EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Právo bránit se zbraní bude v ČR zakotveno v Listině základních práv a svobod

 26. 06. 2021      kategorie: Události      12 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Velký důvod k radosti mají všichni čeští střelečtí nadšenci a legální majitelé zbraní, jelikož minulý týden byl schválen návrh na úpravu Ústavy, ve které bude zakotveno bránit sebe a ostatní pomocí zbraně.

shutterstock_1095156770
Foto: Ústava České republiky nyní zaručí právo na obranu se zbraní (ilustrační foto) | Shutterstock

První návrh na změnu Ústavy přišel již v září roku 2019. Iniciátorem byl nynější senátor za ODS, Martin Červíček, který byl v letech 2012 až 2014 policejním prezidentem. Jednalo se o jakousi reakci na tendenci EU omezovat legálně držené zbraně. Velký vliv na vznik návrhu byla i petice proti omezování držení zbraní, kterou podepsalo 102 tisíc lidí. Velký vliv na úspěšné schválení návrhu má i organizace bojující za práva majitelů zbraní – Liga Libe či sdružení LEX.

Po schválení senátem prošel návrh i v Poslanecké sněmovně. Překvapením je, že návrh byl odhlasován zcela jednoznačně. Ze 159 poslanců bylo 141 pro, 3 proti a 15 se zdrželo. Proti návrhu byl Mikuláš Ferjenčík z České pirátské strany, Alena Gajdůšková z ČSSD a Jan Čižinský z klubu lidovců. 

Takto jednohlasné schválení je překvapením, jelikož v minulosti bylo proti mnoho poslanců. Někteří odpůrci návrhu se nechali slyšet, že změna povede k budování domobran a stane se zde „divoký západ“. Obojí je naprostý nesmysl, jelikož změna Ústavy nezmění podmínky pro získání zbrojního průkazu, ani podmínky pro držení zbraní. Zastánci návrhu oponovali tím, že pokud by došlo k omezování zbraní ze strany EU, dojde pouze k navýšení počtu zbraní na černém trhu.

Změna Ústavy je pouhou prevencí před omezováním zbraní ze strany EU. V Ústavě také bude dodatek, který říká: "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon". 

O tomto úspěchu pro legální držitele zbraní se psalo také v mnoha zahraničních médiích. Česká republika i nadále patří mezi země, které mají nejpřísnější podmínky pro získání ZP a následné držení zbraní na světě.

Zdroj: ČTK

CENOVÉ BOMBY (267)

Komentáře

Béďa

04. 07. 2021

Tato úprava ustavy je dost bezzuba, PR si na ni udelala Liga Libe, opravdovou pomocí proti snahám EU byla úprava z pera Lexu, ktera neprošla. Jinak opravdovou pomocí je tzv. nadstavbový zákon, schváleny před týdnem, který má dat nasim střelcům možnost se vyhnout předpokládaným novym omezením ze strany EU.
to karel pokud te mistni slovanstvo tak vytačí tak není čas zvednout kotvy a přesunout se na Západ? dle tvych komentaru nemas ZP tak ti muze byt jedno znacne pritazeni sroubu ve vsech statech EU ohledne zbranove legislativy, krome CR. Tady my Slovani jsme s EU pekne zašvejkovali, kdy veskere omezeni bylo anulovano za cenu vyssi administrativni zateze strelce a naopak se povolily tlumice a strelivo JHP...

czert

30. 06. 2021

Karlik
Ty musis byt hodne jednoduchy kdyz nechapes.
V cem sem si cokoliv vymyslel ?
A u tebe se hodne projevuje egomania, kdyz po ostatnich bez dukazazu pozadujes aby to brali pomalu jako slovo bozi, ale u jinych ten samy pristup odmitas.

karel3

30. 06. 2021

Czert
"Copak, strwjda gugl ti neumi najit relevantni cisla?
Nebo neumis dat klicove slova? ..."
-------------------------------------------------------------------------
Vedeš trochu smutný život, když ti musím minimálně jednou za měsíc stále dokola opakovat, že nejsem na světě proto, abych hledal důkazy k tvým vymyšleným tvrzením.
Jednou možná příjde den, kdy to pochopíš i ty. :slight_smile:

Czert

29. 06. 2021

Karlik
Copak, uz uznavas ze si neschopa?

Czert

28. 06. 2021

Karlik
Copak, strwjda gugl ti neumi najit relevantni cisla?
Nebo neumis dat klicove slova?
Karliku, co seu tebe pokazilo, kdyz jindy sem davas odkazy na ketadla apod behem minuty?
Ze uz by si tak zestarl, ze hlava uz eslouzi?
Ale pomud uznas ze si takovy neschopa, ze neumis najit relevantni statistiku,, tak ti ji dam.

Btw, v zachvatu svoji genitality tady vysvetli relevanci mezi velikosti hdp a kriminalitou.

karel3

27. 06. 2021

czert
"Karliku mozna te to prekvapi, ale statisticky co se tyka prepafeni jak lidi tak i obchodu je jak fr tak hlavne uk na tom jeste hur nez rusko."
---------------------------------------------------------------
Ty mě nemáš čím překvapit.
Žádnou statistiku jsi neukázal, takže jako správný slovanský neználek s ručičkou v ruském nočníčku vyprávíš ruské báchorečky. :smile:
Navíc, srovnávat Francii a Velkou Británii s Ruskem je už samo o sobě přes čáru. Podívej se, kolik mají HDP na 1 obyvatele. Vy Rusáci jste někde na linii Omán, Trinidad, Kazachstán, Bulharsko,... :smile:

czert

27. 06. 2021

Karlik
Ta ironie, prezentujes se tu jako znalec eu, ale zcela evidentne nechapes jaky efekt mel ten protizbranovy diktat z eu pro vsechny jejich cleny.
Ona uprava v cesku byla nutna, aby nam nevoleni urednici nenaridili zcela odzbrojit, jak je to treba v uk ci francii, ktere sou rajem poulicni kriminality.
Karliku mozna te to prekvapi, ale statisticky co se tyka prepafeni jak lidi tak i obchodu je jak fr tak hlavne uk na tom jeste hur nez rusko.

karel3

27. 06. 2021

bombero
Máš pravdu. V Německu střenka do 7 cm. Můj letitý Victorinox vyhovuje i když na Pražském hradě při návštěvě výstavy mincí a bankovek byl drobný problém a ostraha areálu raději zavřela oči... A to jsem sebou neměl ani věrného kamaráda nejen z vandrů 23 cm, který byl desítky let stále se mnou.
Osobně si myslím, že až ČR bude potřebovat prachy z EU, tak v pohodě změní i ústavu.
Tady nežije hrdé a samostatné obyvatelstvo, natož jejich politici. Jenom si na to hrají. Když dojde na lámání chleba ... :thumbsdown: :slight_smile:

bombero

26. 06. 2021

K3- no, ač tuhle vládu nesnáším, tak to je snad jediná věc, za kterou ji chválím.Jestli se nepletu, tak nařízení EU jsou nad zákony země, ale nemůžou jít proti ústavě.A strašně nerad bych dopadl jako v anglii, kde i šroubovák je problém,nůž jen s paragonem jen na cestu domů.V DDR nůž jen do myslím 7cm střenky a trestní stíhání holky v dánsku, co se ubránila znásilnění NEZÁKONÝM pepřákem.Takže věřím, že to zakotvení v ústavě se podobným nesmyslům u nás vyhne

Liberal shark

26. 06. 2021

Evropské regulace nesmí zasahovat do ústavy členských států. Změna LZPS byla nutná, abychom nedopadli jako západní Evropa.

karel3

26. 06. 2021

Opravte mě, pokud se mýlím.
Právo bránit se zbraní je již zakotveno v zákonech ČR. Zákony a pravidla platí dál ve stejné podobě.
Úprava Ústavy ČR je tedy pouze kosmetický make-up, který má odvést pozornost voličů od ekonomických problémů ČR před volbami do Parlamentu ČR.
Nic proti úpravě, hlavně když i slovanští prosťáčci beze zbraně mají skvělý pocit, že "se něco" dělá proti EU a Bruselu. I když se vlastně vůbec nic nestalo a nezměnilo. :slight_smile:

czert

26. 06. 2021

Je nozne ze nazory poslancu zmenili terorusti z antify/blm co radili a radi a vrazdi v usa.
Ale lidi nebojte, eu brzo prijde na to jak vlastneni zbrani jeste vic stizit a soud eu prijde na to, ze ceska uprava odporuje pravu zlodeje svobodne loupit a nebyt zastrelen.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací