Konec pacifismu? Německo masivně zbrojí v reakci na válku na Ukrajině
V reakci na pokračující válku na Ukrajině Německo provádí rozsáhlou transformaci svých ozbrojených sil. Středobodem této strategické změny je program nákupu v hodnotě několika miliard eur, který zahrnuje pořízení až 1 000 kolových obrněných vozidel Boxer, 600 hlavních bojových tanků Leopard 2A8 a značného počtu bojových vozidel pěchoty Puma. Iniciativa představuje jednu z nejvýznamnějších snah o zbrojení v historii země po skončení studené války a odráží zásadní přehodnocení obranné politiky Německa.
Foto: Bojové vozidlo pěchoty PUMA | Boevaya mashina / CC BY-SA 4.0

Německá vojenská doktrína historicky kladla důraz na zdrženlivost a multilateralismus, které byly formovány poučeními z 20. století. Plnohodnotná invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2022 však vyvolala zásadní změnu ve strategických kalkulacích Berlína. Německá vláda nyní považuje možnost konvenčního konfliktu na evropském území nikoli za vzdálenou možnost, ale za reálnou hrozbu vyžadující okamžitá a trvalá opatření. To vedlo k novému pocitu naléhavosti při modernizaci schopností Bundeswehru, který byl po léta sužován nedostatečným financováním, logistickými problémy a nedostatkem vybavení. Zlomovým bodem se stal projev kancléře Olafa Scholze z roku 2022 s názvem Zeitenwende, jímž slíbil zvláštní fond na obranu ve výši 100 miliard eur, což znamenalo začátek vojenské renesance.
Dnes se Německo již nespokojuje se symbolickými opatřeními v oblasti obrany. Cílem je vybudovat plně vybavené, bojeschopné síly schopné rychlého nasazení a intenzivních operací po boku spojenců z NATO. Plánovaná akvizice tisíců nových bojových vozidel úzce souvisí s posílenou přítomností NATO a vytvořením dalších mnohonárodních brigád zaměřených na posílení odstrašující síly na východní straně aliance. Jedním z nejvýznamnějších záměrů je vytvoření 45. tankové brigády, stálé německé bojové jednotky dislokované v Litvě. Tato brigáda není pouze symbolem obnoveného závazku Německa k evropské bezpečnosti, ale má také sloužit jako důvěryhodná prvoliniová obranná síla schopná okamžité reakce.
V polovině roku 2025 bude německá armáda disponovat flotilou 313 hlavních bojových tanků, včetně 209 tanků Leopard 2A5 a 2A6 a 104 modernizovaných tanků Leopard 2A7V. V kategorii bojových vozidel pěchoty provozuje přibližně 680 platforem, které tvoří 258 vozidel Marder 1A3 a 1A4, 72 vozidel Marder 1A5 a 350 vozidel Puma IFV. V kategorii kolových obrněných transportérů nasazuje Bundeswehr celkem 690 jednotek, včetně 331 vozidel Boxer a 359 vozidel TPz-1 Fuchs v různých variantách. Ačkoli tato čísla představují funkční pozemní síly, jsou považována za nedostatečná k uspokojení rostoucích požadavků, které klade potenciální konflikt vysoké intenzity ve východní Evropě. Tento nedostatek je hnací silou snah o pořízení nové výzbroje a širší modernizaci, které mají Bundeswehr připravit na rozsáhlé a dlouhodobé operace.
Hlavní bojový tank Leopard 2A8 je v čele obnovy německé obrněné techniky. Vozidlo 2A8 vychází z platformy Leopard 2A7V, ale je výrazně vylepšeno. Je vybaveno aktivním ochranným systémem Trophy, pokročilým termovizním systémem třetí generace, vylepšenou pancéřovou ochranou a digitalizovanou integrací řízení boje pro síťově orientované válčení. Představuje generační skok v oblasti přežití i smrtící síly a nabízí větší odolnost proti munici útočící shora a protitankovým řízeným zbraním. Jeho zařazení do německého plánu nákupu nejen nahradí stárnoucí varianty tanku Leopard, ale také poslouží jako páteř těžkých obrněných formací NATO. Pořízení 600 tanků Leopard 2A8 zvýší schopnosti Německa v oblasti obrněného boje na úroveň, která nebyla od studené války dosažena, a signalizuje strategický obrat směrem k připravenosti a přední obraně.
Bojové vozidlo pěchoty Puma je platforma nové generace vyvinutá pro vybavení německých mechanizovaných brigád vynikající ochranou, mobilitou a bojovou silou. Vybavena modulárním kompozitním pancířem, bezpilotní věží s 30mm automatickým kanónem a sadou pro digitální integraci na bojišti, nabízí Puma osádce přežití v městském a vysoce nebezpečném prostředí. Její obratnost, palebná síla a vysoká automatizace snižují kognitivní zátěž operátorů a poskytují německé pěchotě výhodu na bojišti při společných operacích. Puma byla navržena s ohledem na budoucí modernizace a očekává se, že bude po desetiletí tvořit jádro pěchotních sil Bundeswehru.
Obrněné vozidlo Boxer 8x8 přidává německé armádě kritickou mobilitu a flexibilitu. Díky jedinečné modulární konstrukci lze rychle překonfigurovat pro různé úkoly, včetně přepravy pěchoty, velení na bojišti, evakuace raněných a palebné podpory. Boxer kombinuje vysokou manévrovatelnost na silnici s vynikajícími terénními vlastnostmi a ochranou proti minám. Jeho škálovatelnost a variabilita z něj činí ideální platformu pro rychlé nasazení, zejména při společných operacích NATO, kde je nezbytná interoperabilita a rychlost pohybu. S plánovaným rozšířením flotily vozidel Boxer až na 1 000 kusů připravuje Německo své ozbrojené síly na operace v celé škále úkolů na různých bojištích.
Kromě hardwaru přizpůsobuje německá vláda svou fiskální politiku strategickým imperativům. Berlín se chystá zvýšit výdaje na obranu na 5 % svého státního rozpočtu, což je dramatický nárůst oproti předchozím desetiletím, kdy se výdaje pohybovaly pod 2% hranicí stanovenou NATO. Tato úroveň závazku naznačuje principiální posun v tom, jak Německo vnímá svou roli v evropské i globální bezpečnosti. Investice směřují nejen do vybavení, ale také do personálu, výcviku, logistiky a digitální infrastruktury, aby byla zajištěna plná operační připravenost.
Zbrojení Německa není pouze reakcí na invazi Ruska na Ukrajinu. Jedná se o přehodnocení národní strategie pro novou geopolitickou éru. Transformace Bundeswehru z mírových sil na bojovou armádu signalizuje záměr Berlína převzít vedoucí roli v obraně evropského kontinentu. Vzhledem k tomu, že průmysloví partneři zvyšují výrobní kapacity, se Německo profiluje jako klíčová vojenská mocnost a ústřední pilíř kolektivní obranné strategie NATO. Tím vysílá jasný signál, že Evropa nebude čelit eskalujícím hrozbám nepřipravená.
Komentáře
Monarchista
18. 07. 2025, 12:51Souhlasím, napsal jste to hezky a zvela pochopitelně. Tak jako chtěl Hitler dobýt Kavkaz a pokračovat do |Indie a skončil u Stalingradu dopadneme v případě války. Trochu jsem to možná přehnal,, Co na to Vy"
Azor
18. 07. 2025, 12:37"Konec pacifismu"???
Němci už mnohokrát na něco reagovali(teď konflikt na ukrajině),důvod se vždy našel.Viz prohlášení Hitlera ohledně Polska."Dejte mi důvod,a já tu válku zahájím"
Podobnost čistě náhodná?? Lidi v Německu(co takvé lidi volí - hlavně v západních spol.zemí)si neuvědomují,že jsou opět jen užiteční idio.. tak jako v 1.2.válce(zapomněli jak dopadli) a i teď,v rukách anglosasů.Zbytečně nedělal Merz u Black Rocku.A ti za velkou louží(národní "elita"USA)chtějí válku v evropě když nestačí ta "ukrajina".A díky psí psychice(čím větší kopanec do psí mordy pes dostane,tak o to víc se lísá k páničkovi("elity"USA)
Jenže to jsou amateři i s "elitou"USA,neboť neví jak se řídí společnost.A proto jim taky nic nevychází.Jak díky zákonu času,tak i tím,že to řídí chtřejší v podobě GP(globální prediktor)který těm"elitám"USA vypálil rybník v tom,že využil "inteligence" "elit"USA k tomu,že nechali vyhodit Nord stream.A tím dostali evropu do situace,ve které nemají jak dostatek, tak hlavně levné zdroje(energetické) a tím je ztráta konkureceschopnosti,vyrábět to, co je potřeba k tomu, aby mohli začít válku s Ruskem.I když doufají("elity"USA)v 5 .kolonu v rusku,že jim pomůže ve zničení Ruska.
A pokud dojde na lámání chleba(Německo dodá dalekonosné zbraně,tak je veká pravděpodobnost,že jim tam něco přilítne.A bude jim prd platné ten článek č. 5.(ani neví co v něm ve skutečnosti je napsané)neboť USA se na ně vyprdne.A pokud se do toho připlete poloviční islámský chalifát VB,tak skončí taky.