EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Modernizace ruského křižníku Petr Veliký může být ochuzena

 14. 03. 2020      kategorie: Vojenská technika      1 komentář
Přidat na Seznam.cz

Podle posledních zpráv z Ruska se naplánovaná modernizace těžkého raketového křižníku Petr Veliký (Projekt 1144 Orlan) zaměří především na důkladnou opravu a modernizaci pohonného systému. Modernizační práce na dalších soustavách mohou být oproti původním představám údajně výrazně omezeny. Rusko prostě šetří a i ruské námořní síly musí podle toho patřičně upravovat své plány.  

Petr.Veliký.pikabu.ru
Foto: Raketový křižník Petr Veliký | pikabu

Vzhledem k celkově pokročilému stáří lodi Petr Veliký a zaostalosti téměř všech na něm instalovaných systémů by si podle ruských zdrojů kompletní modernizace vyžádala ještě dlouhou řadu vývojových prací a značné finanční prostředky.

Modernizace těžkého raketového křižníku Petr Veliký měla být zahájena v letošním roce. Předpokládá se, že práce na lodi můžou trvat 3,5 až 5 let.

petr_02
Foto: Raketový křižník Petr Veliký | CC BY 4.0

Petr Veliký je čtvrtý a poslední v řadě postavených těžkých jaderných raketových křižníků Projekt 1144 z doby Sovětského svazu. Stavba byla zahájena 25. dubna 1986. Loď původně nesla jméno – Jurij Andropov a na vodu byla spuštěna 25. dubna 1989. Službu zahájila až v roce 1998, a to již pod jménem Petr Veliký.

Podle zdrojů v ruském obranném průmyslu modernizace lodí Projekt 1144 počítá s přezbrojením z raket typu Granit na typy Oniks, Kalibr a Zirkon. Očekává se také instalace moderních protiletadlových raketových systémů, nových komunikačních a navigačních systémů a nových podpůrných systémů.

70032739_118492152870133_5756024237051609088_o
Foto: Porovnání lodí Petr Veliký a Yamato | Wikimedia Commons

Po vstupu do služby byl Petr Veliký zařazen do stavu Severního loďstva. V září 2008 vyrazil spolu s protiponorkovou lodí Admiral Čabaněnko a dvěma dalšími loděmi do Karibského moře. Zde se v prosinci 2008 spolu s 12 venezuelskými plavidly zúčastnily společného rusko-venezuelského námořního cvičení VenRus 2008. Jednalo se o první zastávku ruských válečných lodí v této oblasti od konce studené války. Na začátku roku 2009 se podílel na protipirátské operaci u břehů Somálska, kde se mu podařilo zajmout 10 pirátů. Dne 22. října 2013 vyplul Pjotr Velikij ze Severomorsku a zamířil do Středozemního moře. Proplul Gibraltarskou úžinou a dne 2. listopadu zakotvil v Alboránském moři. Jednalo se o další krok k posílení ruské námořní přítomnosti ve Středomoří.

V prosinci 2014 podstoupil nácvik protiponorkového boje v severním Atlantiku, kdy v simulovaném boji stál proti několika ponorkám. Během Mezinárodního vojensko-technického fóra Armija 2016 v září 2016 byl v Severodvinsku křižník otevřen návštěvám veřejnosti. V říjnu byl součástí svazu ruských lodí sestávajícího z letadlové lodi Admiral Kuzněcov a protiponorkových lodí Severomorsk a Vice-admiral Kulakov, který zamířil v rámci ruské intervence v Sýrii do Středozemního moře.

Křižník Petr Veliký má dnes maximální výtlak 26500 tun a je schopen dosáhnout maximální rychlosti 32 uzlů. Jeho délka je 252 metrů a šířka 28,5 metrů.

Video: Raketový křižník Petr Veliký v akci / YouTube

Hlavní raketová výzbroj křižníku je tvořena dvaceti protilodními řízenými střelami P-700 Granit, šestadevadesáti protiletadlovými řízenými střelami S-300FM (pro dvanáct odpalovacích zařízení) a čtyřiceti protiletadlovými řízenými střelami OSA-MA (pro dvě dvojité odpalovací zařízení).

Komentáře

Omny

17. 03. 2020

Petr Hejna
k čemu to potřebují? Jedná se o odstrašující sílu aby USA nenapadlo je napadnout to je prosté...krom toho na megalomanství USA je to ještě hodně daleko.
Kirovi mají dva, tenhle půjde na opravu a vystřídá ho Nachimov a za pár let snad budou sloužit dva, takže o nějaké velké počty se zase nejedná. Takže né USA se nemohou smát, mohli by se smát, kdyby to rusové dělali podle vás....to by ale bylo za chvíli po nich

Přidat komentář