EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Mini Harpy - nový izraelský úderný sebevražedný dron

 20. 02. 2019      kategorie: Vojenská technika      3 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Izraelská společnost IAI (Israel Aerospace Industries) rozšířila sortiment úderných sebevražedných dronů. Dne 18. února zveřejnila propagační video svého nového bojového prostředku nazvaného Mini Harpy.

harpy_01
Foto: Nový izraelský sebevražedný dron Mini Harpy | printscreen z YouTube

Nový drone Mini Harpy je charakterizován především jako prostředek pro boj s radiolokátory protivníka, ale může útočit i na jiné cíle. V propagačním videu Mini Harpy jako první ničí mobilní radar podobný ruskému systému 96L6E na podvozku MZKT-7930, který je používán v protiletadlových komplexech S-300 a S-400.

Dron Mini Harpy je příbuzný s prostředky Harop a Harpy. Má hmotnost 45 kg a nese 8 kg bojovou hlavici. Je schopen komunikace s obsluhou na vzdálenost až 100 km a může zůstat ve vzduchu až po dobu dvou hodin.

Poprvé společnost IAI představila svoji řadu úderných sebevražedných dronů v únoru roku 2016. Navzdory novosti zbraní však uvádí, že již prodala tisíce kusů.

Video: Prezentace nového sebevražedného dronu Mini Harpy / YouTube

IAI Harpy je bezpilotní bojový letoun vyráběný Israel Aerospace Industries. Je navržen k útokům na radarové systémy a optimalizován pro roli potlačení pozemní protivzdušné obrany (SEAD). Za tím účelem je vybaven výbušnou bojovou hlavicí. Mimo Izrael byl prodán také několika zahraničním uživatelům, včetně Jižní Korey, Turecka, Indie a Číny.

V roce 2004 se Harpy dostala do ohniska úsilí Spojených států o omezení prodeje zbraní a pokročilých vojenských technologií lidové Číně. Poté co byly v roce 1994 Čínské lidové republice prodány stroje v hodnotě přibližně 55 milionů USD, došlo v roce 2004 k jejich návratu k výrobci aby byly v souladu se smlouvou upgradovány. Spojené státy, v obavě, že v případě konfliktu s Čínou by Harpy představovaly hrozbu pro taiwanské a americké síly, požadovaly aby Izrael bezpilotní letouny zabavil a anuloval kontrakt.

harpy_02
Foto: Bezpilotní letoun Harpy | Wikimedia Commons

Podle Izraele je Harpy zcela domácí konstrukce a neobsahuje žádné komponenty amerického původu. V roce 2005 byly stroje vráceny do Číny, aniž by proběhla modernizace. Tento incident ochladil vztahy mezi Spojenými státy a Izraelem, a vedl k suspendování jeho postavení vývojového partnera programu Joint Strike Fighter. Nicméně již 6. listopadu 2005 Izrael oznámil, že byl do programu opět přizván.

Technické údaje dronu Harpy:

Délka: 2,7 m
Rozpětí: 2,1 m
Pohonná jednotka: 1 × Wankelův motor UEL AR731
Výkon pohonné jednotky: 28 kW
Maximální rychlost: 185 km/h
Dolet: 500 km
Výzbroj: výbušná hlavice o hmotnosti 32 kg

Video: Izraelský dron Harop v akci / YouTube

Zdroj: Militarybox, CC BY-SA, Wikipedia, YouTube

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Tomáš Novotný

20. 02. 2019

Však to ruská agrese není pod kontrolou už několik let. Stalinovi.... tedy omyl, Putinovi narostl moc hřebínek, potřeba ho trochu zkrotit. Snad se to v Sýrii Izraeli podaří.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací