EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Čech ve službách Wehrmachtu - zrada nebo povinnost?

 08. 04. 2013      kategorie: Vojenská historie      2 komentáře

Tento týden spatří světlo světa velmi zajímavá kniha Voják Říše a svědomí obsahující příběhy a osudy smíšených Čechoněmců, kteří ve 2. světové válce bojovali ve Wehrmachtu.

Nikdo se jich neptal. Neměli na výběr. V těžkých válečných letech museli sloužit režimu, který popíral základní lidská práva. Biografický román každodenního života v zázemí i na frontě ke konci druhé světové války. Podle vzpomínek pamětníků, které zpracoval autor do čtivé formy, uspokojí kniha všechny příznivce válečné literatury i ty, kteří chtějí vědět, jaké byly skutečné příčiny, pohnutky i následky takové služby pro občany předválečné ČSR.

Kniha je doplněna množstvím dobových fotografií a dokumentů ze soukromých i státních archívů, z nichž většina nebyla dosud publikována

Psali jsme: 20 nejzajímavějších faktů o legendárním německém tanku Pz. V - Panther

Knihu lze zakoupit přímo od vydavatele na: http://www.machart-books.cz/vojak-rise-a-svedomi/

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

20. 02. 2019

Hlučiňáci ve wehrmachtu
Wehrmacht - (1) muži z Hlučínska museli rukovat a bojovat (CT2) obec Kozmice
https://www.youtube.com/watch?v=r1g_K014E5M

Delta

14. 02. 2019

Nacistické Německo anektovalo region Hlučínska 30. září 1938
v souvislosti s podstoupením Sudet na základě mnichovské dohody. Administrativně bylo toto území zahrnuto do nově vzniklé sudetské župy.
Podrobně se historickými aspekty, novodobými okolnostmi i praktickými dopady těchto událostí zabývá František Emmert v knize Češi ve wehrmachtu, ve které píše:
Oproti jiným sudetským územím mělo Hlučínsko specifické postavení, protože na rozdíl od nich k Německu v minulosti patřilo. Proto zde místní nacistické úřady začaly obratem prosazovat politiku poněmčování, a to za pomoci argumentů, že místní čeští starousedlíci „přece vždycky byli Němci“ nebo „alespoň německými občany“.
Čechům proto byla vnucena říšská státní příslušnost a jako takoví museli narukovat do wehrmachtu. Čekal je podobný osud jako rodáky z Těšínského Slezska. Válka v uniformách německých vojínů, smrt, zranění, zajetí, nucené práce nebo dezerce.
Zvláště těžce pak na muže dolehla mimořádná opatření přijatá po vyhlášení totální války v roce 1944. Tehdy byli odváděni i šestnáctiletí chlapci a muži s vážnými zdravotními problémy. Velení wehrmachtu z nich narychlo a po krátkém výcviku sestavovalo divize takzvaných „lidových granátníků“, které měly v beznadějných bojích proti ruským tankům až osmdesátiprocentní ztráty.
Mnoho odvedených mladých českých mužů padlo nebo skončilo na dlouhé roky v sovětských zajateckých táborech, z nichž se někteří už nikdy nevrátili.
www.hultschiner-soldaten.de ; http://www.hultschiner-soldaten.de/__de/beweggruende.php

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací