EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ruská hypersonická střela Zirkon je schopna údajně dosáhnout rychlosti Mach 8

 24. 10. 2019      kategorie: Vojenská výzbroj      4 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Ruské námořnictvo se chystá k další sérii letových testů protilodní hypersonické střely 3M22 Zirkon (v kódu NATO SS-N-33). Tato střela je schopna údajně dosáhnout rychlosti Mach 8 až 9 a maximálního doletu kolem 1000 km, takže je v dnešní době zcela jedinečná.

Střela Zirkon má v blízké budoucnosti doplnit protilodní arzenál ruské flotily a zaujmout místo vedle zavedených střel Oniks (Oniks-M) a Kalibr.

Zirkon.aionline.com.
Foto: Pravděpodobná podoba střely Zirkon | ainonline.com

Rusko v současnosti v oblasti stavby lodí spoléhá na lehké a střední bojové jednotky s vysoce pokročilými zbraněmi. Za příklad jsou dávány fregaty Projekt 22350 s výtlakem 5400 tun, které jsou vybaveny dvaasedmdesáti pozicemi pro umístění řízených střel různého typu. Předpokládá se sestava moderních střel pro různé účely, tedy střel protiletadlových, protilodních a protizemních v různých výkonnostních kategoriích.

testy
Foto: Ruské námořnictvo se chystá k další sérii letových testů protilodní hypersonické střely 3M22 Zirkon | printscreen z YouTube

Ruské námořnictvo vzhledem podmínkám a omezeným prostředkům nijak nespěchá s vývojem a stavbou nových těžkých platforem, jako jsou torpédoborce a křižníky. Stavba fregat a korvet s pokročilými střelami se stává asymetrickou a efektivní reakcí na početnější a větší lodě potenciálního protivníka – myšleno především námořnictvo Spojených států. Ruské námořnictvo již tradičně přikládá schopnosti boje s plavidly protivníka ten nejvyšší význam.

Ruská média uvádějí srovnání ruské fregaty s britským torpédoborcem Type 45, který má výtlak 9400 tun a „pouze“ osmačtyřicet pozic pro řízené střely, nebo s americkým torpédoborcem Zumwalt, který sice nese 90 střel, ale má odhadovaný výtlak až 16000 tun a stojí astronomických 7 miliard dolarů. Protilodní výzbroj britského i amerického plavidla je přitom založena na podzvukových řízených střelách, u britského plavidla typu Harpoon s doletem menším než 300 km.

Zirkon.2.aionline.com.
Foto: Pravděpodobná podoba střely Zirkon | ainonline.com

Výhody střely Zirkon oproti jiným protilodním střelám jsou zřejmé. Pouhý zásah lodi střelou i bez aktivní bojové hlavice letící několikanásobnou rychlostí zvuku dostačuje k její deaktivaci. Přitom zachycení tak rychle letící střely, která navíc manévruje, je současnými systémy protivzdušné obrany prakticky nemožný.

Očekává se, že zkoušky střely Zirkon budou dokončeny v blízké době a její přijetí do výzbroje proběhne v horizontu několika let. Půjde o střelu poměrně drahou, takže jako první se dostane do výzbroje těch nejhodnotnějších plavidel dislokovaných na těch nejexponovanějších místech.

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

Franta

24. 10. 2019

Rusaci maji udajne super hyper ale zrat nemaji co , vzdyt rusaci z ruska utikaji....tech par ozralu co tam zustane vyrobi velke kulove.
Muzeme byt naprosto v klidu
Jestlize se rusaci vytahuji co vse maji ,tak je naprosto jasne ze maji velke kulove
Miru zdar

satestsat121

24. 10. 2019

Geniové:100:

Vy pochybujete a nevěříte, Je zajímavé, že v USA gneralita věří a vyvíjí něco podobného. Nemusíte věřit, stačí se více učit!:flag_um:

Surcuf

24. 10. 2019

"Taky říkaly, že umělý sladidla nškoděj....."

Kalfa

24. 10. 2019

Taky nám tvrdili, že je u nich ráj na Zemi a rozdojili kozla.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací