Konec 2. světové války v Evropě

Dne 8. května 1945 byla oficiálně podpesána bezpodmínečná kapitulace veškerých německých vojsk na všech frontách a tím prakticky skončila 2. světová válka v Evropě.
Foto: Generál Alfred Jodl podepisuje v Remeši bezpodmínečnou kapitulaci nacistického Německa
Některé jednotky (hlavně fanatičtí Waffen SS) se i po podepsání kapitulace odmítly vzdát a byly ochotny si prorazit cestu do amerického zajetí i násilně.
Stalo se tomu například u demarkační čáry na silnici ve směru na Písek a Strakonice se od konce dubna 1945 hromadily tisíce německých vojáků i evakuovaných civilistů z území obsazených Rudou armádou.
Foto: Zatímco se v Praze slavilo, o několik desítek kilometrů dál se ještě bojovalo
Přes linii do amerického zajetí však směli Němci postupovat jen do půlnoci mezi 8. a 9. květnem; pak už spojenecká dohoda přechody k Američanům nedovolovala. Německé jednotky tak uvízly v kotli u Slivice, kde se pak odehrála poslední velká bitva 2. světové války.
Na této bitvě se podílely útvary tří ukrajinských frontů i jednotky XII. sboru americké armády. Ohromné seskupení Spojenců tedy bojovalo s asi šestitisícovými zbytky wehrmachtu a divizí SS a význam bojů podtrhuje i její konec a německá kapitulace za účasti význačných válečných stratégů. Za Němce ji podepsal generál Pückler, za sovětskou armádu generál Serjogin a za Američany plukovník Allison. Stalo se tak v noci na 12. května v rakovickém mlýně. Gen. Pückler se 12. května 1945 nad ránem zastřelil.

2. světová válka byla nejstrašnějším konfliktem všech dob a my můžeme jen doufat, že se nic podobného již nebude opakovat. Avšak poslední dobou se mi stále více zdá, že lidé již zapomněli, jaké hrůzy válka přináší.
Komentáře
Článek nemá žádný komentář. Buďte první!