EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Jak jsem našel německý poklad

 16. 08. 2018      kategorie: Vojenská historie      25 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Bylo páteční odpoledne a byl jsem na hledačce u nás na Jesenicku v bývalých Sudetech. Toulal jsem se s detektorem kovů po pastvinách a loukách asi 2 hodiny avšak bezvýsledně, tak jsem šel pomalu k autu, kde jsem se rozhodoval, jestli jít zkusit můj oblíbený remízek nebo ne.

Říkal jsem si, že už je to tam stejně určitě vše prohledané, tak jsem pomalu vyrazil domů. V autě se mi však opět vše rozleželo v hlavě a vzhledem k tomu, že byl pátek a bylo teprve krátce po poledni, vrátil jsem se zpět k remízku, opět jsem vybalil detektor a začal s detektorem pročesávat kraj lesa.

Po chvíli hledání mi detektor kovů začal hlásit zajímavý signál. Místo signálu jsem si přesně identifikoval a začal jsem kopat, což šlo celkem obtížně, protože půda byla plná menších kamenů. Po čase, v hloubce asi 25 cm, jsem uviděl krásně zachovalé 3 stříbrné říšské 5-ti marky z období 2. světové války, které byly podezřele blízko u sebe.

dw_poklad_02
Foto: Takhle vypadal začátek...

Hned jsem zavolal domů, že to bude asi něco většího, ať dovezou foťák. Poté, co přijela posila s foťákem, jsem začal díru rozšiřovat a  začal jsem vyhrabávat jednu 5-ti marku za druhou. Okolé mincí byly také patrné zbytky po rozpadlém koženém vaku, ve kterém mince byly zřejmě původně uschovany.

dw_poklad_03
Foto: Nalezených mincí stále přibývalo a přibývalo

Země nakonec vydala 40 kusů říšských 5-ti marek ve třech různých variantách s různými značkami mincoven. Kromě marek byly v zemi uloženy i desítky feniků v hodnotě 1, 5,10 a 50.

dw_poklad_04
Foto: Země nakonec vydala 40 kusů říšských 5-ti marek a spoustu feniků

Až poté, co jsem celý poklad vykopal, jsem si všiml na blízkém stromě vyrytých písmen R. B.  a datumu 1. 3. 46, což bylo nejspíše datum uchování peněz před nuceným odsunem sudetských Němců.

dw_poklad_01
Foto: Původní majitelé stříbrného pokladu si svůj úkryt patřičně označili

dw_poklad_05
Foto: Takto vypadají mince po očištění

Tohle byl rozhodně můj nejlepší nález a nejkrásnější zážitek s detektorem.

 Autor: Rybar M.

Komentáře

hubert

17. 08. 2018

Určitě to tam zakopal Kalousek! :rainbow_flag::rainbow_flag::rainbow_flag::rainbow_flag:

hsnm

17. 08. 2018

Pane Kánský,
v první části příspěvku s Vámi souhlasím, kdo měl říšskou příslušnost,tedy napsal si národnost"něměcká",dle zákonů rukoval do wermachtu.
Pro upřesnění druhé části:
-Kdo v zabraném pohranníčí,v Sudetech,zůstal u národnosti "česká", do wermachtu nemusel. Jistě, neznamená to, že nemusel pracovat pro Říši,popř. jako zemědělec odvádět dávky,ale rukovat nemusel.
A kdo z Čechů musel z nějakých důvodů v Sudetech po Mnichovu zůstat,pokud nebyl zrovna četním či státní zaměstnanec-a ti nezůstávali, měl po připojení k Říši zanedloho relativní klid,protože jeho sousedi začali mít rychle jiné starosti. Muži rukovali do wermachtu a ostaní měli svých starostí dost při udržování živnosti,hospodářství bez mužů,později starosti o své mrzáky,kteří přežili frontu.

Martin

17. 08. 2018

Chtěl bych se zeptat jestli víte kolik dostanete za nález "pokladů" který má nevyčíslitelnou hodnotu

miro

17. 08. 2018

Diskuze jako každá jiná, kde se vždy najdou blbci, kteří budou napadat,oponovat a argumentovat jako idioti....Gratuluji, pěkný nález!

Pavel Čupr

16. 08. 2018

Ano většinou šlo o obyčejné lidi. Ovšem cca 90% z nich se přidalo k nacistům. Ze Sudetských Němců byl větší podíl u jednotek SS než u běžné německé populace. Cca 50 % příslušníků gestapa v českých zemích byl z minority Sudetských Němců. Všichni suděťáci měli šanci proti nacismu bojovat, místo toho stříleli našim vojákům do zad. Ale pravda je také , že existoval Rote Wehr, že i ve Svobodově praporu u Sokolova bojovali Němci. Bylo jich mizivé procento , ale čest a sláva jim. Jinak - kdo seje vítr , sklízí bouři.

Lydye

16. 08. 2018

Veliká gratulace k nalezení pokladu, musí to být nádherný pocit, přeji Vám to. Hodně štěstí .

pepa

16. 08. 2018

Hovno máš proto, že jsi je vyčistil, snížil cenu 10x :p.
Zdeněk Novák - typický přístup, ale že jste za komoušou kradli jak straky a nosili z práce všechno co nebylo přivařený, přilepený a přibitý, protože to bylo "všech"...

Přidat komentář