EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Mini Harpy - nový izraelský úderný sebevražedný dron

 20. 02. 2019      kategorie: Vojenská technika      6 komentářů

Izraelská společnost IAI (Israel Aerospace Industries) rozšířila sortiment úderných sebevražedných dronů. Dne 18. února zveřejnila propagační video svého nového bojového prostředku nazvaného Mini Harpy.

harpy_01
Foto: Nový izraelský sebevražedný dron Mini Harpy | printscreen z YouTube

Nový drone Mini Harpy je charakterizován především jako prostředek pro boj s radiolokátory protivníka, ale může útočit i na jiné cíle. V propagačním videu Mini Harpy jako první ničí mobilní radar podobný ruskému systému 96L6E na podvozku MZKT-7930, který je používán v protiletadlových komplexech S-300 a S-400.

Psali jsme: Šejkové na nákupech

Dron Mini Harpy je příbuzný s prostředky Harop a Harpy. Má hmotnost 45 kg a nese 8 kg bojovou hlavici. Je schopen komunikace s obsluhou na vzdálenost až 100 km a může zůstat ve vzduchu až po dobu dvou hodin.

Poprvé společnost IAI představila svoji řadu úderných sebevražedných dronů v únoru roku 2016. Navzdory novosti zbraní však uvádí, že již prodala tisíce kusů.

Video: Prezentace nového sebevražedného dronu Mini Harpy / YouTube

Psali jsme: F-18 vs. EF2000

IAI Harpy je bezpilotní bojový letoun vyráběný Israel Aerospace Industries. Je navržen k útokům na radarové systémy a optimalizován pro roli potlačení pozemní protivzdušné obrany (SEAD). Za tím účelem je vybaven výbušnou bojovou hlavicí. Mimo Izrael byl prodán také několika zahraničním uživatelům, včetně Jižní Korey, Turecka, Indie a Číny.

V roce 2004 se Harpy dostala do ohniska úsilí Spojených států o omezení prodeje zbraní a pokročilých vojenských technologií lidové Číně. Poté co byly v roce 1994 Čínské lidové republice prodány stroje v hodnotě přibližně 55 milionů USD, došlo v roce 2004 k jejich návratu k výrobci aby byly v souladu se smlouvou upgradovány. Spojené státy, v obavě, že v případě konfliktu s Čínou by Harpy představovaly hrozbu pro taiwanské a americké síly, požadovaly aby Izrael bezpilotní letouny zabavil a anuloval kontrakt.

harpy_02
Foto: Bezpilotní letoun Harpy | Wikimedia Commons

Podle Izraele je Harpy zcela domácí konstrukce a neobsahuje žádné komponenty amerického původu. V roce 2005 byly stroje vráceny do Číny, aniž by proběhla modernizace. Tento incident ochladil vztahy mezi Spojenými státy a Izraelem, a vedl k suspendování jeho postavení vývojového partnera programu Joint Strike Fighter. Nicméně již 6. listopadu 2005 Izrael oznámil, že byl do programu opět přizván.

Technické údaje dronu Harpy:

Délka: 2,7 m
Rozpětí: 2,1 m
Pohonná jednotka: 1 × Wankelův motor UEL AR731
Výkon pohonné jednotky: 28 kW
Maximální rychlost: 185 km/h
Dolet: 500 km
Výzbroj: výbušná hlavice o hmotnosti 32 kg

Video: Izraelský dron Harop v akci / YouTube

Zdroj: Militarybox, CC BY-SA, Wikipedia, YouTube

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

26. 02. 2019

Izrael vyvíjí umělého motýla –
bezpilotní průzkumný letoun Malý motýl váží 8 gramů a velký 13 gramů. Oba jsou napájeni lithium-polymerovou baterií o hmotnosti 2 gramy, která je ve vzduchu udrží 20 minut. Kamera o váze pouhých 0,1 gramu umožňuje šifrovaný přenos videa. Ovládací mechanismus váží 3 gramy. Křídla motýlů jsou u prototypů vyrobena z průhledných uhlíkových vláken ručně. Výzvědný motýl by měl pomáhat vojákům získávat zpravodajské informace v reálném čase zejména při bojích ve městech, v situacích, kdy jsou nyní ve slepé uličce, například při průzkumu budovy obsazené teroristy. (Izraelská společnost milovníků motýlů,
אגודת חובבי הפרפרים בישראל).

Jsou skvělí

Delta

20. 02. 2019

Vědí moc dobře, co dělajía jaký je vojenský posun nejen v datumu
Bývalý šéf Mossadu pro ČT:
3.světová válka už dávno začala
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/270818-byvaly-sef-mossadu-pro-ct-treti-svetova-valka-uz-davno-zacala/

Tomáš Novotný

20. 02. 2019

Však to ruská agrese není pod kontrolou už několik let. Stalinovi.... tedy omyl, Putinovi narostl moc hřebínek, potřeba ho trochu zkrotit. Snad se to v Sýrii Izraeli podaří.

Delta

20. 02. 2019

Dnešní vývoj od 1. války
Jako první židovská válka se označuje židovské celonárodní povstání proti Římu, které vypuklo v Jeruzalémě v roce 66. Povstání potlačily až římské legie pod vedením nejprve Vespasiana, od roku 69, kdy se Vespasianus stal císařem, pak jeho syna Tita. Válka skončila dobytím Jeruzaléma(68–70 n. l.), při němž byl zničen Druhý chrám. Válka prakticky skončila dobytím hlavního židovského města, ale měla i dohru spočívající v dobývání posledních pevností, z nichž první byla Machairús na východním břehu Mrtvého moře, a poslední Masada na západním břehu konec povstání (70–74 n. l.)
Platidlo - Vespasianův měděný Sestertius, mincovna Řím, ražená roku 71 Anno Domini, na dobytí Jeruzaléma Říman

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací