EXCALIBUR
CZUB
CZUB

RPG-32: Ruský protitankový granátomet, který ruská armáda nepoužívá

 02. 05. 2021      kategorie: Vojenská výzbroj      6 komentářů

Od zavedení opakovaně použitelného ručního protitankového granátometu RPG-7 se ve výzbroji sovětské a ruské armády neobjevila zbraň stejné kategorie, která by si získala podobnou popularitu. Rozhodně však existuje typ, který k tomu měl, nebo stále ještě má, teoreticky našlápnuto - jde o RPG-32. Tento typ je výsledkem nejnovějšího ruského vývoje, stal se však pouze produktem určeným na export.

Ruská společnost NPO Bazalt zahájila vývoj RPG-32 na základě zadání a počátečního financování od jordánských subjektů v roce 2005. Při vývoji byly využity nejnovější poznatky a výsledky různých testů prováděných společností NPO Bazalt a poznatky s používáním starších typů opakovaně použitelných i jednorázových RPG. Cílem bylo vytvořit zbraň, která by byla jednoduchá na obsluhu, měla malé rozměry i hmotnost a mohla používat různé granáty, podobně jako RPG-7.

RPG-32.Rostech.rostec.ruFoto: RPG-32 v rukou jordánského vojáka | Rostech / CC BY-NC-ND

Společný rusko-jordánský projekt nového RPG nepředpokládal pouze vytvoření samotného granátometu, ale také výstavbu společného výrobního závodu v Jordánsku. Projekt byl pojmenován Hashim na počest vládnoucí jordánské královské dynastie.

RPG-32 je možno charakterizovat jako opakovaně použitelný ruční protitankový granátomet. Jde o typ, který se poněkud liší od známých ruských RPG. Granátomet je tvořen velmi kompaktní odpalovací jednotkou v podobě krátkého tubusu, na které je namontována spoušť a optický zaměřovací přístroj, a dále reaktivním granátem umístěným v přepravně odpalovacím kontejneru, který se zasouvá do odpalovací jednotky. Teoreticky je tedy možno z granátometu odpalovat granáty různých ráží a různého určení, které budou umístěny v kompatibilním kontejneru. Původní předpoklad počítal s použitím dvou typů granátů kalibru 105 mm a dvou typů slabších granátů kalibru 72,5 mm. To by umožňovalo v závislosti na úkolu nebo aktuální situaci zvolit vhodnou munici pro granátomet.

V současnosti je známo, že RPG-32 může používat dva typy granátů kalibru 105 mm: protitankový kumulativní PG-32V a termobarický TBG-32V. Svojí konstrukcí a charakteristikou jsou tyto granáty shodné nebo velmi podobné těm, které se používají v jednorázovém ručním protitankovém granátometu RPG-27 Tavolga. Kumulativní granát tedy proráží asi 650 mm ocelového pancíře za reaktivní ochranou nebo až 1500 mm železobetonu. 

Pro zaměřování je granátomet vybaven denním optickým zaměřovačem, který má schopnost provádět úpravy v závislosti na typu použitého granátu a okolní teplotě. Odpalovací jednotka s vlastní hmotností 3 kg i se zaměřovačem má plánovanou životnost minimálně 200 výstřelů.

Jak již bylo uvedeno, RPG-32 je společný rusko-jordánský projekt pro který byl vytvořen i společný výrobní podnik. Ten po nějakou dobu intenzivně předváděl výrobek RPG-32 / Hashim na různých zbrojních výstavách, ale dokončení projektu a zahájení výroby bylo několikrát odloženo. Svoji významnou úlohu v tomto sehrál korupční skandál v podniku NPO Bazalt, který následně přivodil i problémy kolem duševního vlastnictví a převod výroby komponentů do kirovského podniku Novo-Vjatka.

Postupem doby z reklamních materiálů na RPG-32 nenápadně zmizely odkazy na společnou rusko-jordánskou společnost JRESCO a samotný projekt byl přejmenován na Nashshab, což znamená Kuše. Současným výrobcem granátometu RPG-32 / Nashshab je společnost Jadara Equipment & Defence System, která jej vyrábí a prodává zájemcům v upravené a již mírně modernizované verzi. Momentálně není u RPG-32 nabízeno použití granátů kalibru 72,5 mm. Jak však bylo naznačeno, možnost vytvoření a použití nějakých, třeba i velmi speciálních menších granátů je otevřená a je možná pouze věcí poptávky.

Slavnostní zahájení výroby granátometů RPG-32 / Nashshab se konalo 30. května 2013. V tomto období však ještě nešlo o úplný výrobním cyklu, ale pouze o konečnou montáž z komponentů dodaných z Ruska.
Dnes je možno spatřit RPG-32 / Nashshab v rukou vojáků Jordánska, Egypta, Iráku, Spojených arabských emirátů, nebo různých bojovníků v Libyi nebo Jemenu.

Všechny prvky projektu RPG-32 / Nashshab získaly ruské indexy GRAU: granátomet - 6G40, odpalovací jednotka - 6G41, granáty - 7P65 a 7P66, a optický zaměřovač - 1P81. To naznačuje zájem o RPG-32 ze strany ruského ministerstva obrany, ale informace o přijetí do výzbroje ruské armády zatím neexistují.

Přidat na Seznam.cz
CENOVÉ BOMBY (251)

Komentáře

OBOR

03. 05. 2021

Czert ono opravdu nikdy píšeš tak jako by jsi měl v sobě litr vodky :)

alexa123

03. 05. 2021

Czert
Zabudol som este na jednu drobnosť. Ty si akým zázrakom ukončil základnú školu? Asi nie som jediný koho to zaujíma.

alexa123

03. 05. 2021

czert
Jeste 10 let abude z tebeclovek.

"Jeste20letabudespsatsrozumitelne - iprotebesamotnyho"

Pochopil si čo som vlastne napísal? Ak nie, tak to prepíšem do ľudskej reči aby si aj ty pochopil.

Czert

03. 05. 2021

Alexa
Vidis, mezery si dokazes foplnit sam, preklep o jedno pismenko vedle takyzvladnes. Delas pokroky.
Jeste 10 let abude z tebeclovek.

alexa123

03. 05. 2021

czert
Uzby si rusove mohli pospisit s vymyslenimnadtupce rpg7. Uz maprecenejake ty leta a tak starou ci starsi zbran jen tak nenajde, vyjma ak47 u mega chudych statu a rebelu.

Uz sa začínam baviť nad tvojimi príspevkami.

1/ "Uzby si rusove" znamená "uz by si rusove" ?
2/ " s vymyslenimnadtupce rpg7" znamená "s vymyslenim nastupce rpg7" ?
3/ "uz maprecenejake ty leta" znamená "uz ma prece nejake ty leta" ?

Ak som ťa zle pochopil tak ma oprav

Czert

03. 05. 2021

Uzby si rusove mohli pospisit s vymyslenimnadtupce rpg7. Uz maprecenejake ty leta a tak starou ci starsi zbran jen tak nenajde, vyjma ak47 u mega chudych statu a rebelu.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací