EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Dnes by náš nejznámější novodobý válečný veterán Jiří REGI Schams oslavil 46. narozeniny

 22. 09. 2018      kategorie: Události      21 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Jiří REGI Schams, člen bývalé elitní skupiny SOG, patřil bezpochyby mezi naše nejznámější novodobé válečné veterány v ČR. V roce 2008 byl v Afghánistánu REGI těžce raněn při útoku sebevražedného atentátníka. Jeho následný neuvěřitelný boj s následky svých zranění a nepřízní osudu by mohl být pro většinu lidí velkou inspirací, jako byl i pro mě samotného. 

regiNarozky_01
Foto: Jiří REGI Schams před svým zraněním (vlevo) a po něm

Jirka se narodil 22. září 1972 v Praze, kde v letech 1987-1991 vystudoval gymnázium Na Pražačce. V dubnu 1992 nastoupil ZVS a poté pracoval v letech 1993-1997 nejprve u Městské policie v Praze a později u soukromé strážní a detektivní agentury.

Dne 2. 7. 1997 se stal vojákem z povolání a jako příslušník 6. mechanizovaného praporu se zúčastnil zahraniční operace SFOR. V letech 1998-1999 působil jako velitel výcvikového družstva u 123. výcvikového střediska 12. výcvikové a mobilizační základny VZ. V říjnu 1999 byl přemístěn k 6. speciální brigádě (nyní 601. skss) v Prostějově, kde zastával funkci velitele stanice skupiny speciálního průzkumu a později potápěče. V prosinci 2002 byl přeložen k Vojenské policii jako starší inspektor 1. oddělení mobilních sil Velitelství VP v Praze.

Po vzniku SOG se stal nejdříve starším inspektorem 3. zásahové skupiny, později starším instruktorem 2. zásahové skupiny. V letech 2003-2005 se zúčastnil čtyř operací na území Kuvajtu a Iráku a v roce 2006 operace KFOR. V říjnu 2007 odjel do Afghánistánu (operace ISAF) jako starší instruktor skupiny speciálních operací policejních jednotek 2. kontingentu AČR SOG VP.

regiNarozky_03
Foto: Jirka byl v Afghánistánu členem naší elitní jednotky SOG (Special Operations Group)

regiNarozky_04
Foto: REGI na korbě (vlevo) dnes už legendární "SOG Tatry"

Dne 17. 3. 2008 byl těžce raněn při útoku sebevražedného atentátníka ve městečku Gerešk. Po tomto útoku zůstal několik měsíců v kómatu a střepina, která mu zůstala v hlavě mu těžce poškodila mozek a upoutala jej na invalidní vozík, všechny lékařské předpovědi po jeho návratu byly velmi skeptické a nedávaly mu mnoho zbývajícího času života. Po následujících téměř sedm let však REGI statečně bojoval s nepřízní osudu.  Navzdory zcela nekompromisním lékařským predikcím, které mu nedávaly žádnou šanci na přežití těžkých poranění mozku, se Regi nikdy nevzdal a o svůj život statečně bojoval. Po šesti letech léčby a rehabilitačních procedur se dokonce za pomocí speciálního přístroje - tzv. exoskeletonu - dokázal na chvíli postavit i na vlastní nohy.

regiNarozky_05
Foto: REGI (vlevo) s naším druhoválečným veteránem generálem Jaroslavem Klemešem (31. 1. 1922 - 7. 8. 2017)

I přes všechen svůj  relativně úspěšný boj s následky svých zranění Jiří nakonec zemřel po krátké a těžké nemoci dne 7. ledna 2015 v ÚVN v Praze. Posmrtně byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka in memoriam. Poslední odpočinek nalezl na hřbitově u krematoria v Praze-Strašnicích.  Armáda České republiky uctila při pohřbu památku Jiřího REGI Schamse čestným průletem letounů JAS-39 Gripen nad Prahou.

regiNarozky_02
Foto: Jiří REGI Schams zemřel dne 7. 1. 2015

Regi byl a stále zůstává vzorem pro mnohé lidi s podobným postižením. Obrovským odhodláním bojovat se svým zraněním šel a vždy půjde příkladem ostatním. Měl jsem tu čest potkat REGIHO osobně a alespoň trochu ho poznat a dodnes nechápu, kde bral svoji neuvěřitelnou životní energii. Jirko, vše nejlepší...

 

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Petra Schamsová

23. 09. 2018

Dobrý den pánové, bohužel vás všechny, kteří se poměrně nelichotivě až urážlivě vyjadřujete o mém bratrovi, musím zklamat. Pro peníze to opravdu nedělal, jako nikdo z jeho jednotky. On sám měl specializaci jako medik, bojoval, když byl napaden, jinak ošetřoval třeba malé děti od zranění, když se přichomýtli tam kam neměli. Jezdil ve svém volném čase v Čechách se záchrankou, aby se naučil zachraňovat co možná nejlépe a nejrychleji lidské životy, hodně na sobě pracoval po fyzické stránce, nekouřil, nepil, z vlastních peněz si platil zahraniční medické kurzy, aby byl více platný svým kolegům. Víte, nikdy bych si nedovolila napsat něco hanlivého o člověku, kterého jsem osobně neznala, stejně tak on. Ale my tak byli od rodičů vychováni, k úctě a respektu k ostatním lidem, k lásce k vlasti a hrdosti na ni. Vám ostatním, kteří si ho vážíte, moc s maminkou děkujeme. S úuctou k vám, jeho sestra.

Johan

23. 09. 2018

Určitě byl hrdina, bojoval s nepřízní osudu a s následky zranění. Pro přátele a rodinu je to jistě tragédie. Jeho krev má ale na rukou vláda, která ho tam poslala, neboť kecům o boji za demokracii a proti terorismu může věřit jen ten největší zabedněnec. Z pohledu Afgánce je totiž okupant a jako takového má právo zabít

Jendar

23. 09. 2018

Byl to hrdina a všechny ty ubohé komentáře o žoldácích jsou už trapné. Pomáhal bránit náš styl života daleko od domova proto, aby jsme nemuseli bojovat tady u nás. Až čas ukáže těmhle chudákům (myšleno trollům v komentech), nebo spíš jejich dětem, kteří snad poberou víc rozumu, že takhle je to správné. Ne sedět doma, žvejkat názory dalších chudáků a nevědět a nedělat nic.
Díky REGI, z celého srdce Ti děkuju za to, jaký jsi byl, co jsi dokázal a že i díky Tobě civilizovaný svět ví, že nejsme jen národ ruských švábů a švejků, ale i tvrdých a obětavých bojovníků. Tvůj boj byl ten nejtěžší, který mě může napadnout a Ty jsi se ctí obstál. Bojoval jsi tak, že já si to neumím ani představit. S velkou pokorou jsem sledoval, jak jsi všechny nepřátele porazil. A s obrovskou lítostí jsem Ti vzdal čest, když jsi tu poslední bitvu nakonec prohrál. Ale stejně jsi vítěz.
Doufám, že ty ubohý slinty, co občas musím číst, k Tobě nahoru nedojdou, ale stejně tak doufám, že se k Tobě dostanou myšlenky těch, co aniž by Tě znali, jako třeba já, by Ti rádi potřásli rukou a poděkovali za to, co jsi pro tuhle nešťastnou zemi udělal. A bylo toho moc.
Díky REGI a odpočívej v pokoji.

bai_23

23. 09. 2018

evidentně místní pisálci neznají rozdíl mezi vojákem a žoldákem. poradím, stačí si zadat do googlu příslušný terrmín a on jim odpoví jak se věci mají, jaký je rozdíl. pak zjistí, že jsou tu za blbce.

janez01

23. 09. 2018

Je vidět,že někteří mají skutečně otevřené oči.Drtivá většina tam chodí kvůli prachům, protože mají nějaké výdaje a nechce se jim brát úvěr a zaplatí to hotově.Což běžný člověk nemůže.Jsou navíc placení z našich těžce vydřených daní.Tahle pseudodemokracie s totální vládou úředníků,chce jenom svůj prospěch.Diktátorské USA a jej přisluhovači potřebují vydělat další miliardy z nás bezmocných lidí.Pokud se někdo začne bránit je považován za nepřítele státu,nebo dokonce teroristu.

janez01

23. 09. 2018

V případě,ž někdo řekne pravdu,je po zásluze potrestán, stíhán a šikanován státníky úředníky.Nás nikdo nechrání.Kdo si jaký konflikt rozdmýchal ať si ho pořešín sám.Novodobí utečenci,co nás chcou jen vysávat a považují nás za jejich otroky.Téměř vlastní zkušenost.

Martin

23. 09. 2018

Další padlý novodobý žoldák,bojující za cizí pravdu pro cizí vládu pod naši vlajkou...Afghánistán nikdy nebyl naše válka,jen USA a jejich politiky.Hrdinové jsou ti jenž bojovali ve světových válkách kde opravdu bojovali za svou zem....tento člověk a i další odešli kvůli novodobe americké okupaci jiné země za podpory nas všech...kolik takových musí ještě zemřít?

veteran

23. 09. 2018

Prozil jsem s nim drtivou vetsinu jeho kratkyho zivota a jsem mu za to vdecny.Bohuzel prohral v boji za svobodnou zem bez teroristu,tak jako ted ji prohravame my,nez to EU pochopi,bude to dlouho trvat. Prave vcera jsem s nim o tom na hrbitove mluvil.

Přidat komentář