EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Předehra války o Falklandy - hrstka britských mariňáků nedala na Jižní Georgii kůži zadarmo

 11. 10. 2021      kategorie: Vojenská historie      59 komentářů
Přidat na Seznam.cz

"Naběhli jsme tam a zlikvidovali Pumu, která se snažila vysadit bojové jednotky. Spadlo nám to z nebe." Tak popsal velitel oddílu George Thomsen z britské královské námořní pěchoty "vřelé" přijetí Argentinců při jednom z jejich prvních pokusů o vysazení vojáků na ostrově Jižní Georgie, 950 mil severozápadně od Falklandských ostrovů, den po argentinské invazi v roce 1982.

Invazi na Jižní Georgii provázel mimořádný projev statečnosti obránců, který je někdy popisován jako moderní verze bitvy o Rorke’s Drift mezi Brity a Zuly v roce 1879. Namísto tisíců odhodlaných zuluských bojovníků kdesi v Africe se nyní proti hrstce britských obránců na izolovaném ostrově v jižním Atlantiku postavila armáda argentinských vojáků vyzbrojených moderními zbraněmi, vybavených vrtulníkem (i když ne dlouho) a podporovaných korvetou. 

pumaFoto: Vrak sestřeleného argentinského vrtulníku SA 330 Puma | CC BY-SA 4.0

Oddíl 22 příslušníků královské námořní pěchoty na chladný ostrov právě dorazil. Neúrodná krajina ostrova je charakteristická hlubokými soutěskami plnými ledovců a připomíná výjevy z fantasy románů. Mise byla přijata s obvyklým dobrosrdečným žertováním a mariňáci spokojeně zapózovali pro skupinovou fotografii s ledovou krajinou jako pozadím. Dvaadvacet mariňáků mělo původně jednoduchý úkol. Vyrazili z Falkland na lodi HMS Endurance, aby dohlédli na skupinu argentinských dělníků, kteří provokativně vyvěsili na britské půdě argentinskou vlajku. Nikdo nečekal, že se to stane předehrou ke konfliktu, který bude trvat 74 dní.

Týden po příjezdu si mariňáci poslechli, jak guvernér Falklandských ostrovů Rex Hunt vyhlásil ve vysílání BBC World Service výjimečný stav. Argentinská invaze na Falklandy následovala bezprostředně po tomto oznámení 2. dubna 1982. Šlo do tuhého.

"Kašlu na to, budou brečet!" Tak reagoval zastupující poručík Keith Mills na instrukce z Londýna, že v případě argentinského narušení britského území má klást pouze symbolický odpor. Místo toho se Mills okamžitě pustil do opevňování svých pozic. Námořní pěchota nastražila podél pobřeží nástražné výbušné systémy a vyrobila bombu obsahující hlavice harpun, matice a šrouby a zajistila ji pod molem. Sotva práci dokončili, prořízl chladný vzduch zvuk přilétajícího vrtulníku. Bylo jasné, že jde o Argentince.

Konflikt začal tím, že mariňáci tento vrtulník typu Puma, který se pokoušel vysadit argentinské vojáky, bez váhání sestřelili. O chvíli později, v 11:55, zahájila argentinská korveta Guerrico palbu ze svých děl. Ke štěstí námořní pěchoty se ale zmohla pouze na jedinou salvu. Její 22mm kanóny zasekly jako první. Zbytek výzbroje selhal záhy také, a původně nebezpečná loď se tak stala téměř nepoužitelnou.

To poskytlo poručíkovi Millsovi dostatek času na opětování palby. V 11:59, čtyři minuty poté, co Guerrico zahájila palbu, se loď dostala pod palbu britských ručních zbraní. Millsovi Marauders, jak byli později pojmenováni, odpálili také 84mm protitankovou raketu Carl Gustav, jejíž zásah plavidlo ochromil.

Britové pokračovali v palbě a nakonec zasadili korvetě na 200 zásahů z ručních zbraní. Jeden argentinský námořník byl zabit a dalších pět zraněno. Poškozeny byly také elektrické kabely lodi a všechny její zbraně byly buď poškozeny, nebo vyřazeny z provozu. Nicméně Mills a jeho muži neměli čas na oslavy. Když se Guerrico s obtížemi dostávala z dostřelu a ze zátoky pryč, argentinští mariňáci vystoupili na břeh. Obě strany proti sobě zahájily těžkou palbu a desátník Nigel Peters byl dvakrát zasažen do ruky. Argentinci měli nad Brity převahu tři ku jedné. A ani  korveta to ještě nevzdávala.

Nepřátelská loď byla nyní bezpečně mimo dostřel palby z ručních zbraní a díky své 100mm hlavní dělové věži, která byla opět v provozu, obnovila palbu. Tato změna okolností vedla Millse k rozhodnutí, že je nejvyšší čas se vzdát. Bylo 12:48 - téměř přesně hodinu po sestřelení vrtulníku Puma.

Mills šel k argentinským pozicím a mával bílou bundou. Argentinskému veliteli drze řekl, že Královská námořní pěchota bude pokračovat v boji, dokud to Argentinci buď nevzdají, nebo dokud nepřistoupí na jeho podmínky. Byl to mimořádně odvážný trik, situace byla vážná. Argentinci naštěstí žádný smysl v pokračování boje neviděli, utrpěli už tak vysoké ztráty, dosáhli svého a souhlasili s návratem královské námořní pěchoty do Spojeného království. Mills a jeho muži byli odzbrojeni a dopraveni na palubu argentinské lodi Bahia Paraiso. Podle námořníka Leeho s nimi bylo zacházeno dobře. Když se nakonec 20. dubna vrátili domů, dostalo se jim od nadšené britské veřejnosti bouřlivého uvítání.

Falklandská válka trvala až do 14. června. Dvaadvacet mariňáků, kteří bránili ostrov Jižní Georgie, se vrátilo na palubách britského operačního svazu, a pomohlo dobýt Falklandy a Georgijské ostrovy zpět. 

Zdroj: warhistoryonline

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY 258)

Komentáře

Míra

15. 10. 2021

Petr Hertel

Takže Argentina je v právu když říká, že Britové Falklandy okupují.

Mark

15. 10. 2021

Karel3

Přesně tak, obyvatelé Falkland rozhodně nemají zájem být součástí Argentiny a toto určitě potrvá ještě několik generací.

karel3

15. 10. 2021

Petr Hertel
Díky za informaci. Už jsem na to taky narazil.
V době války o Falklandy o zásobách určitě vůbec nevěděli, jinak by to ve světě rozmazali a tak má Argentina další smůlu. Nároky Argentiny se dají vyjádřit pouze v blízkosti a kilometrech. Z historického hlediska asi ne. Bude to zvláštní země. Střídají se tam podivné režimy, provázejí je státní bankroty,... Komu by se asi chtělo do náručí takové země?

Petr Hertel

14. 10. 2021

Karel3

Jenom s tou ropou a zemním plynem...
Tak o nějakých průzkumech asi z roku 2010, týkajících se nalezišť ropy, se právě v souvislosti s těmi nároky, vznášenými Argentinou, píše i na české Wikipedii, heslo "Falklandy" (a tedy v odkazu na nějaký konkrétní článek, snad, z médií).
A to, že tam byla "objevena ložiska ropy a zemního plynu", to uvádí i taková encyklopedická publikace, zvaná "Geografický místopisný slovník světa", kterou vydalo nakladatelství Academia v Praze v roce 1993 (taky heslo "Falklandy", str. 222).

Petr Hertel

14. 10. 2021

Jenom celkově k těm Falklandám či Malvínám, a té předchozí historii...

Když člověk nahlédne do článků na anglické a španělské Wikipedii, tak otázka, který evropský mořeplavec a kdy to zcela neobydlené souostroví poprvé objevil, se zdá být poněkud sporná.
Každopádně, Britové se tam poprvé usadili v roce 1766 (ten Port Egmont), nedlouho po Francouzích (jak tu uvádí už Karel3)... Jenže zatímco Francouzi měli brzy práva na ty ostrovy přenechat Španělsku, tak ty Brity odtamtud vypudila v roce 1770 španělská expedice, vyslaná z Buenos Aires, čili tehdy centra španělské v podstatě kolonie (o málo později povýšené na místokrálovství) Río de la Plata, a pozdějšího hlavního města Argentiny - a po nějakých tahanicích mezi Británií a Španělskem tehdy Británie na ty ostrovy rezignovala (hovoří se i o celkových ekonomických důvodech toho).
Španělé tam měli udržovat posádku do roku 1811 (čili do doby, kdy ve Španělsku probíhala válka proti francouzské, napoleonské okupaci, a zároveň do doby, kdy ve španělské Americe, včetně budoucí Argentiny, to už začínalo vřít do válek za nezávislost na Španělsku).
V roce 1820 se uchytila na ostrovech Argentina (resp. tehdy oficiálně Spojené provincie Río de la Plata), čerstvě fakticky nezávislá na Španělsku - a jasně, Britové, kteří znovu o ty ostrovy projevovali zájem, je pak obsadili počátkem roku 1833...

V tom roce 1833, kdy odtamtud Britové vyhnali argentinského guvernéra, tam kromě argentinské vojenské posádky mělo být snad jen 20 osadníků z Argentiny.
Tak nakonec, i dnes (podle údajů z roku 2016) na těch ostrovech, ač ne zase nijak příliš malých, žije jen něco přes 3 tisíce obyvatel (čili zhruba jako v nějakém českém městečku). Pokud se nemýlím, zvětšiny se jedná o potomky osadníků ze Skotska...

Takový pokus o doplnění obrazu...

Mark

14. 10. 2021

Míra

Chápeš, že tu baziruješ o 13 letech někdy v 1.polovině 19. století? Kdy svět vypadal a myslel trochu jinak? To je to samé, jako kdybych měl tvrdit, že Rusko by mělo Číně vrátit tzv. vnější Mandžusko, protože donutilo Čínu k podepsání Ajgunské smlouvy a Pekingské smlouvy, po nichž Čína ztratila všechna území na sever od řek Chej-lung-ťiangu (Amur) a východ Ussuri (Vnější Mandžusko), včetně Sachalinu, ve prospěch Ruska. A tak by se mohlo pokračovat dál a dál.
Falklandy je prostě britské území.

karel3

14. 10. 2021

Míra
"Čoveče karle, jestli to nebylo tím proč patřily Argentině pouhých 13 let, že přišli angláni a "obsadili" Falklandy."
-----------------------------------------
Jestli to nebude náhodou tím, že neobydlené Falklandy objevil Angličan v roce 1592.
Možná také proto, že z těch 390 obydlených let vládla nad Falklandy Argentina pouze a jenom jednou těch 13 let.
Budete vracet Krym původním Řekům, nebo si necháte, co jste jako primitivové naposledy dobyli? Vlastně anektovali, viď Slovane. :slight_smile:
Osobně si myslím,že kdyby obyvatelé Falklandských ostrovů hlasovali 99,8% pro připojení k Argentině, tak se časem připojí.
To není jako Čečensko a Dagestán, které po pokusu o osamostatnění, primitivní ruské hordy v 90. letech vybombardovaly do základů.

Míra

14. 10. 2021

Čoveče karle, jestli to nebylo tím proč patřily Argentině pouhých 13 let, že přišli angláni a "obsadili" Falklandy. :joy::joy::joy:
Bohužel se o tom, jak probíhalo "obsazování", wikipedie nezmiňuje.
Zísadní otázka tedy zní, proč by zrovna měly patřit Británii a ne Argentině.

Vaclav Flek

14. 10. 2021

pro Bono: Diky za reakci, vidimi, ze mate vetsi znalosti o strelnych zbranich a mozna i o valce o Falklandy Ja se vetsinou vyjadruji k valecne problematice v sirsich souvislostech. K tomu technickemu vyjadreni mne inspirovala fotografie s popiskem v publikaci, kterou jsem jiz zminoval. Vysla cesly v roce 2010 pod nazvem Valka o Falklandy 1982" jako preklad publikaci z rady Osprey Publishing Ltd., asi dost prestizni edicni rady.

K chybam v prekladech jsem zpravidla velmi kriticky, a diky tomu, ze hovorim plynne nekolika jazyky, si vzdy radeji prectu knihu v originale, nez v ceskem prekladu. V tomto pripade jsem puvodni text nemel, nicmene se domnivam, ze o chybu v prekladu neslo, na to byly fotografie samopalu dost jasne a text srozumitelny.

Jeste k vasi prezdivce : Nevim, proc nechcete diskutovat pod vlastnim jmenem ? Prezdivka "Bono" mne implikuje jeden z druhu simpanzu, zvanych "bonobo". Jsou udajne nejinteligentnejsi s celeho rodu se zajimavym sexualnim chovanim. Mne ti chytri simpanzi vzdy tak letmo napadnou, kdyz vidim vasi prezdivku. Co zkusit diskutovat pod svym jmenem ?

Bono

13. 10. 2021

Pane Flek, pokud máte tu knihu v překladu, bál bych se jeho špátného provedení. Pokud ne, tak to bude buď Clancyovský obrat u fotografie, nebo...pak jediná další varianta, že tam chybí tečka. Žádný výsadkář by dobrovolne neměnil Sterling za kořistní pušku "FN 30", která je buďto opakovací - FN model 30(a nevim kdo by ji tam tahal), NEBO za FN FAL ráže .30 (ale tak tu ráži nikdo nenazývá...), která je (téměř)totožná s tim co má výsadkář ve zbrojnici na lodi.
Nepopíram že někdo mohl zkusit kořistní zbraň dostat zpátky, ale čistě pro boj - ani ta možnost plně automatické střelby ze zbraně jako je FN FAL žádné praktické výhody nepřináší...(kdo zkusil, ví že i zásobník na 20 ran je až moc dlouhý)
Přijde mi to podobné, jako když se tvrdilo, že americké speciální jednotky ve Vietnamu používaly AK....vyvrácený mýtus. Možná při pár málo operacích jako nezbytnost, ale ne v takovém množství, aby se to dalo říkat o celých SF.

Vaclav Flek

13. 10. 2021

pro Petr Hertel : Dekuji za vas nazor, v zasade s vami souhlasim, v tech jednotlivostech mate jiste pravdu. Ja vnimam, ze format teto diskuse neumoznuje zadne ponory do hloubky, proto jsem chtel co nejjednoduseji vyjadrit tu hlavni myslenku - cela Jizni Amerikase svymi hlubokymi ekonomickymi problemy a chudobou velke casti obyvatelstva se teoreticky mohla lehce stat oblasti, kde komunisticka ideologie pevne zapusti sve koreny. Ze se tak nestalo, ma jiste mnohe priciny, ja za hlavni povazuji ateismus, ktery je s marxistickym ucenim spjaty, a ktery je pro vetsinu Latinoamericanu neprijatelny (podivejme, jak dopadl Che Guevara ve snaze "exportovat" komunismus do Bolivie). Chapu, a souhlasim s vami, ze byly i docasne vyjimky (Nikaragua, Chile). Jinymi slovy, nemusime byt v zasadnim rozporu, jenom kazdy pri tom mikroskopovani pouzivame jine zaostreni.

Vaclav Flek

13. 10. 2021

pro Bono : Vas nazor : "Myslíte že britové měnili svoje standardní pušky L1A1 SLR (puška FN FAL, pouze samonabíjecí) za argentinské standardní pušky FN FAL? Úžasná poznámka."

Nevim, co je na me poznamce uzasneho, vychazim z dobre dokumentovane publikace Duncana Andersona "The Falkland War" z roku 2002, kde je fotografie britskych vysadkaru se samopaly Sterling s popiskem : Prislusnici 2. parasutistickeho praporu jsou pripraveni ... k nalodeni na severomorsky trajekt Norland. Jakmile se parasutiste zapojili do boju na Falklandech, velmi rychle zamenily samopaly Sterling za utocne pusky FN 30, ukoristene Argentincum".

Pokud pisete, ze bojujici armady mely v teto valce vyzbroj a vystroj temer totoznou, potvrzujete tim ma slova. Ja jsem rozporoval tvrzeni clanku, kde se pise : " proti hrstce britských obránců na izolovaném ostrově v jižním Atlantiku postavila armáda argentinských vojáků vyzbrojených moderními zbraněmi...". Tim sice clanek explicitne nevyjadril, ze by britska vyzbroj byla horsi, ale z kontextu se to dalo takto pochopit, proto jsem reagoval. Tak v cem je rozpor ?

Petr Hertel

13. 10. 2021

Václav Flek

Že se i Latinská Amerika obecně (zdaleka nejen při této příležitosti) stala významným kolbištěm studené války, to je zcela jasné a nepochybné.
Jasně, že zrovna tady ten konflikt brzy skončil, porážka v té válce navíc vlastně uspíšila i pád té vojenské junty (která v předchozích letech proslula mj. dost brutálním potíráním jakéhokoliv levicového odporu v Argentině), od roku 1983 se to v té Argentině demokratizovalo, ale sovětský vliv se tam už nijak neprosadil...
Ale jinak, proč se sovětští (nebo i naši) komunisté tolik nesnášeli třeba s tím Pinochetem, že...? (tak samozřejmě kvůli tomu násilnému svržení socialistické a dost prosovětské vlády Salvadora Allendeho v Chile v roce 1973)... Je taky pravda, že i některé latinskoamerické vojenské režimy šly politicky dost doleva a dost se přikláněly k sovětskému bloku (nápadně v Peru cca v letech 1968-1975).
Otázkou může být středoamerická Nikaragua, kde si do roku 1979 vydobyli moc levicoví sandinisté, a i když pak taky bezpochyby hodně tíhla k sovětskému bloku, možná bych se přece jen zdráhal říci, že se změnila doslova v "další Kubu" (narážím třeba na to, že i když se ti sandinisté na jednu stranu ocitli v nemilosti u presidenta USA Reagana, na druhou stranu se s nimi docela kamarádili mj. i západoevropští sociální demokraté)...

Když píšete o tom ateismu, že kvůli tomu nebyl komunismus jako takový pro Latinoameričany atraktivní...???
Tak je taky ale pravda, že i v Latinské Americe (podobně jako třeba v katolických, románských zemích Evropy) měl už od 19.století bohatou tradici vyloženě antiklerikální liberalismus. Jasně, antiklerikální ještě nemusí znamenat ateistický, ale... (???) Tak stačí upozornit na to, kterak se právě v Latinské Americe ve druhé polovině 20.století rozšířila ta tzv. teologie osvobození, hlásající určitou syntézu křesťanství s marxismem.:smiley:

karel3

13. 10. 2021

Míra
"No vidíš ignorante, že když chceš tak si umíš najít fakta.
Bylo by dobré si ty fakta najít dřív, než začneš trousit ty svoje moudra."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Víš bolševičku, já ta historická fakta znám, jenom je předávám takovým jako jsi ty.
Já to dělám rád, hlavně kvůli takovým rudým sněhulákům, jako jsi ty. Myslím na vaše vzdělávání, abyste neumřeli jako duté hlavičky. :slight_smile:
Mně se dostalo kvalitních informací už v mládí. Zhruba od 16 let jsem poslouchal rozhlasové vysílání Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy. Od 18 jsem byl pravidelný posluchač RFE. Dokonce jsem si jako amatérský elektronik sestrojil i "konvertor", nebo jak tomu tenkrát říkali, na potlačení komunistických rušiček na krátkých vlnách.
Bylo vtipné pozorovat, jak bolševický trus hovořil v roce 1982 o válce "o Malviny" a všichni příznivci "Západu", posluchačí RFE a VOA "o Falklandy"... :slight_smile:

Míra

13. 10. 2021

No vidíš ignorante, že když chceš tak si umíš najít fakta.
Bylo by dobré si ty fakta najít dřív, než začneš trousit ty svoje moudra.

Bono

13. 10. 2021

V.Flek
Myslíte že britové měnili svoje standardní pušky L1A1 SLR (puška FN FAL, pouze samonabíjecí) za argentinské standardní pušky FN FAL? Úžasná poznámka. Bojující jednotky měly výzbroj a výstroj velice podobnou, ne-li přímo totožnou, argentinské jednotky určené k operaci byly vybaveny nejmodernějším vybavením co šlo, stejně jako britské jednotky. Dělají to tak všechny armády. Sterling tou dobou na otevřených místech jako Falklandy moc nebyl.

karel3

13. 10. 2021

Míra
"A v r. 1833, když Britové "obsadili" Falklandy, bylo nějaké referendum?
Anexe a okupace není totéž, ignorante."
------------------------------------------------------------
----- Podle historie to nevypadá, že by Falkland islands někdy dlouhodobě patřily Argentině, nebo je Argentinci dlouhodobě obývali... Asi 13 let ?
----- "Neobydlené ostrovy byly objeveny anglickým mořeplavcem Johnem Davisem roku 1592. První kolonie, avšak francouzská, byla založena až v roce 1764. Roku 1766 zde vznikla i britská osada Port Egmont. Ostrovy byly poté krátce ve španělském držení do doby, než je roku 1820 na 13 let ovládly Spojené provincie Río de la Plata. Roku 1833 ostrovy obsadili Britové, kteří zde vládnou a žijí dosud. " (Wikipedie)

"Anexe (latinsky ad-nectere, připojovat) je de iure trvalé připojení (inkorporace) cizího státního území k jinému státnímu celku. Od dočasné vojenské okupace se liší tím, že anektované území se začleňuje do území a správy anektujícího státu." (Wikipedie)
----- Rozdíl znáš snad sám nejlépe, když jste k ruskému hlupákovu připojili (anektovali) cizí území, Krym (2014). Od té doby vám zbylo po světě hodně málo přátel.
----- V roce 2013 rozhodlo 92% obyvatel Falkland islands 98.8%, že chtějí zůstat s Velkou Británií. Tehdy to znamenalo, že 3 lidé hlasovali pro Argentinu.
----- Nevím přesně kolik lidí hlasovalo na Krymu pro Rusko, ale ze srdce jim to přeji na věčné časy. :smile: Dobrovolně zůstat s ruským hlupákovem může jenom blbec. :smile:

Míra

13. 10. 2021

A v r. 1833, když Britové "obsadili" Falklandy, bylo nějaké referendum?
Anexe a okupace není totéž, ignorante.

Vaclav Flek

13. 10. 2021

pro Petr Hertel : S vasi poznamkou "komunistické státy sovětského bloku jako takové taky tak nějak oportunisticky stranily Argentině" bych souhlasil, jen bych to jeste pritvrdil. Komunisticky blok videl v britsko-argentinskem konfliktu skvelou prilezitost proniknou, at uz ekonomicky, diplomaticky ci vojensky, do Jizni Ameriky. Komunisticka retorika mozna v te dobe radu Latinoamericanu v necem oslovovala, ale prijeti ideologie zasadne branil ateismus, ktery marxisticke uceni hlasalo. Proto zavnimali ideologove z Moskvy skvelou prilezitost vetrit se pres Argentinu do prizne statu Jizni Ameriky, byt jsme jejich rezimy predtim zvali fasistickymi,. Zasada ze ucel sveti prostredky, zde fungovala naplno. Ovsem rychly argentinsky debakl ucinil temto komunistickym vizim konec, a dalsi Kuba se v Jizni Americe nekonala.

Vaclav Flek

13. 10. 2021

Myslim, ze clanek, pisici o prologu valky o Falklandy, je prilis oslavny, a tim neobjektivni. Pise o "armade argentinskych vojaku" (kolik jich mohly vysadit ty dve helikoptery Allouette ?), na jinem miste priznava, ze Argentincu nemohlo byt vice nez sedmdesat ("prevaha tri ku jedne pri britskem poctu 22"). Take je zajimavy udaj o vyzbroji argentinskych vojaku "modernimi zbranemi". Cim asi byli vyzbrojeni britsti namorni pesaci, elita ozbrojenych sil ? Je ovsem pravdou, ze pozdeji prislusnici britskych vysadkovech jednotek na Falklandech menily sve samopaly Sterling za ukoristene argentinske utocne pusky FN30.

Mark

12. 10. 2021

Míra
"A to referendum proběhlo kdy, někdy v r. 1833?"

Stačí Míro nebýt líný, nečíst jen Sputnik a třeba jen zadat do vyhledávače referendum na Falklandských ostrovech a máš to, samozřejmě těm co slouží lépe paměť si to nemusí vyhledávat.


https://en.m.wikipedia.org/wiki/2013_Falkland_Islands_sovereignty_referendum

karel3

12. 10. 2021

Míra
"Rusko neokupuje Krym. "
--------------------------------------------------------------------------------------------
Klidně si piš co chceš.
Sankce fungují. :thumbsup::smile:
"Státy EU prodloužily do března sankce za ruskou anexi Krymu"
https://denikn.cz/minuta/701567/

Míra

12. 10. 2021

Mark

A to referendum proběhlo kdy, někdy v r. 1833?

Míra

12. 10. 2021

Mark

Rusko neokupuje Krym.
Že by se Rusko rozpadlo jak domeček z karet... tak ten byl dobrej! Těch pár vlastizrádců nestačí na rozložení Ruska.

Mark

12. 10. 2021

Tomáš

Navíc všichni zastánci referend by měli respektovat výsledky referenda na Falklandách, které jasně skončilo výsledkem, že obyvatelé Falklandských ostrovů se rozhodli být britskými občany.
Jo a to referendum proběhlo demokratickým systémem, rozhodně ne pod hlavněmi samopalu a kulometů anebo vyhrožováním zatčení jako v tebou zmíněných zemích.

karel3

12. 10. 2021

Tomáš
"EU nestála na straně VB při invazi Argentiny na Malviny..."
------------------------------------------------------------------------------------------
Neprovedli invazi náhodou Argentinci ?
Falklandské ostrovy jsou britským územím od roku 1833....
https://www.valka.cz/1146-Valka-o-Falklandy-1982

karel3

12. 10. 2021

Mark :thumbsup:

Tomáš
"EU nestála na straně VB při invazi Argentiny na Malviny..."
-----------------------------------------------------------------------------------------
EU (1993) nemohla stát na straně VB, protože v roce 1982 ještě neexistovala.
Ostrovy se jmenují Falklandské, podle toho na které straně stojíš. :slight_smile:

"Dnes je již známo, že v tomto teritoriu se nachází nafta a plyn."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Hoď prosím nějaký odkaz, že na "Falkland Islands", nebo jejich pobřežních vodách se nachází ropa a plyn. Díky.

Mark

12. 10. 2021

Tomáš
"Čína a Rusko podporují Argentinou v boji proti kolomialismu XIX století."

Toto je docela úsměvné, Čína a její Tibet i nároky na celé Jihočínské moře a Rusko a jeho okupace Krymu i nepředvídatelné autonomní republiky po celém Rusku, kde stačí, aby nedostávaly dotace místní mocipáni do svých kapes a Rusko by se v té chvíli rozpadlo jak domeček z karet.

Tomáš

12. 10. 2021

EU nestála na straně VB při invazi Argentiny na Malviny. Francie dodala rakety Exocet byl potopen torpedoborec královského namornictva. Zásadní pomoc poskytly VB USA, základny a elektronickou nadvládu. Dnes je již známo, že v tomto teritoriu se nachází nafta a plyn. Námořní vysadek VB byl úspěšný a Malviny nyní opět Falklandy jsou kolonii VB. Argentinská armáda a všechny složky byly poraženy, generalum a admiralum nevysel zamysl se očistit, bylo to fiasko i když celá JA stala za Argentinou. Problém není vyřešen je u ledu, vzájemné vztahy obou zemí jsou minimální. Argentina zbrojí, ale zatím na to nemá, aby získala Malviny, ale není konec světa. Čína a Rusko podporují Argentinou v boji proti kolomialismu XIX století.

Czert

12. 10. 2021

Karlik
To ze tvoje rodina kolaborovala s nackama a komunisty a byla zakezla a pos... v 38 a 68, neznamena ze to bylo tak u vsech.

Petr Hertel

12. 10. 2021

Karel3

Jo, to nepopírám... Jinak, komunistické státy sovětského bloku jako takové taky tak nějak oportunisticky stranily Argentině - i když k tehdejšímu argentinskému režimu vojenské junty mohly mít nějak ideově přibližně tak "blízko" jako k tomu Pinochetovi...

karel3

11. 10. 2021

Petr Hertel
S Velkou Británií, Margaret Thatcher a jejich válkou o "Falkland Islands" sympatizoval generál Pinochet, Ronald Reagan a určitě část posluchačů Svobodné Evropy v komunistickém Československu. :slight_smile:

Petr Hertel

11. 10. 2021

ROBO

Jen poznámka k těm Exocetům nebo dokonce specialistům z Francie na argentinské straně...

Tak zrovna v tomhle konkrétním případě bych asi to spojenectví Francie s Velkou Británií nijak nepřeceňoval. Tenhle konflikt měl takové zajímavé mezinárodní pozadí, kde kdekdo vyjadřoval svoje postoje, ale v reálu zůstalo vlastně jen u ryze lokální britsko-argentinské záležitosti, a nelze říci, že by Velkou Británii nějak podporovaly ostatní evropské státy jako např. taky členové NATO (i když s Argentinou se jistě solidarizovala většina států latinskoamerických).
Proto pak Britové vyjadřovali vděk třeba (už i jako bývalému) chilskému diktátorovi generálu Pinochetovi, který se jako jeden z mála v Latinské Americe za ně verbálně postavil. Naopak v Evropě s Argentinou jasně sympatizovalo např., a to zrovna jen krátce po svém vstupu do NATO, Španělsko, už i proto, že ten problém Falkland/Malvín jim evokoval vlastní problém Gibraltaru.
Velká Británie mohla být možná docela ráda, že proti jejímu ráznému zásahu proti Argentině, jako jednomu z amerických států na ostrovech, přiléhajících k Americe, rozhodně vůbec nic nenamítal Ronald Reagan jako tehdejší president USA.
Atd.

karel3

11. 10. 2021

Czert
"Schvakne kdo si myslis ze rekl ze (svoboda) csr (v 38) nestoji za kosti jedineho britskeho vojaka."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud to někdo vůbec někdy řekl, tak to byl vizionář a je to pravda i v roce 2021.
Země zbabělých levičáčků nestojí ani dnes za žádný život.
Stádo, které před každým nepřítelem zalezlo do hospod a úslužně kolaborovalo. Naposledy 44 let s Rusákama... V tyto dny opět stádo zalezlo a oddaně vyčkává, jestli mrtvá vrchnost ještě na chvíli obživne. Neskutečná taškařice v roce 2021 uprostřed Evropy., nebo snad ještě slovanský středověk ? :smile:

Czert

11. 10. 2021

Monarchista
A co ze to maji angkani v krvi, podrazactvi, vypocitavost?.
Rovnou pater jiste ne.
Schvakne kdo si myslis ze rekl ze (svoboda) csr (v 38) nestoji za kosti jedineho britskeho vojaka.

Mark

11. 10. 2021

gray

Když už poukazuješ na diskuzi níže, možná by sis ji měl přečíst ještě jednou a pozornějí. Je tam psáno, pravděpodobně, nemuselo, možná až za pár let, dočasného dozbrojování...význam těchto slov je znám každému kdo umí český.

Czert

11. 10. 2021

Maniak
A tu blbost ze by nam vb prisla na pomoc mas z kama? Nesplet sis to s sssr,?

Czert

11. 10. 2021

Mark
Ano, kdyby se csr branilo tak by k ww2 dojit nemuselo, ale cenou za to by bylo zmrzacene csr bez spousty uzemi, mozna jen cr, pokud vubec.

A ti sraby ktere hkedas kteri za ww2 muzou sedeli v parizi a londynu, ne v praze, to oni meli moc zadtavit adlivy choutky.

gray

11. 10. 2021

Karlíku, ty dnes nejsi ve formě. Ani neumíš číst předešlé příspěvky dalších diskutujících. A vzhledem k tomu, že rozdíl mezi situací ČSR a britského oddílu v jižním Atlantiku už jsem popsal v příspěvku, na který jsi pocítil neoddolatelnou chuť odpovědět, aniž by jsi přinesl cokoliv nového, protože jsem to už zodpověděl, tak nemám chuť přispívat k léčení tvé patologické frustrace opakováním toho, co už jsem napsal. Jsi tady už známý jak falešný pětník, nikoho už nenaštveš, jedinej důvod, proč se na tebe reaguje, je označení a vysvětlení skutečného stavu tvých blábolů, teď to není potřeba.

karel3

11. 10. 2021

gray
"Co se 1938 týče, nechápu, kde se berou představy, že bychom byli schopni Reich vysílit tak, že by na další válku neměl."
-------------------------------------------------------
Jediný, kdo tady použil slovo "vysílit" a dokončil to nesmyslnou hloupostí "že by na další válku neměl", jsi ty a sám. :slight_smile:

Rozdíl ve vojenském přístupu je obrovský.
Britští mariňáci splnili své úkoly se ctí a velení jim k tomu dalo "volnou ruku".

Zatímco "českoslovenští vojáci" (tehdy 5. nejvyzbrojenější armáda v Evropě), stáli po mobilizaci vyzbrojení na hranicích rodné země, nepřítele dlouhodobě očekávali a na rozkaz zbabělého prezidenta, který za 10 dní utekl jako malý uličník, složila bez jakékoliv reakce zbraně a odtáhla jako stádo zmoklých slepic, fňukat a lemtat pivo.

Stejně tak v roce 1968. Kolony okupačních armád stály několik měsíců připravené za hranicí na invazi. Zbabělci jenom čuměli a potom 21 let jenom fňukali....

Omlouvat ještě dnes takový přístup k plnění vojenských úkolů je stejné, jako pustit průjem do kalhot a "rozhlížet" se kolem, že jako smrdí někdo jiný. Inu Slované.:slight_smile:

gray

11. 10. 2021

Monarcchista: Na Georgii měl tamní velitel odpovědnost jenom za 20 perfektně vycvičených vojáků. Nehrozilo pochopitelně ani v nejmenším, že jeho odpor vyvolá zničení a obsazení Velké Británie. A ani on nebojoval až do konce, po hodině kladení odporu rozumně vyvěsil bílou vlajku.

Co se 1938 týče, nechápu, kde se berou představy, že bychom byli schopni Reich vysílit tak, že by na další válku neměl. Německé válečné hospodářství jsme nemohli poškodit ani v nejmenším, vyrábělo kontinuálně dál. A naše továrny by Luftwaffe pochopitleně neničila, pracovaly by pak nuceně pro okupanty v každém případě.

Monarchista

11. 10. 2021

Angličané ( obyvatelé ostrovú to snad mají od roku 1066 v krvi. Prostě se hned neposerou.Armádá měl z pevnosti odejít a tažením na Pražský hrad tu báječnou okupaci ukončit.Vždy zklamou politici tvrzením:"Víte kolik by to stálo životů" no a na to ten prostý lid vždy slyší. K "Anglánům" se bohužel rovnat nemůžeme, kdo byl na vojně si zpětně představí jak špatný byl český voják základní služby, myslíte si, že ve válce by byl jiný?

kingi

11. 10. 2021

Mark Kdyby nás Německo napadlo,tak by se jistě nevyčerpalo tak,že by nevznikla II.ww.Poloha naší země byla sevřená Německem tak,že Německo by mělo málo práce s naší armádou.Německo mělo dost vlastních zdrojů na vyzbrojení vlastní armády.Máš velmi zkreslené informace

kingi

11. 10. 2021

karel3 Už to nehul,provokatére.

Mark

11. 10. 2021

Laduka

Němci dovolenkářským obsazením Čech přišli k nemalým zdrojům, které potom použili na další vedení války.
Československo by určitě padlo, do týdne? Dvou? Dá se o tom jen spekulovat.
Kdyby došlo k obraně Československa, Hitler by musel použít své vlastní zdroje a ty nebyly v takové výší, aby si mohl dovolit další válečné dobrodružství, třeba přepadením Polska už v roce 39, možná až za pár let. Ale jak zmínil Otacon70, Hitlera by pravděpodobně předstihl Stalin, který by využil dočasného dozbrojování Německa.
Česko bylo vždy považováno za průmyslovou zem a Hitler to vše získal bez námahy do posledního šroubků.

ROBO

11. 10. 2021

To y/i je jen pro tebe aby si měl radost.. :))

ROBO

11. 10. 2021

Giorgio, no to je výhoda anonimního prostředí, že stejně nevíš kdo to psal :))

Giorgio

11. 10. 2021

Božínku, ROBO, ta čeština je ale kříž, že? Výpověť? Britkou? Působyli? farancie? A co ta interpunkce? Co to nechat třeba alespoň zkontrolovat nějaký automatický program, který obsahuje i MS Word?

Maniak

11. 10. 2021

Tranta:
1. bylo by fajn odpustit si tyhle antisemitský kecy.
2. Angličani nás nepodrazili, slíbili, že nám přijdou na pomoc, pokud přijdou Francouzi...

OBOR

11. 10. 2021

Boubak .... na hranicích Rakouska a Maďarska bylo pouze vystavěno lehké pěchotní opevnění, které by se nezmohlo při útoku ani uprdnout..

Laduka

11. 10. 2021

To mark
To jako myslíš, že bychom je vyčerpali jako Poláci a jak potom nebyla válka? Velení Wehrmachtu si na akci proti Československu stanovilo týden

ROBO

11. 10. 2021

líbila pardooooon

ROBO

11. 10. 2021

Moc se mi líbyla výpověť jednoho britského pilota, který se přiznal k válečnému zločinu kdy střílel na katapultovaného argentinského pilota po útoku na britkou vysadkovou loď francouskými střelami Exocet. Vtipná je taky historka kdy na straně Argenticů působyli specialisté z farancie, v té době spojenci Anglie...

otacon70

11. 10. 2021

Mark: Obrana ČSR by se zhroutila do týdne, ale přesto by Rusáci neodolali pokušení, aby si "neukousli" nějakou část území někoho, což mohlo vést k celoevropskému konfliktu už tehdy.

Bubak.cz

11. 10. 2021

Tranta: to není pravda, opevnění je i na hranici s Rakouskem, i Polskem a Maďarskem. Ne vše bylo ale dokončený. Jak by bylo v praxi účinný, a jak by se zachovali naši tehdejší spojenci, ale můžeme jen spekulovat

Mark

11. 10. 2021

Tranta

Náš spojenec byla Francie, s UK jsme neměli žádné spojenecké obranné dohody.
Ano obrana Československa by byla s největší pravděpodobností odsouzená k nezdaru, ale tak samo bylo k nezdaru odsouzeno bránění se Polska, Belgie, Nizozemí, Norska, Jugoslávie, Řecka... jen s výjimkou Francie, ta měla silnější armádu než Němci.
Jedno je ale jisté, aspoň dost pravděpodobně, že kdybychom se bránili, tak by k WW2 ani nemuselo dojít. Němci by se dost vyčerpali a neměli by dost sil ani na přepadení Polska.
Takže díky zbabělostí některých lidí ve vedení této země , došlo k usmrcení desítky milionu lidí.

Tranta

11. 10. 2021

seš blbej nebo žid ?! Buď neznalý, nebo jen morální ksindl, může takhle hloupě plácat ! Je potřeba vidět kontext celé situace a domyslet i následy. V případě že bychom se po mobilizaci opravdu bránili....bylo by Československo v dějinách zapsáno jako ten stát, který rozpoutal 2.sv.válku (včetně důsledků poválečných). Druhak naše obrana by byla velmi, velmi krátkodobá. Linie opevnění byla budována na hranici s Německem, avšak nikoli s Rakouskem, takže němci by nás v pihodě obešli, stejně tak jako se to stalo s Magnotovou linií, ztráty materiální a lidské by byly obrovské a neboť bychom se neubránili, buhví jak by to v tomhle případě s celým českým národem dopadlo. Navíc jsi jaksi opoměl, že tví "rovní chlapi" alias Angličané, nás jako spojenci hodili přes palubu a nechtěli si pálit prsty !!

Mark

11. 10. 2021

Karel3 :thumbsup:
Britští vojáci byli vždy známí svou tvrdostí.
Co mě taky zaujalo, bylo použití Carla Gustava. Je to výborná zbraň, používaná už od ruku 1946 a vlastní jí přes 40 zemí světa, i USA se rozhodly pro tuto zbraň. To, že je ve výzbrojí i Č. armády je jen dobře, ve verzi M3 ji myslím používá 43. výsadkový prapor.

karel3

11. 10. 2021

Pěkné čtení.
Ten rozdíl, mezi britským a "československým" přístupem velení i praktického výkonu obrany území je nepřehlédnutelný (1938, 1968). Rovní chlapi vs. ohnuté hřbety slouhů. :slight_smile:

"Kašlu na to, budou brečet!" Tak reagoval zastupující poručík Keith Mills na instrukce z Londýna, že v případě argentinského narušení britského území má klást pouze symbolický odpor...

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací