dodnes se používá pouze s několika úpravami a je tak nejdéle používanou pěchotní zbraní v USA.

O této zbrani se dá jistě říci, že se stala doslova legendou mezi armádami celého světa.


Video: Těžký kulomet Browning M2 / YouTube

Zdroj: Wikipedie

Přidat na Seznam.cz

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (251)

Komentáře

kraxon

20. 08. 2013

Tvrzení, že "půlpalcákem" zboříš dům ani moc nepřehání :-)

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací