EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Konec 2. světové války v Evropě

 08. 05. 2018      kategorie: Vojenská historie      3 komentáře

Dne 8. května 1945 byla oficiálně podpesána bezpodmínečná kapitulace veškerých německých vojsk na všech frontách a tím prakticky skončila 2. světová válka v Evropě.

osvobozeni_01
Foto: Generál Alfred Jodl podepisuje v Remeši bezpodmínečnou kapitulaci nacistického Německa

Některé jednotky (hlavně fanatičtí Waffen SS) se i po podepsání kapitulace odmítly vzdát a byly ochotny si prorazit cestu do amerického zajetí i násilně.

Psali jsme: Augustin Heřman - Jediný český pirát v Karibiku a jeden z nejlepších kartografů své doby

Stalo se tomu například u demarkační čáry na silnici ve směru na Písek a Strakonice se od konce dubna 1945 hromadily tisíce německých vojáků i evakuovaných civilistů z území obsazených Rudou armádou.

osvobozeni_00_1
Foto: Zatímco se v Praze slavilo, o několik desítek kilometrů dál se ještě bojovalo

Přes linii do amerického zajetí však směli Němci postupovat jen do půlnoci mezi 8. a 9. květnem; pak už spojenecká dohoda přechody k Američanům nedovolovala. Německé jednotky tak uvízly v kotli u Slivice, kde se pak odehrála poslední velká bitva 2. světové války.

Psali jsme: Colditz

Na této bitvě se podílely útvary tří ukrajinských frontů i jednotky XII. sboru americké armády. Ohromné seskupení Spojenců tedy bojovalo s asi šestitisícovými zbytky wehrmachtu a divizí SS a význam bojů podtrhuje i její konec a německá kapitulace za účasti význačných válečných stratégů. Za Němce ji podepsal generál Pückler, za sovětskou armádu generál Serjogin a za Američany plukovník Allison. Stalo se tak v noci na 12. května v rakovickém mlýně. Gen. Pückler se 12. května 1945 nad ránem zastřelil.

osvobozeni_03
Foto: Generál Pückler

2. světová válka byla nejstrašnějším konfliktem všech dob a my můžeme jen doufat, že se nic podobného již nebude opakovat. Avšak poslední dobou se mi stále více zdá, že lidé již zapomněli, jaké hrůzy válka přináší.

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Hana

08. 05. 2019

Jak se to vše otočilo

šéf kontrarozvědky opakovaně velmi silně varuje před rizikovým vlivem Ruska a Číny.
Michal Koudelka, který byl oceněn americkou CIA a má za sebou výcviky u britské tajné služby MI6, se odmítl podvolit prezidentu Miloši Zemanovi.

Delta

16. 02. 2019

A tak to začalo
Osvobozeni Prahy
https://www.youtube.com/watch?v=ABEfD4Dn1N8

Osvobození Prahy 1975
Zakončení válečné trilogie režiséra Otakara Vávry (Dny zrady, Sokolovo, Osvobození Prahy), natočené roku 1975. Přestože jde o dílo poměrně dosti stranicky angažované, což je dáno vznikem v době vrcholné normalizace, považuji celou tuto sérii "hraných dokumentů" za vynikající filmařský počin. Jste li schopni brát soudruhy a soudružky poněkud s rezervou, mohu film vřele doporučit.

https://www.youtube.com/watch?v=kjq_FA6CCbg

Delta

16. 02. 2019

Aby bylo jasno. ( O odsunu sudetských Němců )

Základ k odsunu tzv. sudetských Němců položil Neville Chamberlain. Sužoval se myšlenkou, že Anglie se třeba neubrání Němcům v bitvě o Británii v roce 1940, protože sám zdržel zbrojení v rámci „mír za našeho života“. Anglii chyběly zbraně všeho druhu jeho vinou. Jednal na základě léčky, kterou mu nastražili Němci pomocí exponentů německé menšiny v Československu, Henleina a druhů, kteří jednali dle směrnic německé vlády, že chtějí mír a mírové řešení.
Anglie se zasloužila po první světové válce o odsun řecké menšiny z Turecka do Řecka na základě Lausanské smlouvy mezi Řeckem a Tureckem z roku 1923 (Treaty on Exchange of Greek and Turkich populations, January 30, 1923, 32LNTS 75). Chamberlain navrhl, aby po válce byly odsunuty do Německa německé menšiny z Československa a Polska, aby se vyřešil tento problém jednou pro vždy, tak jak se stalo mezi Řeckem a Tureckem. Anglická konzervativní strana přijala tuto myšlenku a provedla ji. Britská vláda přesvědčila USA a SSSR o výhodách tohoto řešení a výsledkem byl Protokol Postupimské Konference z 2. srpna 1945.
http://www.lidice.cz/obec/historie/komentar.html

Německo a Němci totiž právě na základě oné dohody vítězných mocností nemají už možnost vznášet žádné hmotné, ani finanční nároky plynoucí z nuceného vysídlení,
poněvadž Německo je doposud stále vázáno smlouvou mezi ním a spojenci z 26. května 1952, doplněnou a později ještě ratifikovanou v Paříži 23. října 1954
(Convention on the Settlement of Matters Arising out of the War and Occupation, signed at Bonn on 26, May 1952, as amended by Schedule IV to the Protocol; on the Termination of The Occupation Regime in the Federál Republic of Germany, signed in Paris on 23. October 1954) 332UNTS 219.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací