EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Islámští teroristé zintenzivňují útoky v Africe. Desítky mrtvých

 08. 10. 2021      kategorie: Události      13 komentářů
Přidat na Seznam.cz

V posledních dnech výrazně stoupla aktivita islámských teroristů v Africe, zejména ve státech Mali, Burkina Faso a Středoafrické republice. Střety islámských teroristů s vládními jednotkami si vyžádaly ztráty jak v řadách teroristů, tak bohužel i v řadách vojáků. 

Mali 

Ve středu 6. října 2021 bylo při útoku islámských teroristů z odnože Boko Haram zabito 16 malijských vojáků, dalších 10 jich bylo zraněno. Kolona malijských vojáků ve středu v 11:30 dopoledne najela na improvizovanou výbušninu IED a poté se dostali pod těžkou palbu islamistů. Během útoku bylo zabito celkem 9 malijských vojáků a tři vozidla byla kompletně zničena. Dalších 7 vojáků svým zraněním následně podlehlo v nemocnici. Během útoku se podařilo malijským vojákům zabít 15 islamistů a ukořistit 20 motorek, kterými islamisté provedli na kolonu útok.
Mali je v současnosti ohniskem nejtvrdších bojů z celého Sahelu, navzdory přítomnosti tisíců vojáků OSN, včetně českých. 

africa_terFoto: Nigerijští vojáci v Burkině Faso (ilustrační obrázek) |  Pfc. Luke Steward / U.S. Africa Command 

Islamisté nejčastěji útočí na konvoje prostřednictvím improvizovaných výbušných zařízení (IED) a poté se vrhnou na otřesené vojáky. Výbuchem IED byli také zabiti čtyři malijští vojáci 20. září, dalších pět vojáků zemřelo při útoku v centrálním Mali dne 12. září. 28. září pak bylo výbušninou IED zabito pět malijských četníků. K útokům se přihlásila skupina Al-Káida.

Středoafrická republika 

Vydatně se bojovalo také ve Středoafrické republice. K útoku došlo v úterý 5. října poblíž Bambari, čtvrtého největšího města SAR, kde byla palbou vzbouřenců napadena tři vojenská auta. Podle zástupce prefekta oblasti Saturnina Nicaise Grepandeta bylo na místě celkem 11 mrtvých a šest zraněných, ovšem podle neověřených informací se může jednat až o 15 mrtvých vojáků. 

Chudobou sužovaná republika v srdci Afriky se ocitla ve válce již roku 2013, kdy byl islámskou menšinou ve vojenském puči sesazen tamní prezident François Bozizé. 

V Bambari, městě ležícím 380 kilometrů východně od hlavního města Bangui, povstalci z Unie pro mír ve střední Africe (UPC), jedné z největších ozbrojených skupin v regionu, nedávno zabili dva vojáky. V návaznosti na to vydala vláda příkaz k zákazu vycházení. Koalice šesti skupin v prosinci minulého roku vojensky postupovali na Bangui, což však nezabránilo kombinovanému protiútoku středoafrických, rwandských a ruských žoldnéřů z tzv. Vagnerovy skupiny. Během bojů bylo zabito celkem 1 221 vojáků na obou stranách a 122 civilistů. Středoafrická vláda poté upozornila na porušování lidských práv ze strany ruských žoldnéřů. 

Burkina Faso 

V pondělí 4. října bylo na severu země zabito 14 vojáků v rámci útoku na velitelství v Yirgou v pět hodin ráno místního času. Během výše uvedeného útoku zemřelo 14 vojáků a 7 jich bylo zraněno, potvrdil nedávno generál Aime Barthelemy Simpore. Kromě mrtvých byly zjištěny také ztráty zbraní a vybavení, které, jak se zdá, bylo hlavním cílem útoku. Islámští radikálové ze stanice odnesli velké množství zbraní, munice i vojenské výstroje, mezi nimiž byly například balistické helmy a vesty. Během protiútoku, který zahrnoval i vzdušnou podporu, byl zabit dosud neznámý počet islamistů.

Burkina Faso je pod pravidelnými islámskými útoky již od roku 2015, kdy do země začali pronikat islamisté především z Mali a z Nigeru. V sobotu 2. října se útočilo i na jihu země, kde byli nedaleko hranice s Pobřežím slonoviny v autě zabiti dva vojáci prostřednictvím bomby umístěné ve vozidle. Ve středu 29. září bylo ve městě Mentau na severu země také "autobombou" zabito pět vojáků. V polovině září, kdy islamisté zaútočili na konvoj převážející ropu, pak bylo zabito šest četníků. Útoky páchají především příslušníci ze skupin přidružených k Islámskému státu nebo Al-Káidě. Od roku 2015 bylo v zemi zabito na 2 000 lidí a více než 1,4 milionu lidí bylo nuceno opustit své domovy. 

Zdroj:  thedefensepost.com, reuters.com, burkina24.com

 Autor: Tomáš Svoboda

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Míra

09. 10. 2021

Hersh připomíná dva roky starý dokument armádní tajné služby DIA, který varoval, že „to, co začalo jako tajný program CIA k vyzbrojování a podpoře umírněných rebelů bojujících proti Asadovi, se dostalo do rukou Turecka a proměnilo se v přeshraniční technickou, vojenskou a logistickou podporu pro celou opozici včetně kajdistické Fronty al Nusrá a Islámského státu. Tak zvaní umírnění mezitím zmizeli a ze Svobodné syrské armády zbyla malá parta odložená na leteckou základnu v Turecku.“

Generálové situaci hodnotili příkře: žádná životaschopná „umírněná“ opozice bojující proti Asadovi neexistovala už ani v roce 2013, zato USA vyzbrojovaly extremisty, shrnuje Hersh. Cituje i generála Michaela Flynna, který stál v čele DIA v letech 2012 až 2014: „Chápali jsme dlouhodobou strategii Islámského státu i plány jeho ofenzív, diskutovali jsme i o tom, že když přijde řeč na posilování Daeše v Sýrii, Turecko se dívá stranou. Naše zprávy byly ale v Bílém domě razantně odmítány, měl jsem pocit, že nechtějí slyšet pravdu.“ Sbor náčelníků štábů pod velením Michaela Dempseyho pak dospěl k názoru, že nemá žádný smysl jít do otevřené konfrontace s Obamou a jeho politikou, a proto se rozhodli „podniknout kroky proti extremistům bez použití diplomatických kanálů,“ a to předáváním amerických zpravodajských informací jiným zemím, především Německu, Izraeli a Rusku, s „předpokladem, že budou předány syrské armádě a použity k boji proti společnému nepřáteli, Frontě al Nusrá a Islámskému státu,“ popisuje Hersh. „Obama o tom nevěděl, ale Obama, stejně jako žádný jiný prezident, beztak do detailů netuší, čím se generální štáb zabývá.“

V červenci 2013 američtí generálové přišli s dalším tahem. To už byla syrská „opozice“ po dva roky vyzbrojována z arzenálů v Libyi, přičemž zbraně byly po moři dopravovány do Turecka. A v Libyi vše řídila pobočka CIA v Benghází se souhlasem amerického ministerstva zahraničí. CIA v této praxi pokračovala, byť už bylo všeobecně známo, že jádrem syrské opozice jsou teroristé, kteří se stali vážnou překážkou Asadově armádě. Vyzbrojování džihádu bylo podloženo přímým prezidentským rozkazem a nešlo zastavit, a tak zástupce sboru náčelníků štábů oslovil vedení CIA s „racionalizačním“ návrhem: Proč vozit zbraně zdlouhavě po moři, když je po ruce mnohem lacinější a rychlejší způsob v podobě levnějších amerických zbraní rovnou v Turecku. „Pracovali jsme tehdy s Turky, kterým jsme věřili a kteří nebyli loajální vůči Erdoganovi,“ cituje Hersh jeden ze zdrojů. „Přiměli jsme je, aby džihádistům do Sýrie začali posílat zastaralé zbraně ze starých arzenálů, včetně karabin M1 ještě z dob korejské války nebo spousty sovětských zbraní. Byl to vzkaz, jemuž Asad mohl porozumět: Máme moc oslabit prezidentskou politiku v praxi.“

Americké zpravodajské informace a nekvalitní zbraně podle Hershe pomohly syrské armádě v kritickém období, nicméně poté se do věci naplno vložily Turecko, Saúdská Arábie a Katar, které eskalovaly financování a vyzbrojování džihádu v Sýrii. Fronta al Nusrá i Islámský stát začaly dosahovat značných úspěchů a menší rebelské skupiny se v nich rozpustily.

https://www.upi.com/Top_News/US/2015/12/27/Seymour-Hersh-report-on-Syria-White-House-knew-US-was-arming-Islamic-State/6951451232210/

Míra

09. 10. 2021

"Vysvetli mi aký mali Amici cieľ, keď za vznikom islamského terorizmu boli Amici. Chceli tým dosiahnuť, aby v USA bol lacnejší benzín, auta, hypotéky, pomaranče, banány, zdravotná starostlivosť, letenky USA aeroliniek a pod a pod a pod ..."

....kdo sleduje co USA páchají za zločiny a má přehled, tak se nemusí tak hloupě ptát.
************

"Jak souvisí americké bombardování syrské vojenské základny v Ayyash a turecká invaze do severního Iráku?
Obě tyto zdánlivě nesouvisející události jsou součástí širšího plánu na balkanizaci Středního východu, posílení kontroly tenčících se zdrojů Washingtonem, zatažení Ruska do nákladné a vleklé války a zajištění, že ropa Středního východu zůstane denominována v amerických dolarech. Autor Joseph Koshore to takto shrnul v nedávném článku na World Socialist Web Site. Uvedl:

„Základní síla stojící za válkou v Sýrii je tatáž, jako ta, která motivovala imperialistické parcelování Středního východu jako celku: zájmy mezinárodního finančního kapitálu. Hlavní imperialistické mocnosti vědí, že pokud mají kecat do dělení lupu, musí si také odvést svůj podíl na zabíjení.“ (Nové imperialistické dělení Středního východu; The new imperialist carve-up of the Middle East).
Bingo. Nakonec válka proti terorismu je fíkovým listem vztahů s veřejností, aby se zastřel pokus Washingtonu vládnout světu. Je nemožné dát smysl rejdům po celém světě bez aspoň jistého pochopení, jak zdánlivě náhodné činy násilí a teroru zapadají do širší a komplexnější geopolitické strategie, s cílem vytvořit nový jednopolární světový řád, rozdrtit všechny vynořující se konkurenty a rozšířit americkou plnospektrální nadvládu na celou planetu."

http://www.zvedavec.org/komentare/2015/12/6703-niceni-syrie-aby-se-vytvoril-sunistan.htm

Czert

09. 10. 2021

Karlik
Tak ted me vysvetli, proc terorusmus je ryze koninetalni, proc ti z asie nemuzou podorovat ty africke?
Aby si obhajil ren svuj blabol.

Ja vim ze ze se tu pise o africe. Ale ty delas ze to co se deje v asii absolutne zadnym zpusobem nemuze ovlivnit chovani v africe.

Skutecne presran chlastat nebo tento svuj nesmysl doloz.

A skutecne ty slicansky lhari doloz kde sem tvrdil ze stazeni baridil slerpy joe?
Napsal sem ze ho naprosto zvoral.


A kdyz pises ze si sef.... Hmmm.. Tak taky veskere vyrobky kazis jen ty a zadny z tvojich zamestnancu?
Abys obhajil ten svuj blabol ze za afghansky debak sleepy j nemuze.

Zdeněk

09. 10. 2021

oprava: slovanskými moudry

Zdeněk

09. 10. 2021

Každý si lehne tak jak si ustele.


:laughing::laughing::laughing:
To už v tvém případě nebude dlouho trvat :laughing:
Se tady v diskuzích neskutečně bavím nad tvými slovenskými moudry:laughing:
Ono jablko daleko od stromu nespadlo. Jaký srab otec, takovy srab Karel3. Inu, Slované:laughing::laughing::laughing:

Mark

09. 10. 2021

Karel3 :grin::thumbsup:

Zdeněk

09. 10. 2021

Nemám šéfa. Já jsem šéf.


:laughing::laughing:
A právě proto sedím 24hod denně u armywebu, abych zde mohl kázat ty svá slovanská moudra :laughing::laughing:

alexa123

09. 10. 2021

Mira
Není žádné tajemství, že za vznikem islámského terorismu stojí USA.
Jak víme, pro dosažení svých cílů jsou schopni jakéhokoliv svinstva.

Vysvetli mi aký mali Amici cieľ, keď za vznikom islamského terorizmu boli Amici. Chceli tým dosiahnuť, aby v USA bol lacnejší benzín, auta, hypotéky, pomaranče, banány, zdravotná starostlivosť, letenky USA aeroliniek a pod a pod a pod ...

jan

09. 10. 2021

no zbytecny clanek uplne o nicem..co nas po tom necht se tam zabijeji do syta..nas po tom uplne hovno.....at si tam delaji co chteji..jejich zeme jejich kultura a pravidla..cim min jich bude tim lepe

Czert

09. 10. 2021

Karlik
A kde sem psal ze talibove sou v africe ty ochlasto?
Nebo dokaz ze terariste prisne dodrzuji hranice a nikdy z asie do afriky nejdou a nikoho nepodoruji.
Skutecne prestan chlastat, misto mozku mas z piva kostku.

A ano trump naridil stazeni, ale co to meni na tom ze ho biden naprosto zvoral?
Jak to muze byt trumpova chyba?

Tobe kdyz sef rekne abys vyrobil ozubene kolecko a ty to uolne z*******, tak je to samozrejme jeho chyba ze ti to rekl, ne tvoje ze si to zvoral.
Mozna tak u prochkastanych neschoplnych prolhanych slovanu jako ses ty.

Míra

08. 10. 2021

Není žádné tajemství, že za vznikem islámského terorismu stojí USA.
Jak víme, pro dosažení svých cílů jsou schopni jakéhokoliv svinstva.

Czert

08. 10. 2021

Tak je jasne ze se utoky teroristu a jejich aktivita zvysuje, vzdyt biden udelal z takibanu cca 20 nejlepe vyzbrojeny stat, tak to talibove musi vyuzit, spolu s tema stivkama miliard dolacu co jim tam taky nechal.

Njn

08. 10. 2021

Tak už víme ,kam půjdou amíci a jejich žoldáci z NACO rozhazovat demogracii..

Přidat komentář