EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Československé lehké tanky LT vz. 35 ve službách Wehrmachtu i Waffen-SS

 21. 04. 2021      kategorie: Vojenská historie      69 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Je tomu 82 let od doby, kdy německý Wehrmacht roku 1939 zařadil do výzbroje první původně československé lehké tanky LT vz. 35. Ty byly zařazeny do řad 11. tankového pluku. V rotách tehdy nahradily lehce vyzbrojené Panzery I a II.

Po německé okupaci českých zemí se koncem března 1939 seznamovala řada německých důstojníků na cvičišti v Milovicích s československou tankovou technikou. Za účasti českých důstojníků se podrobily jízdním zkouškám i lehké tanky vz. 35. Od Němců se jim dostalo označení dobře pohyblivých vozidel s pozoruhodnou palebnou silou (kanon ráže 37 mm + dva kulomety) a technicky velmi zajímavým způsobem ovládání převodových a řídících mechanismů. Nevýhodou se jevilo nýtované pancéřování. Výhodou naopak vysoká životnost pojezdových pásů.

175296949_10157653524670800_7078462874805090264_nFoto: ,,Německé" tanky Panzer 35t se blíží ke Casselu ze Západu | ConnorMac12 / CC BY-SA 4.0

Německý Wehrmacht převzal celkem 244 tanků LT vz. 35. Ty byly dopraveny do Vojenského materiálního úřadu v Königsbornu u Magdeburku, kde z nich byla vymontována československá radiovýbava. Jejich zajíždění zajišťoval právě výše zmíněný 11. tankový pluk v Paderbornu. Tanky obdržely nově sedačku pro dalšího člena osádky - nabíječe. Vlevo vedle řidiče seděl místo kulometčíka radista obsluhující německé rádiové vybavení a korbový kulomet. Pro zvýšení delšího dojezdu, byly na zádě vozidel instalovány závěsy pro pět kanystrů na pohonné hmoty.

Podle svědectví německých tankistů nebyly obrněnci právě v nejlepším stavu, velká část z nich musela být do skladů po vyložení z vagónů dokonce odtažena. V dílnách poté prošly revizí a opravami. Některé stroje postrádaly dělovou hlaveň, kulomety, lafety, optiku, nebo byly jinak poškozeny. Část tanků byla dokonce odeslána ke generální opravě do Plzně či do Prahy.

Od 9. června 1939 byl 11. pluk v pohotovosti, vozidla procházela urychleně dalšími revizemi a doplňováním německé výstroje, nářadí a rovněž cvičnými jízdami v Liethu a Senne. Poté ještě následovaly cvičné střelby na střelnici v Sennelageru. Osádky prodělávaly od července výcvik v Putlosu. Předpisy k výcviku a návody k obsluze vozidel si musely obstarat samy, protože ty byly pouze v češtině. Výcvik mechaniků probíhal za účasti mechaniků ze Škodových závodů. Němcům dělalo velké potíže především řazení rychlostních stupňů.

Řada vozidel během zkušebních jízd odpadla kvůli různým defektům, zejména pro úniky paliva, oleje a chladící kapaliny, vadným a prozeravělým těsněním. Potrubí muselo být izolováno azbestem. Rychlost střelby se zvýšila, díky doplnění nabíječem oproti původnímu čs. tanku 4x. Velkou nevýhodou se ukázala nemožnost nahradit střelivo čs. původu střelivem německým. Tank podle Němců rovněž trpěl špatným odrušením, to v praxi znamenalo snížený dosah německých radiostanic.

LT vz. 35 byl Němci zařazen do III. tankové kategorie, obdržel označení Panzerkampfwagen III(t), dočasně také Skoda - Panzer, nebo Skoda - Pz.III, či PzKpfw 3,7cm, oficiální Panzerkampfwagen L.T.M 35, v lednu 1940 nahrazené definitivním označením Panzerkampfwagen 35(t).

V 11. tankovém pluku bylo zařazeno celkem 122 těchto lehkých tanků, 8 z nich bylo přestavěno na velitelská vozidla. Dalších 64 strojů bylo zařazeno do 65. tankového praporu v Sennelageru.

Několik vozidel obdrželo Vojenské zkušební středisko v Kummensdorfu u Berlína. Dalších řádově několik kusů bylo zařazeno k jednotkám Waffen-SS (např. k divizi Totenkopf).

K 1. září 1939 disponovala německá armáda 202 tanky tohoto typu. V rámci operace Fall Weiss, útoku proti Polsku, se Panzery 35(t) zúčastnily akcí v řadách 1. lehké divize. Ve dvou praporech 11. tankového pluku postupovalo do nitra Polska 75 vozidel + 6 velitelských strojů (Panzerbefehlswagen 35(t)). V 65. tankovém praporu pak bylo dalších 37 tanků + 2 velitelské.

Dvě roty pluku a jedna rota samostatného praporu byly začleněny do 11. náhradního tankového praporu. Ztráty v polském tažení činily celkem 77 vozidel, většinou se však jednalo o mechanické závady pojezdového ústrojí, bojových ztrát bylo málo. Skutečně odepsáno muselo být nakonec pouze 7 tanků Panzer 35(t).

Proti západním Spojencům nasadili Němci v rámci operace Fall Gelb, na jaře 1940, 6. tankovou divizi, která ve svém 11. tankovém pluku se třemi prapory disponovala 118 Panzery 35(t) + 14 velitelskými stroji. Květnové ztráty během bojů ve Francii činily 44 strojů, jako náhrada ztrát bylo z Německa k divizi posláno 35 "nových" Panzerů 35(t), některé po opravě. Ve druhé fázi tažení na Západě, Fall Rot, ztratila 6. tanková divize dalších 17 strojů, nenávratně však jen několik.

Tanky Panzerkampfwagen 35(t) nasadila německá armáda rovněž do polního tažení proti Sovětskému svazu v rámci operace Barbarossa, zahájené 22. června 1941. Zde 6. tanková divize a její 11. tankový pluk v rámci 4. tankové skupiny bojovaly na severním úseku východní fronty ve směru na Leningrad. Pluk disponoval 155 obrněnci Panzer 35(t) + 5 velitelskými stroji.

175553544_10157653524755800_5631548828571309577_nFoto: "Pětatřicíky" pravděpodobně na východní frontě | Bundesarchiv / Wikimedia Commons / Public domain

Ztráty slabě pancéřovaných a lehce vyzbrojených "Třicet pětek" rychle narůstaly. Již v září 1941 vykazoval 11. tankový pluk ztrátu 47 vozidel. Po nasazení na středním úseku fronty ve směru na Moskvu v rámci 3. tankové skupiny došel pluku dech. Tanky čs. původu měly tou dobou najeto mnohdy i 12 500 km, mnohé součásti byly opotřebovány na hranici únosnosti, ve skladech začaly docházet náhradní díly a kanibalizovat prakticky nebylo z čeho.

Koncem listopadu 1941 zůstal celému 11. tankovému pluku jediný bojeschopný Panzer 35(t)! Polní dílny fakticky pozbyly schopnost opravovat méně poškozené tanky. 6. tanková divize tak musela být stažena z fronty, poslána do Německa na odpočinek a k znovuvyzbrojení. "Třicet pětky" se poté již do první linie v rámci německé armády nikdy nevrátily.

Několik vozidel tohoto typu získaly Waffen-SS. Na počátku výstavby divize Totenkopf v září 1939 se uvažovalo vybavit její jednotky materiálem a výzbrojí československého původu. Průzkumný oddíl divize si 20. listopadu 1939 zřídil tankovou četu vybavenou 3 Panzery L.T.M.35, pro níž však chyběly vycvičené posádky. Skupina 27 SS-manů proto odjela do Plzně seznámit se s technikou. Následně tak vznikl v Heilbronnu divizní 3. průzkumný oddíl se dvěma tankovými četami (každá disponovala 3 tanky). Po usilovném výcviku byla divize SS Totenkopf přeložena v březnu 1940 do prostoru Korbach a přešla do zálohy německého Vrchního velitelství pozemní armády (OKH). V rámci západního tažení se 19. května 1940 zapojila do útoku ve směru na Cambrai v sestavě XXXIX. armádního sboru. O dva dny později se dostala jižně od Arrasu do několikadenních bojů s britskými jednotkami. 2 jejich Panzery 35(t) byly zcela rozstříleny. Další 2 byly zničeny u Le Cornet Malo. Do konce května ztratil 3. průzkumný oddíl SS postupně všech 6 vozidel. Jako náhradu později obdržel francouzské kořistní tanky.

Některé "Třicet pětky" 3. průzkumného oddílu SS se podařilo později zprovoznit, protože nejméně 2 z nich sloužily v roce 1942 v důstojnické škole SS v Bad Tölzu, kde se využívaly k výcviku boje zblízka proti obrněncům. Waffen-SS převzaly v Plzni dokonce původní prototyp Š-IIa v kompletním provedení pro své Zbrojně-technické učiliště v Mnichově. Zde sloužil k výcviku tankových mechaniků.

CENOVÉ BOMBY (391)

Komentáře

Béďa

03. 05. 2021

to karel: No asi nemá smysl s tebou řesit historii, máš jednostrané černo-bílé vidění a nic moc znalosti viz tvé komentáře o Benešovi...

to czert: ohledně síly Panzerwaffe, pokud mě paměť neklame, tak počet PIII byl opravdu několik desítek, ale mám ten dojem, že prvních verzí PIV měli nižší stovky.
Ohledně doby trvání konfliktu se obávám se hodně přecenuje naše armáda a podceňuje geografie. Opevnění by jistě sehrálo svou roli, ale dobá po kterou by trval organizovaný odpor, by nebyla, dle mě delší než dva-tři týdny.

Samozřejmě pokud by naše armáda měla ve výzbroji modely zbraní co byly v prototypech (samonabíjecí puška vz. 38, samopl vz. 38, protitanková puška, houfnice ráže 100mm, LT-38, Avia 35 protiletadlové dělostřelectvo atd., opevnění by bylo ve vyšším stupni dokončení a vyzbrojení tak by situace byla hodně jiná.

czert

01. 05. 2021

Kaja
A diky ze si napsal to, jak se zachoval tvoje rodina v 38 a 68, tim si potvrdil to co sem si myslel, ze ty a tvoje rodina ste se zachovaly pokazde stejne, jako slovansti srabkove.

czert

01. 05. 2021

Kaja
Ano, souhlasim s tebou, to nevyslis. To musi byt ukol, aby nekdo jak ty prekrucoval a lhal o historii.
Dodnes si nenapsal jiny stat u nemz se jednalo o hranice a pak ho nemci napadli a byly valka.
A proc si nijak nrzminil germanske srabky, at uz v austrii ci rajchu, kteri aslovi dali austtii na zlatem pidnose a nijak se nebranili
?
A proc lzes o benesovi ? Stalin ukradl rus proti benesovh prani.
Zajed se tam nekdy podivat a zamysli se, proc i dnes karpatove berou masaryka a benese za nejlrpsi prezidenty co melx.

karel3

30. 04. 2021

CZert
"Btw stale cekam na to, jak popiset jak tvoji predci bojovaly v 38, 39 a 68, aby si dokazal ze tvoje rodina nebyla plna slovanskych srabku."
------------------------------------------------------------------------------------------------
Děda nebyl v roce 38 povolán do zbraně, protože sloužil jako mašinfíra u dráhy.
Táta v 68 nastoupil na shromaždiště, jak mu ukládal branný zákon a odtud je nějaký komouš poslal domů, že se Československo bránit nebude.

karel3

30. 04. 2021

Béďa
"AD tvé hodnocení pohledu západu na nás. Usvedcuje tě z povrchniho chápání. Pro tehdejší součástniky, Beneše a spol to mělo velký význam..."
---------------------------------------------------------------------------------------
Musím se smát.
Když dojde na obranu rodné země, tak zdejší Slovan, místo toho aby nabil pušku, raději otevře noviny a podívá se, co tomu řeknou ostatní. Na rozdíl od zbytku Evropy, který nabíjí a střílí. To nevymyslíš. :laughing:
I největší zbabělá troska Beneš se zachová jako správný Slovan:
"Dne 5. října 1938, po přijetí Mnichovské dohody, Beneš na nátlak Němců abdikoval na funkci prezidenta. Nechal si převést nejméně milion korun v britských librách na konto v londýnské bance, a 22. října 1938 s manželkou odletěl do Londýna." Jak vlastenecké. :laughing:

Po válce se Beneš vrátí "domů" jako vítěz, přihlíží popravám, těch kteří zůstali, vyvlastní majetek všem šikovným a přičinlivým, daruje bez vědomí svého přítele, majitele Poppera Sovětskému svazu jeho vilu a přidá i 1/7 území Československa Podkarpatsko Rus..... To nevymyslíš. :laughing:

Czert

30. 04. 2021

Kaja
Kdyz mas plnou hubu toho jak se polaci, zabozrouti a ostatni branili.... Tak nam popis, kdy ze se to a jak u nich jednalo o to, jestli maji dat uzemi a jestli bude valka nebo mir?
Nebo oni byly prodte nemeckem prepadeni a byla rovnou valka, cili situace zcela odlisna od csr v 38?

A vysvetli proc ty povazujes za zcela nepodstatne ze by svet v 38 oznacil csr zavinika valky, kdezto v 39 bez jakychkoliv pochyb v kazdem tebou zminenem pripade oznacil za vinika nemce.

Btw stale cekam na to, jak popiset jak tvoji predci bojovaly v 38, 39 a 68, aby si dokazal ze tvoje rodina nebyla plna slovanskych srabku.

Czert

30. 04. 2021

Beda
U polaku nejde ani tak o lidske ztraty, podstatne pro to, ze jak se rozhodli branit cely svet byl na strane polaku proti nemecku, cilu naprosto odlusna situace oproti 38, kdy by nam polaci s potesenim vrazili kudlu do zad.
To, ze polaci v 39 poznali ucinek kudly dozad je takova historicka ironie.
Stejne jako ze zabozrourumjejich osud zpecetily ceske tanky.
Da se rict, ze ti co nas v 38 zradili ci chteli zradit, jim to historie spocitala.
A k letectvu, ano bylo zadtarale a slabe, ve srovnani s nemeckym, ale na evropse urovni bylo ok. Zcela srovnatelne s polskym, ktere dokazalo skopcakum zatopit.
Byt ano, polaci meli vyhodu geografie, a ta by hrala hodne proti cechum.
A co se tyka tanku, tak v 38 nemci nemeli ani 100 pz 3 a 4 dohromady, cili vtancich meli cesi prevahu.
Byt ano, valku bychom prohrali, ale branili se dele nez si spousta lidi mysli.

Béďa

30. 04. 2021

to Karel. Neboj moje znalosti fakt nejsou že sledování populárních pořadů, spíše si ty rozsiř obzory, resp. když už píšeš zdroj tak se nauč interpretovat údaje.
AD odkaz z fronty. Dle mě ukazuje zdrcující převahu Wehrmachtu. Navíc tvůj odkaz nic neříká o kvalitě výzbroje, jako že třeba naše Avie nebyly schopné dostihnout německé bombardéry, atd.
Hypotrakce byla zásadní i pro naši armádu...
Mimochode já neříkám, že jsme se neměli bránit, říkám že pokud bychom se bránili stalo by to spoustu životů. A nemám tvoji jistotu, že to tak mělo být.
AD tvé hodnocení pohledu západu na nás. Usvedcuje tě z povrchniho chápání. Pro tehdejší součástniky, Beneše a spol to mělo velký význam...

karel3

30. 04. 2021

Béďa
"No ono se hezky o statečnosti píše od klávesnice, ale když tak horuješ jak jsem se měli v 38 bránit tak předpokládám že víš:"
-------------------------------------------
Jak se bránili Poláci, Holanďané, Dánové, Belgičani, Lucemburčani, Francouzi, Jugoslávci, Řekové,... ? Vzali pušky a stříleli.
Nikdo z nich je bez výstřelu neodevzdal naolejované Wehrmachtu. Tedy jedna vyjímka, zdejší domorodci v ČSR.

"ad naše pozice: v případě vypuknutí válečných událostí by nás Západ jednoznačně označil za viníka války. Veřejné mínění bylo proti zapojení do nového válečného konfliktu."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hloupé řeči. Za rok byl zbytek Evropy rád, že jsme je o měsíc zdrželi.
Rusáci dokonce začínali válku po boku Adolfa Hitlera a podívej se dnes, jak naparují, jako spasitelé Evropy. :slight_smile:

"ad Československá armáda v roce 38"
---------------------------------------------------------
Možná to chce méně sledovat válečné filmy.
1.září 1939 při útoku na Polsko měl Wehrmacht ve stavu 573 000 koní.
https://www.equichannel.cz/nemecka-jizda-za-druhe-svetove-valky
Výzbroj ČSA a Wehrmachtu v září 1938
https://www.fronta.cz/dotaz/vyzbroj-csa-a-wehrmachtu-v-zari-1938
Československo se do roku 1938 údajně pyšnilo 5. největší a nejvybavenější armádou v Evropě...

"ad vz. 35 ve své době to byl velmi kvalitní lehký tank,"
------------------------------------------------------------------------------------
Německé Pz I.PZ II. a PZ.III neměly motorickou sílu na překonání "československých" rozsocháčů a železobetonových ježků...

Béďa

30. 04. 2021

to Karel3: No ono se hezky o statečnosti píše od klávesnice, ale když tak horuješ jak jsem se měli v 38 bránit tak předpokládám že víš:
ad Poláci bojovali obdivuhodně, ale cenou byl masakr národa, pri započtení židovských obětí měli suveréně nejvějtší ztráty při přepočtu. na počet obyvatel...řada měst byla totálně srovnána se zemí.

ad naše pozice: v případě vypuknutí válečných událostí by nás Západ jednoznačně označil za viníka války. Veřejné mínění bylo proti zapojení do nového válečného konfliktu.

ad Československá armáda v roce 38. Možná to chce méně podléhat historickému konstruktu z dod komunistické historiografie a zjistit si jak jsme na tom reálně v roce 38 byli. Bohužel v té době nebyla naše armáda nijak vyjímečná, ale z pohledu výzbroje vzásadě průměrná až podprůměrná (letectvo) při srovnání s moderními evropskými armádami. Vzhledem k tomu jak suveréně píšeš tak asi nemá cenu zacházet do detailů to jistě znáš...


ad vz. 35 ve své době to byl velmi kvalitní lehký tank, se snadným ovládáním, které ale bylo i jeho slabinou, vyžadovalo náročnou údržbu. Pokud si pamatuji jednalo se o pneumatické rozvody.
Němci sice neměli adekvátnií lehký tank měli ale několik set PIV a PIII ranných verzí.

Czert

30. 04. 2021

Kaja
Kdyz neznas zadnou spinAVOu hru, tak jak bys nazval to co se delo v cr? Aby se havel jeste jednou stal stal prezidentem?

A k tomu tvemu referendu.... Co se tak zmenilo ze citujes zemana? Cloveka kterym opovrhujes. Nebo snad zemana z 90s obdivujes ?

A co se tyka onoho referenda, nikde sem nanel to, ze by komunisti nemeli byt potrestaniza sve zlociny.
Nebo ze by havlovic klice a prospecharum z ksc melo byt dovoleno rozkrast republiku.

karel3

29. 04. 2021

Czert
(Havel) "A co teprv ona spinava hra kterou rozehral po rozxeleni csr na cr a sr, aby mohl byt zase zvolen prezidentem cr, s tim ze prezodentvi csr se jaksi nepocita."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Neznám žádnou špinavou hru, ale vím co umí hloupé stádo. :slight_smile:
Škoda, že lidí jako ty je v ČR většina. Mohla to být celkem pěkná a úspěšná země.
S takovými jako ty ovšem nikdy nebude.

Václav Havel navrhoval všeobecné referendum o budoucnosti Československa v prosinci 1991.
V lednu 1992 projednával Parlament Havlův návrh.

Federální shromáždění. Úterý 21. ledna 1992.
Miloš Zeman k návrhu prezidenta Václava Havla uspořádat celostátní referendum:

"To, co nyní řeknu, není projevem univerzitní povýšenosti ani sarkasmu.
Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní,
nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země
má podprůměrný intelekt. Těmto lidem - je to tedy polovina národa - uniká
ona složitá mnohotvárnost, komplementarita, mnohoznačnost světa,"
řekl tehdy poslancům Miloš Zeman.

https://www.psp.cz/eknih/1990fs/slsn/stenprot/020schuz/s020006.htm

Czert

28. 04. 2021

Kaja
A jeste me nadlo, ze pro tebe je typicke ohledne toho vlaku, ze si hned vytahl 38 a 39, a zcela si ignoroval ze nemci se chovaly jako zrudy az do uplneho konce.

Czert

28. 04. 2021

Kaja
Z tvoji odovedi na moji vyzvu si potvrdil to, co sem si myslel.
Ses jen hrdina po hospodach a za klavesnici. V realu by si hned mel hnedku v kalhotach.

Czert

28. 04. 2021

Kaja
Kdyz ty si tak rad hrajes na hrdinstvi, kolik ze to nemcu se postavilo nackum v 38 a 39?
Cili ti tvoji germani sou jeste vetsi srabkove nez cesi.

Czert

28. 04. 2021

Kaja
Ano, uznavam po valce skopcaci nemeli nacky ve funkci premiera ci prezidenta, ale troufam si rict ze jich tam meli vic nez dbes je v cesku komunistu ve vlade.

Toz tak.
A rekni me, odky ze to stb skladovalo ony svazky na skladkach, ze je tam jen tak palily?
Doted sem si myslel ze je meli v archivech, Jejich pozice byla znama a sly jednoduse uhludat.
A do role neomylneho vudce se pasoval havel sam a jeho poradci, mrkni se na jeho projevy a clanky o nem z 89-93, kdy jakakoliv jeho kritika byla pomalu trestna.
A co teprv ona spinava hra kterou rozehral po rozxeleni csr na cr a sr, aby mohl byt zase zvolen prezidentem cr, s tim ze prezodentvi csr se jaksi nepocita.
Proc me to jen pripomina putina a jeho hry s prezidentvim.

karel3

28. 04. 2021

czert
"A je pekne ze tu neustale pises o ceske zbabelosti, ale kdyz sem ti dal moznost se zachovat hrdineji neh cse v 28,39 68 tak si odmitl.
Cili si uplne stejny ci dokonce vetsi srabek."
------------------------------------------------------------------------------------------------
Já si myslím, že bys s tou svoji výzvou měl spíše vyhledat odbornou pomoc. :slight_smile:
A pokud ti skutečně dali zbroják, tak to byl asi nějaký úřednický omyl.
Není válečný stav, takže se řídím platnými zákony ČR. Neubližovat slabším a bránit se pouze v případě napadení.:slight_smile:

karel3

28. 04. 2021

Dival ses na domunent vlak smrti ? Co se tyka udalosti v 45?
urcite ne, to by narusilo tvoje iluze o ceske zbabelosti a germanke lidumilosti.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Byla řeč o zbabělosti 1938, 1939 a 1968, tak se drž tématu.
Postavit se nacistům na začátku, to chtělo určitě víc hrdinství, než když už utíkali. :slight_smile:

karel3

28. 04. 2021

zert
"Vis co nechapu ?
Nadavas cechum ze 30 let maji ve vlafe komunisty a nemci meli nacky ve vlade i tech 30 let."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nenadávám Čechům, ale Slovanům, což není totéž. :slight_smile:

Víš co já nechápu? Proč lžeš Slovane? Vlastně chápu, máš to v genech.
Jmenuj mi alespoň dva německé nacisty, kteří v letech 1945-2021 zastávali v Německu funkci prezidenta, nebo premiéra. S komoušema v ČR se to nedá srovnat. Namátkou komouši dnes na nejvyšších postech v ČR, prezident, premiér, ministr zdravotnictví. Druhý jmenovaný agent StB (Gestapo) a ministr zdravotnictví vedený jako kandidát na agenta tajné spolupráce . Něco jako informátoři Gestapa.:slight_smile:

Prosťáčci se spoléhají vždy na Vůdce. Proto i po letech za všechno může Havel. Tupé stádo jako vždy jenom přihlíželo, aby po letech mohlo ukázat na Havla. Nemůže taky náhodou za to, že ovcím doma kapou kohoutky? :smile:
A jak by sis to představoval, když v listopadu a prosinci 1989 pálili StBáci svazky na skládkách? Havel měl hlídat všechny skládky v ČSSR zatímco ty sis ohříval špekáčky k večeři, lemtal pivo a čumě na bednu? Mimo jiné, Husák abdikoval až 10.prosince 1989... a to bylo ve vládě stále 10 komoušů z 21 členů...
Slované jsou nejchytřejší etnikum na světě. Všem radí, jenom ty jejich země kde mají většinu na to vůbec nevypadají. :slight_smile:

czert

28. 04. 2021

Kaja
Dival ses na domunent vlak smrti ? Co se tyka udalosti v 45?
urcite ne, to by narusilo tvoje iluze o ceske zbabelosti a germanke lidumilosti.

czerz

28. 04. 2021

Kaja
Jake postavy regionalniho vyznamu mas na mysly ?
Poslanec csr a pak nemecka je dle tebe jen regionalni figurka ?
Tak to proc si psal sefy koncetraku ? Ty pak dle tvoji logiky neznal absolutne nikdo.

A je pekne ze tu neustale pises o ceske zbabelosti, ale kdyz sem ti dal moznost se zachovat hrdineji neh cse v 28,39 68 tak si odmitl.
Cili si uplne stejny ci dokonce vetsi srabek.

zert

28. 04. 2021

Kaja
Vis co nechapu ?
Nadavas cechum ze 30 let maji ve vlafe komunisty a nemci meli nacky ve vlade i tech 30 let.
A to nackove, narozdil od komaru byly celisvetove prohlaseni za valecne zlocince.
A pak, proc obdicujes havla ? Vzydt to byl on, kdo aktivne branil stihani komunistickych zlocincu heslem nejsme jako oni.
A pak samozrejme nijak nevranil niceni svazku stb, nejen o jekich spilupracovnicich.
Jak by se dnes v cr lip zilo kdyby havel nezabranil zniceni svatku stb a stihani komunistickych zlocincu.

karel3

28. 04. 2021

Czert
Proč sem slovanský chytrolíne nenapíšeš toho Karla Dönitze sám? Narozen Berlín, Německo.
Když někdo napíše takovou větu, tak bych očekával velké postavy Třetí říše.
"Neni skutecne nahoda ze mezi nejvetsimi zrudami mezi nacky velmi dominovaly sudetaci."

A ty se teď už hrabeš u nějakých regionálních figurek, které skoro nikdo nezná, natož aby byli dominantní v Třetí říši. :smile:
Označení nácek mi nevadí. Karel Havlíček Borovský měl pravdu. Slované lžou, kradou a jsou cítit pižmem. I 76 let po válce je jasné, že je lež pro ruské geny stále životním stylem a berličkou neználků z Východu.
Náckování je obvyklý zastírací manévr slovanské zbabělosti, srabáctví v letech 1938, 1939 a 1968. Výraz neschopnosti bránit rodnou zemi. :slight_smile:

Czert

28. 04. 2021

Kaja
Dokud tady budes psat nackovskou propagandu a obhajovat je, budu te povazovat za nacka.

A divim ze, ze kdyz si napsal goringa mezi zlocince, ze si vynechal donitze.

No a co se tyka onech vrazednych sudetaku, ty napisu pozdeji, ale pri hledani sem nasel jedno pekne jmeno, ukazkoveho sudetaka.
Wilhem sebekowski, clen sudetacke strany, poslanec, velmi aktivni v potlacovani a odsuzovani odpurcu nacku. A po valce mel peknou karieru ve spolkovem snemu.
Kde soudruzi z ndr udelali chybu ze podobnych nacku v paramentu meli hodne?

karel3

27. 04. 2021

Czert
"A ted me napis ktery z tech tvych skopcaku..."
-----------------------------------------------------------------------------------
Proč bych ti měl stále něco psát?
Mých skopčáků? A jak jsi na to přišel, že mých ty slovanský lháři ?
Jenom nesnáším, když nějaký "chytrolín" lže, ale to ty evidentně nemůžeš nikdy pochopit. :slight_smile:

"Neni skutecne nahoda ze mezi nejvetsimi zrudami mezi nacky velmi dominovaly sudetaci."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stále čekám, kdy sem napíšeš ty největší nacistické zrůdy Třetí říše ze Sudet, slovanský věrozvěste. :slight_smile: Vaše rodina si musela asi hodně nakrást v Sudetech, když tady bez důkazů leješ takovou špínu. Mimochodem Sudeťáci s velkým S byli asi živí lidé, takže dominovali s měkkým "i" na konci. Vypadá to lépe vlastenecky. Omluvilo by tě, jedíně kdybys měl Vysokou válečnou školu v Moskvě. :slight_smile:

Czert

27. 04. 2021

A ted me napis ktery z tech tvych skopcaku co si napsal byl poveren spravovanim okupovaneho uzemi, misto aby sedel v rajchu.
A byt lze povazovat velitele koncetraku za zrudy, vetsi vinu nesou lidi co je tam posilali, velitele policie, poradkovych oddilu apod. Vcetne protipartyzanskych oddilu.

karel3

27. 04. 2021

Protektorat Böhmen und Mähren
Heinrich Jöckel - narozen Offenbach am Main, Německo (veliteltábora ve Strakonicích a malé pevnosti Terezín)

karel3

27. 04. 2021

Jugoslávie ?
Vjekoslav Luburić - narozen Humac, Ljubuški, Bosna a Hercegovina (správce tábora Jasenovac)
Dinko Šakić - narozen Studenci, Bosna a Hercegovina (zástupce Vjekoslava Luburiće - Jasenovac)

karel3

27. 04. 2021

Czert
"Neni skutecne nahoda ze mezi nejvetsimi zrudami mezi nacky velmi dominovaly sudetaci."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kde vidíš nějakého "Sudeťáka" ty dominující slovanský tlachale? :slight_smile:

Adolf Hitler - narozen Braunau am Inn, Rakousko
Reinhard Heydrich - narozen Halle, Německo
Heinrich Himmler - narozen Mnichov, Německo
Rudolf Hess - narozen Alexandrie, Egypt
Adolf Eichmann - narozen Solingen,Německo
Hermann Göring - narozen Rosenheim, Německo
Rudolf Höss - narozen Baden-Baden, Německo (velitel Auschwitz I)
Franz Ziereis - narozen Mnichov, Německo (velitel Mauthausen-Gusen)
Amon Göth - narozen Vídeň, Rakousko (velitel Kraków-Płaszów)
Josef Kramer - narozen Mnichov, Německo (velitel Auschwitz-Birkenau a Bergen-Belsen)
Theodor Eicke - narozen Hudingen, Německo (velitel Dachau, popravčí Ernsta Röhma)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Němci, kteří pravici nezvedli. První koncentrační tábory vznikaly pro ně."
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mnichovska-dohoda-hitler-1938-nemecko-cesi-sudeti-naciste-pronasledovani.A180929_084816_domaci_lre

Czert

27. 04. 2021

Kaja, skutecne bez dukazu?

Otazka za milon, kdo ze to byl nejvetsi reznik v jugoslavii? A ze se ho podarilo zlikvidovat. Jak se jmenoval a odkud pochazel?

A muzem tak pokracovat v top 10 nejvetsich valecnych zlocincu pro jugoslavii, polsko, csr.
Ale kli klidne i recko.
Zjednodusene balkan a vychod, ktery planovali nemci kolonizovat.
Je jasne, ze nemci neposlaly nejvetsi sadisty a psychopaty na zapad, kde planovali mit dobre vztahy.

karel3

27. 04. 2021

Czert
"Neni skutecne nahoda ze mezi nejvetsimi zrudami mezi nacky velmi dominovaly sudetaci."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hloupé tvrzení bez důkazů a statistiky.

Czert

27. 04. 2021

Neni skutecne nahoda ze mezi nejvetsimi zrudami mezi nacky velmi dominovaly sudetaci.

Czert

27. 04. 2021

Kaja
Navic, muzes se snazit jak chces, ale pro germany budes vzdy german 4 kategorie, hned po sudetacich kteri sou 3. A nikdy lepsi nebudes, i kdyby bys sebelepsi nacek.

Czert

27. 04. 2021

Kaja
Klasika, kdyz sem ti dal moznost abys padl jako hrdina, tak si na to jako spravny srabek nezareogoval.
A co se tyka nemecke ekonomiky... No s tim kolik si nakradli, to bylo skutecne "tezke", A samozrejme, pokud si vezmes vychodni nemecko, tak to je ekonomicky na tom bidne, velmi blizko ceskym srabkum a lenochum.
Toz kde je ta germanska pracovitost a odvaha?

karel3

27. 04. 2021

Czech
"Klasicka skopcacka demagogie..."
--------------------------------------------------------------
Já bych ani neřekl demagogie, ale přístup k životu.
Stejně, jako se nácisté v roce 1938 nezalekli československých srábků a sázka na zbabělce jim vyšla na 100%, nebojí se pováleční Němci přemýšlení a práce.
Zatímco jsi ty a tobě podobní desítky let vydržel se "skopčákováním", vybudovali si Němci 4. nejvyspělejší ekonomiku na světě.
Docela ostuda v roce 2021 pro potomky Československa 1918-1938. Někdy v roce 1935-1937 6. nejvyspělejší země v Evropě a 10. na světě. :slight_smile:

Czech

26. 04. 2021

Tomas
Ano, mnichov bude vzdy jen o dvou alternativach, ale zaver bude vzdy stejny.
Zapad nas v 38 zradil.
A at by se benes rozhodl jakoliv, vzdy by se nadlo hloupe stado co by ho za to jak se rozhodl tahalo blatem.

Czert

26. 04. 2021

Karell
Klasicka skopcacka demagogie. Nechapu peooc zminujes polsko, tam neni absolutne nic spolecneho se situaci csr v 38.
Jednak polaci byly rovnou napadeni, tam se valka ci mir nijak nediskutovalo.
Navic polaci meli garanci nezavislosti od britanie, cili jistotu ze uk vyhlasi valku nemecku pokud je napadne, cili situce naprosto odlisna od csr.
Skutecne, tyhle tvoje manipulace a prekrucavani mizou fungovat na nekoho kdo nevi nico historii a slysi jen germanskou propagandu a lzi.
A kdyz vicitas cechum, ze nebyla valka. Ok, ok, kde se chces setkat? Ja si vezmu pistoli, ty nic a umoznim ti padnout jako hrdina, po cem tak touzis.

karel3

26. 04. 2021

Tomas
"... To není žádná dobrá perspektiva."
----------------------------------------------------------
Souhlasím.
Dokonce si myslím, že je to nevratný stav.
Hrdí a stateční lidé buď za 2. světové války padli, nebo se po válce odstěhovali, stejně tak odešli po únoru 1948 a srpnu 1968, když viděli, jak se zachovala většina. Jak statečné vojáky ze "Západu" týrala, zabíjela, likvidovala, strčila do kriminálů a koncentráků těžit uran pro rudé soukmenovce, jak založila a provozovala ještě po 68 roce okupantům Svaz československo-sovětského přátelství ...(1977 - 2 241 617 členů)
Není mnoho statečných lidí, nejsou přirození, inteligentní vůdci. Vidíme v reálu co za lidský póvl utáhne většinové stádo za pár drobných do žlabu. Hlavně, když se nabízí rychlé, bezpracné řešení a navíc u toho nemusí ani myslet. :slight_smile:

Tomas

26. 04. 2021

Problém Mnichova zůstane navždy rozdělen na dvě alternivy. Jedná byla zrealizovana, vzdali jsme se. V době kdy jsem studoval jsem si vybral téma Mnichova jako seminární práci, ukončil jsem studium, ale v té době jsem měl názor, že jsme měli bojovat. V současné době se kloním spíše k té zrealizovane. Někteří historici označují Mnichov jako kastraci, je to velmi výstižně hodnocení s přesahem do budoucnosti. Bude platné až do doby, kdy se zúčastníme velké vojenské operace a to s jakýmkoliv výsledkem. Naše vojenská účast v soucasnosti je malá, aby toto dědictví prolomilo. To není žádná dobrá perspektiva.

karel3

26. 04. 2021

Czert
"No ty ses teda genital, tak me teda vysvetli, jak se cesi meli v 38 branit, kdyz francie,..."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zbytečné, nekonečné okecávání zbabělosti.
Normální obyvatelé vždy bojují za svoji zemi a nikdy se trapně nevymlouvají na druhé.
Když už srovnáváš, Poláci také měli smlouvy, také zůstali sami, ale bojovali. Dokonce proti dvěma zrůdám.
I ti Rusáci "osvoboditelé a spojenci" po válce dobře věděli, že si s těma zbabělejma exkrementama v Československu mohou dělat co chtějí a myslí si to dodnes. :slight_smile:

Czert

26. 04. 2021

Karel
No ty ses teda genital, tak me teda vysvetli, jak se cesi meli v 38 branit, kdyz francie, o jejichz podporu se obrana csr proti nemecu opirala, za mnichova zcela jasne rekla - nejen ze vam nepomuzeme, ale jeste vas oznacime za viniky valky.
To je zrada at se na to divas jak chces.

A to ze nenavidisbenese je pochopitelne, protoze nackove ho vzdy nenavideli a nenavidet budou, protoze odhalul jejich pravou tvar.

Czert

26. 04. 2021

Karl
Jasne, tak benes to svou politikou podelal.
Tak nam schvalne napis v cem ty bys ji udelal lepe.AA samozřejmě to rozeber.

Czech

26. 04. 2021

Karl
A nejaky link nato, ze zabozrouti urgovaly zniceni vyzbroje by byl?
A vysvetleni toho, proc tu vyzbroj a munici zabozroutu jednoduse nekoupily?

Czert

26. 04. 2021

883cm
Napis me, jak by sis predstavoval ono niceni a tresty za sabotaze?
Bral bys ty tisice popravenych jako hrdiny?
A absolutne nechapu, proc se v cesku zapimina ze frantici predali nemcum nasobne vice veskete vyzbroje.
At uz tanku, letadel ci del.

Czert

26. 04. 2021

Vich z hor
Prave ze pad eban emael a maginotoy linie dokazuje, ze ceske opevneni, az by bylo dostaveno, by vydrzelo.
Neslo obejit jako maginot a nemelo slabosti jako eban emael.
Precti si vybornou bychly prepadeni, ktera jeji pad popisuje, a sam velitel vysadku to rekl presne, kdybyji staveli cesi, nikdy bychom jinedobyly.
A cesi meli pevnosti srovnatelne s eben emael, byt hlavne na ostravku.
A uvedom si, ze v 39 melo byt veskere lehke opevneni prakticky dokonceno, potom se melo jen budovat tezke.

Czert

26. 04. 2021

Martin glaser
A v cem byla 35 konstrukne nepovedena? Vzdyt v nemecke armade ve sluzbe prezila vsechny verze nemeckych lehkych tanku, pz 1 a 2.

Czert

26. 04. 2021

Kaja karlik
Ano se to krasnepise, meli sme se branit za kazdou cenu, ale realita je prosta, kdyby sme se branili, cesky narod by prestal fyzicky existovat.

Czert

26. 04. 2021

A muzete me vysvetlit jak by mohlo dojit k 39 bez mnichova?
A karliku, opet dokazujes, ze si neinformovany, protoze cesi po mnichovu dali k prodeji hodne zbrani. Ano, ironicke je to, ze nejtezsi dela nakoupily nemci.
Ale opet si nevysvetlil, jak by sis predstavil ono niceni vyzbroje a tresty od germanu ta to.
A k tomu tvemu vtipu. Je to vtupne tak pro germany, kreri nemuzou zjiusnout ze cesky odbojbyl nekolikanasobnevetsi nez ten nemecky, a v prepictu na obyvatele vetsi nez kohokoliv na zapade.

karel3

26. 04. 2021

MXM
"tak proč píšeš slovansky árijče, jdi za bratříčky do Berlína, možná jim posloužíš jako čišník :)"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud sis nevšiml Slovane, tak je to citace z článku v odkazu, kde Slováci zkoumali vliv pádu socialismu a Václava Havla na zbrojní průmysl na Slovensku.
Zřejmě jenom poštěkáváš, ale nic nečteš.
Hlavně nezapomeň, že slovanské geny jsou zastoupeny v populaci ČR asi 30%, ale jestli se cítíš jako Rusák, je to čistě tvoje soukromá věc. :smile:
Evropa se před tebou dnes jistě třese, jako se třásla v roce 1989. :laughing: Naštěstí snad se Zemanem a jeho voliči končí éra slovanskoruského balíkova v ČR. V dáli je již vidět jasná obloha a připomínka doby 1. republiky, kdy etalonem schopností byly německé firmy a ne sovětský svrab a neštovice, jak vzpomínali čs. legionáři. :slight_smile:

MXM

25. 04. 2021

Karel3
tak proč píšeš slovansky árijče, jdi za bratříčky do Berlína, možná jim posloužíš jako čišník :)

karel3

25. 04. 2021

MXM
" Z ČSR měli mocní Evropy takový "vítr" že Havel musel rychle začít se dekonstrukcí armády i bojeschopnosti..."
---------------------------------------------------------
Proč lžeš o Havlovi slovanský ubožáčku? :slight_smile:
O omezení výroby hloupého železa, zbrojní výroby v Československu rozhodla ještě Komunistická strana Československa s Gustavem Husákem už v roce 1988.
"Rozhodnutie o útlme zbrojárskej výroby padlo na predsedníctve vlády ČSSR koncom júla 1988. Teda skoro rok a pol pred zmenou režimu. Prvé projekty boli zastavené uznesením č. 112/88 z 26. júla 1988."
https://www.valka.cz/15683-Debakl-zbrojniho-prumyslu-po-17-11-1989
*
Jo jo. Všichni se před hromadou železa "Varšavské smlouvy" třásli. :slight_smile:
Asi proto skončila většina výzbroje "slavného tábora sociallismu" u "znalců" ,jako nejlepší výzbroj v Africe. Mimochodem, životnost osádky tanku T-72 v boji byla v roce 1988 asi 3 a půl minuty. :slight_smile:

MXM

24. 04. 2021

zbytečná debata. Stejně jako zázračně AH unikl krachu strany a vězení tak podobně naše zbraně a vybavení zůstalo netknuté a připravené pro německou potřebu. Zájmy nadnárodních velkokapitalistů už tehdy se silně rozcházely se zájmy národních států. A tím se dostáváme k tomu proč by anglický, francouzský nebo československý průmyslník měl chystat špatný osud státu ze kterého vzešel. Z pohledu běžného občana šílenost a velezrada. Z pohledu superbohaté světové smetánky logická věc.
Mimochodem, historie se po roku 89 opakovala, ze skladů mizely zbraně a objevovaly se náhle v Africe či BV v centru největších násilností. Z ČSR měli mocní Evropy takový "vítr" že Havel musel rychle začít se dekonstrukcí armády i bojeschopnosti. Počínaje prodejem perspektivní a prakticky nové techniky, vyřazování celých systémů a hlavně PVO až po rozklad morálky a disciplíny kdy se tresty udělovaly jen za opravdu extrémní věci.
A tím jsme zpět v kruhu u čs vybavení co padlo do rukou němcům - nebylo dovoleno to zničit stejně jako později armáda musela strpět sebelikvidaci a diletanty "maňásky" na postu ministra obrany. Průser přísně hiearchické struktury je v tom že kdo zkorumpuje nebo zastraší vedení tak vyhrává, obzvlášť v systému kde není záložní velení které by šíleným rozkazům mohlo odporovat...

karel3

22. 04. 2021

Antonín Štolfa
"Hlavní zásluhu na výzbroji Němců,československými zbraněmi mají naši SUPERKAMARÁDI z Anglie a Francie. Copak si mysslíte,že jsme takoví berani a zapomeneme na MNICHOV ??"
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Neskutečná zbabělost a srabáctví.
Žádná oslí výmluva na nějaký "Mnichov" nemohla zabránit hrdým a statečným lidem bránit svoji zemi před okupanty. K čemu se vynakládaly milióny korun na zbrojení, když to ve finále srábkové vzdali bez boje a jako bonus předali vše nepříteli?
Pravdivě pojmenovat zbabělost se nedaří ani v dnešní době. Na návrh komoušů dokonce vznikl zákon 292/2004 Sb., že se zrádce, kolaborant a zloděj E.Beneš "zasloužil o stát".
Něco takového si mohou odhlasovat jenom zdejší zbabělé, slovanské vokurky. :smile:

karel3

21. 04. 2021

Martin Glaser
"Pz.Kpfw. 35(t) měl stejnou výzbroj a panceřování jako PzKpfw 38(t), tak v tom asi jeho slabina nebyla. Jednoduše to nebyl konstrukčně povedený tank"
-----------------------------------------------------------------------------------------
Vz.35 a vz.38 se lišily, nejen motorem (4 vál./6 vál.), pancéřováním a kanónem.
Vz.35 měl kanón Škoda A3, vz.38 Škoda A7 (větší úsťová rychlost),...
https://www.valka.cz/CZK-3-7-cm-kanon-vz-34-UV-Skoda-A3-t71833
https://www.valka.cz/CZK-3-7-cm-kanon-vz-38-UV-Skoda-A7-t71832

Němci vz.38 vylepšovali a vyráběli až do roku 1942
http://www.panzernet.net/panzernet/stranky/tanky/pz38t.php?url=tanky/pz38t.htm

eM

21. 04. 2021

Dodám jen pro zajímavost, že v německých tancích seděl řidič nalevo a radista napravo. To bylo dáno tím, že až do války se u nás ještě pořád jezdilo nalevo, proto to měly československé tanky obráceně.
Až po obsazení protektorátu němci nařídili že se bude jezdit napravo a basta.

karel3

21. 04. 2021

Karl
"Přikláním se spíše k názoru, že to byl od Německa obrovský bluff, který vyšel. Wehrmacht nebyla na válku na podzim roku 1938 ani zdaleka dobře připravena...."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
I ty buď zdráv jmenovče. :slight_smile:
Souhlasím s tebou. Náhodou a shodou mnoha okolností jim ten začátek opravdu vyšel.
Na připojení Rakouska neměli ani dostatek pohoných hmot. Po paktu Molotov-Ribbentrop se to zlepšilo a Československo zadarmo dalo Adolfovi křídla. Škoda zmařeného nadšení a odhodlanosti. Poprvé asi narazil až v bitvě o Británii.. Na nás už zbylo jenom to kdyby. :slight_smile:

Karl

21. 04. 2021

Dovolím si s tebou nesouhlasit.
Dovolím si tvrdit, že každému myslícímu tvoru bylo jasné, co bude po 1.září 1938 následovat. Jenom nevěděli kdy. Pokud to někdo ještě nechápal, tak pochopil 3 týdny po záboru Sudet 22.října 1938, kdy zdrhnul Edvard Beneš do Londýna.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Zdravím tě jmenovče! :)
Měl jsem na mysli spíše politickou situaci v Evropě. Třeba pakt Molotov-Ribbentrop byl spíše ruskou reakcí na politiku Spojenců(tím to nijak neobhajuji, jen konstatuju). Zkrátka na přelomu let 38/39 se vše teprve peklo, nebylo křišťálově jasné kdo bude na čí straně a za jakých podmínek. Souhlasím ale s tím, že osud ČSR byl Mnichovem zpečetěn. Beneš to svojí politikou opravdu podělal. Přikláním se spíše k názoru, že to byl od Německa obrovský bluff, který vyšel. Wehrmacht nebyla na válku na podzim roku 1938 ani zdaleka dobře připravena a v německém velení byly okolo Fall Grün dost velké rozpory. Testovali sílu Spojenců. K útoku by došlo tak jako tak, ale pravděpodobně o něco později. Ale to už jsou hodně velké KDYBY…

karel3

21. 04. 2021

Karl
"...Na přelomu roku 38/39 nebylo ani zdaleka jasné, jak se bude situace nadále vyvíjet."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dovolím si s tebou nesouhlasit.
Dovolím si tvrdit, že každému myslícímu tvoru bylo jasné, co bude po 1.září 1938 následovat. Jenom nevěděli kdy. Pokud to někdo ještě nechápal, tak pochopil 3 týdny po záboru Sudet 22.října 1938, kdy zdrhnul Edvard Beneš do Londýna.

Karl

21. 04. 2021

Je třeba se na to dívat z pohledu té doby. Během těch pár neslavných měsíců Druhé republiky Francouzi skutečně urgovali naši armádu(tedy to, co z ní zbylo), aby zničili muniční sklady, znehodnotili zbraně atd. atd. Není divu, že motivace našeho důstojnického sboru poslouchat někoho, kdo je donutil ke kapitulaci, byla nulová. My to v současnosti vnímáme jinak. Na přelomu roku 38/39 nebylo ani zdaleka jasné, jak se bude situace nadále vyvíjet. /Edit. verze

Karl

21. 04. 2021

Je třeba se na to dívat z pohledu té doby. Během těch pár neslavných měsíců Druhé republiky Francouzi skutečně urgovali naši armádu(tedy to, co z ní zbylo), aby zničili muniční sklady, znehodnotili zbraně atd. atd. Není divu, že motivace našeho důstojnického sboru poslouchat někoho, kdo je donutil ke kapitulaci. My to v současnosti vnímáme jinak. Na přelomu roku 38/39 nebylo ani zdaleka jasné, jak se bude situace nadále vyvíjet.

883ccm

21. 04. 2021

Já tedy nikdy nepochopil, proč se vůbec dostala vojenská technika tehdejšího Československa skopčákům do pracek. Proč ji nezničili nebo neznehodnotili tak, aby se nedala použít? Pořád dokola spousty keců o tom, že jsme se měli bránit na hranicích, ale toto by podle mě býval zásadnější počin.

Monarchista

21. 04. 2021

Jedinou radost mám z toho, že čs. tanky bojovali až u Paříže. Tací spojenci si nic lepšího nezasloužili. Jistě nejsem naladěn na německou "strunu" ale oni (Francouzi) nás zradili a to bychom nemněli zapomínat a právě dnes !

karel3

21. 04. 2021

Martin23
"Němci deklarovaný špatný technický stav byl podle mne způsoben zejména sabotážemi."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zcela určitě :slight_smile:. Jak ukazují většinou československé filmy, byli Němci hlupáci, kteří nerozeznali špatný technický stav od sabotáže. Asi proto jich v polském tažení po celkové údržbě nedojelo 77 kusů z 202.
Řekl bych, že v té době celkem normální stav. Kupodivu byly použity v počtu 155 kusů k útoku na Sovětský svaz. Jak jsi ovšem psal níže evidentně vz.35 ani zdaleka nedosahoval kvalit vz.38.

Vz.38 - žádný dokončený nebyl 15.března 1939 ve výzbroji československé armády. Celkem vyrobeno 1396 tanků pod názvem PzKpfw 38 pro Wehrmacht a 37 pro slovenskou armádu.

Martin23

21. 04. 2021

Němci v roce 1938 až 1939 neměli lepší tank, a už vůbec ne něco, co by se rovnalo LT 38, což byla neuvěřitelná paráda.


Němci deklarovaný špatný technický stav byl podle mne způsoben zejména sabotážemi.

karel3

21. 04. 2021

Pavel Daněk
Rok 39 by byl i bez Mnichova.
----------------------------------------------------
Souhlasím. Jenom nepochopím, když už se vzali bez boje v Sudetech, proč Wehrmachtu předali kompletní výzbroj a výstroj československé armády? Věděli, že už bojovat nebudou a měli 5 měsíců na zničení, rozprodání, rozdávání, cokoliv...

karel3

21. 04. 2021

czert
"Typicke, nadavat cechum umi, ale napsat jak on by si realne predstavovsl zniceni one techniky a nemecke tresty za to, uz ne"
---------------------------------------------------------
Kde prosím tě vidíš tu nadávku?
Nedá mi to, abych ti nezopakoval ten skvělý vtip. :slight_smile:
Potká se po válce jugoslávský partizán s českým a s jiskrou v oku vzpomíná, jaký to bylo za války, když každou noc vyrazili na nácky a něco jim vypálili. Český partizán kouká do země a říká smutným hlasem: "U nás to bylo zakázaný."

czert

21. 04. 2021

A kdo muze za ono predani ?
Zkus si odpovedet sam. Byl by 39 bez 38 ?
A kdo ze to upekl mnichov ?

Ale odpovedi na tohle by znicily tvuj narativ, ze kajo.
Ty ses v tomhle duveryhodny jak cnn aka cpmunist china network.

czert

21. 04. 2021

Kaja
Typicke, nadavat cechum umi, ale napsat jak on by si realne predstavovsl zniceni one techniky a nemecke tresty za to, uz ne.

karel3

21. 04. 2021

Pozoruhodné čtení. Děkuji.

"Německý Wehrmacht převzal celkem 244 tanků LT vz. 35"
------------------------------------------------------------------------------------------
Ještě, že byly v pořádku předány všechny stroje "bez ztráty kytičky" ke spokojenosti nového uživatele. :slight_smile: Asi není jasné, kdo za to může. Co říká hospoda? Zlý "Západ", nebo Rakousko-Uhersko,....:smile:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací