EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Podivná posmrtná svatba vysoce postaveného důstojníka SS

 19. 02. 2021      kategorie: Události      1 komentář
Přidat na Seznam.cz

Před 77 lety se v současném Prezidentském paláci ve Varšavě konal jeden z nejpodivnějších svatebních obřadů v historii. Nevěsta stála na svatebním koberci, zatímco ženich ležel na katafalku, byl totiž již 3 dny mrtvý.

Sloupová síň byla až po okraj zaplněna důstojníky v uniformách SS. Byl mezi nimi i sám Heinrich Himmler, velitel SS a neformálně druhý muž v mocenských strukturách Třetí říše, hned po Hitlerovi. Nevěsta byla vysoká plavovlasá norská žena-volksdeutschka, kterou Himmler předtím prověřil jako vhodnou kandidátku na post manželky vysoce postaveného příslušníka SS. Vzdělaná historička, plynně mluvila několika cizími jazyky, jezdila na koni, plavala, řídila auto, střílela z pistole. Mezi jejími předky nebyly až do 18. století nalezeny žádné stopy rasové nečistoty. Podle interních pravidel SS se jednalo o tzv. árijský typ. Kandidátka musela splňovat opravdu vysoká kritéria, protože její snoubenec byl jedním z nejvýše postavených důstojníků SS. Generál Franz Kutschera od září 1943 sloužil jako velitel SS a policie varšavského distriktu.

47024216_4427568020593003_8330125123475500459_nFoto: Návštěva Heinricha Himmlera v německém nacistickém koncentračním táboře Mauthausen-Gusen v roce 1941. V dlouhém kabátu tehdejší Gauleiter z Korutan Franz Kutscher | Bundesarchiv / CC BY-SA 3.0

1. února 1944 byl Kutschera zastřelen v rámci svérázné akce polského odboje v Ujezdovských alejích. V té době byl zasnoubený a jeho snoubenka byla již v pokročilém těhotenství. V této situaci Himmler nařídil svatbu, aby se dítě generála SS nenarodilo jako nemanželské a nebylo připraveno o důchod od „zasloužilého“ otce . A tak vznikl jedinečný případ, kdy se pohřební průvod proměnil v průvod svatební.

Svatební pochod vedl z Aleja Róż - Aleje Ujazdowskie - Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście do současného Prezidentského paláce - tehdy nazývaného Deutsches Haus, kde se během okupace nacházelo kasino a hotel pro důstojníky SS.

V Prezidentském paláci pak proběhl obřad „junkerské svatby“, jejíž průběh byl regulován vnitřními předpisy SS. Oddávajícím byl vždy nejvyšší důstojník SS v této oblasti. Pár si následně vyměnil snubní prsteny, dostal chléb a sůl a také dárek v podobě stříbrných kalichů s runovými znaky. Podle pokynů vypracovaných samotným Himmlerem se od příslušníků SS očekávalo, že se ožení ve věku 25–30 let. V době, kdy jim bylo 40 let, měli mít příslušníci SS nejméně 3-4 děti. Pokud jste se těmto pravidlům nepřizpůsobili, mohli jste být dokonce z řad SS propuštěni. kKutschera měl v době svého zasnoubení již 39 let.

148985812_5152269211480839_8002346352652197966_oFoto: Svatební/pohřební průvod F. Kutschery | Bundesarchiv / CC BY-SA 3.0

Průběh samotného obřadu známe z popisu Teodory Żukowské („Milena“). Během okupace pracovala na sekretariátu guvernéra varšavského distriktu Ludwiga Fischera, přičemž byla zároveň hluboce utajenou agentkou Zemské armády (AK). Nikdy nebyla odhalena. Żukowská se z titulu svého postavení v německé správě mohla zúčastnit svatby a pohřbu Kutschery, o čemž pak v roce 1969 vyprávěla. Podle jejího popisu byl celkový dojem ze svatby příšerný. Snoubenka držela mrtvolu za ruku a rakev byla obklopena řadou vavřínových stromků a planoucích pochodní. "Přísahala jsem si tehdy, že moje noha už nikdy nevkročí na to zatracené místo," sdělila tehdy Żukowská. 

Po obřadu se průvod vydal ul. Królewska a dále směrem ke Gdańskému nádraží, odkud byla rakev pravděpodobně převezena vlakem do Berlína k pohřbení. Na celé trase byli z chodníků odehnáni chodci a bylo nařízeno zatemnit okna od 10 až do 17 hodiny. Jane Lillian Kutschera se po válce znovu vdala a zemřela v Norsku v roce 1994. Syn narozený v roce 1944 byl pojmenován po svém otci Franzovi. Použil však prostřední otcovo jméno. Jako Sepp Kutschera byl pak znám jako slavný horolezec. Zemřel v roce 2004.

Podle Hitlerovy směrnice ze dne 6. listopadu 1941 bylo povoleno uznat sňatek vojáka, který zemřel na frontě a jehož snoubenka byla těhotná. V tomto případě byla manželka považována za vdovu a dítě z pravého lože. Díky tomu mohla nevěsta a poté mladá matka počítat s pomocí německého státu i s důchodem dítěte z titulu vdovství po padlém. Během války bylo provedeno až 25 000 takovýchto posmrtných svateb. Kutscherova svatba však byla zvláštní kvůli přítomnosti těla ženicha.

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Monarchista

19. 02. 2021

Drsná realita, ale je nutno pochopit, že jde o rok 1943. Podobné svatby známe již z let Velké války 1914-18. Mořná, že je dobře, že se zde především mladí lidé seznámí s historii i z jiné stránky života v období 2. světové války.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací