EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Německý bunkr z 2. světové války otevřen

 23. 08. 2018      kategorie: Vojenská historie      5 komentářů

Poprvé za uplynulých více jak 70 let dostala skupina archeologů zkoumajících Atlantický val povolení vykopat a otevřít německý podzemní bunkr v Gironde na jihozápadě Francie. Do bunkru, jednoho z linie 15 tisíc betonových pevností táhnoucí se z Francie až do Dánska, se archeologům podařilo dostat až nedávno. 

bunkr_01

Bunkr byl vybudován v roce 1943 v podzemí, aby chránil vojáky před bombardováním a přímým ohněm a zřejmě sloužil jako součást velitelství obrany Arcachonské nížiny, kde zajišťoval komunikaci mezi jednotlivými vojenskými pozicemi této oblasti. 

bunkr_02

Uzavřen byl rok po válce a ačkoliv stál v centru města, byl zastavěn a postupně se na něj zapomnělo. 

Psali jsme: Vzor pro dnešní i příští generace Divizní generál Ing. Karel Husárek (1893–1972)

bunkr_03

Bunkr má rozlohu 120 m2, stěny a strop jsou silné dva metry, aby odolaly bombardování. Uvnitř zůstalo zachováno vše v původním stavu: postele, elektrický generátor, spojovací systém… Původně byl určen jako dočasný úkryt pro až 20 vojáků. 

bunkr_05

Na jedné ze stěn je napsáno v němčině varování, že poškození zařízení bunkru bude považováno za sabotáž. 

bunkr_04

Město nyní zvažuje, že bunkr nechá vyčistit, zrestaurovat do původní podoby jako lákadlo pro turisty a jako další příležitost přitažlivým způsobem poznávat historii města. 

Psali jsme: Podřezal si Henlein žíly střepem z brýlí?

bunkr_06

bunkr_07

 Autor: Kassander

CENOVÉ BOMBY (3143)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací