EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Nové obrněné vozidlo HUSAR na unikátním podvozku TATRA

 21. 09. 2017      kategorie: Vojenská technika      1 komentář

Na veletrhu obranných a bezpečnostních technologií MSPO, který se konal minulý týden v polských Kielcích, polská společnost H. CEGIELSKI-POZNAŃ a česká TATRA DEFENCE VEHICLE představily ve světové premiéře společný projekt vozidla HUSAR na unikátním podvozku TATRA.

husar 4x4 (1)
Foto: Obrněné vozidlo HUSAR 

Vozidlo HUSAR není produktem automobilky TATRA TRUCKS, ale výsledkem práce specialistů a konstruktérů české společnosti TATRA DEFENCE VEHICLE (TDV) a polského státem vlastněného podniku H. CEGIELSKI-POZNAŃ (HCP). Automobilka TATRA TRUCKS pro vozidlo pouze dodává unikátní podvozek. Impulsem pro vznik projektu nového vozidla HUSAR byl zájem holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), do nějž společnost TATRA DEFENCE VEHICLE patří, i polské společnosti H. CEGIELSKI-POZNAŃ rozšířit spolupráci v oblasti průmyslové a speciální výroby v rámci střední Evropy a také snaha H. CEGIELSKI-POZNAŃ o návrat do segmentu výroby speciální vojenské techniky, v níž v minulosti více než 80 let úspěšně působila.

Psali jsme: Skákající bojové vozidlo a dopravní plošina pro stíhačky

husar 4x4 (2)
Foto: Obrněné vozidlo HUSAR

Projekt je důležitým krokem k prohlubování průmyslové kooperace v rámci Visegrádské čtyřky (V4). Jeho význam podtrhuje i fakt, že státem vlastněná firma H. CEGIELSKI-POZNAŃ je v této iniciativě plně podporována polským ministerstvem pro rozvoj hospodářství.

husar 4x4 (3)
Foto: Obrněné vozidlo HUSAR

Psali jsme: Program vozidel PIRANHA 5 pro Rumunsko

„Projekt vozidla HUSAR spojuje velké a významné značky H. CEGIELSKI-POZNAŃ a TATRA DEFENCE VEHICLE, které jsou symbolem tradice i současných schopností a vysokých kvalit českého a polského průmyslu a speciální výroby," řekl Jan Slezák, generální ředitel společnosti TATRA DEFENCE VEHICLE. V rámci holdingu CZECHOSLOVAK GROUP se společnost TATRA DEFENCE VEHICLE specializuje především na vývoj, výrobu i modernizace obrněných, speciálních vozidel a pozemní techniky. Polská společnost H. CEGIELSKI-POZNAŃ bude zajišťovat výrobu vozidla HUSAR, a to především pro polský trh.

husar 4x4 (4)
Foto: Interiér obrněného vozidla HUSAR

Platforma vozidla HUSAR 4X4 může sloužit jako základ pro mnoho různých vozidel, např. jako průzkumné, pro speciální jednotky, velitelské, spojovací nebo jako nosič různých zbraňových systémů, od protitankových po např. protiletadlové. Také jej lze použít pro policii, bezpečnostní služby atd., neboť disponuje balistickou i protiminovou ochrannou podvozku TATRA. Vozidlo vystavené na MSPO bylo vybaveno dálkově ovládanou věží Gladius 12 od slovenské EVPÚ, může však být opatřeno jakýmkoliv obdobnými systémy s kulomety ráží 7,62 nebo 12,7 mm či granátomety ráže 40 mm. Vozidlo na délku měřící 5600 mm s šířkou 2550 mm a výškou 2700 mm pohání řadový kapalinou chlazený šestiválec Cummins ISB o objemu 6,7 l a výkonu 210 kW. Husar s maximální bojovou hmotností 15 t v základní verzi pojme šestičlennou posádku s veškerým vybavením i osobní výzbrojí.

husar 4x4 (5)
Foto: Interiér obrněného vozidla HUSAR

Vývoj nového obrněnce HUSAR na podvozku TATRA je jedním ze strategických záměrů spolupráce české společnosti s polským výrobcem. Počátkem rozšiřující se spolupráce byl podpis smlouvy mezi zástupci TATRA DEFENCE VEHICLE a H. CEGIELSKI-POZNAŃ na letošním veletrhu IDET o společném vývoji a výrobě vozidel s podvozkem v konfiguraci 4x4.

 Autor: Redakce

CENOVÉ BOMBY (1794)

Komentáře

Miloš

08. 04. 2019

Jen pozor na kamikadze osonních českých aut !
Srážka pěti pandurů s fabií stála armádu 95 milionů
Kolize pěti obrněných transportérů Pandur II s osobním vozidlem z roku 2016 stála armádu 95 milionů korun. V pondělí o tom informovala mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Pandury a fabia havarovaly 4. listopadu 2016 v Táboře-Čekanicích. Transportéry nedodržely bezpečnou vzdálenost a do auta zezadu narazily. Tři vojáci dostali pokutu 2000 korun. Při nehodě bylo poničeno pět vojenských vozidel, jedno z nich lehce a vojáci si ho opravili sami. Ostatní skončily ve firmě Tatra Defence Vehicle, která pandury v Česku vyrábí a provádí jejich servis.

Přidat komentář

POPUP
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací