Ocelový déšť aneb smrtící ocelové šipky padající z oblohy
Rozvoj letectví krátce před první světovou válkou nevyhnutelně vedl ke vzniku prvních létajících strojů schopných nést dostatečné množství smrtícího nákladu. Vedle čistě pozorovacích letounů a prvních opravdových „stíhaček“ se objevil také zcela nový druh zbraně – bombardér.
Letecká puma však tehdy ještě neexistovala, a tak si piloti často brali do kokpitu obyčejné granáty, které při nízkém přeletu vyhazovali na nepřítele. Daleko efektivnější se však zdálo shazovat na pěchotu či jezdectvo stovky malých ocelových šipek, které byly uloženy v dřevěné bedně zavěšené pod trupem letounu. Ačkoliv se s touto zbraní experimentovalo už před válkou, její masivní nasazení přinesl teprve krvavý konflikt. Během několika týdnů začaly obě znepřátelené strany vysílat do vzduchu bombardéry s několika bednami smrtících šipek. Existuje dokonce zaznamenaný případ francouzského pilota, který za jediný den shodil na německé vojáky neuvěřitelných 18 tisíc kusů! Právě Francouzi jim dali název, který se později ujal po celém světě – Fléchette.
Foto: Během několika týdnů začaly obě znepřátelené strany vysílat do vzduchu bombardéry s několika bednami smrtících šipek. | Wikimedia Commons / Public domain

Kalená ocelová šipka, dlouhá zhruba 20 centimetrů, vzdáleně připomínala šipku do kuše. Měla těžký špičatý hrot, úzké kovové tělo a na konci stabilizační prvky připomínající letky. Někdy se pro jejich výrobu používalo dokonce obyčejné peří. Podle některých zpráv dokázala tato ocelová střela prorazit přilbu jezdce, projít celým jeho tělem, následně i tělem koně a nakonec se s velkou silou zapíchnout do země.
Foto: Kalená ocelová šipka, dlouhá zhruba 20 centimetrů, vzdáleně připomínala šipku do kuše. | Wikimedia Commons / Public domain
Tato strašlivá, a přitom téměř neslyšná zbraň, děsila jak jezdectvo, tak pěchotu. Vojáci se v panice často vrhali k zemi, ačkoliv ležící tělo paradoxně představovalo větší cíl. Zůstat stát však vyžadovalo nervy z oceli – stejně pevné, jako byly tyto smrtící šipky.
Zdroj: armymuseum.co.nz, britannica
Komentáře
Pepík Knedlík
25. 01. 2025, 22:17Czertik
Mám souradnice, kde jsou stovky šipek z Bruselu a jen je vytáhnout ven a zpopelnit. Svý dílo zkazy už dokázaly: nevláda Nutelli, parlament a senat. Jo a ještě cenzora Foltyna a jeho stranickou buňku
Czertik
24. 01. 2025, 17:44a vyhoda ? to pouziti staci sebrat, ocistit a muzou se pouzit znova.
Pepík Knedlík
24. 01. 2025, 18:12Czertik
To si veris ...
Czertik
24. 01. 2025, 21:41knedle
tak me rekni, co by se na te sipce asi tak mohlo deformovat ?
Tomess
25. 01. 2025, 07:21Asi si neuvědomuješ, z jaké hloubky bys ji musel ve většině případů vyhrabávat. To není jen sebrat a očistit.
Pepík Knedlík
24. 01. 2025, 13:28Použití šipek na pechotu z letadel popisuje i V. Nemecek 1. dil vojenská letadla.