EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Izraelský MiG-21 „James Bond“ – mimořádný úspěch Mossadu v operaci Diamant nebyl zadarmo

 04. 09. 2021      kategorie: Vojenská historie      34 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Izraelský Mossad je proslulý a je považován za jednu z nejelitnějších zpravodajských institucí na světě. Tato organizace v průběhu let dosáhla mnoha neuvěřitelných úspěchů. Jedním z jeho nejzajímavějších úkolů bylo rozhodnutí získat sovětský letoun Mikojan-Gurevič MiG-21, což byl v 60. letech nejmodernější stíhací letoun, který Sověti a jejich spojenci a partneři v té době používali, včetně arabských států, věčného nepřítele Izraele. Operace měla krycí jméno Diamant.

Hatzerim_201206_MiG21Foto: Izraelský MiG-21 v muzeu v Hatzerim | Oren Rozen / CC BY-SA 3.0

Realizace plánů Mossadu na získání letounu MIG-21 zpočátku neprobíhala hladce. Konečnému úspěchu předcházely dva nevydařené pokusy. Hned první skončil pro izraelskou tajnou službu katastrofou. Zpravodajcům se podařilo najít egyptského pilota, který by letadlo dopravil do Izraele za částku jednoho milionu dolarů. Pilot, kterého oslovili, Adib Hanna, však celou ohlásil věc egyptským úřadům a agent Mossadu Jean Thomas a jeho otec byli v prosinci 1962 oběšeni, zatímco zbytek týmu byl odsouzen do vězení.

Druhý pokus se odehrál v Iráku, kde izraelští agenti opět vytipovali dva piloty, o nichž se domnívali, že s letadlem do Izraele poletí. Když pak zjistili, že ani tentokrát to nepůjde, byli nakonec nuceni piloty eliminovat, aby jim zabránili operaci prozradit.

Průlomu Mossad dosáhl, když v roce 1964 kontaktoval izraelské velvyslanectví v Teheránu Žid s informací, že přítelkyně jeho přítelkyně je provdána za iráckého pilota, který je nespokojený, protože mu jeho křesťanský původ brání v povýšení v irácké armádě. Tento pilot, Munir Redfa, byl díky tomu připraven opustit Irák, a tak Mossad vyslal do Iráku agentku, která se s Redfou spřátelila a pozvala ho na cestu do Evropy, aby se setkal s příslušníky Mossadu na vyšší úrovni. Ti mu za provedení akce nabídli milion amerických dolarů spolu se zaměstnáním na plný úvazek a izraelským občanstvím. Redfa s jejich plánem souhlasil s podmínkou, že jeho rodina bude rovněž propašována z Iráku do Izraele.

Redfa pak podnikl tajnou cestu do Izraele, aby zjistil, kde přesně přistane. Během této cesty se také setkal s generálmajorem Mordechajem "Mottiem" Hodem, velitelem izraelského letectva. Diskutovali spolu o ideálmní trase letu, kterou by Redfa zvolil a o některých obtížích a nebezpečích, kterým by let mohl čelit. Redfa jako křesťan neměl důvěru svých nadřízených a směl létat pouze s malými palivovými nádržemi, takže musel celý únikový let pečlivě naplánovat.

Mossad se poté pustil do vysvobození Redfovy rodiny z Iráku. Redfova manželka Betty a dvě malé děti ve věku tří a pěti let byly vyzvednuty z výletu do Paříže a letecky přepraveny do Izraele, zatímco Redfovi rodiče a další členové rodiny byli převezeni k íránským hranicím, kde s jejich transportem do Íránu pomohli kurdští povstalci. Odsud pak byli letecky přepraveni do Izraele.

Dne 16. srpna 1966 Redfa letěl nad severními oblastmi Jordánska a zamířil směrem k Izraeli.  Redfa pokračoval v letu, dokud nepřekročil izraelské hranice, kde se setkal se dvěma izraelskými stíhacími letouny a byl doprovozen na přistání v Hatzoru.

Izraelské letectvo následně analyzovalo schopnosti nového MiGu, kdy ukořistěný letoun s novým číslem 007 - poklonou Jamesi Bondovi - létal proti izraelským stíhačkám v simulacích, aby se izraelští piloti naučili, jak proti němu efektivně bojovat. Výše uvedené zkušenosti se pak během šestidenní války vyplatily, když izraelští piloti sestřelili šest syrských strojů MiG-21, aniž by sami ztratili jediné letadlo. V lednu 1968 pak byl MiG "007" zapůjčen do USA k dalšímu hodnocení.

Zdroj: warhistoryonline

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

karel3

12. 09. 2021

Vaclav Flek :thumbsup:

Vaclav Flek

10. 09. 2021

pro Míra : Vubec nesouhlasim s vasim prispevkem, ktery zacina : " Nelze nepřipomenout čí zásluhou byl po válce svět rozdělen na dva tábory (ty "hodné" a ty "zlé"): "Fultonský projev"."

Churchilluv projev ve Fultonu pouze pojmenoval existujici skutecnosti, predevsim sovetskou neochotu plnit sve zavazky z Jaltske konference, zejmena zajistit demokraticky vyvoj na uzemich, "osvobozenych" Rudou armadou. Rozpracovani operace "Unthinkable" predstavovalo pouze prisne tajnou studii britskeho Vyboru nacelniku generalnich stabu (pozemnich vojsk, namornictva a letectva), ktera mela odpovedet na Churchillovu otazku, zda si zapadni Spojenci mohou vynutit plneni dohod z Jalty silou, alespon v Polsku. Odpoved byla, ze je to za dane vojensko-politicke konstelace nerealne, a tim take cele planovani operace "Unthinkable" skoncilo, proste jako stabni cviceni, nikoliv priprava vojsk na boj.

Tomu dalsimu, co pisete, nerozumim. Nezlobte se, ale povazuji to za blaboly.

samoempire

07. 09. 2021

Rusko dodavalo Egyptu celkem moderni vyzbroj plus mnoho dalsiho. Dokonce pusobili v Egypte Rusti piloti. Jak to dopadlo si muzeme precist tady: https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Rimon_20

Czert

06. 09. 2021

OmnY
Ano, zlikvidovani 2 egyptanu co nechteli zradit nebylo koser, ale mosad je radsi zlikvidoval nez aby riskival ztratu agentu, jako predtim.

A delas jako by rusove postupovali jinak.

karel3

06. 09. 2021

Omny
"a to je jedn z důvodů proč rusové už arabášům nikdy nedodávali to nejlepší...."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"...nedodávali to nejlepší..." :laughing:
Proto si asi Egypt objednal další Rafale z Francie s aktivním polovodičovým radarem AESA i když mu Rusáci horem-dolem cpou Su-35 se zastaralým pasivním radarem PESA, kterým musí pohybovat nejlepší ruská hydraulická ramena. :laughing:

karel3

06. 09. 2021

Omny
"ano Idiote, tak jsem se přepsal, byli to nevinní piloti z Iráku a podle tebe to bylo v pořádku, ty jsi idiot"
---------------------------------
Ano, správně.
Pěkně po slovansku. Ty ses upsal a já jsem idiot. Přesně podle toho ta republika od roku 1918 vypadá. :laughing:
Normálně bych to přešel mlčením, ale ty tady každého častuješ mamlasem, tak jsem si tu příležitost nenechal ujít. :slight_smile:
Normální člověk by se všem omluvil za chybu a jelo by se dál.

Omny

06. 09. 2021

ano Idiote, tak jsem se přepsal, byli to nevinní piloti z Iráku a podle tebe to bylo v pořádku, ty jsi idiot

karel3

06. 09. 2021

Omny
"Kříž, Karel 3
mamlasové, a to že Mossad zlikvidoval nevinné egyptské piloty, jenom protože že nechtěli zradit a přeletět s Migi k nim, vám dvě US trotlům připadá zcela v pořádku že ..."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"...nevinné egyptské piloty..." ? V Iráku ? Ty čteš nohama ? :smile:
Jak jsi na to přišel "prasklá gumo" ? :smile:
V Egyptě je přece pilot Adib Hanna udal a dva agenty popravili...

V Iráku to nebyl určitě žádný náhodný výběr.
Evidentně si vybrali slabší jedince, kteří honili baby, chlastali, nebo utráceli nad rámec svých finančních možností, měli nějaké problémy, nebo byli jinak nespokojeni. Určitě to nebyli žádní kovaní důstojníci, tělem i duší oddaní své zemi.

"Druhý pokus se odehrál v Iráku, kde izraelští agenti opět vytipovali dva piloty, o nichž se domnívali, že s letadlem do Izraele poletí."

Co mají ovšem US trollové společného s izraelskou snahou získat z Egypta a Iráku MiG-21 ví snad jenom rudý chytrolín Omny. :laughing:

Omny

06. 09. 2021

Kříž, Karel 3
mamlasové, a to že Mossad zlikvidoval nevinné egyptské piloty, jenom protože že nechtěli zradit a přeletět s Migi k nim, vám dvě US trotlům připadá zcela v pořádku že ...

Omny

06. 09. 2021

a to je jedn z důvodů proč rusové už arabášům nikdy nedodávali to nejlepší....a také jeden z důvodů, že se západ mohl připravit na boj s ruskými stíhačkami, které si mohl načíst co do letových charakteristik

Czert

06. 09. 2021

Karlik
"Horší je to ovšem s těmi, kteří to vzdali bez boje ač měli podmínky i vybavení (1938, 1968)."

Presne nako tvoje rodina, olna slovanskych srabku, karliku.

Czert

06. 09. 2021

Karlik
"Jenom magor by pustil bolševika dál do Evropy."

Sem rad ze priznavas ze nemci soumagori kdyz pustili komuniszy z sssr do pulky evropy.

Czert

06. 09. 2021

Karlik
"á znám příběh jednoho a ty jsi své tvrzení nepodložil žádným jménem...Nemám k tom co dodat. :slight_smile:"
To ses fakt takovy senilni sklerotik?
Neni to tak davno co tu byly dva clanky o pilotech csla, o souboji nad meklinem a jeste jeden, tam mas nekolik jmen co pak rezignovaly, znovi si je precti.

A ne karliku, tvoje socanska logika nefunguje, kdyz ukazes ze neni pravda 1 ze 100, tak to automaticky nedala 99 dalsich pripadu neplatnych.
Pozn pro tvuj skleroticky mozek, ta 100 je nahodne pekne cislo k demonstraci, neni to presny pocet zasahu.

Ramon

05. 09. 2021

MOSAD! Ne Mossad. Hebrejsky Mosad s jedním S. Proto správný český přepis (transliterace) je Mosad s jedním S. Mossad je anglický přepis z hebrejštiny, který rozlišuje mezi dvěmi různymi S (sin/šin a samech) v hebrejštině. To ale čeština nedělá.

karel3

05. 09. 2021

Míra
"No a kdyby nebylo toho "úžasného" "báječného" kapitalismu nebylo by třeba komunistů a jejich socialismu (socialismus=sociální stát)."
---------------------------------------------------------------
Máš v tom bramboračku zapomenutý bolševiku. :slight_smile:
Socialismus není žádný socíální stát. Mohl bys to poznat už podle odlišných slov.
Socialismus byl předstupeň komunismu a dobře si pamatuji, že to byla bída pro všechny a ráj pro líné a hloupé, kteří se hned dali ke komoušům. :slight_smile:

"Říká se tomu kauzalita - nic se neděje bez dostatečné příčiny."
------------------------------------------------------------------------------------------
No na žádnou paritu to nevypadá ani vzdáleně. :smile:
I komouši v Číně a ex-komouši v Rusku, zahodili ideologickou lásku k pracujícímu lidu, propadli kapitalismu a hrabou pod sebe jako zkušení kapitalisté v ranném stádiu primitivního kapitalismu. :smile:
Podle pozůstalých, pár zoufalých socialistických států jako Venezuela, KLDR, Angola, Kuba a pár dalších mrtvol, jede ve zbytku světa už jenom mnoho forem kapitalismu. Mrtvá cesta skončila krachem. :slight_smile:

Míra

05. 09. 2021

karel3
to všechno cos vyjmenoval ale platí i pro kapitalisty. Tak proč by u jedněch jejich zločiny neměli vadit a u druhých ano??
Nehledě na to, že nejdřív byl "úžasný" "báječný" feudalismus (ve kterém bylo panstvo a jejich otroci, kterým se říkalo poddaní nebo nevolníci) a z nástupem průmyslové revoluce se tomu začalo říkat kapitalismus. Ten byl tak "úžasný" a "báječný", že má na svědomí dvě světové války.
No a kdyby nebylo toho "úžasného" "báječného" kapitalismu nebylo by třeba komunistů a jejich socialismu (socialismus=sociální stát).
Říká se tomu kauzalita - nic se neděje bez dostatečné příčiny.

karel3

05. 09. 2021

Tempest
Nejenom piloti, ale všichni, kteří kdy bojovali si zaslouží úctu.
Horší je to ovšem s těmi, kteří to vzdali bez boje ač měli podmínky i vybavení (1938, 1968).

Monarchista
"No ale proto Němci jednáli s ruskými zajatci tak hrozně."
Jasně. Proto jednali Rusáci s německými zajatci "podle Ženevské konvence".
Těžko mohl někdo odmítnout povolání do Wehrmachtu, stejně jako nábor do Rudé armády. :slight_smile:

Tempest

05. 09. 2021

Pilot má sloužit jakémukoliv režimu. Je to válečný stroj. Piloti ČSLA i Luftwaffe byli hrdinové a zaslouží si naši úctu, stejně jako jejich kolegové z RAF, IJAF, Regia Aeronautica či USAF.

karel3

05. 09. 2021

Míra
"Nelze nepřipomenout čí zásluhou byl po válce svět rozdělen na dva tábory (ty "hodné" a ty "zlé"): "Fultonský projev"."
------------------------------------
Jenom magor by pustil bolševika dál do Evropy.
Na rozdíl od americké zóny, řádili ve své zóně Rusáci jako smyslů zbavení. Kradli území (podkarpatská Rus,...), rabovali i neněmecké továrny, náhaněli předválečné uprchlíky ze Sovětského svazu, vraždili a mučili,..., kryli zločiny a nezákonnosti domácích komunistů
Nakonec, mentální a ekonomická chudoba je na území bývalé sovětské okupační zóny k vidění dodnes.

Co myslíš, kam uteklo více lidí po válce za svobodou ?
Ze slavného tábora socialismu na zlý "Západ", nebo obráceně na hodný "Východ" ?
Považuješ normální lidi všeobecně za hloupé, že by nepoznali, kde se lépe žije ?
Co udělal asi ten socialismus pod vedením ruských chytrolínů špatně, že ho většina lidí po 44 letech za ploty z ostnatého drátu s obrovskou úlevou zavrhla ? :slight_smile:

Nejlepším příkladem dobrého života v kapitalismu jsi ty.
Neutekl jsi nikam a spokojeně si užíváš svobodného života v kapitalistickém světě pod ochranou NATO. Jenom tvůj mozeček zatuhnul na bolševické koleji. Jsi vítězství hmoty nad duchem. Myslící člověk by ze špatného utekl, bezmozek zůstává, protože tělu se daří skvěle. :laughing:

Míra

05. 09. 2021

Nelze nepřipomenout čí zásluhou byl po válce svět rozdělen na dva tábory (ty "hodné" a ty "zlé"): "Fultonský projev".
Taky nelze nepřipomenout jak ti "hodní" hned po skončení války chtěli napadnout ty "zlé", jelikož se je Západu nepodařilo prostřednictvím nacistů porazit: Operace Unthinkable.
Ale určitě to všechno byla jen shoda okolností počínaje finanční pomoci Německu a konče sympatizováním s nacismem a pomoci Hitlerovi s válkou proti SSSR.

Monarchista

05. 09. 2021

Vidím to jinak. V případě potřeby by naši piloti ( s ocelovými) ptáky stříleli tam kam zněl rozkaz. Pravda je, že egyptských pilotů zavraždění v míru se nehodí, je to dokomce zakotveno v dodatcích Ženevské konvence. No ale proto Němci jednáli s ruskými zajatci tak hrozně.

depa z Pepa Vrútky

05. 09. 2021

V článku sa píše, že eliminovali tých pilotov, no jasné že ich usmrtili, takto robia tajné služby nesmie nič vyjsť na povrch.

brab

04. 09. 2021

alexa123: MIG-21 byl zařazen do egyptského letectva v roce 1960.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Egyptian_Air_Force

Honza

04. 09. 2021

.....byli nakonec nuceni piloty eliminovat, aby jim zabránili operaci prozradit? A jak je tedy ELIMINOVALI? :-o

karel3

04. 09. 2021

Czert
"Nasel si jednoho, schvalne kolik najdes dalsich?
A kolik ze to by bylo celkove zasahu?
Zatim moje tvrzeni plati, nic si nevyvratil."
-----------------------------------------------------------------------
Já znám příběh jednoho a ty jsi své tvrzení nepodložil žádným jménem...
Nemám k tom co dodat. :slight_smile::thumbsdown:

Czert

04. 09. 2021

Karlik
Nasel si jednoho, schvalne kolik najdes dalsich?
A kolik ze to by bylo celkove zasahu?
Zatim moje tvrzeni plati, nic si nevyvratil.

karel3

04. 09. 2021

Czert
"Jenze ten tvuj ideologicky pohled ma jedinou chybu, naprosta vetsina pilotu co nekdy zasahovala proti cechum co se snazili uletet, kratce na to skoncila se sluzbou u letectva."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Co to tady meleš za bolševické žvásty, ty elektronový mikroskope? :smile:
Co například kpt. Vlastimil Navrátil, který v roce 1975 sestřelil polského civilistu Dionize Bielańskieho na An-2, byl za odměnu povýšen na majora a dosloužil v pohodě až do armádního leteckého důchodu? Určitě bychom našli i další aktivní komunistické služebnictvo... :face_vomiting:

MXM

04. 09. 2021

nechápu proč pod skoro všemi zajímavějšími články se musí najít jedinec co to stočí na věci u nás aby zažehl flame...

Jinak křesťani za Saddámovců byli pouze diskriminováni, zato pod IS vzniklým na troskách americké invaze byli prakticky vyhlazeni.

Czert

04. 09. 2021

Kriz
Jenze ten tvuj ideologicky pohled ma jedinou chybu, naprosta vetsina pilotu co nekdy zasahovala proti cechum co se snazili uletet, kratce na to skoncila se sluzbou u letectva.

karel3

04. 09. 2021

zelezny kriz :thumbsup:

zelezny kriz

04. 09. 2021

Vždy se najde někdo, kdo má jiný názor než většina , jen si vemte naše socialistické letectvo, hlídali hranici na které se stříleli knaši občané a sloužila ne kvůli ostraze hranic zvenku, ale naopak. Takže naši piloti chránili jedno velké rudé svinstvo a s rudou knížkou v kapse. byla to elita, ale rudá..Dá se namítnout, že byli tak vychováni, ale piloti Luftwaffe také. Ono být pilotem a neustále žrát a akceptovat tu rudou propagantu také svědčí o duševní kvalitě našich pilotů..Slinty o tom, že brání republiku , byly jen slinty, oni bránili komunistickou stranu a říši zla na východě..

MXM

04. 09. 2021

na tom je vidět že stát který si neváží menšin a nedá jim možnosti postupu tak takto produkuje nejen spousty nespokojenců ale někdy i rovnou zrádce. Na tomto případu je i zajímavé že to vlastně začaly ženské, bez toho by žádná akce nebyla. A podle letu a celkově profesionálního provedení to rozhodně byl dobrý pilot .

karel3

04. 09. 2021

alexa123
Od roku 1961 je měla i ČSLA.

"Egyptské letectvo získalo v roce 1962 několik stíhaček MiG-21F-13, následovaných 40 ks MiG-21U a stejným množstvím MiGů-21PF v roce 1964. Na začátku šestidenní války disponoval Egypt 230 ks MiGů-21, přičemž 75 z nich bylo ve verzi MiG-21PFM. V roce 1972 skončila Egyptu vojenská pomoc SSSR, tak bylo dokoupeno 80 ks čínských kopií MiGu-21 - stíhaček F-7B. V roce 2007 měl Egypt k dispozici 3 eskadry MiGů-21 a 2 eskadry F-7B."

https://cs.wikipedia.org/wiki/MiG-21
https://en.wikipedia.org/wiki/Egyptian_Air_Force

alexa123

04. 09. 2021

... Adib Hanna, však celou ohlásil věc egyptským úřadům a agent Mossadu Jean Thomas a jeho otec byli v prosinci 1962 oběšeni ...

Pri všetkej úcte pochybujem, že MIG-21 bol v roku 1962 v letectve Egypta.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací