EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Dnes je to přesně 8 let, co zahynul náš voják Adrian Werner

 09. 10. 2019      kategorie: Události      3 komentáře

Dnes si připomínáme 8. výročí úmrtí poručíka i.m. Adriana Wernera, který zemřel na následky zranění utrpěného při napadení předsunuté základny COP SALAR v provincii Wardak v Afghánistánu. Přes veškerou snahu lékařů svým zraněním dne 9. října 2011 ve Vojenské nemocnici v Olomouci podlehl.

werner_02
Foto: Adrian Werner v Afghánistánu (jaro 2011) | zdroj: army.cz

Rotmistr Adrian Werner (1979) nastoupil do AČR 1. května 2004 k 71. mechanizovanému praporu do Hranic na Moravě. U této jednotky z prvotní pozice kulometníka postupoval ve vojenské hiearchii postupně až do funkce zástupce velitele 2. palebné čety minometné baterie.

Psali jsme: SogDefence CONTEST – Je to jenom hra nebo na to máš?

V průběhu své služby se třikrát zúčastnil zahraniční mise, dvakrát v Kosovu a naposledy v Afghánistánu, kde působil jako instruktor 5. výcvikového týmu 2. jednotky OMLT.

werner_01
Foto: Adrian Werner (3. zleva) na základně Wardak (květen 2011) | zdroj: army.cz

Dne 6. července 2011 byl při napadení předsunuté základny COP SALAR v provincii Wardak těžce zraněn. Okamžitě mu byla na místě poskytnuta první pomoc a odborná péče ve zdravotnickém zařízení na základně SHANK a u českého polního chirurgického týmu na základně KAIA v Kábulu. Již druhý den po incidentu byl přepraven vojenským speciálem do České republiky do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde mu byla ihned poskytnuta specializovaná péče. V srpnu po dohodě s rodinou byl převezen na specializované pracoviště do vojenské nemocnice v Olomouci, kde bohužel svým zraněním podlehl.

Psali jsme: Rozhovor s Václavem Vydrou o zákazu zbraní

werner_04
Foto: Před dřevěným kostelíkem v Albrechticích je památník věnovaný těm, kdo padli v boji za mír. Jako první je na něm jméno Adriana Wernera. | zdroj: army.cz

"Česká republika přišla v osobě dvaatřicetiletého Adriana Wernera o vynikajícího vojáka. Rotmistr Werner nosil na rukávu uniformy českou vlajku a své vlasti přinesl oběť nejvyšší. Česká republika je součástí nejsilnější vojenské aliance na světě a v Afghánistánu plní své spojenecké závazky. Bohužel služba vlasti někdy přináší i ztráty a oběti. Na rozdíl od českých sportovců naše vojáky nevidíme tak často v mediích. Své životy však nasazují za naše bezpečí a za bezpečí budoucích generací. Rodině rotmistra Adriana Wernera a jeho přátelům vyslovuji svoji nejhlubší soustrast," uvedl tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra.

werner_03
Foto: Adrian Werner (uprostřed) na základně Wardak 27. června 2011 | zdroj: army.cz

Další pravdivá slova uvedl major Martin Hajduch: "Každý český voják působí v Afghánistánu v těžkých podmínkách, které mu nikdo nezávidí. Afghánistán je naše nejnáročnější mise. Říkáme-li, že tu nasazujeme své zdraví a své životy, říkáme tím pouze pravdu. Poručík in memoriam Adrian Werner byl statečným vojákem republiky."

Video: Martin Maxa: Píseň padlých / YouTube

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (1312)

Komentáře

satestsat121

10. 10. 2019

Franro,
jde o mladého člověka, ty Vaše hloupé připomínky se sem určitě nehodí!

Monarchista

09. 10. 2019

Byl to člověk, který si tu vzpomínku zaslouží.

Franto, my víme, že nejste čestný člověk a pokud v redakci je někdo chytřejší, tak Vám ten blábol smázne.

Franta

09. 10. 2019

To zase bude komunistickoruských kydů

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací