EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Nejstatečnější voják Pacifiku, který ani nevzal do ruky zbraň

 08. 02. 2020      kategorie: Vojenská historie      0 bez komentáře

Desmond Doss byl jediným mužem druhé světové války, který dostal Medaili cti, aniž by vzal do ruky zbraň. Během své služby v Pacifiku zachránil nespočet vojáků. Pro své bratry ve zbrani se stal nedílnou součástí jednotky.

obr_01
Foto: Desmond Doss zachránil desítky životů | US Army

Desmond T. Doss se narodil 7. února 1919 ve městě Lynchburg ve Virginii. Jeho rodiče byli přísně věřící lidé a patřili k členům Církvé adventistů sedmého dne, kteří považovali vraždu za ten nejhorší hřích. Ve stejném duchu byl vychován i Desmond.

Psali jsme: Josef Stehlík - lovec s přesnou muškou

Když Japonci v roce 1941 napadli Pearl Harbor, zvedla se obrovská vlna dobrovolníků pro vstup do armády. Jedním z těchto dobrovolníků se stal i Desmond Doss. Jeho víra ovšem zakazuje nosit zbraň a zabíjet, chtěl být tedy nasazen u nebojových jednotek. Odvodová komise ovšem touto skutečností nebyla příliš nadšená a Desmond začal být nazýván odpíračem vojenské služby. To ovšem nebyla pravda, Desmond chtěl sloužit, nikoliv však zabíjet. 

obr_02
Foto: Desátník Desmond Doss přebírá Medaili cti od prezidenta Trumana |
 Desmond Doss Council

Desmond si udělal zdravotnický kurz a byl přidělen k 77. pěší divizi. Jeho začátky ve službě nebyli vůbec snadné. Jeho kolegové ho považovali za zbabělce a zrádce. Neměli totiž pocit, že by jim mohl být v boji nějak platný. Že opak je pravdou se ukázalo při prvním bojovém nasazení. Pod palbou kulometů Desmond zachránil několik vojáků. 

Psali jsme: Vykopaný německý bunkr vydal nálezy v naprosto perfektním stavu

Největší zkouškou síly vůle pro Desmonda byl jistě útok na Hacksaw Ridge, během bitvy o Okinawu. Američané měli za úkol vyšplhat na 120 metrů vysoký útes a zatlačit Japonce. První vlna útoku ovšem byla odražena a spojenci se zase stáhli. Na útesu zůstali pouze mrtví, zranění a desátník Desmond Doss. Ozbrojený pouze lékarničkou se vydal zachraňovat své spolubojovníky. Ošetřil a následně spustil z útesu dohromady 75 svých kamarádů. Nezastavili ho ani Japonci, kteří se ho pokoušeli zabít.

obr_03
Foto: Desmond se dožil 87 let | Desmond Doss Council

Za tento hrdinský čin následně dostal od prezidenta Medaili cti. Kromě medaile si ovšem vysloužil především respekt a obdiv svých vojáků. Zprvu odmítaný o šikanovaný Desmond se stal pro ostatní hrdinou, bez kterého ostatní odmítali bojovat.

Ani Desmond ovšem nebyl nezranitelný. Po útoku na Hacksaw Ridge spojenci postupovali dál. Během jednoho z nepřátelských útoků byl Desmond zraněn střepinami z granátu. Když mu spolubojovníci přinesli nosítka, odmítl je a nechal naložit jiného zraněného vojáka. Do bezpečí se dostal sám a po svých. Ze svých zranění se pak zotavoval pět let.

Desmond Doss zemřel v roce 2006 v Piedmontu ve Virginii, v domě, který sám postavil. Na náměty Desmondova života byl v roce 2016 natočen film Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, který má na CSFD úctyhodné hodnocení 83 %.

Video: Oficiální trailer k filmu Hacksaw Ridge / YouTube

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací